Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja regulatora PWM na NE555 - czy to zadziała?

motyl22 05 Cze 2012 11:11 3630 11
  • #1 05 Cze 2012 11:11
    motyl22
    Poziom 27  

Witam! Zrobiłem regulator PWM jak w linku http://mirley.firlej.org/files/user_img/u333/pwm555_494.gif z tym że zamiast BUZ'a wstawiłem dwie sztuki IRF 3205 równolegle zamiast R2 wstawiłem dwa rezystory o wartości jak na schemacie dla każdej bramki osobno i zamiast diody MBR1645 dałem podwójną diodę MBR4060PT. Chciałem się upewnić przed podłączeniem że układ zadziała, prosił bym ewentualnie o sugestie jeżeli popełniłem błąd. Ma to regulować prąd w zakresie 0-30A wiem że tranzystory są dużo za mocne i ma to zasilać generator HHO. Doczytałem się że jeżeli układ nie napędza odbiornika indukcyjnego że dioda MBR jest zbędna ale nie jestem pewien dlatego prosił bym o potwierdzenie. I jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. Czy Ne555 poradzi sobie z dwoma IRF'ami. Aha i też pomyślałem że dobrze było by zrobić ograniczenie do 30A żeby jednak nie przekroczyć tej wartości. Z góry dziękuję

0 11
  • Testo
  • #2 05 Cze 2012 12:33
    gilus1
    Poziom 29  

Jeśli poprawnie wszystko będzie połączone to układ zadziała. Dioda jest zbędna przy odbiornikach rezystancyjnych i pojemnościowych, aczkolwiek przy indukcyjnych jest niezbędna gdyż eliminuje przepięcia wynikające z komutacji cewki. Jednak dla bezpieczeństwa warto zamontować diodę, która przecież nie kosztuje dużo.

0
  • Testo
  • #3 05 Cze 2012 14:21
    motyl22
    Poziom 27  

Uruchomiłem układ i działa niestety nie mam czym obciążyć regulatora. Posłużyłem się tylko żarówką 60W 24V Ma ktoś jakiś pomysł jak by tu szybko zbudować pożeracz prądu?

0
  • #4 06 Cze 2012 10:34
    motyl22
    Poziom 27  

Koledzy mam pytanie. Na żarówce regulator działał poprawnie zasilony z prostownika gdzie napięcie jest filtrowane. Zawiozłem regulator do kolegi zasiliłem generator (na próbę) również z prostownika popracował ok 15s przy obciążeniu 8A i dostał zwarcia. Nie wiem jeszcze co dokładnie padło czy Mosfety chociaż miernik nie pokazuje na nich zwarcia. Czy przyczyna może leżeć po stronie prostownika gdzie za transformatorem jest tylko mostek i nic poza tym? Czy przyczyną mogło być nie odfiltrowane napięcie? NIe ma zwarcia pomiędzy plusem a masa jednak na wyjściu jest cały czas maksymalne natężenie prądu. Nie działa regulacja.

Dodano po 3 [godziny] 51 [minuty]:

Przepraszam że tak post pod postem. Okazało się że regulator nie ucierpiał tylko troche źle zaprojektowałem płytke tzn w złym miejscu wlutowałem elektrolit i przepaliło ścieżkę na 1 nóżkę NE555. Wszystko działa.

Mam jeszcze jedno pytanie. W katalogu jest napisane że IRF 3205 ma 55V 98A i P150 $25 W temp. otoczenia 25*C jego maksymalna moc to 150W Jak to się ma do maksymalnego obciążenia przy 12V?

0
  • #5 06 Cze 2012 14:55
    szod
    Poziom 33  

Tranzystory spokojnie wytrzymają. Nawet jeden by dał radę. Oczywiście moc wydzielana w nich będzie zależeć m.in. od tego, jak szybko będą przełączane. Więc sam 555 bez drivera będzie zapewne przyczyną wyższej temperatury tranzystorów. Te 30A nie powinno sprawiać problemów i niewielki radiator powinien wystarczyć.

0
  • #6 06 Cze 2012 18:48
    kybernetes
    Poziom 39  

motyl22 napisał:
    ma to zasilać generator HHO. [...] pomyślałem że dobrze było by zrobić ograniczenie do 30A żeby jednak nie przekroczyć tej wartości.

To nie tak powinno działać. Generator HHO powinien być tak dostrojony aby przy otwartych tranzystorach pobierał właśnie te maksymalnie 30 A. Regulator PWM powinien służyć tylko do zmniejszania jego mocy.

