Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technologia CasFET wykorzystuje kwantowe lasery

ghost666 04 Nov 2021 12:17 363 0
IGE-XAO
 • Technologia CasFET wykorzystuje kwantowe lasery
  Naukowcy z Purdue University donieśli o swoim najnowszym odkryciu, które może doprowadzić do powstania tranzystorów nowej generacji, które będą mniejsze, pozwolą na gęstsze upakowanie elementów w chipie i zaoferują niższe napięcie zasilania i mniejsze zużycie energii.

  Jednym z rezultatów tego osiągnięcia mogą być szybsze procesory, które przetwarzają więcej operacji przy mniejszym zużyciu energii. Topologia znana jako CasFET (Cascade Field-Effect Transistor - tranzystory polowe z efektem kaskadowym), rozwiązuje wyzwania związane ze skalowaniem chipów i gwałtownie rosnącymi kosztami wytwarzania nowatorskich projektów układów scalonych.

  Wyzwanie polega na spełnieniu wymagań sterowania nanotranzystorów, które potrzebują odpowiednio wysokich prądów do włączenia i niższych do wyłączenia wraz z niewielkimi różnicami podczas przełączania między nimi. Są to problemy, które spowolniły zmniejszanie skali tranzystorów, co zostało zauważone przy niedawnym przejściu Intela z technologii procesowej 10 nm na 7 nm.

  CasFET jest promowana jako topologia łagodząca te problemy, ułatwiający producentom produkcję gęsto upakowanych tranzystorów o małej mocy. Technologia wykorzystuje struktury supersieci prostopadłe do kierunku transportu tranzystora, dzięki czemu zachowują się podobnie do kwantowych laserów kaskadowych zamiast tradycyjnych urządzeń polowych. Inżynierowie z Purdue do tej pory poświęcili około 150 godzin prac na opracowanie silnika symulacyjnego, wykorzystywanego do rozwoju technologii CasFET.

  Technologia CasFET wykorzystuje kwantowe lasery
  "Mój zespół i ja jesteśmy programistami potężnego silnika symulacji dla nanotechnologii i transportu kwantowego w Purdue, który spotkał się z dużym uznaniem wśród dużych firm technologicznych" powiedział Tillmann Kubis (na zdjęciu po prawej), adiunkt w zespole inżynierii elektrycznej i komputerowej.

  "Codziennie modelujemy wszystkie aspekty transportu kwantowego tranzystorów w rozdzielczości subatomowej" dodał Kubis. "To automatycznie wystawia nas na do czynieni z wieloma technologiami tranzystorowymi, w tym z najnowszymi wyzwaniami".

  Kubis pracował również nad modelowaniem kwantowych laserów kaskadowych w ramach swoich studiów doktoranckich. "Te lasery za pomocą zewnętrznych pól elektrycznych zmieniają swój transportowy charakter z koherentnego/balistycznego na tunelowanie krokowe i wspomagane fononami. Ten efekt przełączania jest tym, co dodajemy do 'standardowego' przełączania w układzie FET".

  "To powoduje, że nanotranzystory są znacznie bardziej wrażliwe na sygnały podawane na bramki niż najnowocześniejsze elementy współcześnie w użyciu" – dodał Kubis. "Dotyczy to również wszystkich bramek tranzystorów FET. Wszystkie te tranzystory opierają swoją zasadę działania na jednym mechanizmie przełączającym. Nasz element ma dwa" dodał. Kubis powiedział również, że jego zespół obecnie projektuje prototypowe urządzenia CasFET. "Jestem przekonany, że nowa metoda przełączania będzie miała wpływ na technologię" podsumował.

  Źródło: https://www.eetimes.com/casfet-technology-harnesses-quantum-lasers/

  Cool? Ranking DIY
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10678 posts with rating 9001, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO