Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Keyboard Casio CT-470 awaria

27 Lut 2012 14:18 4035 5
  • Poziom 15  
    Otrzymałem w prezencie uszkodzony keyboard Casio CT-470. Jak byłem młodszy, to miałem taki instrument, dlatego pozostał sentyment. Uszkodzenie polega na tym, że po włączeniu normalnie pojawia się symbolika na wyświetlaczu, wszystkie kontrolki i przyciski reagują prawidłowo, jednak po uruchomieniu jakichś dźwięków (np. start akompaniamentu, lub nawet samo wciskanie klawiszy) powoduje , że z głośników wydobywa się charczenie (brzęczenie), a po parunastu sekundach instrument zawiesza się i nie reaguje. Co zastanawiające zawieszonego instrumentu nie da się nawet wyłączyć wyłącznikiem on/off, jedynie można wyjąć wtyczkę z gniazda zasilania.
    http://www.youtube.com/watch?v=Rqexv49Rz3k&feature=youtu.be

Po rozkręceniu zauważyłem, że bardzo grzeje się jeden element (strzałka na zdjęciu)

Bardzo proszę o pomoc. Fajnie byłoby coś jeszcze na nim zagrać
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Wiec tak. Jak to w tym dziale bywa i jak nazwa wskazuje -jestem początkujący. Nie zajmuje się elektroniką fachowo, ale co to jest kondensator wiem. Nie to żebym aż tak strasznie płakał za tym Casio, ale dotknąć sie do niego muszę, bo przecież nie bedę go wysyłał do serwisu :D
    Siedzi tam niniejszy układ i też go podejrzewam. On pełni chyba raczej rolę stabilizatora napięcia.

Nie wiem jednak, czy jest to możliwe do kupienia. Kondensatory nie są napuchnięte, chociaż na zdjęciu tak wyglądają. Czy możliwe jest, by takie objawy powodował walnięty scalak LA4127? Charczenie w głośnikach pojawia sie w momencie uruchomienia jakiegoś dźwięku.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Postąpiłem tak: wymieniłem układ stabilizatora LA5668 w ciemno (nie był drogi) wylutowałem całkowicie układ LA4127 i po za tym, że już nie wydaje żadnych dźwięków (bo wylutowana końcówka mocy) nic się nie zmieniło. Cały czas zawieszają się parę sekund po włączeniu. Czyli raczej układ końcówki mocy (LA4127) nie jest uszkodzony, bo jego demontaż nic nie pomógł. Teraz jednak LA5668 nie grzeje się, a grzeje się tranzystor 2SD2008 znajdujący sie w jego pobliżu. Zapytam jutro w sklepie o cenę i jak nie bedzie drogi, to też wymienię. Istnieją chyba zamienniki? -z tego co sie zorientowałem, to 2SC4135, lub 2SD1815). Może jakieś sugestie?
  • Poziom 15  
    Usterka usunięta. Cierpliwie z lupą w oku wykryłem przerwę w druku obok układu procesora. Temat do zamknięcia.