logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Awaria lodówki Polar: zamrażalnik działa, chłodziarka nie chłodzi

rokko 08 Sie 2012 18:28 15016 6
REKLAMA
  • #1 11188194
    rokko
    Poziom 12  
    Posty: 274
    Ocena: 42
    Do moda od razu powiem, że przeczytałem temat "jak działa lodówka?" :)
    Nie wiem też czy to właściwe miejsce na ten post, bo w zasadzie to opis awarii lodówki także. Pewnie mod to wszystko zmoduje :)
    Chodzi mi o coś takiego: mam lodówkę z oddzielnymi komorami zamrażalnika (dół) i chłodziarki (góra) - oddzielne drzwi.
    Lodówka to 17-letni Polar i może jej żywot się kończy ale może to jakaś pierdoła którą łatwo wyeliminować ?
    Otóż po rozmrożeniu i umyciu całej lodówki w środku, jej napełnieniu jedzeniem (temp. pokojowa) i ponownym załączeniu okazało się, że działa jedynie zamrażalnik - całkiem porządnie. Za to chłodziarka - wcale. Lodówka nie był przechylana ani ciągnięta czy uderzana z tyłu ani z przodu.
    Jest tak już 2 dobę a lodówka jest nastawiona na max oziębiania i sprężarka działa praktycznie cały czas.
    Zastanawiałem się czy co nie coś banalnego ale np odkryłem jakiś dziwny powyginany izolowany drut, wchodzący i wychodzący z tyłu lodówki - nie wiem co to jest :(
    Dlatego potrzebowałbym jakiś schemat elektryczny prostej lodówki bez bajerów (sprzed 17 lat).
    Konkretny model mojej lodówki to KB 27/1VIP
  • REKLAMA
  • #2 11188749
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 21595
    Pomógł: 2511
    Ocena: 2795
    rokko napisał:
    Otóż po rozmrożeniu i umyciu całej lodówki w środku, jej napełnieniu jedzeniem (temp. pokojowa) i ponownym załączeniu okazało się, że działa jedynie zamrażalnik - całkiem porządnie. Za to chłodziarka - wcale.


    To jest model z dwoma agregatami czy z jednym?

    rokko napisał:
    Zastanawiałem się czy co nie coś banalnego ale np odkryłem jakiś dziwny powyginany izolowany drut, wchodzący i wychodzący z tyłu lodówki - nie wiem co to jest


    Kapilara termostatu? Przewody do lampki oswietlenia?

    rokko napisał:
    Dlatego potrzebowałbym jakiś schemat elektryczny prostej lodówki bez bajerów (sprzed 17 lat).


    Jeśli to model z jednym agregatem to zapewne ubytek czynnika, zatkanie kapilary w obiegu czynnika albo agregat odsłuyżył swoje i kompresja juz nie taka.
    Jeśli z dwoma - uszkodzenie może dotyczyć termostatu, przewodów, spreżarki, obiegu, itp. itd.

    Co do schematu elektrycznego klasycznej lodówki - zapoznaj się z tematem
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic151075.html
  • REKLAMA
  • #3 11190301
    rokko
    Poziom 12  
    Posty: 274
    Ocena: 42
    jdubowski napisał:


    rokko napisał:
    Zastanawiałem się czy co nie coś banalnego ale np odkryłem jakiś dziwny powyginany izolowany drut, wchodzący i wychodzący z tyłu lodówki - nie wiem co to jest


    Kapilara termostatu? Przewody do lampki oswietlenia?

    Jeśli to model z jednym agregatem to zapewne ubytek czynnika, zatkanie kapilary w obiegu czynnika albo agregat odsłuyżył swoje i kompresja juz nie taka.

    Lodówka jest 1-agregatowa.
    Drut wchodzi i wychodzi na wysokości chłodziarki - patrząc na lodówkę od tyłu wychodzi ze środka na dole z lewej, potem idzie na skos w prawo do góry, uchwyt, w lewo do góry (taki nieekonomiczny zygzak ?), potem wchodzi do środka i wychodzi tuż obok (z tej strony od przodu mam żarówkę w środku i pokrętło termostatu od przodu) a potem idzie w prawy górny róg, wchodzi do środka i koniec.... Wszystkie otwory wejścia/wyjścia są uszczelniane czymś co ma konsystencję starej gumy do żucia. Drut wygląda jak sztywny przewód elektryczny z izolacją (coś jak drut z których robi się wieszaki w pralniach) i ma temperaturę pokojową.
  • #4 11190551
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 21595
    Pomógł: 2511
    Ocena: 2795
    rokko napisał:
    Lodówka jest 1-agregatowa.


    No to obawiam się że doczekała kresu swych dni, a uszkodzenie nie ma nic wspólnego z jej częścią elektryczną.

    rokko napisał:
    Drut wygląda jak sztywny przewód elektryczny z izolacją (coś jak drut z których robi się wieszaki w pralniach) i ma temperaturę pokojową.


    Zapewne kapilara termostatu.

    Awaria lodówki Polar: zamrażalnik działa, chłodziarka nie chłodzi
  • REKLAMA
  • #5 11190972
    rokko
    Poziom 12  
    Posty: 274
    Ocena: 42
    jdubowski napisał:

    Zapewne kapilara termostatu.

    Awaria lodówki Polar: zamrażalnik działa, chłodziarka nie chłodzi


    Kapilara ? A do czego to ustrojstwo służy w termostacie ? I jak działa ?
  • REKLAMA
  • #6 11289226
    xentis
    Poziom 11  
    Posty: 5
    Ocena: 21
    rokko napisał:
    jdubowski napisał:

    Zapewne kapilara termostatu.

    Awaria lodówki Polar: zamrażalnik działa, chłodziarka nie chłodzi


    Kapilara ? A do czego to ustrojstwo służy w termostacie ? I jak działa ?


    W termostacie jest element w kształcie harmonijkowego mieszka z którego wychodzi właśnie kapilara (nic innego jak cienki metalowy wężyk który wygląda jak grubszy drut) W środku mieszka i kapilary jest ciecz termostatyczna która zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury, powodując rozpieranie bądź kurczenie owego mieszka, a ten działa na specjalną dźwignię która zamyka bądź otwiera styki.
    układ prosty jak budowa cepa - niestety czasem owej cieczy się nudzi przebywanie wewnątrz kapilary i z niej ucieka powodując nienaprawialną usterkę termostatu ;) - o dziwo z mojego doświadczenia zawsze rozszczelnienie następowało na końcu kapilary a nigdy w mieszku - może dla tego że czynnik jest chyba właśnie tą drogą wprowadzany do układu...
    Swoją drogą tak budowanych jest większość termostatów w starszych lodówkach i wszelkiego rodzaju bojlerach. Oczywiście nowsze dzieła ludzkich geniuszy konstruowane są w oparciu o elektroniczne układy pomiaru temperatury i sterowania.

    Pozdrawiam
  • #7 11291453
    --Tesla--
    Poziom 10  
    Posty: 28
    rokko a czy występuje taki objaw jak ''przemrażanie tłoczenia'' czyli na miedziaenej rurce robi sie szron - jest to objaw zatkania części układu. Zobacz też czy jak przekręcisz termostat na minimum to lodówka sie wyłączy - jeśli się wyłączy to termostat jest dobry .Ale na 99% będzie to ubytek czynnika chłodniczego

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z lodówką Polar, w której zamrażalnik działa prawidłowo, natomiast chłodziarka nie chłodzi. Lodówka ma 17 lat i jest jedną-agregatową. Po rozmrożeniu i czyszczeniu, chłodziarka nie osiąga odpowiedniej temperatury, mimo że sprężarka działa. Użytkownik zauważył dziwny drut w tylnej części lodówki, co może sugerować problem z kapilarą termostatu lub ubytkiem czynnika chłodniczego. Odpowiedzi sugerują, że uszkodzenie może dotyczyć termostatu lub zatkania obiegu czynnika, co jest typowe dla starszych modeli lodówek.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA