Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja radzieckiego prostownika Elektronika

24 Lut 2012 19:33 10086 19
  • Poziom 16  
    Witam wszystkich.
    Proszę o pomoc w identyfikacji radzieckiego prostownika Elektronika z automatycznym odcięciem prądu po naładowaniu (to właśnie nawala i prostownik potrafi wywołać elektrolizę na naładowanym ogniwie). Model prostownika znacznie ułatwi szukanie schematu.

Załączam zdjęcia.
    Karol

Identyfikacja radzieckiego prostownika Elektronika Identyfikacja radzieckiego prostownika Elektronika

PS. W Rosyjskich prostownikach i zasilaczach go nie znalazłem
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5910592#5910592

PS2.
    Bardzo podobny sprzęt ktoś już próbował rozpoznać jednak bezskutecznie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1008247.html

PS3.
    Chyba znalazłem ale przez google. Czy prawdo to, że będzie to UZ-PA
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic962981.html
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 16  
    Proszę jeszcze o małe naprowadzenie. Szukam przyczyny zbyt dużego napięcia podejżewałem diode zenera 10 V (D3 ze schematu). Jednak przemierzyłem napięcia na tej diodzie podczas pracy prostownika woltomierze na katodzie i anodzie ma idelanie 10V. Jest możliwe by była zepsuta i nie przewodziła po uzyskaniu napięcia zaporowego (wylutowanie i sprawdzenie diody na zewnętrznym zasilaczu to problem z racji braku takowego, więc chce zaminieć diodę na nową.
  • Poziom 23  
    Dioda D3 stabilizuje napięcie zasilania układu sterownika. W danych technicznych napisano iż automatyczne odłączenie następuje po 10,5 godziny z tolerancją 1 godziny, więc o zakończeniu ładowania decyduje nie napięcie na akumulatorze a czas ładowania. Przetestuj na rozładowanym akumulatorze dając mniejszy prąd ładowania aby akumulator nie gazował.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Widze, że wszystko się zgadza tylko mimo wszystko dziwi mnie to, że tak duże napięcie jest podawane na akumulator. Na rozładowanym testowałem przepuszcze 6,5 A z napięciem 13 V więc jest ładnie tylko chciałbym uniknąć sytuacji ładowania akumulatora (który nie jest rozładowany do maksimum) i ropoczęcia elektrolizy np. po 5 godzinach ładowania z racji niestabilizowanego napięcia.
  • Poziom 23  
    Nie wiem jaki akumulator traktowałeś takim prądem i przy jakim napięciu nastąpiło gazowanie. W tradycyjnych akumulatorach kwasowych ładowanie kończy się przy napięciu ok. 16V (instrukcja producenta ZAP Sznajder). Więcej znajdziesz w internecie.
  • Poziom 16  
    Ładowanie kończy się gdy ładunek dostarczony do akumulaora nie jest zamieniany na wywołanie odwróconej reakcji chemicznej dla katody i anody. Po przekroczeniu tego progu następuje elektroliza roztworu wodnego kwasu siarkowego, a że trudno z racji potencjałów standardowych by wydzielał się tam tlenek siarki to wydziela się tlen a na drugiej elektrodzie wodór. Wartość potencjału standardowego dla tych dwóch reakcji ma ścisłe powiązanie z rozpoczęciem tej elektrozy więc magiczne 14,4 V nie wynika z widzimisie. Ładowanie akumulatorów kwasowych szczególnie w trwale zamkniętej obudowie napięciem powyżej wskazanego to dla nich zwykła smierć w niekrótkim okresie.
    Jednyne rozwiązanie do dorobić do prostownika moduł stabilizacji napięcia. Bo inaczej to kicha blada zostawiając na tym prostowniku akumulator. Nie mówiąc już o żelowych akumulatora.
    Pzdr
    Karol
  • Poziom 14  
    W tym prostowniku wyłączenie następuje po ok 10 godz od osiągnięcia nap bodajże 13,5V Funkcję tą realizuje US K176IE12. Układy te często padają. Niestety nie ma żadnego europejskiego odpowiednika(przynajmniej ja nie znalazłem, a przerabiałem ten temat)
    Ponieważ przy uszkodzonym układzie nie następuje odliczanie czasu po osiągnięciu tego napięcia, nie następuje też wyłączenie ładowania.
    Przypuszczam że wymiana tego układu przywróci sprawność prostownikowi.
  • Poziom 2  
    Witam :))
    Mam taki sam to jest model 15MO 081 043TY " Elektronika " 145 Wt 6,3A 1P20 z 1991r.
    6/12V - poszukuję schematu.
    Za pomoc dziękuję - Pozdrawiam :))

