Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać kocioł grzewczy 2-funkcyjny do średniego mieszkania?

Hoaxx 04 Gru 2012 13:36 4875 13
  • #1 04 Gru 2012 13:36
    Hoaxx
    Poziom 11  

Witam,

Bardzo proszę o radę jak wybrać kocioł CO 2-funkcyjny...
    Mam mętlik w głowie, co wybrać, o jakiej mocy, na co uważać itd.

Kilka info wstępnych:

Moje mieszkanie to 63m2: 2 pokoje, łazienka, kuchnia połączona z korytarzem. Razem 4 grzejniki. W łazience duża kabina prysznicowa z funkcją wanny, w kuchni zmywarka automatyczna.

Mieszkanie jest w górnej kondygnacji domku typu bliźniak z lat ~70tych. Stara cegła. Wysokość pomieszczeń ~3m.
    Ściany zewnętrzne są ocieplane (styropian 15cm), klatka schodowa również (od środka, 10cm. Nie posiada grzejnika). Okna są nowe, "plastikowe". Planuje w najbliższym czasie montaż rolet zewnętrznych.
    Sąsiad z dołu mnie "dogrzewa". Problemem może być ocieplenie dachu (były właściciel podobno docieplał, ale nie wiem jak sprawdzić w jakim stanie to jest).

W tej chwili w łazience wisi stara Beretta ("Mynute 13/20") z lat 90 tych.
    Chcę się jej pozbyć m.in. z powodu stałego płomyka podtrzymującego, który po przeliczeniu zżera mi około 250-350zł rocznie (!), poza tym instalator twierdzi, że więcej niż 1-2 sezony już raczej nie przeżyje.

Wiem, że chcę kocioł z komorą zamkniętą (wydajność, bezpieczeństwo).
    Najchętniej wydałbym kwotę rzędu 2000, maksymalnie niecałe 3000 (nie licząc kosztów instalacji oraz przeróbki komina).

Idealnie oczywiście, aby również późniejsze przeglądy i naprawy nie były wygórowanie drogie (nie wiem, czy np. za sam przegląd Vaillanta płaci się więcej niż za tańszego Termeta, czy Junkersa?), no i aby spalanie gazu było na poziomie ekonomicznym (czy wydajność drogiego Vaillanta będzie wyższa niż u o połowę tańszego Termeta?).

Jak dobrać moc?

Największy problem sprawia mi wybór mocy. Z tego co rozumiem, to dla obiegu grzewczego jest to mniej istotne, ponieważ z tego co czytam, i tak z reguły jest przez instalatora ograniczana. Zatem istotna jest moc grzewcza wody uzytkowej. Koszty kotła z mocą 24kW dla ciepłej wody są znacznie wyższe niż takiego z 20kW, z tego się zastanawiam, jak określić czy 20kW mi wystarczy?

Rozmawiałem z kilkoma osobami, które radzą mi stanowczo do mocy 24kW z uwagi na komfort... Na ile jest to istotne, czy moc jest 20 czy 24kW?
    Czy to tylko maksymalna temperatura, czy również ma wpływ na to jak szybko będzie dostępna ciepła woda oraz przy jakim przepływie?

Ogólnie stosuję wszędzie gdzie się da perlatory (przepływ około 2-5L/m w kranach) i chciałbym, aby woda już przy jak najmniejszym przepływie była ciepła i to możliwie od razu.

Obecna Berretta (z tego co wnioskuje po napisie, ma moc grzewczą 20kW dla ciepłej wody) pokrętło ciepłej wody ma ustawione poniżej połowy i temperatura jest ok, z tym, że długo potrzebuje zanim zaskoczy i przepływ musi być większy niż bym sobie tego życzył.

Termostat

Serwisant Vaillanta radził do dedykowanego termostatu przewodowego, który dodatkowo do tej na kotle ma ponoć własną modulację. Z tym, że taki kosztuje dalsze 500zł... czy to faktycznie przynosi oszczedności np w porównaniu do bezprzewodowego Euroster czy Auraton za 200-250zł?

Zatem pytanie, czy w ogóle zwracać uwagę na dedykowane termostaty producentów kotłów?

Więc co wybrać?

