Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer 338 - Sens naprawy silnika. Problem z częściami.

elektronic-27 23 Jul 2012 00:49 4587 7
 • #1
  elektronic-27
  Level 16  
  Witam. W posiadanym odkurzaczu wymieniłem łożyska (6000Z), ale chyba za późno bo po kilku minutach padł wirnik. I teraz czy jest sens bawić się w naprawy; wymianę wirnika lub całego silnika, w sytuacji gdy w jednym serwisie wirników brak a za jakiś silnik 120 zł, a w drugim wirnik ok 60 zł? Tyle że nie wiem czy ten wirnik byłby możliwy do kupna skoro części już niemal nie ma... I stąd pytanie o sens szukania części.
 • #2
  ZelmerNiezawodnie
  Level 11  
  Mogę Ci odsprzedać sprawny wirnik za 30zł, od silnika typ 417 montowanym w 338,5. Posiadam cały taki silnik z uszkodzonym stojanem- silnik wył mimo nowych łożysk. Wirnik wymieniony 4 miesiące temu, pracował może z 10godzin.

  Zdjęcia:

  Odkurzacz Zelmer 338 - Sens naprawy silnika. Problem z częściami. Odkurzacz Zelmer 338 - Sens naprawy silnika. Problem z częściami. Odkurzacz Zelmer 338 - Sens naprawy silnika. Problem z częściami. Odkurzacz Zelmer 338 - Sens naprawy silnika. Problem z częściami.

  Jak chcesz, to pisz na PW. Na mejla rzadko zaglądam.

  Odkurzacz warto naprawiać, mam takie 2, i sprawują się bardzo dobrze.
 • #3
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Z łożyskami 6000z, to może byc silnik typu 300 lub 217. Musisz podać jaki to typ lub dać zdjęcie. W każdym wypadku wirnik ze zdjęcia nie będzie pasował, ponieważ jest na łozyska 608.
  Czy jest sens ? Jeżeli odkurzacz jest w dobrym stanie wizualnym to warto. Jego naprawa (wirnik szczotki, lożyska), da mu ok 15 lat życia. Dzisiaj żaden albo mało który odkurzacz tyle wytrzyma i na pewno będzie droższy niż nowe części zamienne ok 70zł.
 • #4
  elektronic-27
  Level 16  
  To będzie 217. A sam odkurzacz jest ździebko obdrapany, ale nie jest pordzewiały i chciałbym go naprawić bo wciąga niemal wszystko na co trafi - śrubki, guziki, nakrętki, opadłe listki z doniczkowych, drobne kamyki, nawet pieniądze :-D piasek czy nie piasek ino rura gra... A to tylko 600W. Brat kupił jakiegoś qubisa 1400W czy coś tam z Amiki to chce się go pozbyć bo mu nawet rozsypanego ziarna od papug nie chce brać... ot takie małe porównanie :-) No i dochodzą do tego śmiesznie tanie worki :-D
  Na allegro znalazłem jakieś wirniki, ale nie wiem dokładnie jakie oznaczenie to ma być żeby pasowało.
 • #5
  zbigniew3107
  Level 20  
  Numer wirnika powinien być wytłoczony na zatyczkach zabezpieczających uzwojenie
  wirnika lub napisany drukiem na rdzeniu ,ale to w nowszych modelach ,ostatecznie po typie silnika .
 • #6
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Jeżeli silnik masz typ 217, to jedyny wirnik jaki dopasujesz to 217.1200.
  Nieciekawie też bedzie z zamiennikami takiego silnika. Na pewno można założyć inny 217, ewentualnie sprawny 417. Nic innego ze wzgledu na małą średnice turbiny nie przychodzi mi do głowy.
 • #7
  ZelmerNiezawodnie
  Level 11  
  Nie przyjdzie Ci do głowy, bo nic nie założysz. Chcesz cały silnik 417? Założyć łożyska i silnik do użytku.
 • #8
  elektronic-27
  Level 16  
  Jakimś cudem udało mi się wyrwać nowiutki wirnik z łożyskiem z zapomnianym przezemnie zakładzie naprawczym. To był ostatni jaki miał - kupiony dość dawno temu. I to chyba ostatni wirnik w województwie wielkopolskim :-D
  Nowy wirnik, nowe szczotki i łożyska, sprzęt złożony i wszystko gra. Dziękuje wszystkim za pomoc.