Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka tranformatorowa jako migomat

Paweł_Rzeszów 22 Kwi 2012 17:19 3729 11
  • #1 22 Kwi 2012 17:19
    Paweł_Rzeszów
    Poziom 10  

Witam,
    posiadam dużą spawarkę transformatorową polskiej produkcji z lat 80 XXw 500A. Idąc z duchem czasów i rozwojem techniki chciałem zrobić w prosty sposób Migomata.
    Moje pytanie brzmi czy są konieczne jakieś przeróbki w mojej spawarce aby pracowała jako migomat (spawarka posiada płynną regulację). Nadmieniam że chciałem dokupić gotowy podajnik zewnętrzny.
    z góry dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam Paweł

0 11
  • #2 22 Kwi 2012 19:04
    grzegorzbr2
    Poziom 13  

Witam, napięcia robocze [wyjściowe ] w migomacie mają od około 14 do 40V. W spawarkach na elektrodę otuloną [ MMA ] wynoszą od około 40 do 80 V w zależności od producenta spawarki MMA, wiec potrzebne jest przezwojenie uzwojenia wtórnego w transformatorze głównym, potrzebna jest też regulacja napięcia wyjściowego od 14 do 35-40V. napięcie wyjściowe musi być wyprostowane tzn. przepuszczone przez mostek prostowniczy odpowiedniej mocy.

0
  • #3 22 Kwi 2012 19:20
    robokop
    Moderator Samochody

Ja bym próbował ogarnąć temat bez przezwajania ( bo i po co?). Kwestia tylko tego czy się uda. Po krótce - jeśli to Bester z regulacją tyrystorową: modyfikacja elektroniki sterującej spawarki, dla uzyskania regulacji napięcia a nie regulacji i stabilizacji prądu, czyli wywalenie układów pomocniczych ( pomiaru prądu, gorącego zajarzania, mostka pomocniczego z rezystorem ograniczającym, itd) - dobudowanie zadajnika regulującego tylko kąt załączenia tyrystorów, do napięcia max 40V - i można próbować efektów przy dołączonym podajniku. Sugeruję poczytać relacje z samodzielnej budowy/przeróbki urządzeń, jest kilka wątków na forum.

1
  • #4 22 Kwi 2012 20:01
    grzegorzbr2
    Poziom 13  

Spawarka MMA a spawarka MIG-MAG mają całkiem inne charakterystyki napięć wyjściowych w stosunku do natężenia prądu wyjściowego. Pozdrawiam

0
  • #5 22 Kwi 2012 20:24
    robokop
    Moderator Samochody

grzegorzbr2 napisał:
    Spawarka MMA a spawarka MIG-MAG mają całkiem inne charakterystyki napięć wyjściowych w stosunku do natężenia prądu wyjściowego.

Tak, oczywiście. A wiesz z czego ten stosunek wynika?

0
  • #6 22 Kwi 2012 20:43
    grzegorzbr2
    Poziom 13  

Przekładnia trafa, średnice drutów nawojowych w uzwojeniu pierwotnym i wtórnym

0
  • #7 22 Kwi 2012 21:00
    robokop
    Moderator Samochody

grzegorzbr2 napisał:
    Przekładnia trafa, średnice drutów nawojowych w uzwojeniu pierwotnym i wtórnym

Bzdura. Potrafię tego dowieść.

0
  • #8 22 Kwi 2012 21:19
    AndM
    Poziom 17  

Witam.
    Transformator w migomacie ma inną charakterystykę, jest bardziej sztywny.
    pozdrawiam.

0
  • #9 22 Kwi 2012 21:35
    robokop
    Moderator Samochody

AndM napisał:

Transformator w migomacie ma inną charakterystykę, jest bardziej sztywny.

Nie. To stwierdzenie jest prawdziwe w przypadku spawarek z transformatorami budowanymi jako transformatory rozproszeniowe - regulacja natężenie prądu zworą lub odczepami, charakterystyka źródła kształtowana rezystancją wewnętrzną transformatora. Uzwojenie pierwotne nawinięte obok wtórnego, cewki odsunięte od siebie i rdzenia. W spawarkach z mostkiem sterowanym i dławikiem, charakterystyka źródła kształtowana jest na drodze elektronicznej, transformator ma klasyczną zwartą budowę, z uzwojeniami nawiniętymi jedno na drugim. Poczytajcie sobie artykuł z "Radioelektronika" - skan jest na forum, wiele wyjaśnia.

Post źródłowy usunąłem. [retrofood]

0
  • #10 23 Kwi 2012 00:16
    Paweł_Rzeszów
    Poziom 10  

Witam,
    posiadam taką spawarkę niestety nie znam jej parametrów.

Więc chyba nie wystarczy podpiąć podajnika i butli :(

Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    Wstaw zdjęcie urządzenia i jego opis.
    [Akrzy]

0
  • #11 23 Kwi 2012 08:13
    robokop
    Moderator Samochody

Niestety z tej nic nie będzie - regulacja zworą. Najlepiej pozostawić ją w takiej postaci, w jakiej się znajduje - zbyt duży koszt elementów dodatkowych i przeróbki samego transformatora.

0
  • #12 04 Lip 2014 10:54
    Paweł_Rzeszów
    Poziom 10  

temat zamknięty.

0