Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka tranformatorowa jako migomat

22 Kwi 2012 17:19 3999 11
 • Poziom 10  
  Witam,
  posiadam dużą spawarkę transformatorową polskiej produkcji z lat 80 XXw 500A. Idąc z duchem czasów i rozwojem techniki chciałem zrobić w prosty sposób Migomata.
  Moje pytanie brzmi czy są konieczne jakieś przeróbki w mojej spawarce aby pracowała jako migomat (spawarka posiada płynną regulację). Nadmieniam że chciałem dokupić gotowy podajnik zewnętrzny.
  z góry dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam Paweł
 • Poziom 13  
  Witam, napięcia robocze [wyjściowe ] w migomacie mają od około 14 do 40V. W spawarkach na elektrodę otuloną [ MMA ] wynoszą od około 40 do 80 V w zależności od producenta spawarki MMA, wiec potrzebne jest przezwojenie uzwojenia wtórnego w transformatorze głównym, potrzebna jest też regulacja napięcia wyjściowego od 14 do 35-40V. napięcie wyjściowe musi być wyprostowane tzn. przepuszczone przez mostek prostowniczy odpowiedniej mocy.
 • Moderator Samochody
  Ja bym próbował ogarnąć temat bez przezwajania ( bo i po co?). Kwestia tylko tego czy się uda. Po krótce - jeśli to Bester z regulacją tyrystorową: modyfikacja elektroniki sterującej spawarki, dla uzyskania regulacji napięcia a nie regulacji i stabilizacji prądu, czyli wywalenie układów pomocniczych ( pomiaru prądu, gorącego zajarzania, mostka pomocniczego z rezystorem ograniczającym, itd) - dobudowanie zadajnika regulującego tylko kąt załączenia tyrystorów, do napięcia max 40V - i można próbować efektów przy dołączonym podajniku. Sugeruję poczytać relacje z samodzielnej budowy/przeróbki urządzeń, jest kilka wątków na forum.
 • Poziom 13  
  Spawarka MMA a spawarka MIG-MAG mają całkiem inne charakterystyki napięć wyjściowych w stosunku do natężenia prądu wyjściowego. Pozdrawiam
 • Moderator Samochody
  grzegorzbr2 napisał:
  Spawarka MMA a spawarka MIG-MAG mają całkiem inne charakterystyki napięć wyjściowych w stosunku do natężenia prądu wyjściowego.

  Tak, oczywiście. A wiesz z czego ten stosunek wynika?
 • Poziom 13  
  Przekładnia trafa, średnice drutów nawojowych w uzwojeniu pierwotnym i wtórnym
 • Moderator Samochody
  grzegorzbr2 napisał:
  Przekładnia trafa, średnice drutów nawojowych w uzwojeniu pierwotnym i wtórnym

  Bzdura. Potrafię tego dowieść.
 • Poziom 17  
  Witam.
  Transformator w migomacie ma inną charakterystykę, jest bardziej sztywny.
  pozdrawiam.
 • Moderator Samochody
  AndM napisał:

  Transformator w migomacie ma inną charakterystykę, jest bardziej sztywny.

  Nie. To stwierdzenie jest prawdziwe w przypadku spawarek z transformatorami budowanymi jako transformatory rozproszeniowe - regulacja natężenie prądu zworą lub odczepami, charakterystyka źródła kształtowana rezystancją wewnętrzną transformatora. Uzwojenie pierwotne nawinięte obok wtórnego, cewki odsunięte od siebie i rdzenia. W spawarkach z mostkiem sterowanym i dławikiem, charakterystyka źródła kształtowana jest na drodze elektronicznej, transformator ma klasyczną zwartą budowę, z uzwojeniami nawiniętymi jedno na drugim. Poczytajcie sobie artykuł z "Radioelektronika" - skan jest na forum, wiele wyjaśnia.


  Post źródłowy usunąłem. [retrofood]
 • Poziom 10  
  Witam,
  posiadam taką spawarkę niestety nie znam jej parametrów.

  Więc chyba nie wystarczy podpiąć podajnika i butli :(

  Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  Wstaw zdjęcie urządzenia i jego opis.
  [Akrzy]
 • Moderator Samochody
  Niestety z tej nic nie będzie - regulacja zworą. Najlepiej pozostawić ją w takiej postaci, w jakiej się znajduje - zbyt duży koszt elementów dodatkowych i przeróbki samego transformatora.
 • Poziom 10  
  temat zamknięty.