Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć kompresor 3 fazowy

SokolKiller 02 Kwi 2012 21:58 19806 26
  • #1 02 Kwi 2012 21:58
    SokolKiller
    Poziom 7  

Czy dobrze podłączyłem Kompresor?
    Ten pomarańczowy przewód z bezpiecznika idzie przez stycznik chyba się łączy z cewką wchodzi do styku oznaczonego 14N .

a to zdjęcie tego ustrojstwa.
    Gdzie oznaczenie NO nic nie ma tylko dziura więc tam nic nie podłącze.
    Czy muszę podłączać N lub PE i gdzie? Czy tak podłączone wyłączniki będą działały poprawnie? Czy ten bezpiecznik 9A rozłącza T1,T2,T3 czy tylko sterowanie?

1 26
  • #2 02 Kwi 2012 22:11
    krzysiek7
    Poziom 34  

Podstawowe pytanie, na jakie napięcie jest cewka stycznika?

0
  • #3 02 Kwi 2012 22:16
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    Termik JRS5 rozłącza tylko sterowanie. PE powinno być podłączone jako ochrona. N podłączasz na sterowanie (jeśli cewka stycznika jest na 230V). Jeśli cewka jest na 400V to N pozostanie niewykorzystany.
    Andrzej

1
  • #4 02 Kwi 2012 22:16
    SokolKiller
    Poziom 7  

wydaje mi się że jest zasilana z jednej fazy z L1 więc 230 a czy to sterowanie(bezpieczniki i włącznik) jest dobrze podłączone?

-1
  • #5 02 Kwi 2012 22:23
    andy127
    Poziom 30  

Cewka musi być zasilana z jednej fazy i z N lub z dwóch faz (w zależności od napięcia).
    Andrzej

Dodano po 2 [minuty]:

SokolKiller napisał:
    wydaje mi się że jest zasilana z jednej fazy z L1 więc 230 a czy to sterowanie(bezpieczniki i włącznik) jest dobrze podłączone?

Na tym schemacie powyżej zdjęcia nie widać podłączenia cewki do N.
    Andrzej

0
  • #6 02 Kwi 2012 22:26
    SokolKiller
    Poziom 7  

A jeśli jest zasilana z dwóch to z dowolnych faz mogę ją zasilić? Muszę jutro sprawdzić jakie napięcie cewki.
    jeśli by była 230 to czy mogę N wpiąć na A2?

Widzi Pan bo przysłali mi kompresor i i kabel... nie dali żadnej instrukcji(schematu) żeby podłączyć przewód siłowy który ma wtyczkę 5 żył z tym stycznikiem.

0
  • #7 02 Kwi 2012 22:42
    andy127
    Poziom 30  

SokolKiller napisał:
    A jeśli jest zasilana z dwóch to z dowolnych faz mogę ją zasilić?

Najpierw ustal na jakie napięcie jest wykonana ta cewka.
    Andrzej

Dodano po 13 [minuty]:

Sterowanie może wyglądać tak:
    Jedną z faz (np. L1) podajesz na wyłącznik główny, następnie na styk termika, potem na wyłącznik ciśnieniowy i do zacisku A1 stycznika. Jeśli cewka jest na 220V lub na 230V to na A2 dajesz N.
    Jeśli cewka jest na 380V lub na 400V to na A2 dajesz którąś z pozostałych faz (L2 lub L3).
    Przydały by się jeszcze jakieś bezpieczniki. Termik zapewnia ochronę przed przeciążeniem. Bezpieczniki zapewniły by też ochronę przed zwarciem (przed skutkami zwarcia).
    Andrzej

0
  • #8 02 Kwi 2012 22:50
    SokolKiller
    Poziom 7  

Dziękuje za pomoc. Jutro sprawdzę podłączę i się wszystko okaże. Pozdrawiam.

0
  • #9 02 Kwi 2012 23:04
    andy127
    Poziom 30  

Prawidłowe podłączenie PE jest też bardzo ważne. Błędne może skutkować porażeniem!
    Andrzej

0
  • #10 03 Kwi 2012 21:46
    SokolKiller
    Poziom 7  

Witam sprawdziłem i z tyłu stycznika przy podłączeniach a1 i a2 cewki jest napisane 380v-400v to znaczy że cewka zasilana z L1 i L2. więc podłączę to pod taki schemat...

