Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do radiotelefonu Intek kt 380ee.

18 Lut 2012 15:49 3467 12
  • Poziom 9  
    Witam.Chcę umieścić na bloku 4 piętrowego budynku antenę do radiotelefonu intek
    Pyt:Czy ta antena zda rezultat i poprawi zasięg?

Moc nadawcza : < 50 W
    VSWR : 1,1 - 2,0
    Zysk : +4 dB
    Charakterystyka : pionowa / dookólna
    Falowość : 1/4 L
    Podstawa magnetyczna o średnicy ok. 85 mm.
    Promiennik odkręcany od podstawy.
    Ewentualna korekcja SWR jest możliwa poprzez docięcie pręcika.
    Górny kapturek zabezpieczający jest ściągany więc można go ponownie po przycięciu pręcika nałożyć .
    Długość przewodu ok. 2,5 mb.
    Wtyk - BNC , TNC, SMA , UC1 ( PL 259 ).

1. 135 - 150 MHz -> długość anteny ok. 590 mm. ( pasmo służbowe ogólne )

2. 140 - 160 MHz -> długość anteny ok. 550 mm. ( służbowe i amatorskie )

3. 150 - 170 MHz -> długość anteny ok. 500 mm. ( służby lądowe, morskie )

4. 160 - 175 MHz -> długość anteny ok. 450 mm. ( telekomunikacja , policja )
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    przemek1820 napisał:
    Czy ta antena zda rezultat i poprawi zasięg?

Przeczytaj co komunkacja3000 wypisuje na temat tej anteny :
    Moc nadawcza : < 50 W
    VSWR : 1,1 - 2,0
    Zysk : +4 dB
    Charakterystyka : pionowa / dookólna
    Falowość : 1/4 L

Podpowiem, że nigdy antena o długości ¼λ nie będzie miała zysku energetycznego +4dB (nie wnikam o jakie tu dB chodzi) . :!:

Unikaj takich sprzedawców bo po prostu nie piszą prawdy a tylko nawlekają klienta.

----

Podpowiedź : antena zainstalowana na dachu zawsze będzie sprawniejsza od tej w pomieszczeniu.
    Musisz jeszcze wiedzieć na jakiej częstotliwości masz zamiar pracować - to ważna informacja aby wiedzieć czego szukać w antenach.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    na częstotliwości 149.... to może poleci mi ktoś jaka mam kupić?
  • Pomocny post
    Witam.
    przemek1820 napisał:
    na częstotliwości 149.... to może poleci mi ktoś jaka mam kupić?

Pamiętaj, że sama "chęć" pracy w przedziale pasma VHF (149 MHz) to nie wszystko.
    Pracują tam różne służby a kanały te są Prawnie Chronione.

Przechodząc do anten - to musisz szukać takiej co w samej specyfikacji ma ten zakres częstotliwości.

Na początek możesz szukać anten typu GP a dokładniej anteny ¼GP gdzie promiennik (¼λ) będzie miał około 48cm .
    Możesz również pomyśleć o własnoręcznym zrobieniu dipola pół-falowego, którego koszt będzie w okolicy 10zł. , np. :

Antena do radiotelefonu Intek kt 380ee.

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Zacznijmy od tego, że podłączenie anteny zewnętrznej do takiego radyjka gdzie jedynym filtrem jaki jest w tym radiu to ten na zasilaniu i nic więcej, to po prostu poskutkuje tym, że się zatka i nic więcej. Do anten zewnętrznych to w zasadzie radiotelefon bazowy.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    lukashb napisał:
    Zacznijmy od tego, że podłączenie anteny zewnętrznej do takiego radyjka gdzie jedynym filtrem jaki jest w tym radiu to ten na zasilaniu i nic więcej, to po prostu poskutkuje tym, że się zatka i nic więcej. Do anten zewnętrznych to w zasadzie radiotelefon bazowy.

Użytkuję ten radiotelefon od kilku lat pod różnymi antenami i nigdy mi nic nie zatkało ...
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Mogę w pełni zapewnić potencjalnych użytkowników iż INTEK KT-380 EE nie zatyka się podczas podłączenia zewnętrznej antenie bazowej . Jestem jego szczęśliwym posiadaczem od kilku lat . Dodatkowo pracuję w firmie która posiada w swojej ofercie te radiotelefony i już kilka testowaliśmy w różnych warunkach . Oto przykładowe modele anten które testowaliśmy : począwszy od anten GP 5/8 , anteny radmor np 3282 , diamond x-50 ,x510, kierunkowa 10 elementów oraz anten mobilowych 1/4 , 5/8 fali i wszystko działa jak należy . Kolego "przemek1820" jeśli interesuję cię jakaś dobra i nieduża antena to polecam Ci np kupno anteny 5/8 fali oraz dobry kabel np RF5. pozdrawiam
  • Poziom 9  
    jaką muszę mieć długość rurek na antenę dipol pól-falowy na częstotliwość 149.1125
  • Pomocny post
    Witam.
    przemek1820 napisał:
    jaką muszę mieć długość rurek na antenę dipol pól-falowy na częstotliwość 149.1125

Taką samą jak już przedstawiłem w https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10565206#10565206 .

Obliczenia były na częstotliwość środkową tego dipola 150MHz co na częstotliwości 149MHz wymiar ten będzie stosownym rozwiązaniem.
    Musisz wiedzieć, że tak wyliczona antena (150MHz) typu Dipol ½λ - będzie poprawnie "działała" w zakresie częstotliwości od 146MHz do 154MHz co do jej zysku 0dBd i WFS-ie 1:1,1 .

Bardziej istotną sprawą jest średnica tych elementów, która była przeliczona do średnicy około 8mm (może być od 6mm do 10mm).

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    tzn ze nie mogę mieć dwóch rurek miedzianych o średnicy 22mm i musi byc od 6 do 10 mm tak ?
  • Pomocny post
    Witam.
    przemek1820 napisał:
    tzn ze nie mogę mieć dwóch rurek miedzianych o średnicy 22mm i musi byc od 6 do 10 mm tak ?

Bardzo łatwo możesz sobie przeliczyć ze wzoru - długość tej rurki przy 22mm :

300 / 149 MHz / 4 * 0,93 = 0,468 m (46,8cm)

gdzie :
    300 t0 szybkość światła do obliczeń
    149 MHz to częstotliwość
    4 to ¼λ
    0,93 to k dla tej anteny i jej smukłości (rurki 22mm)

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    dzięki wielkie tak jest jak człowiek jest zielony z tego tematu a chce coś takiego zrobić