Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w bloku

04 Wrz 2012 22:02 15429 35
  • Poziom 8  
    Cześć,

Od paru dni jestem szczęśliwym posiadaczem mieszkania w bloku z płyty z 1976r. Aktualnie jestem na etapie projektu instalacji elektrycznej.

Dane:

- 1 faza, moc przyłączeniowa 5KW, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A (dane z umowy)
    - do mieszkania wchodzą tylko 2 kabelki aluminiowe (czyli nie ma uziomu)

Moja koncepcja:

- na przedzie różnicówka
    - bezpieczniki nadprądowe 6 lub 10A do światła (kabel 1.5mm)
    - bezpieczniki nadprądowe 16 lub 20A do gniazdek (w kuchni 2 oddzielne obwody)

Googlalem troche i nie mam pojęcia czy moja instalacja jest TN-C-S czy TN-C, na umowie nie ma takiej informacji.

Pomożecie ?

Pozdrawiam
    Adam
  • Computer Controls
  • Moderator - Elektryka
    chopin12 napisał:
    Aktualnie jestem na etapie projektu instalacji elektrycznej.

Nie sądzisz, że do projektowania wskazane byłyby jakieś uprawnienia?
  • Computer Controls
  • Poziom 8  
    Pewnie tak, ale w ostateczności mogę po prostu wymienić kable na nowe i zostawić projekt taki jak był 36 lat temu
  • Moderator - Elektryka
    Możesz zrobić wszystko - Twój cyrk, Twoje małpy. Ale dla bezpieczeństwa Twojego i domowników sugeruję aby zajął się tym wykwalifikowany elektryk.
  • Poziom 8  
    Właśnie dlatego pytam na tym forum
  • Moderator
    Cały remont będziesz sam robił?
  • Moderator - Elektryka
    Na tym forum laikom polecamy to co w poście wyżej.
  • Poziom 8  
    Nie, remont robi pan od remontów, ja tylko płacę. Po prostu chcę wiedzieć, czy nie da się tego zrobić lepiej
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    A mam jakiś wpływ na to czy mam 1 fazę czy 3 ?
  • Moderator - Elektryka
    chopin12 napisał:
    A mam jakiś wpływ na to czy mam 1 fazę czy 3 ?

Masz. Zgoda administatora budynku, WTP dostawcy i trochę kaski...
  • Poziom 8  
    A jaki mam z tego realnie zysk ? Jeszcze miesiąc temu mieszkali tam ludzie i używali sprzętu z XXI wieku i jakoś im to nie przeszkadzało.
  • Moderator - Elektryka
    chopin12 napisał:
    A jaki mam z tego realnie zysk ? Jeszcze miesiąc temu mieszkali tam ludzie i używali sprzętu z XXI wieku i jakoś im to nie przeszkadzało.

Skoro tak uważasz, Tobie też nie będzie przeszkadzać. ;-)
  • Poziom 24  
    Bronek22 napisał:
    Twoja instalacja jest napewno TN-C. Inaczej być nie może, bo blok trzeba by wysiedlić. TN-C to system ochrony przeciwporażeniowej. To będzie w warunkach technicznych, nie w umowie.

No widzisz a ja jak kupiłem mieszkanie (w tym roku) to dostałem wykaz wszystkiego co się znajduje w mieszkaniu między innymi 2 gniazda z uziemieniem. Jedno w kuchni a drugie w łazience: żyła od bolca pociągnięta koło kranu i podłączona do rury. No to chyba nie TNC?:)
  • Poziom 8  
    Bronek22 napisał:
    chopin12 napisał:
    Googlalem troche i nie mam pojęcia czy moja instalacja jest TN-C-S czy TN-C, na umowie nie ma takiej informacji.
    Pomożecie -
    Twoja instalacja jest napewno TN-C. Inaczej być nie może, bo blok trzeba by wysiedlić. TN-C to system ochrony przeciwporażeniowej. To będzie w warunkach technicznych, nie w umowie.
    Jak się chce projektować, to trzeba mieć chociaż wiedzę (już pomijam uprawnienia).
    Robiąc nowa instalacje to ona musi być taka jak chcą dzisiejsze normy, nie te z epoki faceta - pomożecie.
    Jak zrobisz tą instalcję to nie będziesz wiedział jak ja sprawdzić.