Gdzie podłączyć PE żeby było bezpiecznie bo w tych styczniku nie ma miejsca.... i czy mogę łączyć PE z N w instalacjach na 400v?

0
  • #11 03 Kwi 2012 22:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 03 Kwi 2012 22:13
    wola
    Poziom 26  

Witam.

Cytat:
    Gdzie podłączyć PE żeby było bezpiecznie bo w tych styczniku nie ma miejsca.
    PE od zasilania; PE od silnika; PE od wył. ciśnieniowego powinny być połączone razem do zacisku PE w skrzynce (zobacz jak jest przyłączony PE w silniku). Ewentualnie popatrz tu; http://www.ciop.pl/6599.html
    Cytat:
    czy mogę łączyć PE z N w instalacjach na 400v?
    Nie należy łączyć PE z N.
    Dodatkowo dla bezpieczeństwa należy sprawdzić czy element (wyłącznik) opisany jako "WŁ GŁ" może pracować pod napięciem 400V. Moim zdaniem nie; dlatego należałoby go wymienić.
    Cytat:
    Widzi Pan bo przysłali mi kompresor i i kabel... nie dali żadnej instrukcji(schematu) żeby podłączyć przewód siłowy który ma wtyczkę 5 żył z tym stycznikiem.
    Spróbuj przeczytać warunki gwarancji; jak sam przyłączysz kompresor, to możesz utracić gwarancję, chyba,że masz uprawnienia :?:

0
  • #13 03 Kwi 2012 22:20
    SokolKiller
    Poziom 7  

wyłącznik jest oryginalny i rzeczywiście napisane na nim jest 230v :/ dlaczego? może dlatego że idzie przez niego tylko jedna faza od sterowania?

0
  • #14 03 Kwi 2012 22:23
    andy127
    Poziom 30  

SokolKiller napisał:
    Witam sprawdziłem i z tyłu stycznika przy podłączeniach a1 i a2 cewki jest napisane 380v-400v to znaczy że cewka zasilana z L1 i L2. więc podłączę to pod taki schemat...

Gdzie podłączyć PE żeby było bezpiecznie bo w tych styczniku nie ma miejsca.... i czy mogę łączyć PE z N w instalacjach na 400v?

W takim razie N nie jest do niczego potrzebne.
    PE należy podłączyć do wszystkich metalowych obudów. Powinny mieć specjalny zacisk oznaczony symbolem uziemienia. Będą to metalowa obudowa stycznika, obudowa wyłącznika ciśnieniowego i także silnik. Do silnika powinien iść przewód 4-żyłowy.
    Andrzej

0
  • #15 03 Kwi 2012 22:26
    wola
    Poziom 26  

Witam.

Cytat:
    wyłącznik jest oryginalny i rzeczywiście napisane na nim jest 230v :/ dlaczego? może dlatego że idzie przez niego tylko jedna faza od sterowania?
    Popatrz na schemat jaki zapodałeś i jakie na nim bedzie napięcie w sytuacji gdy nim rozłączysz sterowanie

0
  • #16 03 Kwi 2012 22:48
    SokolKiller
    Poziom 7  

czyli albo dali nie taki przełącznik albo cewka jest na 230V a czym można to sprawdzić jaka jest cewka skoro jest podpisane że 380-400?

0
  • #17 03 Kwi 2012 23:35
    andy127
    Poziom 30  

SokolKiller napisał:
    czyli albo dali nie taki przełącznik albo cewka jest na 230V a czym można to sprawdzić jaka jest cewka skoro jest podpisane że 380-400?

Jeśli jest napisane 380-400 to raczej tak jest. Można na próbę podłączyć na 230V i zobaczyć czy będzie warczeć, czy załączy w zdecydowany sposób.
    Cewkę w styczniku można wymienić jeśli jest taka potrzeba. Zastosowanie w sterowaniu 2 faz ma tę zaletę, że stycznik kontroluje ich obecność. Zabezpiecza to silnik przed pracą niepełnofazową.
    Można też zapytać dostawcę o ten wyłącznik.
    Andrzej

0
  • #18 08 Kwi 2012 18:33
    SokolKiller
    Poziom 7  

Witam ponownie. Napisze co u mnie bo pomyślicie że nie przeżyłem tych wojaży z elektryką. Podłączyłem cewkę stycznika pod 220V i zadziałała :) choć jak byk na styczniku od strony cewki napisane 380-400V. Więc podłączyłem kompresor na schemat(obrazek poniżej) i wszystko chodzi. Dzięki wszystkim za pomoc :P Pozdrówki.

