logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór taniego sterownika i panelu HMI do systemu automatyki maszyny

soothsayer 04 Lip 2012 09:32 5827 12
  • #1 11069713
    soothsayer
    Poziom 15  
    Posty: 158
    Pomógł: 13
    Ocena: 7
    Witam,
    były już podobne tematy, ale to było około 2 lat temu, a od tego czasu branża poszła do przodu.
    Otóż, mam do zaprojektowania i wykonania system automatyki pewnej maszynki. Liczba punktów wejściowych binarnych ok. 20 oraz 2 analogowe z enkoderów, liczba wyjść max 6. Poszukuje taniego sterownika, który mógłby to obsłużyć, najlepiej jakby miał darmowy soft plus kabel komunikacyjny, gdyż jest to projekt jednorazowy.
    Do tego potrzebowałbym panel HMI. Szef lubi bajery, więc opcja dotykowy około 7'' jak najbardziej wskazana, chociaż ten panel ma tylko za zadanie wyświetlanie paru komunikatów oraz wybór ruchu w 2 płaszczyznach przez operatora.
    Pomógłby ktoś w doborze elementów? Zastanawiałem się nad paroma rozwiązaniami
    -zestaw startowy S7-1200
    -s7-300 z panelem np. Weinteka
    -sterownik Fateka + moduły + panel HMI

    Może zna ktoś jakieś inne ciekawe oferty, np. zestawy startowe Omrona? Prosiłbym o pomoc. Cena jaką mogę przeznaczyć na sterownik plus panel to około 3000pln
  • #2 11069861
    cwan
    Poziom 13  
    Posty: 51
    Pomógł: 7
    Ocena: 4
    Witam,

    Sterownik Fatek + płytka (np: FBs-B2DA) + HMI Weintek.
  • #3 11070622
    ejcon
    Poziom 17  
    Posty: 288
    Pomógł: 3
    Ocena: 63
    Witam
    Sterownik LG XBC 64 6wej szybkich liczników 32 1/0 + panel master PL 70 WST 7'' Koszt ok 3.000zł
    Sterowniki programowalne PLC
    Sterowniki PLC kompaktowe High Function - seria XBC

    Jednostki centralne 32, 64 wej./wyj.
    Możliwość podłączenia max. 10 modułów IO - max. 384 IO
    Wbudowane funkcje specjalne: HSC, pozycjonowanie, regulatory PID, zegar RTC
    Port loaderowy RS232, micro USB, dwa porty komunikacyjne RS232, RS485 w standardzie
    Ethernet jako opcja
    Moduły rozszerzeń: binarne, analogowe, temperaturowe, komunikacyjne, pozycjonowanie osi.
  • #4 11071485
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk
    Posty: 564
    Pomógł: 81
    Ocena: 43
    Ile IO i jakich, jaka komunikacja, co mają sterować.
    Panel co ma obsługiwać? Ma mieć trendy, webserver itp.?

    Tania może być nowa duża TATA i mały nowy Mercedes... :-)
  • #6 11072996
    soothsayer
    Poziom 15  
    Posty: 158
    Pomógł: 13
    Ocena: 7
    Dziękuję za odpowiedzi, pora teraz porządnie przejrzeć poszczególne oferty.

    Rkarcz napisał:
    Ile IO i jakich, jaka komunikacja, co mają sterować.
    Panel co ma obsługiwać? Ma mieć trendy, webserver itp.?


    W pierwszym poście jest napisane 20DI, 2AI, 6DO, komunikacja PLC<->HMI dowolna, sterowanie 2 silnikami i najprawdopobniej jedną pompą.
  • #7 11073038
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk
    Posty: 564
    Pomógł: 81
    Ocena: 43
    soothsayer napisał:
    Dziękuję za odpowiedzi, pora teraz porządnie przejrzeć poszczególne oferty.

    Rkarcz napisał:
    Ile IO i jakich, jaka komunikacja, co mają sterować.
    Panel co ma obsługiwać? Ma mieć trendy, webserver itp.?


    W pierwszym poście jest napisane 20DI, 2AI, 6DO, komunikacja PLC<->HMI dowolna, sterowanie 2 silnikami i najprawdopobniej jedną pompą.


    A patrz nie spojrzałem... :-)

    Zestaw startowy 1212C z panelem KP300 i modułem 8DI kosztuje ok. 500 euro, więc się zmieścisz w 3kPLN.
  • #8 11073926
    krzysiek2808
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Witam

    Zestaw startowy S7-1200 ( PLC+soft) + moduł wejść
    Panel zamiast siemensa wybrałbym Weintec, np. MT8050iH (lepszy wyświetlacz).
  • #9 11074417
    Rkarcz
    Specjalista Automatyk
    Posty: 564
    Pomógł: 81
    Ocena: 43
    krzysiek2808 napisał:

    Panel zamiast siemensa wybrałbym Weintec, np. MT8050iH (lepszy wyświetlacz).


    Zależy jak wykonawca wycenia swoją pracę projektową. Jeśli po 10 PLN/h to na pewno jest o co kopie kruszyć i dawać wszystko z innej parafii, jak 150 to chyba kombinowanie z róznymi elementami nie ma większego sensu. Albo w całości Siemens, albo w całości Weintek. Absolutnie nie nakręcam na Siemens'a, ale gdybym robił to sam, to wiedziałbym na czym stracę wiecej czasu i co tak naprawdę mi się opłaca. Przypomnę panele OP7, 17, 27. Niestety szkoda, że ich już nie ma. A jaki miały ekran? Kiepski, nie? Ale towar z takiej instalacji się sprzedaje od paru lat, przestojów nie ma. To chyba jest klucz do całego interesu, prawda?
  • #10 11075293
    adamac2
    Specjalista Automatyk
    Posty: 422
    Pomógł: 49
    Ocena: 23
    Rkarcz napisał:
    krzysiek2808 napisał:

    Panel zamiast siemensa wybrałbym Weintec, np. MT8050iH (lepszy wyświetlacz).


    Zależy jak wykonawca wycenia swoją pracę projektową. Jeśli po 10 PLN/h to na pewno jest o co kopie kruszyć i dawać wszystko z innej parafii, jak 150 to chyba kombinowanie z róznymi elementami nie ma większego sensu. Albo w całości Siemens, albo w całości Weintek. Absolutnie nie nakręcam na Siemens'a, ale gdybym robił to sam, to wiedziałbym na czym stracę wiecej czasu i co tak naprawdę mi się opłaca. Przypomnę panele OP7, 17, 27. Niestety szkoda, że ich już nie ma. A jaki miały ekran? Kiepski, nie? Ale towar z takiej instalacji się sprzedaje od paru lat, przestojów nie ma. To chyba jest klucz do całego interesu, prawda?


    Dzisiejszy Siemens to już nie tamten Siemens:). Więc co do niezawodności to już bym tak bardzo tym argumentem się nie podpierał. Ale oczywiście wszystko zależy od tego co już się robiło tzn. jeżeli jest się super programistą siemensa z masą projektów to wiadomo lepiej wybrać Siemensa bo już program prawie zrobiony jest gdzieś w archiwum.
    Jeżeli się zaczyna i się jest gołym i chłonnym :) to w sumie obojętnie co to będzie (Siemens, AB, ABB, Moeller, Beckhoff, Omron, Fatek, B&R) tak siak stworzymy tą aplikację. Ale tu wskazałbym na rozwiązania AB, choć oczywiście nie należą to najtańszym.
    Nie orientuje się w cenach ale z przedstawionych propozycji to wybrałbym S7-300 + Weinteka (sterownik daje duży bufor możliwości a panele Weinteka są znośne). Chodź ze względu na programowanie wolałbym AB CompactLogix + Weintek chodź pewnie w cenie byśmy się nie zmieścili
    Aha i odrazu należałoby odrzucić wszystkie te chińskie rozwiązania, które niektórzy tu przedstawili:)
  • #11 11076255
    jestam
    Specjalista Automatyk
    Posty: 1794
    Pomógł: 210
    Ocena: 144
    adamac2 napisał:
    panele Weinteka są znośne

    Weintek Labs., Inc
    9F., No.910, Zhongzheng Rd., Zhonghe Dist.,
    New Taipei City 23586, Taiwan(R.O.C.)
    Phone:886-2-22286770

    adamac2 napisał:
    odrazu należałoby odrzucić wszystkie te chińskie rozwiązania, które niektórzy tu przedstawili:)

    Hm...
    Jakie kryterium stosujesz?
  • #12 11076413
    adamac2
    Specjalista Automatyk
    Posty: 422
    Pomógł: 49
    Ocena: 23
    Kryterium łatwości i przyjemności programowania ... widząc kiedyś soft LG nie napawał mnie optymizmem:)
  • #13 11076949
    Krzysztof.Rojek
    Poziom 10  
    Posty: 9
    adamac2 napisał:
    Aha i odrazu należałoby odrzucić wszystkie te chińskie rozwiązania, które niektórzy tu przedstawili:)


    Myślę, iż tego typu opinie są już stereotypowe. Oczywiście produkty o wątpliwej jakości ciągle są i będą w Chinach produkowane, jednak wielu tamtejszych producentów zrozumiało, iż rynek europejski ma konkretne wymagania i ta jakość uległa na przestrzeni ostatnich lat dużej poprawie. Zresztą producenci z UE i USA także produkują w Państwie Środka, zatrudniając takich samych pracowników, co producenci lokalni.

    Co do tematu, to proponowałbym właśnie rozwiązanie chińskie o sprawdzonej jakości: sterownik xLogic ELC-22 + moduł rozszerzeń + panel HMI Kinco MT4414T. Oprogramowanie jest darmowe i bardzo intuicyjne. Przewód trzeba dokupić, jednak ze wszystkim cena zamknie się w niecałych 1900zł.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono wybór taniego sterownika i panelu HMI do systemu automatyki maszyny, który ma obsługiwać około 20 punktów wejściowych binarnych, 2 analogowe oraz maksymalnie 6 wyjść. Użytkownicy zaproponowali różne rozwiązania, w tym sterownik Fatek z panelem HMI Weintek, sterownik LG XBC 64 z panelem Master PL 70, zestaw startowy S7-1200 z panelem KP300 oraz chiński sterownik xLogic ELC-22 z panelem Kinco MT4414T. Wskazano również na znaczenie darmowego oprogramowania i dostępności kabli komunikacyjnych. Użytkownicy podkreślili różnice w jakości i łatwości programowania różnych marek, a także zwrócili uwagę na rosnącą jakość chińskich produktów.
REKLAMA