Kocioł kondensacyjny raczej odpada z uwagi na koszty. Nawet gdybym zakupił taki w miarę tani (widziałem Junkersy za ~4000zł), czyli dopłacił około 1500-2000zł względem kotła turbo, przy rocznych kosztach za gaz na poziomie około 1500-2000zł, to nawet przy bardzo optymistycznej różnicy wydajności rzędu 10-15%, inwestycja zwróciła by się dopiero po 10 latach, jednak tylko pomijając dodatkowe koszty przeglądów. Serwisant Ariston/Beretta podał np., że za przegląd kondensacyjnych biorą 2x wyższą stawkę (150zł zwykły, 300zł kondensat), czyli gdybym w ogóle miał oszczędności na gazie, oddałbym je praktycznie w całości serwisantowi za przeglądy. A całkiem pomijam kwestię, czy moja obecna instalacja (grzejniki) dopuszczały by wyższą wydajność.

Rozmawiałem z serwisantem Vaillanta, radził mi do kotła Turbo z serii Plus o mocy 24kW (odradzał od Pro, który według niego można rozumieć jako PROsty a nie PROfesjonalny). Jednak koszt takiego to ~4500zł, a to dla mnie stanowczo za dużo.

Vaillant w wersji "Pro" o mocy 20kW to już jedynie 2500zł, ale nie wiem czy ta moc wystarczy oraz czy warto.

Na chwilę obecną z innych wątków tego forum wyszukałem wstępnie jeszcze dwa kotły:
    1. Termet Miniterm Elegance turbo GCO-DP-21-13 (24/24) NR.KATALOGOWY: WKD 1701 000000, oraz
    2. BERETTA Quadra 24 e.s.i. TURBO,
    3. Junkers CERACLASS zW 14-2 DV AE

Wszystkie w granicach 2000-2100zł. Junkers za dopłatą ~500zł z montażem i 5 lat gwarancji (tyle, że 21kW mocy i na ceneo widzę, że kilka negatywnych opinii).
    Nie wiem z czego jeszcze wybierać, na co uważać, jak do tego podejść. Ogólnie dla mnie trochę czarna magia, a wydatek spory (zarówno bezpośredni jak i eksploatacyjny), dla tego chciałbym się jak najlepiej poradzić przed podjęciem decyzji.

0 13
  • #2 07 Gru 2012 09:59
    Hoaxx
    Poziom 11  

Przeczytałem każdy wątek typu "jaki piec kupić" który dałem radę znaleźć, i im więcej czytam, tym mam uczucie, że mniej wiem...

Jedni piszą "szukaj z małą mocą minimalną" inni "i tak instalator ustawi",
    raz, że "24kW nie starczy na jednoczesny prysznic + mycie naczyń", innym razem, że "kilkanaście kW też w zupełności starcza",
    Jedni polecają piece za 2 tyś, inni piszą "tani i dobry to dwa różne"...

Jedyne, co wiem na pewno, to, że szukam:

1. komora zamknięta
    2. Turbo (różnica w kosztach zakupu kondensata by się u mnie nigdy nie zwróciła)
    3. zasobnik CWU (nie wiem jak duży, 40L to podobno superfullwypas, 8-12L też ok) - które piece mają takie?

Duże znaki zapytania mam co do:
    4. optymalna moc CO (istotna jest podawana moc minimalna, np 6-8kW, czy nie ma różnicy jeżeli jest ona rzędu 10kW?)
    5. optymalna moc CWU
    6. brać pod uwagę termostaty dedykowane, czy wystarczy Euroster?

Za wszelkie rady z góry dziękuje...

0
  • #3 13 Gru 2012 12:06
    Hoaxx
    Poziom 11  

Wiem, wiem, nikt nie odpowie, bo setki takich tematów i przerabiane do znudzenia.
    Czytam wszystko, ale wciąż pełno pytań.

Pozostaje rzut kostką.

0
  • #4 17 Gru 2012 21:52
    Hoaxx
    Poziom 11  

Kocioł wybrany. Będzie Vaillant TurboTec w wersji Pro o mocy CWU 20kW.

W podobnym mieszkaniu rodzice mają Vaillanta 24 kW (starszy z otwartą komorą). Do celów ciepłej wody moc na piecu nigdy nie jest ustawiana wyżej niż 40-60%. To wystarcza nawet do napełnienia wanny bez najmniejszych problemów. Zatem 40-60% z 24kW = 9-15 kW. Czyli w wersji 20 kW będę analogicznie wykorzystywał 50-70%, czyli i tu jeszcze z zapasem.

Czy może źle to kojarzę?

