Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z subwooferem Alphard LW 800

Desmowiecki 30 Jul 2007 18:52 9483 54
    Desmowiecki
    Level 10  
    Witam serdecznie.. Jestem tu nowy więc nie wiem czy dobrze trafiłem z tym tematem.. Ale mniejsza o to..

Postanowiłem zrobić sobie subwoofer do domu.. Zakupiłem na allegro głośnik Alphard LW 800.. Jest to tani głośnik, a przeczesując to forum dowiedziałem się że też można z niego co nieco wycisnąć.. Zbudowałem skrzynie (26l) i zamontowałem głośnik.. Podłączyłem pod wzmacniacz i.. ..no nie jest tak jak chciałem.. Aha.. To ma być źródło basu w moim domu i chce z niego wycisnąć jak najwięcej ale żeby było tanio.. Co radzicie abym zrobił? Wytłumić go? Jeśli tak to czym? Widziałem także w jednym poście że ktoś użył do tego jakąś kość czy coś takiego chyba TDA czy jakoś tak.. No nie wiem, jestem zielony w tego typu sprawach.. Mam nadzieje że wspólnie z wami coś wymyśle.. :)

Pozdrav..

Moderated By chaka:

Proszę odrózniać pojęcia tuby i subwoofera.

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    djskate8
    Level 19  
    A czy masz do tego filtr dolnoprzepustowy? Proszę opisz dokładniej jak i gdzie to wszystko podłączałeś, jaka moc wzmacniacza itp.
    Desmowiecki
    Level 10  
    A więc..

Skrzynia (surowa - jeszcze jej nie oklejałem..)
    Pojemność: 28l
    Tworzywo: Sklejka 1,8 cm

Nic w środku nie ma, żadnego wygłuszenia..
    Głośnik jest "goły" nie ma żadnych kości ani nic takiego..

Oto zdjęcia: (przepraszam za słabą jakoś ale nie miałem aparatu więc zrobiłem je telefonem)

Wzmacniacz Diora WS 442
    Po małych przeróbkach technicznych..
    Moc 4x50W

Aha.. Tuba jest zamknięta bez żadnych wylotów..

Więc?

Pozdrav..
    MasterKamil
    Level 14  
    tda to kosc z ktorej mozesz zrobic wzmacniacz. A wzmacniacz masz wiec obejdzie sie bez TDA. Zeby gralo basem musisz miec filtr dolno przepustowy. Jezeli skrzynia nie jest bas-reflex to musisz ja wygluszyc. Wepchnij duzo gabki do srodka i sprawa zalatwiona :)
    Desmowiecki
    Level 10  
    Wszystko fajnie ale:

Dużo tej gąbki tam wsadzić?
    I co to jest ten filtr dolno przepustowy? Gdzie to dostać? I za ile?
    Desmowiecki
    Level 10  
    Przeglądam te schematy i nic nie rozumiem.. Możesz mi podać link na allegro do tego filtra?
    User removed account
    User removed account  
    MasterKamil
    Level 14  
    czy dzwiek bedzie lepszy w B-R czy w zamknietej zalezy od parametrow glosnika. Moze ten Alphard nie nadaje sie do B-R?
    User removed account
    User removed account  
    MasterKamil
    Level 14  
    EBP glosnika mowi o tym czy sie nadaje czy nie do odpowiedniej obudowy. Ale nie o to w tym temacie chodzi wiec pisz to co moze pomoc autorowi tematu.
    Desmowiecki
    Level 10  
    No tak ale obudowa jest już zrobiona i chodzi teraz o to żeby wyciągnąć z tej tuby bas którego jak narazie zbyt dużo nie ma.. Bo chodzi on jak zwykła kolumna a nie jak tuba basowa..

No widzę że macie różne zdania na ten temat..

Jak narazie nie widziałem na forum żadnej tuby z Alphardem LW 800 z B-R więc dlatego chciałem aby była zamknięta.. Ale i tak nadal nic nie wiem co mam zrobić..

