Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

mnoprst 20 Jan 2012 01:17 5586 18
SterControl
 • #1
  mnoprst
  Level 9  
  Witam.

  Mam problem u przywróceniem do "życia" komputera z Windows NT 4.0 workstation na pokładzie. Komputer po włączeniu załącza NT loadera - można włączyć ostatnią dobrą konfigurację albo poczekać, cokolwiek zrobię to pojawiają się kropki ładowania . .. .... .... i po chwili czarny ekran. Próbowałem naprawić windowsa używając bootowalnej płyty z NT, ale na początku kiedy ładuje sterowniki-elementy instalatora na dobrze znanym wszystkim niebieskim ekranie instalacji, to po chwili pojawia się niebiesko-czarny ekran i wisi (jak na załączonym obrazku).

  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Nie dochodzi do momentu w którym mogę wybrać czy zainstalować od nowa system czy go naprawić itp. Spróbowałem z dyskietkami startowymi NT (są 3), po włożeniu pierwszej pojawia się takie samo okno instalacji (jak z CD) jak przy uruchomieniu z płyty, ładuje sterowniki i woła o dyskietkę numer 2, po chwili podczas ładowania kolejnych sterowników pojawia się taka sama sytuacja jak w przypadku użycia CD, ten sam niebiesko-czarny ekran. Przy uruchomianiu komputera nie działa f8, przy użyciu dyskietki startowej 98se i wpisaniu w c: fdisk /mbr pisze ze nieprawidłowa komenda, a po wpisaniu w a: fdisk /mbr (nie widziałem gdzie to wpisać powinienem) chwile coś robi po czym nie informuje o niczym. Po podłączeniu dysku do innego komputera widoczne są 2 partycję fat16 i ntfs. Natomiast przy próbie odpalenia tego dysku jako głównego na innym komputerze pojawia się "reboot and select proper boot device or instert boot media..." i wisi. Nie mogę sformatować dysku gdyż jest tam zainstalowany specjalny program a z tego co wiem jest przypisany do modelu płyty głównej, program jest w tym wszystkim najistotniejszy a nie ma do niego instalki - więc w grę wchodzi tylko naprawa systemu. Nie wiem też w jakich okolicznościach system przestał działać.

  Bardzo proszę o wszelkie rady odnośnie tego co mógłbym uczynić by reanimować ten komputer. Ewentualnie co i jak mogę zrobić by zdiagnozować przyczynę tego, że nie startuje Windows z dysku ani jego instalka z cd/floppy.

  Specyfikacja sprzętu:

  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  płyta główna: intel corporation advanced/rh w/usb motherboard
  procesor: pentium I 120MHz
  ram: 2x16mb edo
  grafika: zintegrowana + jest wolny slot na grafikę vesa
  dysk: 8gb fujitsu-siemens
  zasilacz:150w (podobno był testowany na 3 innych z tym samym efektem)
  dodatkowo:
  dvd i stacja dyskietek
  cd z windows nt 4.0 workstation
  dyskietki startowe z NT i 98se
  brak wejść usb.
 • SterControl
 • #2
  Bródka

  Level 42  
  mnoprst wrote:
  Nie wiem też w jakich okolicznościach system przestał działać.

  A choćby ze starości, bez urazy ale trzeba nie mieć wyobraźni aby nie robić kopii danych z tak starego komputera, najlepiej to przetestować ramy np memtest ale z tych starszych np wersja 3, dysk także np podłączając pod inny komputer sprawdzając SMART dysku i spróbować zrobić kopie na inny dysk

  Napięcia na zasilaczu sprawdzałeś ?
 • SterControl
 • #4
  mnoprst
  Level 9  
  Dziękuje za rady. Bródka zgadzam się z Twoją opinią i nie urażam - sprzęt nie był mój.

  test mamtest:

  Przeprowadzony przy użyciu bootowalnej dyskietki programem mamtest86 v4.20 ( taki znalazłem na stronie producenta nie widziałem 3.0)
  po niecałych 30min było 0 errors, sprawdziłem potem po 1h30min i jakieś błędy znalazło, obraz poniżej.
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Po 1h40min wykryło więcej błędów, obraz poniżej:
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Poniżej foto z testu po 2h następnie po kilku minutach wyłączyłem:
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Kości są dwie, 2x 16mb włożone do 2 slotów składających się na bank0 (wejść na płycie jest 6 podzielone na 3 banki) - jak wyjąłem 1 kość to nie włączał się komputer wygląda jakby musiały być podłączone obydwie.

