Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych?

24 Lip 2012 18:19 5977 24
  • Poziom 8  
    Witam posiadam kolumny takie jak podane w temacie z rocznika 1983 4Ω i mam cztery pytania:
    1) Czym zastąpić GD 12/5
    2) Czy opłaca się wymienić te poklejone membrany bierne?
    3) Jak wymienić przełącznik pomiędzy tonami niskimi a wysokimi w kolumnie 2?
    4) Dlaczego membrana bierna w kolumnie 1 ma dużo większy wychył niż głośnik niskotonowy

Kolumna 1:
    Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych? Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych? Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych? Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych?

Kolumna 2:
    Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych? Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych? Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych? Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych? Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych? Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych?
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 8  
    1) GDM 12/60 ma 8Ω więc odpada czyli zostaje GD 12/8/2 4Ω
    3) Jak mam sprawdzić w jakiej pozycji został przełącznik bo nie ma wcale oporu można nim kręcić w lewo i prawo w zakresie + i -
    4) Jak mam sprawdzić te zawieszenia? Wiem że membrana jest dość poklejona ale czy to tak wpływa na wychył?
    5) Czy do GDWK 9/40 4Ω można wsadzić cewkę 8Ω? Bo tylko takie są na Allegro [Moje gwizdki są po wymianie i chciałbym naprawić stare żeby mieć na wszelki wypadek]
    6) Czy to normalne że przez gwizdki ucieka dość dużo powietrza?
    7) Czym mogę uszczelnić panel tylny bo przy większej głośności po prostu brzęczy
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Akustyka
    Fajrant166 napisał:
    5) Czy do GDWK 9/40 4Ω można wsadzić cewkę 8Ω? Bo tylko takie są na Allegro [Moje gwizdki są po wymianie i chciałbym naprawić stare żeby mieć na wszelki wypadek]
    Nie. Na allegro sprzedają chińszczyznę. Umifon sprzedaje 4 omowe cewki do tego GDWK.
    Fajrant166 napisał:
    3) Jak mam sprawdzić w jakiej pozycji został przełącznik bo nie ma wcale oporu można nim kręcić w lewo i prawo w zakresie + i -
    Na forum jest schemat zwrotnicy. Jeśli przełącznik Ci zbędny, to możesz zostawić go, w formie estetycznej, a w obwód wlutować na stałe rezystancję.
    W temacie dj-MatyASa o regeneracji GDNów, ktoś pisał jakie membrany wstawiał w tym przypadku. Dowiedz się jak to gra po wymianie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    adaś23 napisał:
    Fajrant166 napisał:

Chodzi o opór elektryczny czy opór mechaniczy tzn. opór przy przełaczaniu przełacznikiem?

Opór mechaniczny, nie ma tego "przeskakiwania"
  • Poziom 8  
    Odkręciłem przełącznik i przestawiłem ręcznie tą blaszkę z "0" na "+" i skręciłem. Jako że nie używam często tego przełącznika (prawie wcale) uważam że wymiana nie będzie potrzebna :)

Czyli dj-MatyAS miałeś rację zbyt skomplikowana operacja to nie była :)

Spróbuję też czymś uszczelnić te gwizdki i dam znać
    Myślałem nad czymś takim:

Bo nie wiem czy łatwo dostanę "gąbkę samoprzylepną"

Co do szczelności przełącznika to chyba jest szczelny bo posiada jakąś białą uszczelkę
  • Poziom 8  
    Odkręciłem drugi raz i kulka jest, wystarczyło po prostu dokręcić śrubkę z tyłu teraz przełącznik łapie jednak nie potrafi przeskoczyć do następnej "dziurki" ale zmienia tony co jest najważniejsze

Odkręciłem również tylni panel i co się okazało? Lewa dolna śrubka była całkiem inna! I w ogóle nie trzymała panelu w tym miejscu! Wymieniłem tą śrubkę na większą i mocno skręciłem cały panel i brzęczenie ustało :)
    Niestety dalej z tej kolumny i drugiej ucieka dużo powietrza z gwizdków :( Muszę kupić jakąś uszczelkę i zdam raport z wyników uszczelniania :)
  • Poziom 8  
    Witam, zakupiłem 2 opakowania wikolu [niestety dwóch różnych firm] oraz gąbkę uszczelniającą do okien i chciałem się zabierać do roboty tylko mam dwa pytania:
    - jak wygląda sprawa mocowania wygłuszenia w kolumnie i czy łatwo jest je wyjąć i włożyć spowrotem?
    - Oraz czy opłaca się wymienić kable w kolumnie na "MasterSound o średnicy 2x2,5mm pokryty bardzo wysoka jakością Miedzi OFC" oraz czy łatwo jest to zrobić?
  • Poziom 8  
    Posiadam "nonsensowne rozwiązanie" czyli watę mineralną w worku foliowym i nie wiem czy ona jest jakoś przyklejona czy coś bo nigdy nie sprawdzałem a co kabli to szkoda bo posiadam tego kabla ok 50m i nie mam co z nim zrobić

Wyczytałem jeszcze na forum że warto te wygłuszenie wymienić tylko pytanie: na co?
    podobno gąbka tapicerska może być
    Oczywiście chciałbym jak najtaniej :D

A co "brzęczenia" kolumny brzmi to tak jak tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2349772.html
    muszę się przyjrzeć zwrotnicy :) [i usztywniaczom jeśli takie posiadam]

W każdym razie jutro zabieram się za zalewanie wikolem obudów i uszczelnianiem głośników [warto uszczelnić wszystkie?]
  • Moderator Akustyka
    Fajrant166 napisał:
    co kabli to szkoda bo posiadam tego kabla ok 50m i nie mam co z nim zrobić
    Jak go masz, to możesz wymienić. Jakbyś miał go kupować, to mijałoby się to z celem.
    Fajrant166 napisał:
    podobno gąbka tapicerska może być
    Może być bardzo wiele różnych rzeczy, w tym gąbka.
    Fajrant166 napisał:
    warto uszczelnić wszystkie?
    A to jest problem ?
  • Poziom 8  
    Witam po zalaniu i uszczelnieniu obu kolumn, niestety pojawił się problem bo w jednej kolumnie zepsuł się GDWK [położyłem na niego śrubki przypadkowo] i tu się pojawia problem: gdzie mogę dostać takie cewki? Wiem że Uniform niestety nie znam się i nie wiem co napisać w zamówieniu
    Do tego zauważyłem ze w zwrotnicy odpadł kondensator Unitra Tonsil ZG 40C/9 - Wymiana membran biernych i głośników szerokopasmowych?
    Nie da się go przylutować i nie wiem czy ma związek z tym że nie działa [Przykładałem i nie działa]
    Podłączałem też do wzmacniacza i nie gra dalej

Link
    Link
    Link
    Link

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Proszę poprawić. [P.]

Niestety nie da się poprawić wszystkich. Link]Link[/url]
  • Moderator Akustyka
    Fajrant166 napisał:
    Wiem że Uniform niestety nie znam się i nie wiem co napisać w zamówieniu
    Umifon ;). Napisz cewki do GDWK 9/40.
    Fajrant166 napisał:
    Do tego zauważyłem ze w zwrotnicy odpadł kondensator
    Czemu się nie da przylutować ? Możesz zawsze kupić nowy, koszt kilku złotówek.
  • Poziom 9  
    4) Membrana bierna kiedyś był to odpowiednik Bass reflex , niema magnesu , głośnik pracuje jako wspomaganie niskotonowego .Dlatego ma większe wychylenie .

Tutaj wszystko opisane jasno i na temat :
    Membrana bierna (ang. passive radiator, auxilliary bass radiator) to element stosowany w konstrukcji zestawów głośnikowych. Membrana bierna z zewnątrz wygląda tak samo jak zwykły głośnik. Tradycyjna membrana bierna jest ustrojem czysto mechnicznym. Składa się ona z kosza, samej membrany i zawieszenia. Membrana bierna nie posiada natomiast elementów takich jak karkas, cewka, magnes i układ magnetyczny.

Bzdury w każdym zdaniu.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Jeśli Kolega nie wie - po co pisze? Dla jednego posta więcej na liczniku?
    Wyjaśnienia poniżej.
    (dj-MatyAS)
  • Moderator Akustyka
    michalq1 napisał:

4) Membrana bierna kiedyś był to odpowiednik Bass reflex
    Bzdura ! Układ bierny nie był niczego odpowiednikiem. Uważa Kolega że w latach produkcji Zg40c nie było kolumn BR ? Dzięki MB uzyskuje się zupełnie inne brzmienie. Podobne do obudowy zamkniętej, ale z niższym zejściem.
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Fajrant166 napisał:
    Do tego zauważyłem ze w zwrotnicy odpadł kondensator
    Czemu się nie da przylutować ? Możesz zawsze kupić nowy, koszt kilku złotówek.

Odpadło to co zaznaczone mniejszym kwadratem. Zastanawia mnie czy urwanie tego mogło spowodować spalenie gwizdka. A nie da się przylutować do tej blaszki. [Można to zlutować razem?]

To tego zaobserwowałem dziwne zjawisko, że jedna kolumna [Ta mniej poklejona] po prostu gra gorzej porównując ją z kolumną bez wygłuszenia i wygłuszeniem.
  • Moderator Akustyka
    Pokaż drugą zwrotnicę, żebyśmy wiedzieli o co chodzi. Nie pamiętam jak ona powinna wyglądać.
  • Poziom 8  
    Niestety nie posiadam zdjęcia drugiej. I niestety aktualnie nie mam czym zrobić.

Jednak wygląda ona tak samo więc chyba aż tak potrzebna nie jest.