Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak polaczyc 2 lacza internetowe

gszech 29 Sie 2007 10:50 4661 16
  • #1 29 Sie 2007 10:50
    gszech
    Poziom 10  

Witam

W firmie mam 2 stale lacza (DSL 2 Mega). Narazie firma uzywa 1 lacze a 2gie istnieje jako awaryjne (na wypadek gdyby te pierwsze przestalo dzialac) --- wiem ze takie rozwiazanie jest to glupota ale mojemu szefowi ciezko cos wytlumaczyc i przekonac do czegos nowego ....

Czy zna ktos moze jest jakies urzadzenie albo jakis sposob zeby mozna bylo by te 2 linie podlaczyc razem do 1 sieci lokalnej ... i czy (jesli by sie udalo) w rezultacie uzyskal bym 2x szybszy internet ??

Myslalem najpierw zeby kupic jakis drogi router co mial by 2 wejscia ADSL ale nie udalo mi sie cos takiego znalezc...

Wiec moze jest jakis sposob zeby polaczyc 2 routery i ustawic je mniej wiecej tak jak sie ustawia RAID na dysku, (zeby dzialaly szybciej lub 2ga opcja jak 1 lacze padnie to 2gie bedzie dzialac) :D

-1 16
  • #2 29 Sie 2007 11:33
    Gua77
    Poziom 10  

Witam,
    ja bym postawił sobie linuxa - podłączył oba łącza a następnie:
    1) jeżeli drugie łącze miałoby być backupowym (czyli załączać się jak 1 padnie) to ustawił failover routing
    2) jeżeli chciałbyś je wykorzystać jako dodatkowe łącze (np. do VoIP'a, VPN'a, itp) to bym pobawił się routingiem na linuksie

Jedno jest pewne - zwiększenia przepustowości łącza w Twój sposób (czyli podłączenie 2 łącz na raz się nie da).

Pozdrawiam

0
  • #3 29 Sie 2007 11:42
    gszech
    Poziom 10  

Chetnie bym przeszedl na linuxa ... ale jak pisalem wczesniej Szef jest bardzo pesymistycznie nastawiony na jakiekolwiek zmiany...

Jednak udalo mi sie znalezc cos takiego:

Linksys RV042-EU

http://www.allegro.pl/item229956316_linksys_rv042_eu_2_x_wan_firewall_fvat_raty.html

I chyba to by rozwiazalo moj problem z 2 laczami ... tylko teraz mam 2gi problem ... bo boss podlapal pomysl podlaczenia 2 stalych lacz jednoczesnie tylko ze sobie zazyczyl zeby 1dno z nich bylko tylko dla niego ... (pewnie zeby sobie filmiki itp sciagac)

Zaczalem bawic sie konfiguracja tego urzadzenia

http://www.linksysdata.com/ui/RV042/1.2.3/edit_access_rules.htm ale nie widze opcji zeby ustawic 2giego lacza tyko dla 1 osoby ??

Robil ktos moze cos takiego wczesniej?
    Jesli tak to b.prosze o pomoc

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sie 2007 12:30
    jedynygarf
    Poziom 20  

Niebież linksysa jest mało wydajny i ma mało opcji.
    Kup Ovislink RS-1200 i z łączem robisz wszystko co ci tylko do głowy przyjdzi. Urządzenie te łączy 2 dsl-e jak tylko chcesz czyli np. urządzenie ustawiasz automatycznie i wtedy gdy oba dsl-e chodzą to sumuje się ich prędkość ,a gdy jeden z nich padnie to idzie automatycznie transfer tylko z 2 dsl-a możesz tez przydzielić prędkości neta na poszczególną osobę i pracownikom zablokować wszystko co im do pracy niejest potrzebne w godzinach pracy np p2p gg itp podczas gdy szef będzie miał większe transfery i wszystko odblokowane.

Dodano po 2 [minuty]:

2 sprawa to twój szef naprawde no najbystrzejszych nienależy jak padnie jeden DSL to i 2 równierz :) bo oba są na 99% na tym samym DSLAN-ie.

0
  • #5 29 Sie 2007 12:51
    adikbo
    Poziom 25  

Oj Panowie, nie tędy droga.

Wykorzystanie dwóch łączy jest dość ciekawym pomysłem, ale niestety dwa DSL to nienajlepszy pomysł. Jak już kolega wcześniej stwierdził, jak padnie jeden to na 99% drugi też.

Jednakże mając już dwa łącza można się pokusić o ich wykorzystanie. O ile żądanie szefa aby drugi DSL był tylko dla niego jest dość śmieszne i absurdalne, o tyle wykorzystanie obu do transmisji nie jest już takie głupie.

Jeżeli chcesz aby tylko szef miał dostęp do drugiego DSLa to wystarczy postawić drugi router w sieci i w konfiguracji komputera szefa podać adres bramy jako adres tego routera. Rozwiązanie najprostsze ale jednocześnie najmniej efektywne.

Inne rozwiązanie to zrobienie LoadBalancing na routerze pomiędzy obydwoma DSLami i dodanie QoS dla szefa o wyższym priorytecie.

Ogólnie możliwości wykorzystania 2 łączy jest bardzo wiele. Wszystko zależy od twojej pomysłowości i posiadanego sprzętu.

Do takiej zabawy wystarczyłby ci jeden routerek Cisco 2610 z modułem NM-4E. Łącznie posiadałbyś 5 portów ethernet o pełnej konfigurowalności. Do dwóch portów podłączasz DSL-e do reszty switche bądź użytkowników. Soft w wersji 12.3 bez problemu poradzi sobie z takimi prostymi funkcjami jak load-balancing i QoS. Oprócz tego możesz zrobić wiele innych rzeczy na takim routerku. Ale to już nie temat na tą dyskusję.

0
  • #6 29 Sie 2007 13:04
    jedynygarf
    Poziom 20  

Wszystkie te funkcje które podałeś posiada RS-1200 oraz wiele więcej cena to od 620zł wzwyrz i pobiera tylko 10W max. W razie czego pomoge w konfiguracji.

2 sprawa to w Ovislinku wszystko się konfiguruje intuicyjnie - graficznie sisco to już sprzę profesjonalny i tz "wyrzsza szkoła jazdy" czyli konfiguracja niezbyt intuicyjna i w trybie textowym z tego co mi wiadomo.

3. sprawa umnie w kieście jak jest awaria DSL-i to nikomu niedziała. Nigdy niema częściowej awarii.

0
  • #7 29 Sie 2007 13:12
    gszech
    Poziom 10  

To teraz jestem w kropce ...
    Ktory Router bedzie lepszy ... a zarazem bardziej "przyjazny" do konfiguracji. Zalezy mi rowniez na tym zeby byl wmiare stabilny ...

Ovislink RS-1200 czy Cisco 2610 ...

Ja za to urzadzenie nie bede placic wiec cena mnie zbytnio nie obchodzi ... (nie chcial bym wydac wiecej niz 1000zl na takie urzadzenie bo prezes by grymasil ...)

A z tym laczem to wiem ze jak padnie 1dno to 2gie na 99% tez poleci ... ale nawet nie chcialem o tym wspominac szefowi bo i tak by tego nie zrozumial ...

Na routerze Nie bede robil VPN itd ... Potrzebuje dobrego szybkiego i stabilnego routera.
    Ostatnio mielismy problem z routerem ktory byl podpiety do lini i postanowilismy wymienic go na nowy - wiec przy okazji wpadlem na pomysl zeby wykorzystac 2 linie... i kupic nowy sprzet

0
  • #8 29 Sie 2007 13:14
    adikbo
    Poziom 25  

Co do sprzętu nie upieram się, że ma to być cisco, chociaż jako inżynier systemowy Cisco preferuję tą markę ze względu na niezawodność i wydajność. Z Ovislinkiem nie miałem doczynienia więc trudno mi się na jego temat wypowiadać. Router 2610 z drugiej ręki kosztuje około 400 PLN + karta NM-4E jakieś 300 PLN więc koszt wychodzi podobny. Reszta to już kwestia polityki wewnętrznej firmy.

Nie polecałbym natomiast do zastosowań profesjonalnych (firma) żadnych urządzeń typu SOHO czyli wszelakich D-Linków, Linksysów, Asmaxów i innych wynalazków. Niestety jest to tani szajs (w większości przypadków) który potrafi doprowadzić do szału.

Niestety coraz częściej trzeba wręcz na siłę tłumaczyć klientom, że taki sprzęt nadaje się conajwyżej do domu albo jednoosobowej firmy, a nie do sieci dla 50 użytkowników. Niestety coraz częściej względy ekonomiczne są silniejsze niż zdrowy rozsądek.

Pozdrawiam
    adikbo

0
  • #9 29 Sie 2007 13:17
    gszech
    Poziom 10  

Heh i w tym rzecz ze polityki wewnetrznej firmy brak - dzieki glupiemu szefowi ... Dlatego ja staram sie ja w jakims stopniu wprowadzic ... I zgadzam sie z opinia o urzadzeniach SOHO, dlatego pytam sie profesjonalistow co warto wybrac ...

Dodam ze z Cisko mialem b malo doczynienia ... i wolal bym konfigurowac urzadzanie przez interfejs www

0
  • #10 29 Sie 2007 13:19
    adikbo
    Poziom 25  

Żeby cokolwiek doradzić konkretniej opisz troszkę dokładniej swoją sieć - ilu użytkowników, jaki rodzaj ruchu, jakie urządzenia posiadasz (switche, routery, modemy do DSL, serwery dostępne z zewnątrz) oraz jakie aplikacje tudzież protokoły mają działać w tej sieci (do czego wykorzystywany jest internet w firmie). Wtedy będzie można coś konkretniej powiedzieć na temat zarówno doboru sprzętu jak i konfiguracji.

Inna sprawa to kwestia bezpieczeństwa w sieci. Cz konieczny jest firewall, ochrona antyspamowa, filtrowanie ruchu web itd.

W przypadku 2610 z softem 12.3 niewiele zdziałasz z poziomu WWW. Jeżeli natomiast namówiłbyś szefa na 2610XM bądź 3640 z softem 12.4 to z poziomu aplikacji SDM można zdziałać bardzo dużo. Niestety Cisco dopiero niedawno weszło na rynek urządzeń do mniejszych biur i przedsiębiorstw, więc tylko najnowsze softy obsługują zaawansowaną konfigurację przez www. Zazwyczaj cisco bazowało na interfejscie CLI czyli wszystko z linii komend.
    Ewentualnie możesz jeszcze zastosować urządzenia ZYXELA z wbudowanym Anty-Spamem, Anty-Wirusem i filtrowaniem treści oraz zintegrowanym firewallem i systemem wykrywania i zapobiegania włamaniom. Sprzęt dość ciekawy ale niestety nie pozbawiony wad - tylko jedno łącze WAN, mała skalowalność. Wybór należy do ciebie.

0
  • #11 29 Sie 2007 13:33
    gszech
    Poziom 10  

Dodam ze ja od niedawna zaczolem pracowac w tej firmie i nie ja robilem otoczenie sieciowe ... (i jak na nie patrze to sie wstydze przy czyms takim stac wogole)

Wiec tak :.... komuterow jest okolo 30. wszystkie podlaczone sa przez 3 switche D-link 10/100 1x16portow 2x8 portow (ktore rowniez podlaczone sa ze soba) Switche nie posiadaja mozliwosci konfiguracji ... od 1dnego switcha leci kabelek do servera - windows 2003 business edition. Co lepsze server posiada karte 1 Gb ale switch niestety chodzi z predkoscia 10/1000 ... Do switcha podpiety tez jest router (standardowy Speedtouch firmy Thomson).
    No i sa te 2 linie z czego 1 jest podlaczona a z 2giej tylko wystaje kabelek ... Dodam ze linie nie maja 2 mega tylko kazda ma po 8 Mb... Nie bede tego komentowal :P

Adresy IP przydzielane sa dynamicznie.. a cala firma uzywa internetu tylko do sprawdzania poczty i sporadycznego surfowania po necie (szef chyba odkryl co to jest torrent i dlatego chcial ta 2ga linie dla siebie ... heh ja mu portow i tak nie przekieruje :P)

A max w budynku zmiesci sie 30 PC wiec siec nie bedzie juz bardziej rozszerzana

Co do bezpieczenistwa to przydala by sie funkcja odzielania uzytkownikow od poszegolnych uslug internetowych itp QoS tez by byl mile widzialny ...

0
  • #12 29 Sie 2007 13:58
    tzok
    Moderator Samochody

Przyjmijmy, że wykorzystasz po jednym IP z każdego DSL, nazwijmy je symbolicznie WAN_1 i WAN_2. Masz też w zakładzie sieć LAN o adresie 192.168.0.0

Nie wiem tylko co z tym serwerem - ma on być widoczny z zewnątrz (stoi na nim firmowa poczta i www)?

Więc od początku:
    Router niech ma adres 192.168.0.1, serwer 192.168.0.10, komputer szefa 192.168.0.50 a komputery 192.168.0.100-130

Na WAN_1 robisz PAT (w terminologii CISCo) i przypisujesz do niego całą podsieć 192.168.0.0 za wyjątkiem adresu 192.168.0.50, ponadto przekierowujesz potrzebne dla usług porty na adres 192.168.0.10 lub umieszczasz ten adres w DMZ.

Na WAN_2 robisz NAT i przekierowujesz na niego adres 192.168.0.50 - tym sposobem komputer szefa ma wyjście przez drugie łącze. Może być umieszczony w DMZ.

W terminologii CISCO NAT to przekierowanie 1:1, PAT to 1:n.

0
  • #13 29 Sie 2007 13:58
    adikbo
    Poziom 25  

W takim wypadku polecałbym pobawić się porządnym routerem. Ja polecałbym cisco kolega jedynygarf poleca Ovislinka. Co do możliwości manewru to w sumie masz niewielką możliwość wpłynięcia na kształt środowiska (skąd ja to znam - poprzednia firma). Możesz spróbować namówić szefa np na Cisco 2610XM lub 2620XM z modułem NM-4E. Miałbyś wtedy 6 portów ethernet. Do trzech podpinasz osobno każdego switcha, do 2 modemy od DSL a do ostatniego serwer. I masz pełnię władz nad konfiguracją całej sieci. Adresacja przez DHCP powiązana z adresami MAC, QoS dla poszczególnych usług bądź użytkowników, wsparcie dla VoIP o ile będziesz implementował, możliwość zrobienia Load-Balancing na oba DSLe z priorytetem dla szefa :P. Oczywiście takie zabawy jak nat/pat i firewall są praktycznie standardem w nowszych klockach made by cisco. Rozwiązanie low-budget to router 2620 bądź router 1720 z dodatkowymi 2 kartami WIC-1ENET. Masz wtedy 4 Ethernety i również możesz poszaleć choć już w mniejszym stopniu.

0
  • #14 29 Sie 2007 14:10
    gszech
    Poziom 10  

Nie chce zeby server byl widoczny z zewnatrz....

Ten router Cisco 2620XM z modulem NM-4E mozna obslugiwac z poziomu WWW ??

Coraz bardziej przekonuje sie na strone Cisco tylko boje sie ze nie podolal bym konfiguracji tego urzadzania (szczegolnie jesli mysial bym to robic z poziomu aplikacji SDM

0
  • Pomocny post
    #15 29 Sie 2007 15:06
    adikbo
    Poziom 25  

SDM jest wręcz trywialny. Praktycznie jest to interfejs WWW tyle że oparty o JAVE. Konfiguracja z poziomu SDM to bułka z masłem. Większy problem to konfiguracja z poziomu comand line. Do tego potrzeba już troszkę wiedzy a najlepiej praktyki.

Oczywiście dokumentacja w sieci jest potężna, tak samo wielu jest użytkowników tego sprzętu. Są nawet fora poświęcone tylko i wyłącznie sprzętowi tej firmy. Więc z konfiguracją i ewentualnym wsparciem problemów miał nie będziesz.

Pozdrawiam i życzę udanej wojny o fundusze :)

0
  • #16 29 Sie 2007 15:25
    gszech
    Poziom 10  

Ok to upewnie sie jeszcze zanim cos kupie....

znalazlem tak jak mi doradziliscie model Cisco 2610XM

I nawet po niezlej cenie...
    http://cgi.ebay.co.uk/Cisco-2610XM-Router-2600XM-CCNA-CCNP-CCIE-lab-2600_W0QQitemZ110161542930QQihZ001QQcategoryZ73321QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

tu mam 2gi model 3600
    http://cgi.ebay.co.uk/Cisco-3600-series-Router-Model-CISCO-3640_W0QQitemZ290153059012QQihZ019QQcategoryZ73321QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Ktory z nich bedzie lepszy w moim przypadku ?

Mam rowniez pytanie ktore modele obslugiwaly by ... zaawansowaną konfigurację przez www

Cytat:
    Niestety Cisco dopiero niedawno weszło na rynek urządzeń do mniejszych biur i przedsiębiorstw, więc tylko najnowsze softy obsługują zaawansowaną konfigurację przez www

0
  • #17 29 Sie 2007 17:01
    adikbo
    Poziom 25  

Generalnie obydwa urządzenia będą obsługiwały soft w wersji 12.4 który ma wbudowaną obsługę SDM.

Jedyny warunek jaki musi spełniać router to posiadanie 128MB ram oraz 64MB flash.

0