  Dane i SMART:
  Po podłączeniu dysku do innego kompa skopiowałem dane z dysków i zrobiłem obrazy partycji w EaseUS Todo Backup Free 4.0 Setup oraz sprawdziłem

  SMART tego dysku programem HD Tune Pro 5.00 trial wynik poniżej:

  Zakładka Benchmark:
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Zakładka Error Scan:
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Zakładka Disk monitor (po 5min):
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Zakładka Health:
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Spróbowałem zainstalować windowsa NT na tym sprzęcie ale z użyciem innego dysku 200gb zmniejszonego zworką (przed zmniejszeniem nie wykrywał go). Bootuj się instalka windowsa, kopiuje sterowniki i to samo jak w przypadku tamtego dysku niebiesko czarny ekran.

  Nie mam jak dzisiaj sprawdzić napięcia na zasilaczu (ponoć był odpalany na 3 różnych i było to samo), może jutro uda mi się go sprawdzić. Tak samo nie mam teraz jak zmierzyć bateryjki ale wcześniej wmontowałem na miejsce starej, nowszą ze sprawnego komputera.

  Wypaliłem obraz poleconego linuksa "Core" odpalił się, przy wyborze czy kontynuować czy sprawdzić boot wcisnąłem f2 ale nic ciekawego chyba tam nie było i enter po czym wyświetliło na kolorowo informacje (nie zdążyłem zapamiętać, wyglądało że wszystko jest ok, same done) i po chwili wyświetliło:
  tc@box:~$ na czarnym ekranie. Nie wiem co dalej, po wpisaniu help wyświetliło: -sh : help not found i dalej tc@box:~$.
 • #5
  Bródka

  Level 42  
  Kości mają błędy wiec nawet na sprawnym dysku nic nie zainstalujesz, ramy do wymiany i dysk twardy także
 • #6
  Kasek21
  Level 43  
  Pamięci uszkodzone. Dysk także.
 • #7
  Dydelmax
  Level 38  
  Witam.
  Parametr 09 - Power On Hours Count - 187819736 (!).
  Nie istnieje obecnie taki nośnik danych, który wytrzymałby chociaż 1% czasu podanego powyżej w godzinach w spoczynku, a tym bardziej podczas pracy. Można to więc - ze względu na wiek dysku i stan pamięci RAM - traktować jako przekłamanie. Chyba, że to po prostu wartość Raw... Kolega Kasek21 ma całkowitą rację.
  Pozdrawiam
 • #8
  mnoprst
  Level 9  
  OK. Znalazłem inne kości ram, po podmianie zrobiłem ich test programem mamtest86, rezultat poniżej:
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Zamieniłem też dysk na inny (jego wyniki SMART poniżej):
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran

  Efekt jest wciąż taki sam ładuje sterowniki w instalatorze NT (ostatni jest cdrom file system) i niebiesko czarny ekran.

  wykonałem też kilka testów:

  -ten troche nowszy dysk na starym kompie (ten z opisu) + instalator winNT = niebiesko czarny ekran przy ładowaniu sterowników instalatora
  -trochę nowszy dysk na starym kompie + instalator win7 = restart systemu, przy bootowaniu dvd.
  -stary dysk (ten uszkodzony) na nowszym kompie + instalka winNT = zawiesza przy instalacji sterowników przez instalator (odpowienik niebiesko czarnego ekranu) zdjęcie poniżej:
  Reanimacja Windows NT 4.0 Workstation; czarny i niebiesko-czarny ekran
  -stary dysk (uszkodzony) na nowszym kompie + instalka win7 = ładuje instalatora win7. (więc może wcale tak do końca nie jest jeszcze padnięty)

  Płyty z winNT mam 2 różne, a dodatkowo stworzyłem ich obraz i zainstalowałem je w virtualbox na innym jeszcze sprzęcie i instalka szła.

