Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa głębinowa zasilana z baterii słonecznych

TMK_M 18 Sie 2012 21:54 6963 10
  • #1 18 Sie 2012 21:54
    TMK_M
    Poziom 22  

Postanowiłem powalczyć trochę z suszą na ogrodzie bo marne plony w tym roku:(
    Założenie jest takie że chcę wybudować niewielką wierze ciśnień a z niej przez system przewodów rozprowadzonych po ogrodzie wypuszczać z niej wodę podczas suszy.
    Myślałem o budowie wiatraka napędzającego bezpośrednio pompę, ale to zrobię w przyszłości jako uzupełnienie.
    W tej chwili jestem bardziej przy rozwiązaniu solarnym napędzającym pompę. Znalazłem pompę od fontanny zasilaną napięciem 12V o mocy 150W, wydajność spora i może tłoczyć wodę na wysokość 5m, ale szukam czegoś co potrafi zassać wodę ze szpili. Wodę mam niezbyt głęboko bo już od 3-4m. Ostatecznie pozostanie budowa studni ale uniknąłbym tego instalując odpowiednią pompę ssącą.
    Pytanie czy ktoś spotkał się z taką pompą?

• #2 18 Sie 2012 22:13
    2071468
    Usunięty  
  • #3 18 Sie 2012 22:27
    TMK_M
    Poziom 22  

Problem w tym że te pompy głębinowe na 230V zaczynają się od 0.6kw a zastosowanie inwertera wiąże się już ze stratami energii i budową dużych paneli słonecznych. Lepiej jakby była jakaś pompa bezpośrednio zasilana z paneli o mocy 100-200W

• #4 19 Sie 2012 20:29
    szybki105
    Poziom 15  

Pomysł kolegi z pompą na 230V i inwerterem jest dobry. Do zestawu paneli słonecznych i tak powinno dołożyć sie akumulatory i elektronikę sterującą. W ten sposób uniezależniłbyś się od zmian pogody i chwilowych spadków w nasłonecznieniu paneli np. w pochmurne dni. Dodatkowo zestaw mógłby też działać przez jakiś czas w nocy. W pompach na 230V powinien też być większy wybór od tych solarnych a i ceny są niższe.

• #5 21 Sie 2012 19:27
    mrrudzin
    Poziom 39  

szybki105 napisał:
    Pomysł kolegi z pompą na 230V i inwerterem jest dobry. Do zestawu paneli słonecznych i tak powinno dołożyć sie akumulatory i elektronikę sterującą. W ten sposób uniezależniłbyś się od zmian pogody i chwilowych spadków w nasłonecznieniu paneli np. w pochmurne dni. Dodatkowo zestaw mógłby też działać przez jakiś czas w nocy. W pompach na 230V powinien też być większy wybór od tych solarnych a i ceny są niższe.

Kolega podszedl do tematu bardzo prosto i dobrze - jest słońce = jest sucho = potrzebna jest woda. Układ sam się wysteruje bez elektroniki...
    Z inwerterem do pompy nie jest tak że powinien być dający pełny sinus? One są sporo droższe niestety...

Nie znam się na tym zupełnie - ale czy pompę głębinową można zdławić na wejściu żeby obniżyć jej wydajność? Obniżenie wydajności = obniżenie mocy pobieranej...

• #6 21 Sie 2012 21:35
    Brychu21
    Poziom 13  

Witam
    A może pompa zasilana jakimś silnikiem z samochodu?
    Lub gotowa pompa wodna z chłodnicy? Nie wiem jaka wydajność i moc, oraz czy zassie wodę, albo pompa ręczna własnej konstrukcji z zasilaniem silnika na 12 v.

• #7 21 Sie 2012 22:36
    TMK_M
    Poziom 22  

Właśnie tak jak wspomniał kolega chodzi mi o rozwiązanie jak najprostsze=mniej urządzeń=mniej strat.
    W tej chwili poszperałem po garażach, stodole i znalazłem starą pompę dwutłokową taką jak ta
    Ssie wodę aż miło:)
    Teraz muszę tylko zabić szpilę dokręcić pompę i montować mechanizm żeby to działało ale ze względu na ograniczony czas dopiero jesienią. Czytałem że najlepszą sprawność mają silniki od wózków inwalidzkich i rowerów elektrycznych. Będę testował na akumulatorze jaki pobór prądu i jaka wydajność a przez zimę zajmę się budową panela słonecznego z modułów a wiosną pozostanie wieża ciśnień w postaci kilku takich Mauzerów 1000l na filarach
    O postępach będę pisał na bieżąco bo temat ciekawy ale szukałem informacji i niewiele jest osób co ten temat interesuje. Fajna sprawa wiatrak napędzający pompę ale z tego co czytałem mało jest wietrznych dni na Polskę, szczególnie jak są upały, aktywność słońca rośnie więc trzeba to wykorzystać :)

• #9 16 Wrz 2012 18:52
    astasiewicz
    Poziom 1  

Dzien dobry, to mój pierwszy post na Elektrodzie :)

Elektryczne pompowanie wody pod górke jest trudne, gdy masz malo mocy. Prawde mówiac nie znalazlem pompki, która przy małych mocach podnosiłaby wode dostatecznie wysoko. Pompka od fontanny zapewne w manualu ma 5 m wysokosci, ale dam sie pokroic, ze majac do 100 W mocy na wylocie nie zobaczysz kropli wody ...
    Zwróc uwage na tzw. pompki zęzowe (żeglarze).
    A dlaczego nie pompowanie mechaniczne wiatrowe? Akurat w tym zagadnieniu mamy rozwiazania o stopniu sprawnosci niedostepnym dla maszyn elektrycznych.
    Tu jest moja pompa wiatrowa, która działa, choć stoi w fatalnym miejscu:
    http://astar05.pl/wind/
    Koszt calosci 500 - 1000 zl. Wiele rzeczy trzeba poprawić, ale to dopiero na wakacje :cry:

pozdr serd
    --
    A Stasiewicz

• #11 16 Sty 2015 00:04
    bojarbojarbojar
    Poziom 1  

Też chciałem nawadniać poletko bez ciągnięcia kabli i myślę o pompie zasilanej energią słoneczną.

Znalazłem w necie taką pompkę:

jej parametry to 12V, max. 8A, 20m podnoszenia słupa wody, 25l/m
    koszt ok 100zł

Pompowałaby wodę do mauzerów 1000l, które służyłyby za wieżę ciśnień.
    Pompa umieszczona byłaby w odwiercie w rurze pcv, wraz z jakimś filtrem aby się nie zamulała.
    Zasilanie z panela fotowoltaicznego. Chyba trzeba jeszcze dać jakiś regulator napięcia ewentualnie jeszcze rozbudować to o akumulator.

Co o tym myślicie?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME