Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T w górach (Piwniczna), sygnał z odbicia - dobór anteny

11 Lis 2012 19:44 4842 7
  • Poziom 10  
    Witam,
    Generalnie sytuacja wygląda tak:
    Cytat:
    „W najbliższym czasie, tj. przed wyłączeniem emisji analogowych, nie planujemy uruchomienia emisji doświetlającej w Piwnicznej-Zdroju. TP EmiTel jest przygotowany do uruchomienia emisji doświetlających w regionach górskich, o ile taka będzie wola nadawców”

Link

Czyli sygnał DVB-T jak narazie nie będzie nadawany z obecnego nadajnika tylko z innego, który znajduje się "za górami, za lasami..."

Problem ten był już poruszany w wątku:
    Link
    ale z uwagi na to, że jest już zamknięty postanowiłem założyć nowy bo może się sprzydać innym.

Moja sytuacja też jest trochę inna bo rodzice mieszkają na górze i jak zamontowałem im tuner to za pomocą starej siatkówki złapałem sygnał i wszystko ładnie chodziło do czasu...
    Nie wiem z jakich powodów ale od jakiś 3 tygodni sygnał znacznie się pogorszył, początkowo myślałem że może jest to problem z tunerem ale odbiera słowackie kanały także raczej jest ok, także problem leży pewnie w antenie.
    Niestety nie jestem tego w stanie fizycznie sprawdzić a z uwagi na to że będę u nich dopiero na święta chciałbym się upewnić jaką antenę kupić żeby im to dobrze chodziło.

Zastanawiam się nad tego typu anteną:
    Link

Ale poczytałem trochę tutaj o wzmacniaczach do odbioru DVB-T i w końcu nie jestem pewny czy to dobry wybór.
    Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz bo z tego co wiem te anteny są kierunkowe a ja łapie sygnał z odbicia, bo nie mam możliwości skierowania anteny na przekaźnik bo zasłania go dość spora góra.

Bardzo proszę o sugestie a najlepiej sprawdzone rozwiązania, z góry dziękuje.
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    TomekS86 napisał:
    Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz bo z tego co wiem te anteny są kierunkowe

'Siatka', którą mają w chwili obecnej też jest anteną kierunkową.

TomekS86 napisał:
    a ja łapie sygnał z odbicia, bo nie mam możliwości skierowania anteny na przekaźnik bo zasłania go dość spora góra.

Nie ma reguły, ale zwykle to też powinna być antena kierunkowa. Pozostaje kwestia szerokości kąta widzenia anteny, ale tu akurat to nie ma jakiejś powalającej różnicy pomiędzy 'siatką' a tą, co ją sobie upatrzyłeś.

TomekS86 napisał:
    Nie wiem z jakich powodów ale od jakiś 3 tygodni sygnał znacznie się pogorszył,

Sytuacja może mieć kilka przyczyn, z których najbardziej prawdopodobna to kwestie klimatyczne - przychodzi jesień i zmieniają się warunki odbić.

Druga kwestia to możliwa usterka któregoś z elementów instalacji antenowej - wzmacniacza w antenie, kabla antenowego, zasilacza antenowego, połączeń.

Inna rzecz to zachowanie emitela i uruchamianie kolejnych emisji oraz "zakłócenia", które potrafią sprawować kłopoty w odbiorach już ustawionych instalacji antenowych. Tak było ostatnio z mux-1 i mux-2 w tych rejonach (podobno - "zakłócenia"), ale generalnie sytuacja wróciła do normy.

Jeśli antena ma stary kabel antenowy (zwłaszcza o średnicy ~5mm) to ja bym zaczął od wymiany kabla antenowego, i to niezależnie czy przy obecnej, czy też nowej antenie. To pomaga w 90% wypadków. Do tego mieć zapasowy zasilacz antenowy plus symetryzator i ze dwa wzmacniacze dopuszkowy na podmianę (powiedzmy LNA-101 i LNA-177).

Jeśli chodzi o zasilacz antenowy, to przy odbiorach w trudnych warunkach ja zastosowałbym taką kombinację: Link plus Link, a najlepiej taki zasilacz antenowy: Link

Kierunki na nadajniki.

Podaj, jakie wartości poziomu i jakości sygnałów pokazuje odbiornik dla poszczególnych mux-ów? I na których kanałach odbierasz tam mux-y?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 10  
    Dziękuje za odpowiedź, może napisze inaczej bo nie mam teraz fizycznej możliwości sprawdzenia co i jak tam działa, a jak przyjadę to będę tylko na krótko. Także jeśli to możliwe to proszę o propozycje konkretnych zestawów (anteny + wzmacniacz) do takich warunków (sygnał z odbicia). Bo chciałbym to wszystko zamówić przed przyjazdem.
    Z tego co się naczytałem to niektórzy też inne kable polecają jak np:
    Link

Co do zakłóceń to jest to możliwe, ponieważ tylko sygnał polskich kanałów się pogorszył a słowackie jak odbierałem tak odbieram. Jest to specyficzny teren i być może mogę odbierać też sygnał z innego nadajnika (co o ile to możliwe może powodować też zakłócenia), według podanej strony najbliższe nadajniki to:

a zasięg docelowego nadajnika wygląda tak:
    Czerwoną szczałką zaznaczyłem kierunek w jaki sposób jest antena ustawiona, w ten sposób słabo bo słabo ale odbieram analogową z tego nadajnika.