  Próbowałem tez w konfiguracji stary dysk + nowszy komp + dyskietki startowe winNT, także wysypuje się na podczas ładowania sterowników z 2 dyskietki.(obraz jak wyżej)
  W przypadku nowszego dysku + nowszego kompa + dyskietek startowych jest tak samo, również wysypuje sie 2 minuty po wczytaniu dyskietki nr 2.

  Reasumując - Na żadnym dysku i kompie nie mogę załączyć instalki winNT z dwóch różnych płyt wysypuje się przy cdrom file system, z dyskietek startowych przy fat file system w instalce. Instalka NT tak samo wysypuje się przy użyciu jeszcze innego dysku sata, na nowszym komputerze.

  Nie wiem co mógłbym jeszcze przetestować, bo to że ciągle próbuje odpalić instalke winNT CD z dvdromu to raczej nie ma wpływu.
 • #9
  Bródka

  Level 42  
  Ten nowy dysk też ma bad sectory i jest wysoka wartość Ultra DMA CRC co może wskazywać na uszkodzona taśmę sygnałowa lub kontroler płyty głównej
 • #10
  Dra98
  Moderator of Computers service
  mnoprst wrote:
  Na żadnym dysku i kompie nie mogę załączyć instalki winNT

  Proszę podać jak utworzone są partycje na dysku, oraz jaki rozmiar , system plików ma partycja dla NT 4.0
 • #11
  mnoprst
  Level 9  
  Szczegółowe dane odnośnie partycji i danych: (Sprawdzane po podpięciu dysku do innego komputera)

  Są 2 partycję jedna nazywa się system i jest w NTFS, druga w FAT (gdzieś widziałem ze 16 ale nie moge sobie przypomnieć gdzie i w jakich okolicznościach)

  Partycja NTFS o nazwie system ma katalogi: i386, katalog użytkownika ma tam katalogi z wgranym tym najistotniejszym programem oraz program files. Potem są TEMP, WINNT oraz pliki boot, new, ntdetect, ntldr, pagefile.sys, prgsbdir.rpt.
  -Wielkośc 5,21GB.

  Partycja nr 2 FAT ma katalog użytkownika, Program files - w środku jest UltraVNC, katalog temp oraz pliki boot, install, ntdetect, ntldr oraz sleep.
  -Ma 2,64GB
 • #12
  WojtasJD
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mnoprst wrote:
  Kości są dwie, 2x 16mb włożone do 2 slotów składających się na bank0 (wejść na płycie jest 6 podzielone na 3 banki) - jak wyjąłem 1 kość to nie włączał się komputer wygląda jakby musiały być podłączone obydwie.

  CPU/Pentium ma szyne danych 64-bit a SIMM-y są 32-bit więc musi siedzieć ich para, trybu 'half bank' brak więc co najwyżej można sobie zrobić zamiane w gniazdkach i zobaczyć czy będzie jakaś zmiana przy kolejnym memteście.

  BTW:
  L1 cache - ten Pentium ma 16kB (8kB code + 8kB data)
  L2 cache - unknown... (256kB obok gniazdka CPU)
  (cache można diagnostycznie wyłączyć w BIOSie na czas eksperymentów)

  mnoprst wrote:
  tc@box:~$ na czarnym ekranie. Nie wiem co dalej, po wpisaniu help wyświetliło: -sh : help not found i dalej tc@box:~$.

  Czyli się uruchomił :) a lista poleceń: [Tab]

  mnoprst wrote:
  -trochę nowszy dysk na starym kompie + instalator win7 = restart systemu, przy bootowaniu dvd.

