Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub tandem Alphard LW800 8ohm - dudni

16 Kwi 2012 22:26 2151 9
 • Poziom 13  
  Witam
  Zachęcony opisem z mcds o subwooferze na tandemie LW800 w obudowie 32L zbudowałem go. Głośniki miałem, rurę kanalizacyjną 30cm średnicy miałem, bass reflex 47mm średnicy miałem, płyta jest... Wzmacniacz to mostek TDA7294 Irka.

  Problem jest następujący. Gdy używam obydwu głośników sub może ma lepsze wybicie, ale nie schodzi tak nisko jak z jednym głośnikiem. O kontroli ciężko mówić, sub muli i dudni w pokoju (jakieś 16m2). Prawdę mówiąc w obu przypadkach jest więcej hałasu niż muzyki, ale z założenia sub ma trafić do auta.
  Z jednym głośnikiem gra lepiej i może nawet trochę głośniej. Z dwoma nie ma takich przebarwień w okolicy 40-50Hz.
  Tak czy tak jest nieciekawie.
  Dwa głośniki grają lepiej z dłuższym bass-reflexem a pojedynczy głośnik gra lepiej z krótszym. W obydwu przypadkach regulacja odcięcia częstotliwości na wzmacniaczu ustawiona jest prawie maksymalnie wysoko (większe dudnienie, ale przy niskim odcięciu nie ma wykopu).

  Zastanawiam się czy nie olać tandemu i nie zmniejszyć obudowy dla jednego głośnika, by zyskać na dynamice.

  Druga rzecz - jak bardzo różnią się parametry LW800 8ohm i 4ohm ? Może moje 8ohm potrzebują mniejszej budy ? No i sposób łączenia głośników do wzmacniacza. Żeby nie skopcić wzmacniacza podpinam je szeregowo a to jednak 16ohm. Może to reż ma wpływ na nieciekawe zachowanie subwoofera ?

  Poradźcie coś proszę. Mogę przesunąć tylną ściankę subwoofera i zmniejszyć w ten sposób objętość, dodać wzmocnienia, wytłumić (wata też jest).
 • Poziom 30  
  Zrobiłem go kiedyś na dwóch lw800 4ohm, za czasu gdy Mcds dopiero to opisał na swojej stronie a więc ładnych pare lat temu, niestety te głosnik to lipa, za 30zł suba do auta nie będzie , co prawda finalnie jeden lw800 trafił do auta kolegi (Ford Escort) i był z niego zadowolony.
  Dla mnie to buczydło które robi tylko hałas.
  Ale jakie pieniądzie taki efekt, mcds za bardzo się zachwycał tym sprzętem.

  Pozatym jaki mostek tda - jak połaczyłeś głośniki - może tu jest problem?
 • Poziom 13  
  Wzmacniacz kupiony od autora 2xTDA7294
  Głośniki łączę szeregowo, zawsze bezpieczniej dla wzmacniacza. Jak pisałem to stara wersja 8ohm. Kupione kilka lat temu.

  W wątku LW800 vs. LW80H81 mdean dodał listę teoretycznie mierzonych parametrów tych głośników. W dane podawane przez producenta i tak pewnie nie można wierzyć. Poza tym w każdej tabeli parametrów są i tak inne...

  Mniejsza o teorię. Czy można coś poprawić ? W tym stanie sub robi duże ciśnienie na bębenkach w uszach a gra niespecjalnie.
 • Poziom 30  
  Właśnie źle.
  W tandemie głośnik ma być w przeciwfazie jeden.
  Czyli dwie osobne końcówki do obu ten sam sygnał mono doprowadzony.
  Do jednej podpięty głośnik normalnie a do drugiej zamieniony + z - głośnika.
 • Poziom 13  
  Podpięte jest dobrze. Minusy głośników razem a plusy głośników do + i - wzmacniacza. Inaczej nie ma dźwięku prawie wcale. Rzecz inna że wzmacniacz przy 16ohm musi być ustawiony na 80% głośności żeby zrównać się z kolumnami.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Przeczytaj jeszcze raz to co napisał rafcio 323
 • Poziom 13  
  Mam jakiś wzmacniacz samochodowy 20W na kanał to sprawdzę. Ale jaka to różnica skoro jeden głośnik pcha a drugi ciągnie - przecież o to chodzi ?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie jestem za magią cyferek ale nie przesadzasz z tą mocą?
 • Poziom 30  
  Przy 20W to nic nie usłyszysz.
 • Poziom 13  
  Faktycznie kaszanka. Ale to wina chińskiego przedwzmacniacza. Będzie wymieniony, wtedy odpalę jeszcze raz.


  ......................


  Szkoda mi czasu na taką ciuciubabkę. Głośniki sprzedałem.