Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony STR-DA3600ES - Dobór / budowa odbiornika podczerwieni

17 Paź 2012 17:24 2709 10
  • Poziom 10  
    Jestem posiadaczem w/w amplitunera. Ma on funkcjonalność umożliwiającą sterowanie amplitunerem z drugiej strefy (np. innego pokoju). Aby to zrobić należy podłączyć do wejścia IR Remote IN odbiornik podczerwieni na kablu odbierający sygnał a drugiego pilota w drugiej strefie. Problem w tym, że Sony nie produkuje takiego odbiornika (sic!). Kontaktowałem się w tej sprawie z Sony Polska, Sony Global i wszędzie to samo: Sony nie produkuje, nie mogą też podać zamiennika innego producenta i odsyłają mnie do poszukiwania informacji na forach :cry:
    Pisząc na różnych forach w tym temacie udało mi się zdobyć odpowiednie fragmenty schematów (blokowego / ideowego), ale nikt nie był w stanie podać mi gotowego rozwiazania. Ponieważ mam zbyt małe doświadczenie proszę Was o sugestie jaki odbiornik należałoby zastosować lub jak taki odbiornik zbudować, aby wysterować tranzystor Q827 i wejście CH1 w IC802. Podejrzewam, że wystarczy na minijacku podłaczyć podczerwoną diodę odbiorczą, ale nie wiem jakiego typu i jak ją spolaryzować. Sądzę tak, ponieważ do wejść IR Remote OUT podłącza się nadajniki IR sterujące innymi podzespołami zestawu (np. DVD, rzutnik, sterownik oświetlenia) i w tym przypadku Sony dołączyło odpowiedni mininadajnik. Składa się on właśnie z diody nadawczej IR podłączonej do kabla zakończonego wtykiem minijack - nie ma żadnych innych elementów.
    Bardzo zależy mi na uruchomieniu tej "drugiej strefy", nie chcę też uszkodzić sobie amlitunera eksperymentując po omacku. Liczę na Wasze doświadczenie i porady jak uporać się z tym problemem.

P.S. IC701 na schemacie blokowym to trójnóżkowy, scalony odbiornik podczerwieni (symbol Sony PNA4823M03S0) umiejscowiony na czołowej płycie amplitunera.

Sony STR-DA3600ES - Dobór / budowa odbiornika podczerwieni Sony STR-DA3600ES - Dobór / budowa odbiornika podczerwieni
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Dioda IR nic Ci nie da , raczej musisz podpiąć właśnie taki jaki zastosowano tutaj odbiornik podczerwieni ( ten na panelu) . Jeśli masz jakiś sprzęt Sony to odlutuj z niego na moment IR receiver , dołóż rezystory jak w oryginalnej aplikacji skąd pochodził, zasil 5V i podłącz pod to gniazdo .
    Nie znam parametrów tego IR ale jak będziesz szukał odbiorników z demobilu to najlepiej z jakichś japończyków , choć możesz spróbować z popularnymi TSOP/TFMS .
  • Poziom 10  
    To, co napisałeś brzmi sensownie. Zastanawia mnie jednak:
    - czy Sony zaprojektowałoby rozwiązanie odbiornika, który do pracy potrzebowałby dodatkowego, zewnętrznego źródła zasilania ?
    - w jaki sposób działa odbiornik podłączany do wyjścia "Remote-Out" ? Tu mam pewność, że jest to tylko i wyłacznie dioda IR (dwie nogi) podłączana jackiem MONO do Amplitunera Sony (wynika to zresztą ze schematu)
    - analizując schemat blokowy widzę, że wyjście IC701 Remote Control Receiver (3 piny: Vcc +5V, masa, wyjście) podłaczone jest bezpośrednio do 7 nogi IC702 (CH0). Natomiast w przypadku 6 nogi (CH1) sygnał sterujący przechodzi "po drodze" jeszcze przez "Buffer Q827", który na schemacie ideowym oznaczony jest jako inwerter i zrealizowany na tranzystorze RT1N141C. Może w tym tkwi szkopuł sprawy ?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    1. Odbiornik IR może mieć pastylkę 3,3 V i na tym opiera się jego zasilanie .
    2. Do gniazd Remote Out podpinamy nadajnik IR Blaster opierający się właśnie na diodzie IR nadawczej , otrzymującej wysterowanie z kolektorów Q825/826 (identyczna konstrukcja jak w pilotach)
    3. Q 827 może pełnić rolę bufora a także zapewnia możliwość sterowania przy niskim sygnale wejściowym REM IN .
  • Poziom 10  
    Przekonaleś mnie :)
    Spróbuję w wolnej chwili wykonac taki układzik na scalonym odbiorniku IR - dam znać, czy coś z tego wyszło. Zasilę 5V, bo gdy sprawdzałem specyfikacje to większość pracuje właśnie na 5V z tolerancją +/- 0,5V
  • Poziom 10  
    Zasosowałem TFMS5400, bo Sony, jak wyczytałem pracuje na nośnej 40kHz. Nie podłaczając odbiornika do amplitunera na wyjsciu w stanie jałowym mam ponad 4,5V, przy nadawaniu pilotem spada do 2-3V (w zależności od tego, którego przycisku użyję). Po wpieciu jacka do amplitunera napięcie na wyjściu TFMS-a spada od razu do ok. 0,7V, przy nadawaniu oscyluje w okolicach 0,6V i... niestety - nie działa.
  • Poziom 36  
    Albo TFMS nie w pelni zgodny albo amplituner nie jest wlaczony w odbior IR z zewnątrz.Poszukaj i instrukcji czy nie trzeba tego trybu jakos uaktywnic. Pomierz oscyloskopem czy sygnal dociera do samego procesora w trakcie nadawania .
  • Poziom 10  
    Brak uaktywnienia tego wejścia IR raczej odpada - instrukcję znam prawie na pamięć. Powinno być jednoczesne sterowanie z obydwu stref - w końcu na tym to polega, żebym mógł wybierać skąd chcę sterować sprzętem. Dla pewności uaktywniłem drugą strefę, ale bez skutku.
    TFMS5400 na wszystkich forach opisywany jest jako zgodny ze sprzętem Sony. Poza tym jak pisałem "na sucho" bez podłaczenia wyraźnie zmienia potencjał napięcia na wyjściu, przy nadawaniu sygnałów z pilota. Mierzę zwykłym cyfrowym multimetrem, nie mam dostępu do oscyloskopu, więc podejrzewam, że spadek napięcia na wyjściu wynika właśnie z uśredniania amplitudy impulsów na wyjściu TFMS-a
  • Poziom 36  
    To zbadaj jeszcze czy zmiany napięcia w trakcie nadawania są na samym wejściu procesora - prześledź całą drogę sygnału począwszy od bazy Q827.
  • Poziom 10  
    Niestety sprzęt jest na gwarancji i nie mogę póki co ingerować do wewnątrz. :(
  • Poziom 36  
    Mimo wszystko sprobowałbym na odbiorniku od sprzętów Sony , tam może być jakaś zagwozdka.