Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw Akumulatorów - Ładowanie kilku akumulatorów w aucie.

kobra2012 16 Wrz 2012 21:18 2922 6
  • #1 16 Wrz 2012 21:18
    kobra2012
    Poziom 2  

Witam.
    Ponieważ mam kilka sprawnych akumulatorów wpadł mi do głowy pomysł żeby wozić je i ładować w bagażniku połączone równolegle. Mam nieodparte wrażenie że alternator produkuje o wiele więcej prądu niż potrzeba do naładowania jednego akumulatora. Po powrocie do domu chciałbym wykorzystać ten prąd zasilajac lekkie urzadzenia domowe jak komputer oświetlenie itp. za pomocą przetwornicy 1000W i kabla do domu.

Jesli ktoś ma jakieś dośwadczenia w tym temacie, jaki jest bilans energetyczny i jakie ew. "niespodzianki" mogą wyjść to byłbym wdzięczny za jakieś uwagi i sugestie, czy to wogóle się opłaca.

pozdrawiam Bart

0 6
  • #2 16 Wrz 2012 21:37
    KuReK93
    Poziom 17  

Kilka to znaczy ile i jakiej pojemności? moim zdaniem gra nie warta świeczki. Ale wszystko zależy od ilości (patrz pojemności) akumulatorów i parametrów alternatora.
    Piszesz że chcesz zasilać komputer, oświetlenie itp. no to chyba komputer tylko żeby go włączyć i wyłączyć a oświetlenie... jeżeli masz LED'y to możesz się pobawić, zwykłe żarówki za dużo prądu ciągną.

0
  • #3 16 Wrz 2012 21:48
    kwantor
    Poziom 38  

Tak jest ładowana dodatkowa bateria np. w karawanie turystycznym Ducato.
    Bateria 90Ah.
    Jest podlączona równolegle, ale tylko w czasie jazdy i czynnego ładowania.
    Też to widzę blado i wątpliwy zysk, przecież zapłacisz benzyną, tak, tak..
    Ni ma nic darmo. :D

0
  • #4 16 Wrz 2012 22:15
    kobra2012
    Poziom 2  

Kalkulator ze strony Link pokazuje że komp który bierze 200W pohula 2.4h na akumulatorze 45Ah.

Mam 4 sprawne akumulatory 45Ah za paliwo i tak muszę płacić więc stąd cały pomysł
    żeby troche energii odzyskać i mieć też taki UPS "samochodowy"

Zastanawiam się tylko czy alternator 70A będzie w stanie naładować 4 akumulatory 45Ah i jak długo to bedzie trwało. Wykracza to poza moje możliwości matematyczne
    :oops:

0
  • #5 16 Wrz 2012 22:29
    kwantor
    Poziom 38  

Każdy nieuk może sobie po chłopsku policzyć.
    Jeśli będziesz ładował prądem 10 A przez 5 godzin, to naładujesz teoretycznie baterię 50 Ah do pełna.
    Tak samo stanie się z 5 bateriami polączonymi równolegle, ale musisz zadbać, aby ten prąd nie przekraczał 10 A na 1 baterię, (idzie to zrobić) bo wtedy już potrzeba 50A, pojazd też potrzebuje pewnego prądu do działania. Rozładowana 1 bateria potrafi pobierać prąd nawet 50A.
    Więc widzisz, że nie wytrzyma tego zwykły alternator.
    To takie prymitywne i przykładowe wyjaśnienie.

0
  • #6 17 Wrz 2012 01:18
    2077864
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #7 17 Wrz 2012 11:47
    manta
    Poziom 39  

Teoretycznie jest to wykonalne, ale istnieje jedno ale, w alternatorze masz regulator napięcia, jego zadaniem jest utrzymanie napięcia ładowania na zadanym poziomie bez wzgl. na obciążenie. Każdy odbiornik, (w tym rozładowany akumulator) jest dodatkowym poborem prądu, a więc wzrasta obciążenie od strony alternatora, co powoduje większe obciążenie silnika=większe zużycie paliwa. Bądź twórczy i zainteresuj się odzyskiem energii w fazie hamowania silnikiem, to tracisz bezpowrotnie. Dla ciekawostki napiszę Ci że w autach startujących w zawodach, wyłącza się alternator w czasie szczytowego obciążenia silnika.

0