  Nie spodziewaj się, że wystartujesz na tym staruszku (nawet w 200% sprawnym) instalator Vista czy Win7, który na swój użytek tworzy RAMdysk dużo większy od ilości RAMu, który tam masz...
  Jak już chcesz eksperymentować to płytka/instalator Win2k, WinXP (XP - powinien zakończyć współpracę powiadamiając o za małej ilości RAMu).

  No i - Panowie - co tak przyczepiliście się do tych dysków? - nawet bez podłączonego dysku instalator NT4 powinien się uruchomić i zakończyć 'współpracę' komunikatem:
  Nie wykryto żadnych stacji dysków...
  F3 - Zakończ
 • #13
  mnoprst
  Level 9  
  Próbowałem właśnie przed chwilą z innym dyskiem podpiętym do tego kompa, wrzuciłem płyte z XP SP3 po czym wyświetliło się "instalator sprawdza konfiguracje sprzętową twojego komputera". O dziwo po chwili wyskoczył niebieski ekran instalatora windows i zaczął ładować pliki/sterowniki ale... po 5-10 minutach czarny ekran z migającym _
 • #14
  opamp
  User under supervision
  Jak ramy szaleją to winna dla tego że są cynowane a nie złocone i wystarczy czyszczenie zwykle styków przerabiałem temat z Windowsem 3.5 + dos 6.22 system postawiłem na dysku 20GB ale ograniczony partycja do 512mb i wszytko ładnie poszło a instalacja myszki to wyższa szkoła :D
  PS: Czy ten komp to nie HP?
 • #15
  mnoprst
  Level 9  
  Wymieniłem ramy, tak jak koledzy zalecali sprawdziłem w mamtest i niby są bez błędów.
  A co do marki to nie wiem, mam tylko płytę główną, zasilacz i dysk w zestawie w zasadzie trochę ciężko stwierdzić czy to HP;)
 • #16
  Dra98
  Moderator of Computers service
  Odnośnie dysków to są ważne ponieważ instalator NT nie obsługuje FAT32, nie uruchomi się bootloader jeśli będzie się znajdował poza 1024 cyl, nie obsługuje dużych dysków [bez SP3] dlatego już instalacja na HDD większym niż 8,4 GB może być wyzwaniem [sugeruję utorzyć partycję FAT ~2GB lub NTFS 2-4GB, resztę pozostawić], wymaga bezpośredniego dostępu do HDD - używało się polecenia LOCK i wiele innych które przez lata się zapomina.
  Przed uruchomieniem instalatora dobrze jest włączyć buforowanie - smartdrv.
  W przypadku użyciu parametru winnt /b - bez tworzenia dyskietek startuje z CD, instalator też pada czy pyta o położenie plików instalacyjnych?
 • #17
  mnoprst
  Level 9  
  OK. Wgrałem dosa 6.21 na dyskietkę po uruchomieniu wczytała się i wyświetliło a:\> chciałem sprawdzić ten parametr winnt /b ale po wpisaniu w a:\>WINNT /B wyświetla: bad command or file name, sprówałem a:\>SMARTDRV i dalej nic, następnie korzystając z porad z tych stron (o ile dobrze je zrozumiałem): na dole strony i punkt 12
  wpisywałem a:\>WINNT /B /S:C:\i386 oraz SMARTDRV 2048 C+ z takim samym skutkiem.
  Po wejsciu na dysk C: ukazała mi się struktura katalogu partycji FAT!, ta z plikami boot ale bez WIN NT i katalogu i386, d:, e: itp nie działają i nie można podejżeć partycji systemowej NTFS z WINNT. Czy to możliwe że to właśnie ta partycja FAT 2GB jest systemowa i tylko brakuje głównych katalogów windowsa - bo co by tam robiły boot, install, ntdetect, ntldr oraz sleep?. Podłączając do innego kompa ten dysk także jej przypisuję pierwszą dostępną literke w alfabecie.

