Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Choinkowy" tranzystor zmniejszy i usprawni układy scalone

exti 07 Dec 2012 21:35 4404 4
 • "Choinkowy" tranzystor zmniejszy i usprawni układy scaloneNaukowcy z Purdue University (USA) stworzyli tranzystor MOSFET o nowej strukturze, rozszerzającej koncepcję "tranzystorów 3D". Składa się on z trzech nanoprzewodów z arsenku indowo-galowego (InGaAs) i swoją budową przypomina bożonarodzeniową choinkę.

  Są to właściwie trzy tranzystory umieszczone jeden na drugim, z 20-nanometrową bramką. Tworzące je nanorurki mają coraz mniejszą długość i stąd analogia do świątecznego drzewka. Jak mówi prof. Peide "Peter" Ye z Purdue, który przewodził pracom nad tym tranzystorem, taka struktura pozwala na uzyskanie większego prądu maksymalnego i dużo szybszej pracy tranzystora.

  Poniżej granicy 22 nm wytwarzanie planarnych tranzystorów krzemowych jest niezwykle trudne, natomiast trójwymiarowe konstrukcje z półprzewodników innych niż krzem, takich jak właśnie InGaAs, powinny umożliwić zejście poniżej 10 nm.  Zespół naukowców z Purdue pracował także nad nowym, kompozytowym izolatorem, który zredukuje prąd upływu tranzystora, pozwalając na zmniejszenie jego wymiarów. Ostatecznie dielektryk wykonano z 3,5-nanometrowej warstwy perowskitu LaAlO3 pokrytej półnanometrową warstwą tlenku glinu.

  Według prof. Ye, jest to przełomowe osiągnięcie, pokazujące jak będzie wyglądała przyszłość w branży półprzewodników.

  Na razie nie zostało przedstawione żadne zdjęcie, czy schemat przedstawiający "choinkowy" tranzystor, lecz zostanie on zaprezentowany na konferencji International Electron Devices Meeting rozpoczynającej się już jutro w San Francisco.

  Źródło:
  http://www.radio-electronics.com/news/electro...rs-unveil-20nm-christmas-tree-transistor-2384

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2420 posts with rating 153, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #3
  a.bakus
  Level 15  
  Czyli klimaty świąteczne zawitały do elektroniki. Ciekawe czy mają też LEDy choinkowe bo ja już kupiłem.

  Taki żarcik :-)
 • #4
  admm
  Level 11  
  Czy dobrze zrozumiałem?
  Czeka nas następna generacja procesorów?
  Jeżeli tak to znowu muszę szukać kasy na komputer...
 • #5
  Atreyu Makiavel
  Level 34  
  Śpij spokojnie. Następna rewolucja za co najmmniej 5-8 lat i to w związku z grafenem. Na tę technologię załapią się nasze pociechy, o ile przejdzie.