Znaczy się wiem że wygłuszyć gąbką..
    I filtr, ale nadal nie wiem gdzie go dostać, jaki dokładnie i za ile?
    Przepraszam ale te schematy nic mi nie dają.. :(

Proszę o pomoc..
    MasterKamil
    Level 14  
    a wiec. Filtr na allegro(link podalem wyzej) podlaczasz go miedzy wzmacniacz a glosnik i juz gra basem. Wyslusz gabka i bedzie dobrze :)
    M@rek
    Level 17  
    Bez jaj, LW800 nie nadaje sie do zamknietej, jesli ma pracowac jako subwoofer. Jego glownym atutem jest gleboki (jak na ta srednice i cene) bas, ktorego NIE jest w stanie osiagnac w zamknietej (niska dobroc calkowita... przy zalozeniu ze podane parametry sa choc troche prawdziwe). Glosnik ogolnie muli i gra jednostajnie, jednak za ta cene.... ja bym proponowal wywiercic dziure i wsadzic bass-refleks strojony na okolo 40 - 45Hz. Przykladowa rurka dla 40Hz to srednica wewnetrzna 7cm, dlugosc okolo 22cm. Dobrze gdyby byla zaokraglona na obu koncach.

Bass-refleks musi jednak zostac odpowiednio policzony. Przedewszystkim glosnik musi sie nadawac do tego typu obudowy (musi miec odpowiednie parametry). To nie jest tak ze wsadzasz rurke i juz. Musisz go zestroic na odpowiednia czestotliwosc, tak aby uzyskac bardziej liniowa ch-ke w zakresie nizszego basu. Wsadzajac rurke bass-refleks "na pale" szanse ze to bedzie gralo dobrzez sa nikle. Fakt uzyskamy wzrost basu.... jednak najbardziej prowdopodobniej bedzie nawal wyzsego basu, byle jakiej jakosci. Wystarczy porownak kolumne, nawet na tych samych glosnikach z poprawnie zaprojektowanym ukladem bass-refleks i zrobionym na pale.... a wnioski nasuna sie same. Kolejna sprawa jest to, ze ponizej czestotliwosci otworu bass-refleks wystepuje nagly spadek efektywnosci odtwarzania basu (kolo 12dB/okt, zas dla zamknietej tylko 6dB /okt)

Proponowany eksperyment z zatykaniem bass-refleksu jest troche niebardzo... glosnik pracujacy w bass-refleksie ma (pwinien miec :) ) niska dobroc, co za tym idzie nie jest w stanie wytworzyc niskiego basu bez wspomaganie bass-refleksem. Z kolei glosniki pracujace w zamknietej maja z reguly wieksza dobroc calkowita i same sa w stanie wytworzyc glebszy bas.

Nie nalezy jednak wyciagac wniosku ze bass-refleks jest lepszy od zamknietej. Proponuje poczytac artykuly na ten temat chocby na www.audiomania.info, bo widze ze niktorzy wypowiadjacy sie nei maja zabardzo pojecia o budowaniu kolumn / subow.

Proponuje sciagnac program do symulacji, chocby WinISD pro (jest na www.audiomania.info razem z tourialem jak go obslugiwac). Program jest naprawde intuicyjny i mozna nauczyc sie go obslugiwac w pare chwil. A dzieki temu mozna przekonac sie jakie parametry glosnika i obudowy wplywaja na ch-ki suba
    izbic
    Level 28  
    Po pierwsze to nie jest tuba tylko subwoofer w obudowie closed. Tuba to urządzenie o całkiem innej konstrukcji bardziej do zastosowań estradowych niz domowych;) Po drugie posłuchaj kolegów, kup filtr i wytłum bude. Moim zdaniem LW800 nadaje sie bardziej właśnie do closed niż BR ale troszke za wiele te 26l mogło by być ze 20;) Pozdrawiam
    Desmowiecki
    Level 10  
    Okej..
    Już zamówiłem na allegro ten filtr..

Mam jeszcze jedno pytanie..
    Czy taki filtr można dostać w zwykłym sklepie elektronicznym?
    M@rek
    Level 17  
    To czy to ma byc bass-refleks, czy zamknieta to juz zalezy od tego co kto lubi i co chce uzyskac. Mi akurat LW pasuje bardziej w bass-refleksie...
    Kiedys kupilem kilka sztuk i wsadzalem do roznych obudow. Glosnik mulil zarowno w zamknietej i bass-refleksie, przy czym w tej drugiej ma jako takie zejscie ktore troche rekompensuje jego jakosc (w kinie domowym nawet calkiem dobrze sobie radzi). Przy czym mulenie to nie byla wina samego wzmacniacza, bo testowalem od TDA7294, poprzez Pioneera A-501R, chybrydy STK, na Holtonie konczac :) Przy mocniejszym wzmaku gral troche lepiej (ale tylko troche :P )
    Czesciowo mozna poprawic jego brzmienie bawiac sie z wytlumieniem. Najlepsze rezultaty uzyskalem dzielac skrzynie na 2 czesci kawalkiem firanki. Czesc w ktorej byl glosnik wytlumilem mocno. Na scianki gabka, cala objetosc zas wypelnilem czyms co przypominalo wate (cos takiego jak dawali kiedys do kurtek jako ocieplacz :P ). Druga czesc z tunelem nie wytlumialem wogole, przy czym uzyskane rezultaty zaleza tez od ksztaltu samej skrzyni, rozmieszczenia glosnika i bass-refleksu

