Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktualizacja wiedzy o kotłach kondensacyjnych jednofunkcyjnych

08 Maj 2012 08:46 3362 5
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.
    Sporo czytałem na forum postów o doborze kotła do instalacji co. Właśnie przerabiam ten temat na swojej budowie. Mętlik w głowie nieco zaniknął, gdyż doszedłem już do wniosku, że optymalny dla mnie byłby kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania i zasobnikiem 120-150 litrów. Być może nieco mniejszy warstwowy. Moc kotła 21-26kW.

Proszę szczególnie instalatorów i użytkowników nowych instalacji z ostatnich lat o podsumowanie wiedzy w ww. zakresie. Jaki obecnie kocioł jest wg. Was ekonomicznie zasadny i optymalny.
    Przyznam, że chodziły mi po głowie Junkers i Immergas ale wciąż brak mi fachowej porady.

Dom jest nowy 220m.kw.(z garażem), ściany gazobeton 24 + styropian 15cm, izolacja wełną strychu i dachu 15+5. Garaż ogrzewany do ok. 7-8 stopni.
    Podłogówka niemal na całym parterze (ok. 120m.kw) + kilka grzejników i dwa pomieszczenia z podłogówką na poddaszu (ok.100m.kw.) + reszta grzejniki. W zasadzie powierzchniowo niemal 1:1 podłogówka / grzejniki.

Punkty odbioru CWU znajdują się dość blisko do ok. 5m od kotła ( kuchnia, prysznic i wanna, umywalka). Cyrkulacja w planie.
    Grzejniki raczej stalowe.

Dopuszczam też myśl, że moje przekonanie jest błędne, wszak jestem ignorantem w tej dziedzinie, choć mocno oczytanym w opiniach innych użytkownikó.

Serdecznie dziękuję z góry za pomoc.

https://obrazki.elektroda.pl/7985656700_1336459466.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/5953316500_1336459591.jpg
  • Poziom 19  
    Termet Ecocondens i nowsze modele tego producenta.
    Tani w zakupie i w serwisie-jakością nie ustepuje droższej konkurencji.
    Jak dobrze poszukasz to kupisz za 3,9 k (na wyposażeniu zawór 3d , który u konkurencji jest czesto dodatkowo płatny)

Druga propozycja to ACV , kocioł kondesacyjne (wymiennik z nierdzewki) +100 litrowy zasobnik równiez z nierdzewki pojawi się w maju w cenniku za ok 5 k netto dla instalatora.
  • Poziom 9  
    Termety też podglądałem ostatnio ale nie wiem który model by był OK. Zastanawiałem się nad stojącym z zasobnikiem - niestety cena już dochodzi do 9k.
    Natomiast ACV zupełnie jest mi obce.

Temat nie do ogarnięcia przez laika. Bogactwo wyboru mnie przerasta.
    Stąd prośba o sugestie czegoś sprawdzonego w dobrej relacji cena/jakość.

Wiadomo, że jak nowy energooszczędny dom, to oszczędności pomiędzy przeciętnym (ze średniej półki cenowej) a bardzo dobrym (drogim) kotłem będą relatywnie niewielkie.
    Jeśli różnica w eksploatacji da 400zł/rok a cena początkowa większa o np. 4.000zł, to zwrot na przestrzeni 7-10 lat przy wzrastających cenach gazu.
    Poza tym kupuję z kredytu, więc dla mnie lepszym wariantem jest niższa cena zakupu i nieco wyższe koszty eksploatacji.
  • Poziom 25  
    Wybierz Termeta bardzo dobre kotły, w szczególności Ecocondens Crystal który w maju na targach w Poznaniu zdobył złoty medal. Sam mam Ecocondensa tylko starszy model. Wybierz 20 lub25 kW, lepszy by był 20 kW bo ma o 1 kW mniejszą moc minimalną. Do tego zasobnik Termeta 120 lt które są bardzo wydajne bo mają dużą moc wężownicy. Jeśli nie masz wanny narożnej lub bardzo długiej wanny tradycyjnej polecam Ecocondens Integra, wiszący kocioł z zasobnikiem 45 lt. W moim rejonie jest b .dużo starych Termetów z zasobnikiem 35 lt i ludzie z grzania wody są zadowoleni nawet na 2 łazienki.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Leonard II napisał:
    kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania i zasobnikiem 120-150 litrów.

Prawidłowy dobór. PS: Każdy kocioł kondensacyjny to kocioł z zamkniętą komorą spalania.
  • Poziom 9  
    Proszę o pomoc w doborze układu spalinowego przez ścianę dla Junkersa Cerapur Smart zsb 22-3c króciec 80/125.
    W instrukcji serwisowej jest zamiast kolana jest trójnik na wylocie i nie wiem dlaczego? Być może źle przeglądam instrukcję.
    Czy zestaw AZB 600/3 [kat. 7 719 002 759] jest prawidłowy?
    czy zamiast trójnika powinno być kolano AZB 607/1 [kat. 7 719 002 766] ?

Proszę o podpowiedź.

Gdzie najłatwiej zamówić takie elementy?

Dziękuję

Dodano po 38 [minuty]:

czy może ten zestaw będzie pasował?

http://kociolkowo.pl/junkers-azb-6002-zestaw-powietrzno-spalinowy-do-po(3,13850,3150).aspx

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

Uzyskałem odpowiedź od firmy Junkers:

"Zestaw AZB 600/2, widoczny na zdjęciu poniżej, służy do poziomego wyprowadzenia spalin. Trójnik jest wygodną formą zamontowania wymaganej rewizji dla przewodów spalinowych. Z jednej strony mamy wyprowadzenie przewodów spalinowych a z drugiej rewizję w wygodnej formie."

Temat zamknięty, dziękuję :)