1
  • #19 08 Kwi 2012 21:56
    andy127
    Poziom 30  

Miło, że jeszcze żyjesz. W kwestii bezpieczeństwa: na Twoim najnowszym schemacie nadal nie widać podłączenia PE do silnika.
    Jeśli silnik będzie miał przebicie do obudowy to jeśli ktoś dotknie tej obudowy i uziemienia to ulegnie porażeniu. Jeśli silnik byłby prawidłowo podłączony do PE to w przypadku przebicia powinno zadziałać zabezpieczenie (wyłącznik nadprądowy, bezpiecznik, różnicówka) i odłączyć uszkodzony silnik od zasilania chroniąc potencjalne ofiary przed porażeniem.
    A co do połączeń sterowania to przy zasilaniu sterowania z jednej fazy preferowane jest połączenie od strony fazy wszystkich styków biorących udział w sterowaniu (wyłącznik główny, styk wyłącznika ciśnieniowego, styk termika), następnie początek cewki. Drugi koniec cewki bezpośrednio do N.
    Połączenie elementów sterowniczych po obu stronach cewki sugerowało by mimo wszystko zasilanie sterowania z 2 faz.
    Andrzej

1
  • #20 08 Kwi 2012 22:57
    SokolKiller
    Poziom 7  

Zgadza się zapomniałem dorysować PE jest :)

Co do podłączenia wyłączników też tak sądzę ale nie ruszałem przewodów fabrycznie podłączony był wyłącznik ciśnieniowy tak jak teraz i tak zostawiłem tylko manewrowałem przewodami do bezp. termicznego i od włącznika które są na N i do A2. Na razie kompresor śmiga w warsztacie jak trzeba :)

1
  • #21 15 Kwi 2012 12:21
    eNcoM
    Poziom 9  

Posiadam kompresor 3tłokowy z silnikiem 7,5kw (chyba) połączony na stałe w trójkąt. Podczas pracy przy pełnym obciążeniu czyli gdy dobija do 6-7bar widać że mruga światło żarówek, nawet sąsiad o tym wspomniał (dlatego staram się nie pracować wieczorami). Kabel zasilający 2,5x4, instalacja w garażu 4 lub 6x5, zabezpieczenie C20.
    Myślałem o zastosowaniu jakiegoś czasowego układu trójkąt-gwiazda lub softstartu, ponieważ w gwieździe silnik ma mniejsze zapotrzebowanie energii (chyba że źle myślę):
    -co polecacie? proszę uwzględnić aspekt ekonomiczny :)
    -czy do softstartu potrzeba jeszcze jakieś przełączniki, przekaźniki? (nigdy nie miałem ustrojstwa w rękach?)

Dodam że kompresor musi działać w automacie, mam już miejsce na elektro-zawór który wypuści ciśnienie na czas rozruchu.
    Pytam na razie czysto teoretycznie ponieważ jeszcze nie sprawdzałem czy silnik będzie działał w układzie trójkąt-gwiazda, a nie mam na nim żadnej tabliczki tylko logo INDUKTA, najpierw chciałbym sprawdzić czy uruchomię go w tym połączeniu:
    -czy mogę zrobić "krzywdę" silnikowi jeśli nie będzie do tego
    przystosowany
    -czy po podłączeniu w gwiazdę silnik rzeczywiście będzie miał mniejsze zużycie energii? wiąże się to chyba także ze spadkiem mocy?

