Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sposob na bezawaryjny internet w kafejce ? 2 zrodla 1 router

doxent 30 Jan 2005 15:31 2145 11
    doxent
    Level 21  
    Chodzi mi o sposob na bezawaryjny internet w kafejce. Planuje podlaczyc internet z 2 zrodel do 1 routera. Znacie jakies sposoby na to rozwiazanie. Z reguly wiekszosc routerow ma 1 zrodlo . Jakie sa 2 lub wielozrodlowe tak aby np. podlaczyc neostrade lub SDI, kablowke i WIFI.
    Chodzi o wysoka niezawodnosc rozwiazania i ewentualne koszty sprzetu.
    elektryk
    Level 42  
    doxent wrote:
    Z reguly wiekszosc routerow ma 1 zrodlo . Jakie sa 2 lub wielozrodlowe tak aby np. podlaczyc neostrade lub SDI, kablowke i WIFI.
    Chciałeś powiedzieć że "z reguły tanie routery przeznaczone do zastosowań domowych" maja tylko jeden port do sieci. Typowe routery do sieci są modularne i można do nich dokładać dowolne moduły np ethenet, wlan, isdn, ADSL etc. Ale wydaje mi się że jak to ma być taka mała kawiarenka ok 20 komputerów, to nie stać Cie będze na taki router, taniej będzie postawić jakiś serwer dzielący internet na linuxie.
    doxent
    Level 21  
    to niestety do bezawaryjnych rozwiazan nie nalezy. Wiem bo moj byly provider wlasnie dzialal na linuxie i nie bylo dnia zeby niebylo przerwy w pracy. Swoja droga ile moze kosztowac najtansze rozwiazanie sprzetowe tego typu. Siec ma miec okolo 5-ciu komputerow ale chodzi o to zeby nie bylo przerw. Moj obecny provider tez miewa kilkuminutowe przerwy. Planuje podlaczyc Internet DSL jako backup.
    szaleniec
    VIP Meritorious for electroda.pl
    to moze kosztowac tyle co te 5 kompow :P

jak serwer/router na BSD jest dobrze skonfihurowany to moze chodzic miesiacami
    sangalo
    Level 12  
    Najtańszym i zdecydowanie pewnym rozwiązaniem jest LINUX ( najlepiej DEBIAN, ponieważ jest najwydajniejszy i potrzebuje niewielkich maszyn) na kompie ok PIII 677 albo coć podobnego, 256 RAM. Następnym krokiem jest "LOAD BALANCING" do teego wykożystujemy iproute. Polecam lekture zaawansowany routing ip w linuxsie. Zapewniam jeśli dokładnie przeczytasz opis uda się to zroboć bez problemu. Nie pakuj się w jakiekolwiek plastikowe routerki czy coś takiego. Router na którym możesz takie rzeczy robić zaczyna sie od 5 tysiaków ( jakieś CISCO 7XXX przykładowo) Pozdrawiam. W razie pytań chętnie pomogę.
    P.S. Robiłem ostatnio taki bunus na 2 polpakach 2mb + 2 DSL z tpsa
    doxent
    Level 21  
    zapewniam ze w swoim czasie przeszedlem przez debian i jest to chyba najgorszy bo najtrudniejszy z mozliwych systemow do opanowania. Pozatym moj byly dostawca mial z tym mnostwo cyrkow i co jakis czas naloty hakerow ktore niweczyly jego kiepskie starania.
    techrys
    Level 28  
    Zmień dostawcę.
    Jako router gorąco polecam linuxa. Jeśli chcesz zrobić cafe na dwóch łączach, idealnie nadaje się do tego celu. Osobiście wielokrotnie zestawiałem kilka łączy na jednym linuxie, i działało to naprawdę bardzo dobrze. Swobodnie można to zrobić na maszynce z procesorem 486, i będzie wyła, ale z nudów.
    Możesz to zrobić na trzy sposoby:
    - routing by service - konkretne usuługi idą przez konkretne łącze
    - loadbalance - równoważenie obciążenia - wadą jest odrzucanie połączeń przez serwisy bankowe i niektóre pocztowe (ze względu na pochodzenie pakietów z dwóch różnych źródeł)
    - przekierowanie ruchu w przypadku awarii któregoś łącza - wadą jest niewykorzystanie drugiego łącza - płacisz a nie korzystasz.
    Quote:
    Pozatym moj byly dostawca mial z tym mnostwo cyrkow i co jakis czas naloty hakerow ktore niweczyly jego kiepskie starania.