Jeszcze natrafiłem na coś takiego:
    Cytat:
    "Odbiór analogowych programów telewizyjnych za pomocą niewłaściwych lub złej jakości instalacji technicznych anten może ulec pogorszeniu po uruchomieniu nadajników systemu szerokopasmowej transmisji danych CDMA. W związku z uruchamianiem sieci telekomunikacyjnej CDMA w paśmie 450 MHz, której zadaniem jest zwiększanie dostępności usług telekomunikacyjnych na terenach o niskiej ich dostępności, w szczególności na obszarach białych plam dostępu do Internetu, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że odbiór analogowych programów telewizyjnych bazujący na wykorzystywaniu niewłaściwych lub złej jakości instalacji technicznych anten odbiorczych może ulec pogorszeniu."

Link
  • Poziom 39  
    TomekS86 napisał:
    Także jeśli to możliwe to proszę o propozycje konkretnych zestawów (anteny + wzmacniacz) do takich warunków (sygnał z odbicia).

Nie ma takiej możliwości. W tak trudnych warunkach pozostają tylko próby, może się udać w sposób prosty, ale może być też całkowita "rzeźba", wszystko zależy od konkretnych warunków odbiorczych u twojej rodziny.

Przykładowo: Antena UHF-200 Maximuma + kabel antenowy Digitsat-113PE + wzmacniacz masztowy AB011 Terra + zasilacz antenowy AL-105 Alcada (lub zasilanie z dekodera DVB-T lub odbiornika TV, jeśli mają taką opcję). Taki zestaw generalnie pozwala na odbiór w bardzo szerokich warunkach odbiorczych, ale jak nie ma sygnału, to cudów spodziewać się nie można. Być może będziesz musiał poczekać na koniec ASO, kiedy mux-y przejdą na docelowe kanały i moce.

Nie wiem, czy nie powinieneś zamówić wcześniej pomiary sygnałów u lokalnego instalatora. Koszt niewielki, a można zaoszczędzić sporo nerwów, skoro to instalacja wyjazdowa...

TomekS86 napisał:
    Jeszcze natrafiłem na coś takiego:
    Staroć. Oczywiście, bywa to jakimś problemem, ale znacznie poważniejszymi są zwykle nadajniki (BTS-y) GSM, a jeszcze gorzej - nadajniki LTE...
  • Moderator
    TomekS86: na rysunku wskazujesz ze antena jest ustawiona w kierunku północnym - przynajmniej ja tak interpretuję to, co jest zamieszczone.
    Czy sprawdzałeś poziomy sygnałów po obróceniu anteny dokładnie na Prehybę, na Gubałówkę lub Sucha Górę?
    3 tygodnie temu opadła większość liści, to ma poważny wpływ na sygnały odbite...
  • Poziom 43  
    Sprawdź antenę siatkową ze wzmacniaczem ale bez "siatki".
  • Poziom 10  
    irekr napisał:
    TomekS86: na rysunku wskazujesz ze antena jest ustawiona w kierunku północnym - przynajmniej ja tak interpretuję to, co jest zamieszczone.
    Czy sprawdzałeś poziomy sygnałów po obróceniu anteny dokładnie na Prehybę, na Gubałówkę lub Sucha Górę?
    3 tygodnie temu opadła większość liści, to ma poważny wpływ na sygnały odbite...

Bezpośrednio z Przehyby a tym bardziej z Gubałówki nie mam szans coś złapać bo zasłaniają mnie góry a w tą stronę (wskazaną szczałką) mam "prześwit" także sygnał łapie z odbicia. Jeśli chodzi o liście to też przyszło mi to do głowy ale nie sądziłem, że to może mieć aż taki wpływ. Sygnał analogowy z tego nadajnika jest cały czas taki sam (łapie "zaśnieżony" Polsat i TVP Info), także raczej parametry anteny/wzmacniacza/kabla nie uległy nagłemu pogorszenie, w każdym razie i tak nie mam tego jak teraz sprawdzić także pozostaje mi tylko skompletować jakiś dobry nowy sprzęt a w święta będę go testował.

cd
    Z tego co znalazłem to rozważam zakup któregoś z tego zestawu:
    1. Antena UHF-200 Maximuma + wzmacniacz AB011 Terra
    2. Antena Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177
    3. Antena ATX-91 + plus wzmacniacz AB011

Do tego kabel TRISET-113 PE żelowany

Jak ktoś miał okazje sprawdzić w praktyce te anteny/wzmacniacze (a szczególnie w górach przy sygnale "z odbicia") to bardzo proszę o opinie.
  • Poziom 11  
    Kolego tylko antena atx 107 lub atx 91 i wzmacniacz w puszce anteny nie żaden lna tylko GPS Wa 501 S3 najlepiej się sprawują robiłem dwa domy na Ul Kościuszki i chulają 3Muxy z tarnowskich nadajników również w Kosarzyskach zrobiłem jeden dom ale tylko mux3 z przechyby bo dom w dziurze otoczony lasem tam nigdy analogu nie odbierano! Ale ja mam profesjonalny miernik do pomiaru sygnału.Dobrze odbiera na Piwowarówce tam bez żadnych cudów na siatce 3muxy kieleckie strzyże i goli.

Zobacz, że temat z listopada 2012 roku.
    Regulamin pkt 3.1.19.
    [SP5ANJ]