0
  • #7 06 Cze 2012 22:05
    pudzianowski
    Poziom 28  

Cześć.
    Jeśli chodzi o obciążanie, to w tym wątku znajdziesz omówienie tzw. sztucznego obciążenia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1891705.html
    Proponuję przeczytać całość, znajdziesz tam sporo przydatnych pomysłów i uwag dotyczących kwestii tematycznie zbieżnych z Twoją konstrukcją.
    Zasilanie z prostownika do ładowania akumulatorów samochodowych wydaje mi się ryzykowne: po wygładzeniu kondensatorem wygładzającym napięcie (C3) napięcie może przekroczyć, według datasheet, maksymalny poziom napięcia zasilającego (choć tu wiele zależy od konstrukcji danego prostownika).
    Przypatrz się, ile wynosi napięcie na wyjściu NE555 i sprawdź czy jest odpowiednie do prawidłowego wysterowania MOSFETa.
    Z poważaniem
    Mateusz

0
  • #8 07 Paź 2013 15:03
    Reich
    Poziom 12  

Witam, odkopię trochę temat ponieważ nie ma sensu zakładać nowego. Czy wiecie może jaki maksymalny prąd uciągnie ten układ? Ponieważ podczas pracy na silniku 24V 10A BUZ11 wytrzymuje maksymalnie 5min i się przegrzewa. Do BUZa oczywiście przykręcony jest radiator.
    Przy okazji jeśli on nie da rady to czy modyfikacja jw ale bez zmiany diody da radę? Z tego co zrozumiałem dioda ma chronić przed prądem "cofającym" z silnika (gdy układ nie pracuję a silnik wyhamowuje) więc moim zdaniem nie potrzeba jej zmieniać.
    pozdrawiam

0
  • #9 07 Paź 2013 15:09
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

motyl22 napisał:
    Aha i też pomyślałem że dobrze było by zrobić ograniczenie do 30A żeby jednak nie przekroczyć tej wartości.

Wstaw bezpiecznik, bo dorobienie ogranicznika prądu do sterownika PWM na 555 nie jest banalne.

0
  • #10 09 Paź 2013 09:49
    Reich
    Poziom 12  

Ponowie pytanie, ponieważ nie było odpowiedzi. Czy zmiana diody jest konieczna? Nie jest to tak że filtruje ona prąd "cofający" się z silnika?

0
  • #11 09 Paź 2013 12:22
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Reich napisał:
    Ponieważ podczas pracy na silniku 24V 10A BUZ11 wytrzymuje maksymalnie 5min i się przegrzewa.

Te 10A to odczytujesz z tabliczki znamionowej czy to wynik pomiaru? Pamiętaj że prąd w impulsie może być o wiele większy.
    Czym to zasilasz? Zmierzyłeś rezystancję silnika dla prądu stalego (omomierzem)?

Reich napisał:
    Przy okazji jeśli on nie da rady to czy modyfikacja jw ale bez zmiany diody da radę?

Dla obciążeń z indukcyjnością (silnik) diodę trzeba stosować, dla rezystancyjnych (grzałka, żarówka) można pominąć.

Reich napisał:
    Z tego co zrozumiałem dioda ma chronić przed prądem "cofającym" z silnika (gdy układ nie pracuję a silnik wyhamowuje)

Nie - ów prad się cofa z silnika w momencie przerwania cyklu załączenia klucza, zjawisko występuje kilkaset razy w każdej sekundzie (lub częściej - zależy od częstotliwości PWM).

Reich napisał:
    Czy zmiana diody jest konieczna?

Zmiana diody na co?

0
  • #12 10 Paź 2013 10:44
    Reich
    Poziom 12  

jdubowski napisał:
    Te 10A to odczytujesz z tabliczki znamionowej czy to wynik pomiaru?

Z tabliczki.
    jdubowski napisał:
    Czym to zasilasz?

Dwa akumulatory 12V połączone szeregowo. (Przerabiam wózek elektryczny).
    jdubowski napisał:
    Dla obciążeń z indukcyjnością (silnik) diodę trzeba stosować

to wiem ale czy:
    motyl22 napisał:
    i zamiast diody MBR1645 dałem podwójną diodę MBR4060PT

o tą zmianę pytam, czy jest to konieczne? Jeśli aktualnie dioda MBR1645 wytrzymywała na BUZ11?

0