Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić diodę schottkiego i diodę prostowniczą w układzie?

15 Wrz 2012 15:48 8928 5
 • Użytkownik usunął konto  
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 43  
  Jak muszę to używam do tego zasilacz labolatoryjnego, ograniczając prąd do 3/4 dopusczalnego dla danej diody. Krokodylki podłączam na przemian z jednej i drugiej strony. Napięcie ustawiam na 3V.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 23  
  Obawiam się, że nie mając gwarancji, iż coś jej nie bocznikuje, to raczej nie sprawdzisz, by mieć 100- procentową pewność. Lat temu sto(czyli bardzo dawno), były różne dziwaczne urządzenia, które jakoby umożliwiały pomiar n.p. tranzystorów bez konieczności demontażu. Oczywiście działały, ale wtedy gdy był spełniony powyższy warunek. Choć może.... , ja jestem tzw. "starej daty" i nie wiem. Ale tu pewnie zaraz "zaiskrzy" od postów, to i chętnie się sam dowiem co, być może, niesie najwspółcześniejsza technika.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Żeby sprawdzić diodę w układzie musiał byś znać szczegółowo układ. Wszystko zależy jaki to układ można wykryć defekt oscyloskopem. U ciebie prawdodpodobnie pracuje jako prostownik jednopolowkowym z zasilania sieci 230V i dlatego masz 110V mierzone miernikiem.
 • Poziom 23  
  lordpakernik napisał:
  Bo dla mnie to jeśli dioda zaczyna przewodzić od 0,6V, miernik pokazuje 575 pewnie mV. To myślałem, że jak przyłożę woltomierz między anodę i katodę to będę miał 0,6V a mam np. 110V.
  kkknc a dlaczego ograniczasz prąd na 3/4? Np. masz wzmacniacz, odłączasz zasilanie następnie podłączasz 3V na anodę-katodę i anodę - katodę?

  Choć pisano tu na ten temat wiele razy, powtórzę raz jeszcze. Spadki napięcia w kierunku przewodzenia wynoszą orientacyjnie. Diody germanowe 0,2-0,3 V diody krzemowa 0,6-0,7 V, diody Schottky"e ok.0,3 V. I takie spadki napięcia występują na sprawnych diodach, przy nominalnym prądzie przewodzenia. Nie wiem dlaczego Kolega kkknc wskazuje akurat na napięcie 3V i prąd 3/4 prądu nominalnego. Bo jeżeli już 3 wolty to prąd będzie wynikowy. Z pewnością nie mogę napisać że ustawiam 3 wolty i 3/4 prądu znamionowego. Chyba, że ma on jakieś źródło prądowe, tak jak w większości przyrządów cyfrowych. Z tym, że w nich mierzy się spadek napięcia przy "przepuszczaniu" przez złącze (na ogół) prądu 1 mA. Myślę, że najprościej będzie jak nie gdybając, odłączysz po prostu jeden koniec diody, i zmierzysz spadek napięcia miernikiem. Chyba, że ktoś ma innego sensownego "pomysła". Ja najczęściej mierzę w jednym i drugim kierunku diodę w układzie, i jeżeli wychodzi tyle ile być ma, to z zasadny nie wylutowuję. Jeżeli nie wychodzi, to wylutowuję jeden koniec i wtedy mam 100%-ową pewność. Każde wprowadzanie napięcia do układu, w miejsce nie będące jego zasilaniem, wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, uszkodzenia go.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Sokol_09334 napisał:
  Żeby sprawdzić diodę w układzie musiał byś znać szczegółowo układ. Wszystko zależy jaki to układ można wykryć defekt oscyloskopem
  Jak Kolega będzie znał układ, to pomierzy nawet baterią i żarówką, a oscyloskop jest mu tu zbędny.
  Zygmunt_mt