Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obudowa sff + wydajny komputer

18 Maj 2012 20:42 9457 22
  • Poziom 9  
    Chodzi o to że chciałbym zbudować dobry komputer typu i5 2500k + fajna pełnowymiarowa płyta główna + dobry pełnowymiarowy zasilacz itp. i zmieścić go do obudowy sff np. optiplex gx 620 sff . Da radę takie coś zrobić ?
    marzę o obudowie tego typu ale nie wiem czy to w ogóle się zmieści, nawet nie wiem cz mieści się tam płyta główna formatu ATX
  • Poziom 24  
    Obudowa jest zbyt mała, nawet jeśli jakimś cudem zmieścisz wszystko w tej obudowie to będą problemy z chłodzeniem.
  • Poziom 41  
    No w takie maleństwo to raczej nie wsadzisz 2500k bez warsztatu mechanicznego.
  • Spec od komputerów
    Musi być koniecznie buda della? Miałem swego czasu obudowę I-box Magic 9 i wszystko pełnowymiarowe tam wchodziło (buda kiepska ale było to htpc za 300zł), musisz celować w coś podobnego albo modyfikować te dellowskie.
  • Poziom 9  
    ok i tak zamówiłem taki komputerek to zobaczę sobie czy są jakieś szanse żeby to upchać
  • Spec od komputerów
    A gdybyś zastosował m-atx? przecież są dobre płyty w tym standardzie.
  • Poziom 41  
    Nie ma szans akurat ten dell to micro-btx. Nie do ogarnięcia.
  • Poziom 9  
    Nie nie musi być obudowa dell'owsa ale cos podobnego rozmiaru no i ładne najlepiej a tak w ogóle to port usb 2.0 różni się od 3.0 ? czyli przydała by się obudowa mała ładna i z portami 3.0 z przodu bo jeżeli z tą obudową nie wypali to jaką polecacie?. No i mogę się zrzec formatu ATX na uATX.
  • Poziom 41  
    hehehe. Nie możesz a musisz. Ja zrobiłem coś takiego na IBMie, ty musisz sam znaleźć ładną obudowę, w którą da się uATX wmontować.
  • Poziom 9  
    a jaki zasilacz tam masz fabryczny od obudowy czy dostawiałeś
  • Poziom 41  
    No przecież dałem linka ze zdjęciami.
  • Poziom 9  
    https://obrazki.elektroda.pl/5491950400_1337962584.jpg

kompatybilny typ płyty głównej - microATX oraz ITX
    - przedni panel audio/USB
    - 1x zewnętrzna zatoka 5,25"
    - 1x zewnętrzna zatoka 3,5"
    - 1x wewnętrzna zatoka 3,5"
    - 4x wyjścia kart rozszerzeń low-profile
    - kompatybilny zasilacz TFX
    - wymiary 340mm / 95mm / 380mm

taką fajną znalazłem wszystko w niej upchałem ale karta graficzna lowprofile a ja szukam coś podobnego ale na noramnle karty, chyba że znacie jakieś wydajne low profile odpowiadającej wydajnościowo zwykłej karty za jakieś 700zł. Czyli szukam jak najmniejszej obudowy do takiego zestawu:

-i5 2500k
    -Chłodzenie low profile
    -płyta mATX
    -Zasilacz ATX
    -HDD 3.5
    -SSD
    -blue-ray
  • Poziom 41  
    Najwydajniejszą kartą lowprofile jest Geforce GTX 250.
  • Poziom 26  
    Chyba gts 250? Możesz też kupić przejsciówke pci-e 90*
  • Poziom 41  
    No, chyba tak. :morning:
  • Poziom 19  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Najwydajniejszą kartą lowprofile jest Geforce GTS 250.

Nie, jest jeszcze HD6850 od Afox ;)
  • Poziom 41  
    Trochę nad tym pomyślałem. Najlepszą obudową będzie któraś z SFFów od IBMa, tylko tam trzeba będzie ostro modyfikować zasilacz. Tzn. trzeba będzie zrobić go, żeby był poza obudową na kablu. Kiedyś myślałem nad takim rozwiązaniem, i to jest do zrobienia. Trzeba się zaopatrzyć w wojskowe, hermetyczne złącze wielostykowe - takie jak w ruskich radiostacjach. Okrągłe i zakręcane. Z zasilacza wychodzi 45 przewodów (z zapasem licząc) I tyle musi mieć pinów to złącze. Każdy kabel trzeba prowadzić osobno, aby wiązka zachowała jakakolwiek elastyczność.

Wyzwanie jest, ale jak się ma opanowane mechaniczne aspekty, to jest to do zrobienia w 1 popołudnie. A obudowa M52 jest mniejsza od tego Della, ale to uATX, dodatkowo ma genialne rozwiązanie, że ma slot na dużego śledzia, ale leżąco nad płytą. To umożliwi zamontowanie normalnej, pełnowymiarowej karty graficznej. Jedynie musi być ona na wpięta na giętkim Riserze.
  • Poziom 9  
    Fajną obudowę znalazłeś ale taki kloc poza komputerem będzie za bardzo przeszkadzał. Giętki riser super sprawa nie znałem takiej nazwy, po zastosowaniu riser ta biała obudowa by wystarczyła , jeżeli znacie jeszcze jakieś fajne obudowy piszcie. Dzięki za pomoc
  • Poziom 20  
    Witajcie,
    Może trochę odkopuję temat, ale co tam ;)
    Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że autor tematu wkleił zdjęcie obudowy DESKTOP a nie SFF Dell'a gx620.
    Tak się stało, że jestem posiadaczem w pełni działającego gx620 SFF oraz posiadam obudowy DESKTOP i SFF bez "bebechów"

Od razu powiem, że wrzucenie czegokolwiek do obudowy Small Form Factor jest praktycznie niemożliwe. Przeciętna płyta ATX nie wejdzie (jest zbyt długa), płyta micro-ATX zmieści się, ale zostanie mało miejsca na resztę podzespołów. Już sam komputer oryginalnie wygląda jak archiwum programu 7-ZIP :D

Ryc. Wnętrze gx620 SFF. Jak widać miejsca tyle co nic...

Myślę, że wrzucenie wydajnego procesora i wydajniej karty graficznej jest możliwe chyba tylko w wypadku chłodzenia ich wodą/olejem*

Teraz pora na obudowę DESKTOP.
    Tutaj jest już wręcz kolorowo. Na szybko cyknąłem telefonem kilka zdjęć różnych rozmieszczeń elementów w obudowie. Zdjęcia są ułożone chronologicznie i są tylko poglądowe.

Zaczynamy od płyty ATX.
    obudowa sff + wydajny komputer obudowa sff + wydajny komputerobudowa sff + wydajny komputerobudowa sff + wydajny komputer obudowa sff + wydajny komputer

Kilka uwag do zdjęć:
    - Dysk twardy jest oczywiście ułożony nad płytą główną, a nie pod (łatwiej mi było ułożyć podzespoły)
    - Karta Graficzna jest podłączana przez Riser Card. Można użyć giętkiego, ale jak ktoś ma to i sztywny 1U się nada.
    - Płytka zasilacza jest montowana nad karta graficzną (ma 4 cm wysokości, więc się spokojnie mieści). dodatkowo jest idealnie na wysokości napędu optycznego
    - Zasilacz można przenieść nad dysk twardy w przypadku obaw o odprowadzanie ciepła z GPU
    - Wykorzystałem tutaj kartę graficzną z jedno slotowym chłodzeniem, ale "dwupłatowce" też powinny wejść ;)

Teraz pora na zabawę z płytą micro-ATX. Skoro większa płyta weszła, to i ATX wejdzie bezproblemowo ;) Tutaj są dwie koncepcje:

KONCEPCJA 1:

obudowa sff + wydajny komputerobudowa sff + wydajny komputerobudowa sff + wydajny komputerobudowa sff + wydajny komputer

UWAGI:
    - Ewentualnie HDD umieszczamy pod płytką zasilacza i przy użyciu giętkiego Riser Card mamy całkiem sporo miejsca dla karty graficznej (nawet wysokiej i co ważne - długiej)

KONCEPCJA 2:

obudowa sff + wydajny komputerobudowa sff + wydajny komputerobudowa sff + wydajny komputer obudowa sff + wydajny komputer

Może trochę to pomogło innym ;) Niedługo znowu napiszę, bo z zamiarem wrzucenia czegoś do obudowy po gx620 nosiłem się od dawna ;)

* - w pewnym momencie zacząłem się zastanawiać nad projektem komputera w obudowie SFF i wpadłem na pomysł, aby całe wnętrze zalać olejem. Radiatory byłyby umieszczone przy przednim grillu i na całej długości tylnej ścianki. Niemożna także zapominać o tym, że cała góra jest metalowa - więc albo sama działałaby jako odpromiennik, albo wystawiłoby się przez nią tak samo radiatory. Z drugiej strony można dać pompkę i chłodnicę na zewnątrz. Tylko trochę się to kłóci z ideą dobrego komputera zamkniętego w małej obudowie...

Pozdrawiam!
  • Spec od komputerów
    Ty z tym gołym zasilaczem serio? :>

Zawsze dellowskie obudowy mi się podobały, proste, schludne bez zbędnych bajerów. Ja bym z tego HTPC zrobił najprawdopodobniej ;) A koncepcja chłodzenia? 220mm wentylator na górze (trzeba by troszkę pociąć blachy), reszta pasywnie + dysk w bitumenboxie, brak napędu (bo i po co) - w jego miejsce czytnik + potencjometr do wentylatora.
  • Poziom 20  
    Wszystko zależy od tego kto miałby używać komputera. Jeśli dostęp do niego będę miał wyłącznie ja, to nie musze płytki zasilacza dodatkowo chronić, ważne żeby była odseparowana od reszty elementów - od strony lutów 2mm płytka z pleksi.
    W innym przypadku zasilacz wyląduje w obudowie wykonanej z siatki tuningowej.