• VIP Zasłużony dla elektroda
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13899594#13899594
    been1 napisał:
    Gdyby jednak przypadkiem nie było tam poszukiwanego prostownika.

Jest tam taki :D .
  • Poziom 2  
    Witam :)
    Bardzo dziękuję za linka ze schematami ale przewertowałam strony 2-ch tomów i nie zauważyłam swojego modelu. Poproszę o podanie strony na której jest albo zeskanowanie konkretnego modelu.

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam :)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolega, been1! Pomyliłeś się! Porównaj przednie paneli prostowników.Na przedniej paneli prezentowanego przez autora tematu dobrze widać w prawo od amperomierza rączkę regulatora prądu i wskaźnikową lampę.Przednia panel w moim post#13-analogiczna.Popatrz, co znajduje się w prawo od amperomierza w twoim linku. Tam,z lewej strony od rączki regulacji prądu znajduje się jeszcze jeden element-przycisk.To przednia panel prostownika z twojego linka- popatrz różnicę. Identyfikacja radzieckiego prostownika Elektronika
  • Poziom 14  
    Kol. aksakal masz rację. Autor tematu zamieścił foto prostownika UZ-A-6/12-7,5
    natomiast w linku który podałem jest prostownik UZ-A-6/12-6,3
    Są bardzo podobne i dlatego je pomyliłem.
    Do kol: JOLA_50 W tomie 2 książki którą zamieściłem na str. 49 jest schemat i opis
    UZ-A-6/12-6,3 natomiast na str. 57 schemat i opis UZ-A-6/12-7,5
  • Poziom 2  
    Witam :)
    Dziękuję serdecznie Panowie za podanie gdzie to znaleźć ale mała poprawka u mnie na ustroistwie jest skala do 6,5 a podany ma do 7,5 czy to ma jakąś różnicę ? Wizerunek ma taki jak podał kol. aksakal pokrętła, napisy itp.

Pozdrawiam serdecznie :)
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Schematy wszystkich tych urządzeń mało różnią się.Różne zakłady czyniły ich w różnych wariantach i każdy zakład mógł wprowadzać swoje przemiany. U ciebie jeden z wariantów-УЗ-ПА-6/12-6,3-УХЛ3.1 (UZ - PA - 6/12-6,3 - UCHL3.1)
    Identyfikacja radzieckiego prostownika Elektronika Identyfikacja radzieckiego prostownika Elektronika Identyfikacja radzieckiego prostownika Elektronika Identyfikacja radzieckiego prostownika Elektronika
  • Poziom 2  
    Witam :)))

Dziękuję Kolegom za schematy są super i przydatne.

Mam pytanie do kol. been1 - po przeczytaniu Twojego postu z dnia 02.09.2012 o wyłączniku, doszłam do wniosku że i u mnie ten układ padł. Czy w końcu sobie z tym poradziłeś jeśli tak to podpowiedz.
    Z góry dziękuję :))

Pozdrawiam serdecznie :))
  • Poziom 14  
    Niestety nie znalazłem tego układu a nie miałem czasu eksperymentować. Kupiłem natomiast prostownik Resurs-1 I ten spisuje się świetnie. w funkcji auto ma zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem, wyłączenie i sygnalizację po naładowaniu akumulatora. W funkcji bez automatyki można go wykorzystać jako regulowane zasilanie np do lampy.