0
  • #22 16 Kwi 2012 01:03
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    Aby można było zastosować przełącznik gwiazda/trójkąt silnik musi być przystosowany do pracy w trójkącie dla posiadanej przez Ciebie sieci (3x400V) i mieć wyprowadzone wszystkie 6 końców uzwojeń. Jeśli jest wewnętrznie połączony w trójkąt i ma wyprowadzone tylko 3 końcówki, to się nie nada do takiego rozruchu. Jeśli jest połączony w gwiazdę (dla 3x400V) to też się nie nada.
    Sprawdź tabliczkę zaciskową.
    Jeżeli będziesz rozprężał (elektrozawór) na czas rozruchu, to nie powinno być problemów ze startem w gwieździe.
    Andrzej

0
  • #23 16 Kwi 2012 01:29
    CGB_Spender
    Poziom 14  

eNcoM napisał:
    Posiadam kompresor 3tłokowy z silnikiem 7,5kw (chyba) połączony na stałe w trójkąt. Podczas pracy przy pełnym obciążeniu czyli gdy dobija do 6-7bar widać że mruga światło żarówek, nawet sąsiad o tym wspomniał (dlatego staram się nie pracować wieczorami). Kabel zasilający 2,5x4, instalacja w garażu 4 lub 6x5, zabezpieczenie C20.
    'Normalna' sprawa. Pulsacyjny charakter pracy sprężarki, taki sam pobór prądu, spadki napięcia w sieci i w efekcie miganie światła w całej okolicy.
    Lekarstwo na to:
    1. 'wygładzenie' pracy sprężarki - wymiana na wielocylindrową, śrubową, albo teoretycznie zabawa z kołami zamachowymi...
    2. Doprowadzenie instalacji elektrycznej do wymagań 21 wieku od silnika sprężarki po sam transformator...

eNcoM napisał:
    Myślałem o zastosowaniu jakiegoś czasowego układu trójkąt-gwiazda lub softstartu, ponieważ w gwieździe silnik ma mniejsze zapotrzebowanie energii (chyba że źle myślę):
    W powyższym problemie w niczym to nie pomoże, prócz zmniejszenia prądu rozruchowego i mniejszego spadku napięcia w sieci w chwili rozruchu.
    Silnik 400/690V podłączony w gwiazdę ma w przybliżeniu o połowę mniejszą moc, próba pracy w gwieździe skończy się zapewne przegrzaniem silnika i w efekcie stopieniem izolacji uzwojeń...

0
  • #24 16 Kwi 2012 09:22
    eNcoM
    Poziom 9  

Silnik ma wprowadzone 6 przewodów aktualnie połączone w trójkąt.
    Silnik do sprężarki ma przełożenie 1:4. Jak będę miał trochę czasu zrobię próbę z ręcznym z wlacznikiem zobaczę czy da radę. Czytałem gdzieś tu na forum ktoś podłączył tak wana i działało moja sprężarka jest ciut wydajniejsza. Aktualnie przy pracy silnik nie jest gorący.
    Sieć elektryczna koło mnie jest raczej stara odczuwalne jest gdy ktoś spawa trafo, lub włączy coś większego.
    Czy po podłączeniu w gwiazdę moc/moment spadną o połowę? O ile spadnie zapotrzebowanie na kWh?

0
  • #25 16 Kwi 2012 12:12
    CGB_Spender
    Poziom 14  

eNcoM napisał:
    O ile spadnie zapotrzebowanie na kwh
    A kto powiedział że spadnie ? Zapotrzebowanie sprężarki przecież się nie zmieni...

0
  • #26 17 Kwi 2012 16:24
    eNcoM
    Poziom 9  

Rozumiem czyli lepiej zostawić tak jak jest. Mam jeszcze pytanie czy mogę mieć jakieś problemy gdyby np jakiś życzliwy sąsiad komuś zgłosił problem "mrugania" do energetyki? Nie pamiętam jaką mam taryfę ale główne zabezpieczenie to B25. Pracuje raczej w dzień i tylko dorywczo więc pytam na zapas.

0
  • #27 28 Paź 2018 01:39
    wprost123
    Poziom 9  

Witam.
    Przyłączam się do tematu, żeby nie zakładać nowego.
    Mam stary kompresor 3- fazowy domowej roboty (silnik 2,2 KW), uruchamiany wyłącznikiem hebelkowym w skrzynce na ścianie.
    Chciałbym nieco go zmodyfikować i dodać presostat, ponieważ teraz muszę sam machać wyłącznikiem chcąc zwiększyć ciśnienie. Mam już stycznik. Presostat zamierzam kupić tani, jak na screenie- za ok 30zł, na 230V (może z mniejszym ciśnieniem niż 8 bar jak na screenie)
    Proszę o informację, czy po podłączeniu tak jak narysowałem układ będzie dział. Jeśli nie, to proszę o informację lub / dorysowanie w Paincie jak powinny przebiegać połączenia.

0