0
  • #5 12 Sty 2013 21:23
    meriva1
    Poziom 9  

kondensaty są juz coraz tańsze, ale to nie koniec wydatków one potrzebują drogiego komina. Jeśli chodzi o KW to lepiej posłuchać kogoś mądrego kto się zna, ale a mam w mieszkaniu 90 metrowym Aristona 24 kw 2F atomsferyk i daje rade ale Aristona nie polecam bo w Bydgoszczy jest straszny serwis, koleś niesłowny i wali ceny z rękawa. Lepiej pomyśl jaka marka jest dobrze obsługiwana w Twojej ololicy i wtedy dobieraj wedle niej kocioł.

0
  • #6 12 Sty 2013 21:38
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Hoaxx napisał:
    Pozostaje rzut kostką.
    Hoaxx napisał:
    Kocioł wybrany. Będzie Vaillant TurboTec w wersji Pro o mocy CWU 20kW.

No, jeśli kostka ci pomogła w tym wyborze, to możesz w totka grać. Kocioł jak najbardziej odpowiedni i spokojnie sobie poradzi. Jeżeli budżet pozwala, to proponuję jednak w zestawie z Calormatic. Pozwoli to w pełni zoptymalizować jego pracę a w związku z tym oszczędzać.

0
  • #7 13 Sty 2013 01:08
    Hoaxx
    Poziom 11  

Moje ogólne wrażenia do teraz:

Poziom Hałasu:
    Kocioł jest głośny! Tyle, że zakładam, że to sprawa przyzwyczajenia po przejściu z atmosferyka na Turbo. Początkowo irytowało, teraz już w sumie nie zauważam.

Zużycie / Oszczędność (CO):
    Nie bardzo się wypowiem, bo brakuje mi porównania. Stara Beretta chodziła jedynie w obecnym sezonie, i do tego bez termostatu - włączałem i wyłączałem ręcznie. Zużycie było jednak podobne do obecnego, przy znacznie mniejszym komforcie.

W tej chwili zużywam na CO szacunkowo 3-6m3 gazu na dobę, w zależności od temp. na zewnątrz.

Swoją drogą, zauważyłem, że jedno pomieszczenie w mieszkaniu jest szczególnie problematyczne - jakby coś było nie tak z ociepleniem... Możliwe, że powodem jest sam fakt, że pokój jest jedynym pomieszczeniem narożnym - 2 ściany eksponowane na zewnątrz. Już się zastanawiam, czy nie zamówić zdjęć kamerą termowizyjną.

CWU:
    Moc jak dla moich zapotrzebowań całkowicie wystarczająca. 20kW wystarcza mi z wielkim zapasem (pokrętło mam ustawione na 45 w zakresie 35-65).

Kocioł odpala szybko, przy małej przepustowości (na oko 1,5 l/min).
    Teraz wszak trochę dłużej czekam, aż z kranu poleci ciepła woda, ale to raczej nie wina kotła, a faktu, że w Berettce musiałem kran znacznie mocniej odkręcić i tym samym szybciej "opróżniłem rury" z zimnej wody.

Koszt instalacji:
    2350zł za kocioł
    980zł za elementy kominowe (powietrzno spalinowe, org. Vaillant)
    400zł za instalację powyższych (po rabacie za oddanie instalatorowi starego kotła na części)
    50zł za dojazd serwisanta z Vaillant do pierwszego uruchomienia

Termostat:
    Kupiłem bezprzewodowy Euroster 2026 TX za około 300zł.
    Sprawuje się ok. Jakość budowy nie robi wielkiego wrażenia, ale spełnia swoje zadanie.

@meriva1: Kondensat jest nie tyle że droższy w zakupie, to i droższy w utrzymaniu (z tego co pytałem, przegląd za Turbo to ok. 150zł, a za kondensat ~300zł).
    U mnie inwestycja by się po prostu nigdy nie zwróciła, a zyskał by tylko serwisant przy przeglądach.

Komin natomiast nie jest istotnym przemyśleniem, do Turbo też musiałem wymienić na taki sam jak by był wymagany do kondensata (przynajmniej mi się wydaje, że taki sam, a przynajmniej tani nie był).

Tego Aristona u kogo dajesz serwisować w Bydgoszczy i ile płacisz za coroczny przegląd?

@serwisant73: Termostat zdecydowanie preferuję bezprzewodowy, dlatego wybrałem inny. Ale w jaki sposób Calormatic by spowodował optymizację? Na czym polegają zalety przy współpracy kotła z tym termostatem?

0
  • #8 13 Sty 2013 10:41
    pablowp1
    Poziom 22  

Hoaxx napisał:
    Na czym polegają zalety przy współpracy kotła z tym termostatem?

Termostat pokojowy pozwala utrzymać optymalną temperaturę pomieszczeń oraz przede wszystkim pozwala zaoszczędzić kasę na grzaniu, bo wtedy kocioł pracuje pod dyktando sterownika. W przypadku braku sterowania z termostatu, kocioł utrzymuje temperaturę czynnika grzewczego w kotle niezależnie czy w domu za ciepło czy nie.

0
  • #9 13 Sty 2013 11:18
    serwisant73

Ja pisałem o calormaticu, ponieważ jestem zwolennikiem stosowania rozwiązań dedykowanych. Takie regulatory są wtedy w pełni kompatybilne z kotłem a to pozwala na pracę w pełnej synchronizacji.

0
  • #10 13 Sty 2013 17:11
    Hoaxx
    Poziom 11  

pablowp1 napisał:
    Hoaxx napisał:
    Na czym polegają zalety przy współpracy kotła z tym termostatem?

Termostat pokojowy pozwala utrzymać optymalną temperaturę pomieszczeń oraz przede wszystkim pozwala zaoszczędzić kasę na grzaniu, bo wtedy kocioł pracuje pod dyktando sterownika. W przypadku braku sterowania z termostatu, kocioł utrzymuje temperaturę czynnika grzewczego w kotle niezależnie czy w domu za ciepło czy nie.

Pytałem o konkretny, dedykowany model, nie ogólnie o to jak działa termostat ;)

serwisant73 napisał:
    Ja pisałem o calormaticu, ponieważ jestem zwolennikiem stosowania rozwiązań dedykowanych. Takie regulatory są wtedy w pełni kompatybilne z kotłem a to pozwala na pracę w pełnej synchronizacji.

Ale konkretnych funkcji wzbijających się ponad zwykłe działanie typu wł./wył. takie rozwiązanie również nie będzie miało?

0
  • #11 28 Sty 2013 12:48
    ko_wal25
    Poziom 1  

Mam pytanie ponieważ też jestem na etapie wyboru jednego z tych kotłów a mianowicie dlaczego zrezygnował Pan z kotła firmy Termet Minimax 21/21 który ma zakres modulacji od 6 -21 kW na rzecz Vaillanta z modulacją 7,8 -21 kW, czyli (nie wiem czy dobrze rozumiem ) że w momencie najniższego zapotrzebowania kocioł Vaillanta będzie potrzebował 1,8 kW więcej na godzinę od kotła z Termetu a wiec będzie odrobinę mniej oszczędny? Proszę o odpowiedz.

0
  • #12 28 Sty 2013 21:27
    vitus3k
    Poziom 18  

Mogłeś wybrać termostat dedykowany, była by oszczędność bo kocioł miał by modulacje, a ten euroster działa na zasadzie włącz/wyłącz, natomist ten dedykowany zmniejszał/zwiększał by płomień w kotle, natomiast euroster utrzymuje ciągle taki sam, wysoki.

0
  • #13 29 Sty 2013 08:58
    kabee84

Poziom 24  

vitus3k napisał:
    Mogłeś wybrać termostat dedykowany, była by oszczędność bo kocioł miał by modulacje, a ten euroster działa na zasadzie włącz/wyłącz, natomist ten dedykowany zmniejszał/zwiększał by płomień w kotle, natomiast euroster utrzymuje ciągle taki sam, wysoki.

Nie do końca.
    Modulacja to dopasowanie się mocy kotła do aktualnego zapotrzebowania na moc. Jeśli jest ustawiona temperatura 50st na kotle, a woda powrotna ma 45st to kocioł zmniejsza sobie moc bo gdyby pracował z pełną mocą to zagrzał by temperaturę do przykładowo 90st... Termostaty dedykowane niejednokrotnie są to zwykłe termostaty takie jak euroster tyle że z logo producenta kotła... (oczywiście nie zawsze!)

0
  • #14 29 Sty 2013 18:27
    serwisant73

kabee84 napisał:
    . (oczywiście nie zawsze!)

No, teraz to już naprawdę sporadyczne przypadki...

0