jakiś dyletant...
    doxent
    Level 21  
    niestety mocno zakrecony gosciu. Pozatym pare miesiecy temu zmuszony bylem go zmienic na kablowke bo tepsa mu wyciela kabelki ze studni. Od tamtej pory mam spokoj chociaz bywaja momenty ze na pare minut sie rozlacza ale jest duzo lepiej.
    oXyDiuS
    Level 12  
    LOAD BALANCING na DSLach? Pierwsze słysze.

Pewne to jest cisco ale jak było wcześnie jest to drogie rozwiązanie
    chodz nie wiem czy aż tak drogie jak pisano wcześniej.

Ja polecam BSD najlepiej FreeBSD 5.x + BGP
    nie ma to dyżych wymagań komp jakiś p2 300-500MHz
    pamięć między 128-256MB wzależności od dodatkowych usłóg
    np Apache+PHP+SQL - strony www własne, mail, ftp.

zajżyj na:
    http://freebsd.kei.pl/ PL
    http://bsdguru.org/ PL
    http://freebsd.hello.pl/ PL

http://freebsd.org/ EN

Chodz nie wiem czy na kafejke 20 kompów są potrzebne dwa łącza
    DSL 1Mb/s 2Mb/s wystarczą wzupełności od tepsy albo dialogu.

Polpak to już dużo droższe rozwiązanie jak na kafejke.

Wydaje się mi że większość ludzi w kafejkach łupie w gierki po sieci
    ale mogę się mylić. Więc inwestycja w dwa łącz no cóż można zawsze
    wziąść DSL'a od jednogo ISP i jakieś miałe tanie łącze od innego ISP
    tak dla pewności. Ale to już Twój wybór.

Trochę chęci i jazda. ;-)
    doxent
    Level 21  
    tak chyba pomysle. dam 1 router dla DSL'a + sieciowka z ISP razem 3 sieciowki w serwer i jakis linux ale w miare prosty i zeby nie trzeba bylo recznie skryptow pisac co jest koszmarne w niektorych dystrybucjach. najlepiej zeby odpalalo sie z plyty cd po skonfigurowaniu i mamy prawie sprzetowe rozwiazanie.
    Co sadzicie o freesco ? czy obsluguje w ten sposob. ?
    techrys
    Level 28  
    oXyDiuS wrote:

No to właśnie usłyszałeś. Odpowiedni konfig jest umieszczony nawet na elektrodzie.
    oXyDiuS
    Level 12  
    doxent wrote:
    Co sadzicie o freesco ? czy obsluguje w ten sposob. ?

A czy FreeSCO na dwa łącza do dobre i łatwiejsze rozwiązanie to wątpie. Ale kto wie może i tak.

Najlepiej pisac konfigi samemu, podałem Ci przykładowe adresy jeśli chodzi o FreeBSD, nie mam zamiaru się tu rozwodzić i wywoływac wojny co lepsze linux czy BSD, ale zerknij, pod te adresy, na http://www.bsdguru.org/dyskusja/ masz forum o freebsd między innymi dla początkujący gdzie Ci wmiare możliwości ludzie pomogą.

Dodano po 11 [minuty]:

techrys wrote:
    oXyDiuS wrote:

No to właśnie usłyszałeś. Odpowiedni konfig jest umieszczony nawet na elektrodzie.

A co rozumiesz przez LOAD BALANCING ?