Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki UPS na akumulator samochodowy

12 Sty 2013 21:59 3699 8
  • Poziom 9  
    Chciałbym kupić UPS do podtrzymywania domowego serwera i kilku innych elektronicznych elementów domowej "infrastruktury".
    Moc potrzebna to raptem 100W.
    Przez ostatnie lata używam jakiegoś starego APC z dwoma akumulatorami ale z ładowaniem zawsze było słabo, a i akumulatory (takie z PRC bez nazwy ;-) już ledwo zipią.
    Chciałbym kupić jakieś urządzenie z przyzwoitą ładowarką od razu dostosowane do akumulatorów dużej pojemności.
    Wydaje się że jest tego na rynku sporo ale nie udało mi się znaleźć nic tego typu co miało by możliwość monitorowania/starowania komputerem.

Idealny były by np. takie pudełka tylko z RS232: Orvaldi lub Intex

Do takiego aparatu to w duże mrozy gdy Energa zasłabnie dało by się i piec gazowy podłączyć :-)

Czy ktoś znałby urządzenia tego typu?

Dzięki,
    Br
  • Poziom 15  
    Tego intexa mogę Ci śmiało polecić. Zamontowałem go u klienta do pieca gazowego.
    Silniczki od pompek chodzą cichutko, piec gazowy nie ma problemów z zapłonem. Rzeczywiście jest czyściutka sinusoida.
    Sprzęt jest ładnie wykonany i solidnie(waży ponad 10kg).
    Podłączyłem pod niego akumulatory żelowe 400Ah i ładuje je bez problemu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dzięki.
    No, ale ja stanowczo lubię jak do mnie UPS maile wysyła.
    Żadne z wygrzebanych przeze mnie jak dotąd urządzeń nie ma ani RSa ani USB a grzebać w pudełku mi się nie chce.
    Dziwne o tyle, że te same firmy robią też "zwykłe UPSy" do komputerów: widać zakładają ze użytkownik komputera 10 minutami pracy się zadowoli :-(
    Br
  • Poziom 25  
    Ile czasu ładuje te 400Ah (?)
    Dla 600W przy 12V potrzebna prądu 50A bez uwzględnienia strat. Jaki przekrój mają te "kabelki" do akumulatora (?)
    Sprawność "tego" jest jaka (?)
    Do naładowania tej baterii w ciągu 10 godzin również potrzeba 50A.
    "Czystą" sinusoidę możemy uzyskać ze wzmacniacza klasy A o sprawności nie wspomnę.
    Zadanie UPS-a (zwłaszcza małej mocy) to zabezpieczenie przed krótkim zanikiem zasilania i bezpieczne zamknięcie systemu.
    Przy mocach większych bywa odrobinę inaczej, to daje się "skalować", również
    ładowarki.
    Te "klocki" mają wypalić wsad w piecu, potrzeba więcej czasu, komunikacji nie,
    lub produkować "prąd przemienny" całe życie.
    UPS musi zadziałać w czasie kilku ms, jakie ma to znaczenie przy węglowym
    piecu CO, którego sterownik pamięta nastawy (?) jak "zdechnie" na 1,2,5 sekund.
    Nie ukrywam, że niewielka moc i długi czas podtrzymania, to problem "zaniedbany" przez producentów, ale prawdopodobnie wynika to z cen akumulatorów. Mało "marketingowe" jest zaproponowanie zasilacza o mocy 600W za np. 5000zł, gdzie 4000Zł to koszt akumulatorów. Z takimi akumulatorami można sprzedać nawet 30 kVA, elektronika niewiele droższa a moc robi swoje.
    Dlatego te "wspaniałe" klocki do pieców sprzedawane są bez baterii - są tanie.
    Pewnie również poszukiwania nie były zbyt dokładne. Wymagania nie znane.
    Ileż czasu ma "toto" podtrzymywać te 100W i za ile czasu, powinno znów mieć zdolność pełnego podtrzymania ?
  • Poziom 15  
    Nie każdy przypadek jest taki sam. Przerwy w dostawach prądu u tego człowieka, są rzadkie, za to długie, czasami do kilkunastu godzin.
    Przez ten czas miał pracować piec gazowy, a w przyszłości być może oświetlenie led w budynku. Ta moc(niewielka) i pojemność(duża) spełniają te założenia.
    Sinusoida jest czysta, nie jest to prostokąt czy trapez, ani nic w ten deseń, tak przynajmniej twierdzą producent i oscyloskop. Jest nie gorsza niż w sieci energetycznej, co oznacza, że do zasilania domowych odbiorników, w tym pompek jest wystarczająco dobra.
    Ten Intex ma 2 pary przewodów(chyba 6mm2, ale nie pamiętam dokładnie). Do każdej z nich podłączone są równolegle po 2 akumulatory przewodami 10mm2. Wystarczająco?

W takim zastosowaniu jak to, akumulatory mogą być ładowane długo i małym prądem, co być może nawet przedłuży ich żywotność.

Zestaw kosztował znacznie mniej, akumulatory miały 2 lata i pochodziły z demontażu z serwerowni. Wg producenta ich żywotność to 10-12 lat, powinny jeszcze długo posłużyć.
    Klient wybrał taką opcję, zamiast podobnej cenowo z zastosowaniem akumulatorów samochodowych, jakie miał zamiar tam podpiąć.

Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Oczywiście, że każdy przypadek jest "inny".
    Ale przetwarzanie 700W z 12V to delikatnie mówiąc rozrzutność.
    Przyzwoitej sprawności się nie uzyska.
    Podtrzymanie zasilania pieca i sterownika owszem ma sens, tam
    moc jest niewielka, a prądu rozruchu np. pompy większe niż
    prądy pracy.
  • Poziom 9  
    To jeszcze moje 3 grosze we własnej sprawie.

Historycznie wygląda to tak: sporo firm z dziada pradziada robiło UPSy "dla każdego" (czytaj. do użytku domowego).
    Nie tak dawno producenci zauważyli rynek ludzi, którzy chcieli niezbyt dużą moc zapewnić 24/7 - dla pieca - stąd powstały aparaty jak te 2 które podlinkowałem w moim pytaniu.
    Kto wie: może stało się tak dzięki licznym od lat postom o podłączaniu akumulatorów do "zwykłych UPSów" na elektrodzie :-)

Napisałem do producenta Orvaldi wskazując interesujący mnie model i pytając czy mają coś podobnego z portem do komputera. Odpowiedzieli, że niestety nie mają :-(

Za jakiś czas pewnie będą mieli: w sumie serwer to dzisiaj w co drugiej chałupie.

Sygnały do prymitywnej współpracy (stany: zasilanie sieciowe, zasilanie z akumulatora, akumulator wyczerpany), można by wydłubać z głośniczka :-)

Br
  • Poziom 25  
    Jednak znajdzie się "jakiś" gotowiec.
    W wieku "starszym" lub "podeszłym" np. Smart UPS XL 700/750 1000 2200.
    W wieku "młodzieżowym" SMX750, SMX1000 SMX1500 firmy APC.
    W zasadzie te mają dość skuteczną ładowarkę (standardowe baterie ładują
    w czasie około 3 godzin)

Można również dokonać adaptacji do akumulatorów samochodowych (chociaż
    wykorzystywanie tych ostatnich w pomieszczeniach zamkniętych budzi moje wątpliwości)

Inni producenci również posiadają w ofercie UPS-y z możliwością dołączenia akumulatorów
    zewnętrznych, ale pozostaje problem czasu powtórnego naładowania.
    Ładowarki są zbudowane podobnie, czyli tak aby nie przekroczyć maksymalnego
    prądu ładowania zestawu podstawowego.

Ciekawe rozwiązanie ma Fideltronik, to prawdopodobnie nie generuje sinusoidy,
    ale każdy zestaw bateryjny posiada własną ładowarkę.
  • Poziom 9  
    Rozwiązanie na które się zdecydowałem (i działa dobrze), tu.