Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji C.O. - modyfikacja

11 Paź 2012 23:29 2943 1
 • Poziom 15  
  Witam, obecnie mam instalacje otwartą stara konstrukcja stalowa oraz grzejniki żeliwne. Mam dwa problemy:
  1. Kocioł się poci ponieważ ma za niską temperaturę powrotu.
  2. Mam kilka pomieszczeń przegrzanych oraz kilka niedogrzanych.

  Na grawitacji instalacja obecnie dobrze działa ale mimo to pracuje sobie z pompką.
  Moc grzejników dobrana jest odpowiednio do wielkości pomieszczenia. Palę suchym opałem drewnem oraz węglem. Temperatura na piecu to 45 obecnie jest ciepło na zewnątrz a podniesienie temperatury sprawi ze będę miał w pokojach saunę.

  Mam plan taki aby na grzejnikach pozakładać zawory termostatyczne o zwiększonym przepływie. A do instalacji dołożyć drugą pompkę pracującą w obiegu kotła, sterowaną przez odpowiednio zaprogramowany termostat.
  Dodatkowo zamontować zawór nadmiarowo upustowy 1" aby pompka nie mieliła wody w miejscu jak się wszystkie termostaty zamkną, no chyba ze pozostawię jeden grzejnik bez zaworów wtedy mógłbym zrezygnować z tej opcji.
  Proszę szanownych kolegów o sprawdzenie schematu oraz wszelkie podpowiedzi co można by zmienić, poprawić i co mam źle. Zwłaszcza w okolicy zaworu nadmiarowo-upustowego nie wiem czy nie przesadziłem z zaworami kulowymi i z tym filtrem.
  Poniżej kilka fotek przedstawiających obecny stan oraz schemat modyfikacji w instalacji (na schemacie nie mam zaznaczonego naczynia wyrównawczego ale ono w realu jest). Jestem w posiadaniu zaworu 4D mosiężnego ESBE 6/4". Wykorzystać go jakoś? czy lepiej schować do szafki, aby pokrył się ochronną warstwą kurzu?
  Nie chce go na siłę stosować tylko dlatego ze go mam, wole zastosować rozwiązanie z którego będę zadowolony w użytkowaniu.

  Schemat instalacji C.O. - modyfikacja Schemat instalacji C.O. - modyfikacja Schemat instalacji C.O. - modyfikacja Schemat instalacji C.O. - modyfikacja
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 24  
  To nie jest dobry schemat. Radzę skorzystać z gotowych rozwiązań np. z zaworem 3D lub 4D dla wykonania obiegu piecowego. Ze stosowania zaworu nadmiarowo-upustowego również bym zrezygnował.