  Jak pisałem już wyżej spróbowałem zainstalować na tym kompie na innym (drugim) dysku WIN XP - bezskutecznie, wywalał instalke tak samo jak NT. Wracam do tego tematu gdyż zainstalowałem xp sp3 używając tego drugiego dysku ale nowszym kompie. W momencie kiedy trwa wgrywanie sterowników przez instalator i ma przejśc na informacje o tym czy zainstalowac, naprawic lub wyjśc - pojawia się czarny ekran z migającym _ - na starym kompie w tym momencie jest koniec i wisi a na troche nowszym po minucie, może dwóch idzie dalej. Myślę ze temat sprawności dysku (przynajmniej tego drugiego) można wykluczyć z tych rozważań gdyż instalka spokojnie poszła. Po przełożeniu dysku z wgranym właśnie XP do starego kompa(3gb partycja ntfs), wykrywa winxp i próbuje startować ale od razu restartuje komputer, później pyta o uruchomienie w trybie awaryjnym, ostatniej dobrej konfiguracji itp (także restart)

  Trochę to wszystko chaotyczne z mojej strony ale próbuje z każdej strony jakoś to ugryźć.
 • #18
  WojtasJD
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak pisałem - zajmowanie się dyskiem to strata czasu.

  Sprawny komplet: płyta, CPU, RAM, karta graficzna tutaj zintegrowana i instalator ma przejść do następnej fazy.

  Może być tak, że zainstalujesz Win98 i bedzie działał ale nie NT :)
  NT4.0 i NT5.1 (XP) - wiszą; jak chcesz próbuj z Win2k: http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm czy przejdzie test: ~ Instalator uruchamia Windows 2000...

  Pare postów wyżej masz link do manuala - próbowałeś uruchamiać po wyłączeniu cache, USB, portów, audio, APM, itd.?
 • #19
  mnoprst
  Level 9  
  WojtasJD wrote:
  Jak pisałem - zajmowanie się dyskiem to strata czasu.

  Sprawny komplet: płyta, CPU, RAM, karta graficzna tutaj zintegrowana i instalator ma przejść do następnej fazy.

  Może być tak, że zainstalujesz Win98 i bedzie działał ale nie NT :)
  NT4.0 i NT5.1 (XP) - wiszą; jak chcesz próbuj z Win2k: http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm czy przejdzie test: ~ Instalator uruchamia Windows 2000...

  Pare postów wyżej masz link do manuala - próbowałeś uruchamiać po wyłączeniu cache, USB, portów, audio, APM, itd.?


  Witam. Zainstalowałem bez problemów win NT na tym "uszkodzonym" dysku na innym kompie, potem przetestowałem na innym jeszcze bardziej zbliżonym technologicznie do tego na którym nie odpala i wszystko u nich przeszło ok. Mogę wykluczyć CPU,RAM,DYSK, Zasilacz. Które przełożyłem. Podczas próby odpalania na tym niesprawnym kompie przetestowałem z różnymi ustawieniami biosu jak z powyższych porad, dużo w biosie opcji nie ma. Efekt taki sam. Jak bootuje z C to wywala tak jak wcześniej.

  Na tym filmiku widać jakie procesy zachodzą podczas odpalania z dysku (na filmiku używa Virualboxa ale procesy są takie same), u mnie wywala na 21 sekundzie, nie przechodzi na tej płycie głównej do 22sekundzie. Zamiast niebieskiego ekranu wyskakuje cały czarny i wisi.

  Puszczając instalke z cd - tak to wygląda:
  Wysypuje się na 18sekundzie kiedy na filmiku miga tylko niebieski i czarny ekran u mnie wisi i nie idzie dalej. Tak jak na fotografiach w poprzednich postach (NT i Xp, 2000 odpuściłem nie mam cd)
  Biorąc pod uwagę to że na innych kompach te procesy przechodzą ok. można chyba stwierdzić że to wina jakiegoś układu na płycie głównej bo już nie mam co w niej wymienić.
  Może ktoś wie co dokładnie odpowiada za pomyślne przejście tych procesów, pokazanych na filmikach a u mnie powodujących zawieszenie? Spróbowałbym wymienić układ na płycie głównej jakbym wiedział który.