Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[EXCEL] Odchylenia standardowe w tabeli i na wykresie - jak przedstawić?

kalifsoup 21 Cze 2012 20:33 14033 2
  • #1 21 Cze 2012 20:33
    kalifsoup
    Poziom 9  

Muszę przedstawić wyniki uzyskane w eksperymencie do pracy magisterskiej w postaci wykresów i tabel.

Niektóre wyniki powtarzałem 1, 2 lub 3-krotnie, dla wszystkich obliczyłem odchylenie standardowe(stała wartość procentowa dla 1-krotnych wyników, a dla pozostałych odchylenie wyznaczyłem na podstawie uzyskanych powtórzeń).

Wszystkie wyniki, które miały powtórzenia uśredniłem (suma z powtórzeń/ilośc powtórzeń).
    Chciałbym przedstawić uśrednione wyniki w tabeli, tak aby w każdej komórce dane prezentowały się w tak:

WYNIK (+/- ODCHYLENIE).

W przyszłości chciałbym również użyć automatycznego formatowania (tak aby gradientem Excel pokolorował komórki np od zielonego do czerwonego - od najniższych do najwyższych wartości). Więc nie chciałbym, aby taki format komórki w automatycznym formatowaniu przeszkadzał....

Podobnie chciałbym wykonać wykresy, aby np. na słupku reprezentującym uśredniony wynik zaznaczyć odchylenie, ale te wyliczone z 3 powtórzeń danego wyniku, a nie stałe procentowe dla wszystkich słupków.

Czy da się coś takiego zrobić?

0 2
  • #2 22 Cze 2012 01:18
    yogi009
    Poziom 42  

Jeżeli chcesz w jednej komórce tabeli przedstawić kilka elementów (np. dwie liczby), proponuję sprawdzić operator konkatenacji:

=N5&N6

Oczywiście można po drodze dołączyć spacje rozdzielające, znaki nawiasu, itd.

Pozdrawiam.

0
  • #3 22 Cze 2012 01:23
    kalifsoup
    Poziom 9  

Co do tabeli to będzie faktycznie chyba jednyna opcja żeby połaczyć zawartości komórki z wartością i komórki z odchyleniem.

Swoją drogą tak myślę, czy wartość odchylenia standardowego może być traktowane jako owe plus minus (+/-), czy może powinienem wyliczać ku temu Granicę Błędu?

Jak na wykresie słupkowym oznaczyć linią odchylenie wyliczone z średniej 3 powtórzeń? I nie chodzi tu o kilka słupków, tylko setki słupków - chciałbym zautomatyzować pobieranie wartości odchylenia. Nie mogę tego znaleźć...

0