Najprosciej niech autor tegoz subwoofera doda rurke bass-refleks z tylu i poslucha. Moze mu sie spodoba... a jak nie, to zawsze mozna zakleic dziure i zamaskowac odpowiednio :)

Co do filtru dolnoprzepustowego to obowiazkowo musi byc. Najlepiej aktywny (wlaczany przez wzmacnaiczem). Taki filtr od biedy mozna zasilic dwiema bateriami 9V Wtedy odpada robienie zasilacza stabilizowanego symetrycznego, co moze byc klopotliwe dla kogos bez wiedzy elektronicznej :)
    Desmowiecki
    Level 10  
    To ja już teraz nie wiem, gdzie ja mam podłączyć ten filtr? W skrzyni? Musze jeszcze coś do niego dorabiać? Nie rozumiem..
    M@rek
    Level 17  
    A wiec tak

Filtr pasywny:
    Podłączany między wzmacniacz a suba. Wzmacniacz wzmacnia cale pasmo akustyczne, a filtr przepuszcza tylko basy. Składa sie z cewki i kondensatora (tak jak na rysunku powyżej).Zaleta jest prostota. Niestety jesli chcemy nisko ciąć subwoofer (podawać na niego tylko niski bas) to trzeba używać dużych pojemności i indukcyjności (które są drogie jeśli mają być dobrej jakości). Stosowany jest stosunkowo rzadko w subwooferach.

Filtr aktywny:
    Podłączany przed wzmacniacz, także wzmacniacz wzmacnia jedynie sam bas. Składa się z płytki i kilku części elektronicznych (można kupić układy do samodzielnego montażu tzw KITy, gdzie mamy płytkę, potrzebne części i instrukcję jak to polutować, lub gotowe filtry - choćby na allegro). Układ wymaga dodatkowego zasilania, więc albo budujemy zasilacz stabilizowany, albo zasilamy go z 2 odpowiednio połączonych baterii 9V. Jakość dźwięku jest o wiele lepsza niż w przypadku filtru pasywnego, do tego przeważnie filtr tez jest wyposażony w płynna regulacje częstotliwości odcięcia (za pomocą potencjometru), regulację głośności i czasami fazy sygnału.

Lepszym rozwiązaniem, jest kupno / zrobienie filtru aktywnego.
    Tremolo
    Level 43  
    Przecież to nie jest Tuba tylko skrzynia prostopadloscienna! nawet jakby to był rulon czyli walec dalej była by to obudowa typu closed!

to jest delikatny głośniczek. Kup GDN 20/80/2 zasil ponad 100W dołóż mu kilkanaście litrów do tej budy i daj BR.

Co do aktywnego ciecia to jest całkiem OK, mozesz potem na wyjscie podpiąć ile chcesz wzmacniaczy z głośnikami basowymi. I na każdym masz bas.
    User removed account
    User removed account  
    M@rek
    Level 17  
    Baterie to do zasilania filtra aktywnego. To co narysowałeś to filtr pasywny, on nie wymaga zasilania.
    czaroslaww
    Level 26  
    musisz to podlaczyc w ten sposob:

kabel ktory do tej pory szedl do glosnika, podlaczasz do filtra "INPUT" nastepnie do filtra lutujesz kabel "OUTPUT" i dokladnie ten kabel podlaczas do glosnika...

Zdania zaczynamy z wielkiej litery.
    Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
    [_P_]
    User removed account
    User removed account  
    M@rek
    Level 17  
    Faktycznie, zamówił pasywny.... mój błąd.
    Wybacz za baterie, myślałem ze pytasz sie gdzie je podłączyć to pasywnego :P A wracając do samych baterii, bo widzę że nie odpowiedziałem na pytanie: łączysz plus jednej z minusem drugiej. To jest masa, zaś pozostałe końce baterii to +9V i -9V (czyli mamy zasilanie symetryczne :))
    User removed account
    User removed account  
    Desmowiecki
    Level 10  
    Czy filtr pasywny da rade przerobić na aktywny?