Zgadzam się, że wiedza elektryka z 20 letnim doświadczeniem jest przydatna, ale chyba zrobienie prawidłowej instalacji w 2 pokojowym mieszkaniu to nie projektowanie klastra HA opartego o corosync, pacemaker, openais następnie dorzucenie do tego fencingu i kilku innych pierdół. Jeśli nie znasz się na klastrowaniu linuxa to powiem ci, że możliwych kombinacji ustawień takiego kombajnu jest pewnie więcej niż ludzi na naszej planecie i prawidłowe zgranie tego zajmuje czasem parę miesięcy intensywnych testów. Reasumując wydaje mi się, że instalacja elektryczna w mieszkaniu to mimo wszystko nie jest taki poziom skomplikowania i można w kilku zdaniach opisać zasady. Niestety na większość elementów sieci energetycznej nie mam wpływu, mogę zrobić tylko coś za tymi 2 kabelkami, które wchodzą do mieszkania. Na logikę zakładam, że jak wszędzie do gniazdek ciągnę 3 x 2.5mm^2 to moja instalacja będzie przygotowana na sytuację, kiedy zarządca budynku zdecyduje się zmienić istniejącą TN-C na coś nowszego/lepszego. Do tego czasu instaluję normalne bezpieczniki nadprądowe lub różnicowo-nadprądowe i mam poprawną instalację TN-C. Tak czy nie ?
  • Moderator
    Instalacja elektryczna ma odpowiadać warunkom zawartym w WT dla budynków i ich usytuowania.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html

Setki razy o tym pisano tu na forum. O szczegółach też.
  • Poziom 8  
    W budynku jest gaz i mam zamiar z niego korzystać, więc 3 fazy nie będą potrzebne. Zmywarki nie będzie, bo nie ma miejsca. Będzie oczywiście czajnik elektryczny, piekarnik, mikrofala, lodówka. Czy dla takiej kuchni wystarczy 1 faza ? I kolejne pytanie, czy układanie kabli w ścianach pod 3 fazy różni się od układania pod 1 fazę ?
  • Poziom 23  
    eeeeh kolego siądź i policz matematyka 1 klasa . 2 kilowaty czajnik 2 pralka, i piekarnik 4 kilowaty = 8 kilowat. A Ty masz przydział na 5, oczywiście nie będziesz tego używał na raz ale nie policzyłem Ci mikrofali oświetlenia komputera sprzętu RTV. Wcześniejsi użytkownicy może czekali aż pralka skończy prać aby postawić wodę w czajniku. Nie wiem ile masz lat ale jak nie pamiętasz lat 70-tych to Ci podpowiem- wtedy elektryczne to było żelazko,pralka frania i lampka na biurko. U bogatszych mikser kuchenny. A wszystko to puszczone na raz zamykało się w 2 kilowatach. I na to przygotowana była instalacja. A Ty powinieneś postarać się o zupełnie nową jak nie chcesz szybko powtarzać remontu. Mam nadzieję że wytłumaczyłem jak chłop chłopu. A do nowej instalacji potrzebny jest nie "pan Kaziu od wylewek" a elektryk bo to nieco trudniej niż wymienić żarówkę. A jeżeli już bardzo chcesz taniej to możesz sam układać kable ale elektryk powinien narysować Ci na ścianach co i jak a pózniej połączyć.
  • Poziom 17  
    TN-C-S to typ przejściowy instalacji pomiędzy TN-C a TN-S.Różni się jedynie ilością przewodów. Jeżeli zdecydujesz się na zasilenie mieszkania trzema fazami to napewno odciążysz tym instalację a 3 fazy jak mówią koledzy wyżej - prędzej czy później Ci się przydadzą.
  • Poziom 23  
    Koledzy,spokojnie z tymi fazami. To blok. W wielu blokach lat 70 niema tablic piętrowych. U mnie tak było. Musiał bym przyprowadzić WLZ trójfazowy z piwnicy na 10 piętro a szyb dla przewodów biegł przez mieszkania za wnękami licznikowymi. Koszt przewodu 50 mb do tego rozplombowanie iluś tam liczników zgoda mieszkańców. Temat rzeka. Nie znamy jaki jest układ u autora.
  • Moderator
    piter244 napisał:
    Koledzy,spokojnie z tymi fazami. To blok. W wielu blokach lat 70 niema tablic piętrowych. U mnie tak było. Musiał bym przyprowadzić WLZ trójfazowy z piwnicy na 10 piętro a szyb dla przewodów biegł przez mieszkania za wnękami licznikowymi. Koszt przewodu 50 mb do tego rozplombowanie iluś tam liczników zgoda mieszkańców. Temat rzeka. Nie znamy jaki jest układ u autora.

