Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat elektryczny a działanie lodówki

rokko 08 Sie 2012 18:28 11257 6
  • #1 08 Sie 2012 18:28
    rokko
    Poziom 12  

Do moda od razu powiem, że przeczytałem temat "jak działa lodówka?" :)
    Nie wiem też czy to właściwe miejsce na ten post, bo w zasadzie to opis awarii lodówki także. Pewnie mod to wszystko zmoduje :)
    Chodzi mi o coś takiego: mam lodówkę z oddzielnymi komorami zamrażalnika (dół) i chłodziarki (góra) - oddzielne drzwi.
    Lodówka to 17-letni Polar i może jej żywot się kończy ale może to jakaś pierdoła którą łatwo wyeliminować ?
    Otóż po rozmrożeniu i umyciu całej lodówki w środku, jej napełnieniu jedzeniem (temp. pokojowa) i ponownym załączeniu okazało się, że działa jedynie zamrażalnik - całkiem porządnie. Za to chłodziarka - wcale. Lodówka nie był przechylana ani ciągnięta czy uderzana z tyłu ani z przodu.
    Jest tak już 2 dobę a lodówka jest nastawiona na max oziębiania i sprężarka działa praktycznie cały czas.
    Zastanawiałem się czy co nie coś banalnego ale np odkryłem jakiś dziwny powyginany izolowany drut, wchodzący i wychodzący z tyłu lodówki - nie wiem co to jest :(
    Dlatego potrzebowałbym jakiś schemat elektryczny prostej lodówki bez bajerów (sprzed 17 lat).
    Konkretny model mojej lodówki to KB 27/1VIP

2 6
  • #2 08 Sie 2012 20:57
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

rokko napisał:
    Otóż po rozmrożeniu i umyciu całej lodówki w środku, jej napełnieniu jedzeniem (temp. pokojowa) i ponownym załączeniu okazało się, że działa jedynie zamrażalnik - całkiem porządnie. Za to chłodziarka - wcale.

To jest model z dwoma agregatami czy z jednym?

rokko napisał:
    Zastanawiałem się czy co nie coś banalnego ale np odkryłem jakiś dziwny powyginany izolowany drut, wchodzący i wychodzący z tyłu lodówki - nie wiem co to jest

Kapilara termostatu? Przewody do lampki oswietlenia?

rokko napisał:
    Dlatego potrzebowałbym jakiś schemat elektryczny prostej lodówki bez bajerów (sprzed 17 lat).

Jeśli to model z jednym agregatem to zapewne ubytek czynnika, zatkanie kapilary w obiegu czynnika albo agregat odsłuyżył swoje i kompresja juz nie taka.
    Jeśli z dwoma - uszkodzenie może dotyczyć termostatu, przewodów, spreżarki, obiegu, itp. itd.

Co do schematu elektrycznego klasycznej lodówki - zapoznaj się z tematem
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic151075.html

0
  • #3 09 Sie 2012 10:47
    rokko
    Poziom 12  

jdubowski napisał:

rokko napisał:
    Zastanawiałem się czy co nie coś banalnego ale np odkryłem jakiś dziwny powyginany izolowany drut, wchodzący i wychodzący z tyłu lodówki - nie wiem co to jest

Kapilara termostatu? Przewody do lampki oswietlenia?

Jeśli to model z jednym agregatem to zapewne ubytek czynnika, zatkanie kapilary w obiegu czynnika albo agregat odsłuyżył swoje i kompresja juz nie taka.

Lodówka jest 1-agregatowa.
    Drut wchodzi i wychodzi na wysokości chłodziarki - patrząc na lodówkę od tyłu wychodzi ze środka na dole z lewej, potem idzie na skos w prawo do góry, uchwyt, w lewo do góry (taki nieekonomiczny zygzak ?), potem wchodzi do środka i wychodzi tuż obok (z tej strony od przodu mam żarówkę w środku i pokrętło termostatu od przodu) a potem idzie w prawy górny róg, wchodzi do środka i koniec.... Wszystkie otwory wejścia/wyjścia są uszczelniane czymś co ma konsystencję starej gumy do żucia. Drut wygląda jak sztywny przewód elektryczny z izolacją (coś jak drut z których robi się wieszaki w pralniach) i ma temperaturę pokojową.

0
  • #4 09 Sie 2012 12:14
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

rokko napisał:
    Lodówka jest 1-agregatowa.

No to obawiam się że doczekała kresu swych dni, a uszkodzenie nie ma nic wspólnego z jej częścią elektryczną.

rokko napisał:
    Drut wygląda jak sztywny przewód elektryczny z izolacją (coś jak drut z których robi się wieszaki w pralniach) i ma temperaturę pokojową.

Zapewne kapilara termostatu.

-1
  • #5 09 Sie 2012 14:24
    rokko
    Poziom 12  

jdubowski napisał:

Kapilara ? A do czego to ustrojstwo służy w termostacie ? I jak działa ?

0
  • #6 07 Wrz 2012 22:17
    xentis
    Poziom 2  

rokko napisał:
    jdubowski napisał:

Kapilara ? A do czego to ustrojstwo służy w termostacie ? I jak działa ?

W termostacie jest element w kształcie harmonijkowego mieszka z którego wychodzi właśnie kapilara (nic innego jak cienki metalowy wężyk który wygląda jak grubszy drut) W środku mieszka i kapilary jest ciecz termostatyczna która zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury, powodując rozpieranie bądź kurczenie owego mieszka, a ten działa na specjalną dźwignię która zamyka bądź otwiera styki.
    układ prosty jak budowa cepa - niestety czasem owej cieczy się nudzi przebywanie wewnątrz kapilary i z niej ucieka powodując nienaprawialną usterkę termostatu ;) - o dziwo z mojego doświadczenia zawsze rozszczelnienie następowało na końcu kapilary a nigdy w mieszku - może dla tego że czynnik jest chyba właśnie tą drogą wprowadzany do układu...
    Swoją drogą tak budowanych jest większość termostatów w starszych lodówkach i wszelkiego rodzaju bojlerach. Oczywiście nowsze dzieła ludzkich geniuszy konstruowane są w oparciu o elektroniczne układy pomiaru temperatury i sterowania.

Pozdrawiam

3
  • #7 08 Wrz 2012 18:20
    --Tesla--
    Poziom 9  

rokko a czy występuje taki objaw jak ''przemrażanie tłoczenia'' czyli na miedziaenej rurce robi sie szron - jest to objaw zatkania części układu. Zobacz też czy jak przekręcisz termostat na minimum to lodówka sie wyłączy - jeśli się wyłączy to termostat jest dobry .Ale na 99% będzie to ubytek czynnika chłodniczego

0