Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrobić czujnik wejścia do pomieszczenia.

Sady 16 Jan 2005 21:46 3203 7
Optex
    Sady
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam. Chce zrobić czujnik wejścia do pomieszczenia, tzn. chciałbym wykorzystać czujnik ruchu z lampy (takie jak są zestawy lampa halogenowa z czujnikiem) jakiś dzwonek. Zasilanie dzwonka nie gra problemu. Tylko nie wiem jak to się podłącza taki czujnik (na jakiej zasadzie załącza ten halogen) do dzwonka i by to był tylko jeden sygnał. Proszę o pomoc w tym temacie. Czujnik był by zamontowany koło drzwi i jeśli przejdzie jakaś osoba, to by się załączył jeden sygnał dzwonka. Taką mam wizje i wiem że się tak coś da zrobić.
    Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
  • Optex
    Adam.C
    Level 13  
    Sprawa prosta. Czujnik z lampy posiada trzy styki. L - faza, N- zero i wyjście . po podłączeniu na stałe zasilania 230 V na zaciski L i N na wyjściu normalnie nic się nie pojawi. Po zadziałaniu czyjnika, znajdujący się w nim przekaźnik poda fazę L na wyjście. Można to przerobić i przeciąć ścieżkę przekaźnika. Wtedy możesz sobie podłączyć czwarty styk i czujnik normalnie będzie tylko zwierał. Oczywiście czujniki posiadają regulowany czas zadziałania przekaźniika, regulację czułości oraz natężenia oświetlenia, gdyż posiadają fotrezystory. Powodzenia
  • Optex
    bhtom
    Level 38  
    Moim zdaniem trzeba tylko zdobyć dzwonek na 220V i podłączyć w miejsce halogena. Wtedy czas na czujniku trzeba ustawić na minimum (z reguły około 3-4 sekundy) i sygnalizacja gotowa. Musisz pamiętać aby drugi potencjometr w czujniku ustawić w pozycję "cały dzień". Ten drugi potencjometr jest od czujnika zmierzchowego i w przeciwnym ustawieniu dzwonek włączałby się tylko w nocy. Niektóre czujniki posiadają także trzeci potemcjometr z oznaczeniem SENS do ustawiania czułości czujnika.
    Pozdrawiam.
    Lukasz3232
    Level 18  
    Sady wrote:
    Witam. Chce zrobić czujnik wejścia do pomieszczenia, tzn. chciałbym wykorzystać czujnik ruchu z lampy (takie jak są zestawy lampa halogenowa z czujnikiem) jakiś dzwonek. Zasilanie dzwonka nie gra problemu. Tylko nie wiem jak to się podłącza taki czujnik (na jakiej zasadzie załącza ten halogen) do dzwonka i by to był tylko jeden sygnał. Proszę o pomoc w tym temacie. Czujnik był by zamontowany koło drzwi i jeśli przejdzie jakaś osoba, to by się załączył jeden sygnał dzwonka. Taką mam wizje i wiem że się tak coś da zrobić.
    Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Proponuję gotowy czujnik z gongiem do powieszenia na ścianie z zasilaniem na baterie. W hurtowniach elektrycznych są do kupienia za 35-50 zł.

Pozdrawiam:

Łukasz
    Sady
    Nie sztuką jest kupić gotowe i włączyć-ja lubie pogrzebać troche dla nauki :) Kupiłem lampe i dzwonek ale powstał problem tzn. chciałbym uzyskac czas trwania włącznika wynosił 2-3s a jest min 6s. Co należałoby zrobić w tym celu, bo dzwonek mi się przytopi jak bedzie tyle czasu cewka pod napieciem i nie potrzeba mi aż tak dlugo. Proszę o pomoc czy trzeba dobudowywać następny jeszcze przekaźnik i nim spróbować to zrobić??
    Pozdrawiam Sadek
    Lukasz3232
    Level 18  
    Sady wrote:
    Nie sztuką jest kupić gotowe i włączyć-ja lubie pogrzebać troche dla nauki :) Kupiłem lampe i dzwonek ale powstał problem tzn. chciałbym uzyskac czas trwania włącznika wynosił 2-3s a jest min 6s. Co należałoby zrobić w tym celu, bo dzwonek mi się przytopi jak bedzie tyle czasu cewka pod napieciem i nie potrzeba mi aż tak dlugo. Proszę o pomoc czy trzeba dobudowywać następny jeszcze przekaźnik i nim spróbować to zrobić??
    Pozdrawiam Sadek

Jak dla nauki, to trzeba rozebrać czujnik i zmienić stałą czasową układu RC. Najłatwiej to będzie zrobić przez zmianę kondensatora na taki o mniejszej pojemności.

Pozdrawiam:

Łukasz
    Olek II
    Moderator
    Witam ma może ktoś schemat takiego czujnika? mam z dwoma potencjometrami coś z nim nie tak wygląda jakby stracił czułość reaguje z odległości ok 0,5 m. Pozdrawiam
    Sady
    No po za bawie :) Wymieniłem rezystor od Time z 33k na 1k i wszystko jest teraz OK. Działa tak jak chciałem. Halogen kupiłem za 25zl i dzwonek za 15zł jeszcze tylko kabel musze kupić i zamontować.
    Pozdrawiam.