Mylisz się. Nie ma 50 mb (widziałeś piętro w bloku o wysokości mieszkania 5 m? Ja nie widziałem). I do niczego nie trzeba zrywać plomb. Przewód można wpuścić w szacht z dowolnego mieszkania na dół, a zresztą sam dostęp do szachtu, to poluzowanie czterech śrub w narożnikach tablicy i jej wyjęcie, wraz z licznikiem. Bez naruszenia plomb licznika i możliwości ingerencji w jego wskazania. Czyli całe koszty materiałowe to kilkanaście, bądź kilkadziesiąt metrów przewodu i montaż stosownego osprzętu.
  • Poziom 23  
    Retrofood- piętro ma około 3 metry to jest 30 metrów. Ale rozdzielnica nie zawsze znajduje się tuż pod szachtem. U mnie była oddalona o jakieś 15m W moim bloku liczniki były w mieszkaniach w takiej starej tablicy z wyłącznikami światła poniżej. Tam nie ma dostępu do szachtu. Napisałem że nie wiem jak jest u autora.
  • Moderator
    piter244 napisał:
    Retrofood- piętro ma około 3 metry to jest 30 metrów. Ale rozdzielnica nie zawsze znajduje się tuż pod szachtem. U mnie była oddalona o jakieś 15m W moim bloku liczniki były w mieszkaniach w takiej starej tablicy z wyłącznikami światła poniżej. Tam nie ma dostępu do szachtu. Napisałem że nie wiem jak jest u autora.

Znam te szachty, dlatego napisałem to co napisałem.
    A w ogóle, to rację ma Bronek22. Obojętnie, czy zasilanie będzie wymienione teraz, czy za dwa lata, to instalację 3-fazową 5-cio przewodową należy wykonać już teraz! Żeby była gotowa na wprowadzane kiedyś zmiany. A one będą wcześniej, lub później.
    Kto tego nie rozumie, nie powinien się za tę tematykę brać. Niech się zajmie tym co umie.
  • Poziom 17  
    retrofood napisał:
    poluzowanie czterech śrub w narożnikach tablicy i jej wyjęcie, wraz z licznikiem.

Ja spotykam się z tablicami 1 faz. mocowanymi do podłoża za pomocą 3 śrub które znajdują się za licznika i dostęp do nich jest tylko po zdjęciu licznika zaś tablice 3 faz takie właśnie widziałem mocowane przy pomocy 4 śrub w narożnikach.
    Jeżeli następuje wymiana przewodu zasilającego to przeciez chyba nie ma problem aby uzyskać zgodę ZE na rozplombowanie licznika a koszty tego nie są duże
    retrofood napisał:
    Kto tego nie rozumie, nie powinien się za tę tematykę brać.

Niektórzy patrzą tylko na dzień dzisiejszy a później zmienią lokal i tak jest jak napisał kolega
    Bronek22 napisał:
    nie liczy i nie docenia 21 wieku.

Gdy bedzie wykonana instalacja 5- przewodowa to w przyszłości w przypadku zwiększenia mocy to samo zasilanie mamy już gotowe. z takim przypadkiem miałem do czynienia w nowym bloku i przy zmianie przyłącza z 1 faz. na 3 faz. to tylko zainstalowałem nowe zabezpieczenia i tablicę licznikową oraz zabezpieczenia w lokalu bez kucia ścian.
    Koszty przewodów nie są aż tak duże więc tą kwestię powinno się pomijać
  • Poziom 8  
    retrofood napisał:
    piter244 napisał:

Znam te szachty, dlatego napisałem to co napisałem.
    A w ogóle, to rację ma Bronek22. Obojętnie, czy zasilanie będzie wymienione teraz, czy za dwa lata, to instalację 3-fazową 5-cio przewodową należy wykonać już teraz! Żeby była gotowa na wprowadzane kiedyś zmiany. A one będą wcześniej, lub później.
    Kto tego nie rozumie, nie powinien się za tę tematykę brać. Niech się zajmie tym co umie.

Czyli wystarczy, że do kuchni pociągnę kabel 3 fazowy (5 żył - 2.5mm) a resztę mieszkania okabluję 3x1,5 mm światło i 3x2.5mm^2 i będę przygotowany na ewentualne przyjęcie 3 faz ? (oczywiście zdaję sobie sprawę, że będę musiał zmienić elementy skrzynki rozdzielczej w mieszkaniu na 3 fazowe).