Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna Amica Copreci - robi zwarcie i wywalają 2 tranzystory IGBT

stachu_poznan 19 Sty 2013 14:01 14208 14
  • #1 19 Sty 2013 14:01
    stachu_poznan
    Poziom 11  

Posiadam ową płytę indukcyjną. Posiada 2 moduły wykonawcze COPRECI, w jednym w nich wysiadły tranzystory IGBT pełne zwarcie. Wymieniłem te tranzystory G80N60 oraz 2 scalaki ośmiu nóżko-we sterujące tymi tranzystorami oraz 3 kondensatory te duże zasilające pole indukcyjne. Po włączeniu zaczynałem od jedynki grzała, włączyłem na poziom 9 grzała ok 1 min i wywaliło korki. Po sprawdzeniu znowu wywalone tranzystory IGBT.

Pytanie do was o jakieś sugestię co jeszcze może być nie tak, że wywala to 1 pole reszta działa bez zarzutu. Czy spotkaliście się już z tym.

A i jeszcze zaznaczę iż pod tranzystory włożyłem nowe wkładki izolacyjne aby nie było przejścia do radiatora.

Pozdrawiam

0 14
  • #3 19 Sty 2013 18:45
    stachu_poznan
    Poziom 11  

No właśnie nie sprawdziłem tego czy ma przebicie pole, rozebrałem 2 taką indukcję i to samo po wymianie tranzystorów wywaliło je. Do 5 biegu działała, a jak dałem 9 od razu wywaliło.

Napisz jak sprawdzasz czy ma przebicie pole, pod napięciem nie da rady sprawdzić z wstępnych oględzin nic nie widać.

1
  • Pomocny post
    #4 19 Sty 2013 23:02
    pawelipaula1
    Poziom 10  

miałem podobny przypadek, okazało się że tranzystory G80N60 UFD 947 to chińskie podróby, wymieniłem na droższe i poszło

1
  • #5 20 Sty 2013 10:23
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

pawelipaula1 napisał:
    miałem podobny przypadek, okazało się że tranzystory G80N60 UFD 947 to chinskie podruby, wymieniłem na droższe i poszło

Tzn. na jakie droższe wymieniłeś?

0
  • #6 20 Sty 2013 14:04
    stachu_poznan
    Poziom 11  

Włożyłem takie same co były zamówiłem z niemiec kosztowały 19zł wyglądają tak samo jak te co były oznaczenia itp i wywaliły, następnie wylutowałem z działającej płytki ta druga strona co działa i to samo wywaliły testowałem do 5 poziomu mocy działała płyta potem włączyłem na 9 i ok minuty wywaliły. Także podejrzewam że to nie te tranzystory są winne, (zaznaczam że to były oryginalne które wylutowałem z innego pola) układ zasilania też wykluczam czyli mostek + 2 diody dużej mocy ponieważ zasilają jednocześnie 2 pole które działa przy pełnej mocy.

Przypuszczenie pada na pole indukcyjne lecz jak je sprawdzić czy nie ma przebicia przy większej mocy. Sprawdzałem nowe kosztuje około 200zł lecz nie ma gwarancji czy jednak to nie płytka sterująca. Spaliłem już 6 tranzystorów na tej płycie 4 i na drugiej 2 na tych samych polach tej samej wielkości, więc nie mam pola aby je podmienić.

Macie jeszcze jakieś sugestię jak sprawdzić czy pole ma przebicie do masy lub pobiera za dużą moc przy większej mocy. Kończą mi się pomysły a tranzystory nie są tanie.

0
  • #9 22 Sty 2013 15:54
    stachu_poznan
    Poziom 11  

I co ktoś wie co może być za problem, bo ja jestem bezradny jak na razie.

0
  • #10 22 Sty 2013 19:11
    Trull
    Poziom 28  

A sprawdziłeś czy nie ma przebicia na kondensatorach? Kondensatory C2-C3 lub (zależy które tranzystory palą) C5-C7.

0
  • Pomocny post
    #11 22 Sty 2013 19:58
    skryn
    Admin grupy AGD

pawelipaula1 napisał:
    miałem podobny przypadek, okazało się że tranzystory G80N60 UFD 947 to chińskie podróby, wymieniłem na droższe i poszło

I to jest strzał w dziesiątkę!
    Najlepiej jest mieć dawcę organów z oryginalnych płyt, a o te niezmiernie trudno...
    Podstawą jest odpowiednia zabudowa płyty. Musi być zapewniona odpowiednia wentylacja. Z tym jest większy problem, bo montażyści traktują taką płytę, jako zwykłą ceramiczną. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza się nie obejdzie!
    Jeżeli płyta indukcyjna nie będzie odpowiednio zabudowana, to wystąpią problemy. Wcześniej, czy później. Śmiem twierdzić, że 90% płyt indukcyjnych jest źle zabudowana (z własnego doświadczenia zawodowego).
    Proszę na przyszłość czytać instrukcje obsługi. Nie są one wbrew pozorom zbędne.
    I stąd wynikają problemy :(

2
  • Pomocny post
    #12 23 Sty 2013 21:27
    Pawel1812
    Poziom 26  

Nie raz i nie dwa widziałem takie płyty w szczelnej zabudowie albo co gorsza z piekarnikiem starego typu, bez wentylacji obudowy, także trudno się z Moderatorem nie zgodzić. Nie wspominam o takich zabudowach, gdzie na montaż płyty do blatu poszła co najmniej tuba silikonu. W najlepszym razie pada pytanie czemu nowa indukcja się wyłącza. Ale dzięki takim pomysłowym zabudowom jest przynajmniej co robić ;)

Spotkałem się z tym samym problemem. Kondensatory C2 C3 zamienione miejscami z C5 C7, ale problem nadal ten sam na tym samym polu. Pomiar ESR i pojemności nic nie wykazuje. Elektrolity wszystkie nowe. Induktory podstawione, podobnie jak i moduł oprogramowania.
    Pozostaje przekładka IGBT ze sprawnego pola. Jak strzelą to problem leży w IGBT - poszły zarówno te z Chin jak i aswo.pl. Ten sam problem - przy wyższej mocy po kilku minutach pracy strzelają i tranzystory mają oznaczenie 947. Warto oryginał i chińczyka rozbić młotkiem - wówczas różnicę widać jak na poniższej fotografii. Chyba nie trzeba pisać po której stronie jest tranzystor oryginalny...

Wstawione SGH80N60UFDTU z demobilu i płyta pracuje bezproblemowo. Niestety, FSC niedawno wycofał je z produkcji, więc na rynku pojawiają się malowanki...

2
  • #13 26 Sty 2013 15:36
    stachu_poznan
    Poziom 11  

Właśnie o to chodzi że podmieniłem kondensatory, a igbt przełożyłem z innego pola działającego i też wysiadły. Nie wymieniałem tylko induktora.

1
  • #14 17 Paź 2013 10:11
    Zibio
    Poziom 12  

Odgrzewam temat bo mam taki sam problem. Spaliłem już 4 tranzystory. Czy udało się problem rozwiązać? Chciałem kupić cały moduł, ale we Wronkach mi zaśpiewali ponad 1900 zł za jeden moduł, więc albo uda się naprawić albo niestety wymiana płyty na nową.

0
  • Pomocny post
    #15 18 Paź 2013 20:28
    skryn
    Admin grupy AGD

Zibio napisał:
    Chciałem kupić cały moduł, ale we Wronkach mi zaśpiewali ponad 1900 zł za jeden moduł, więc albo uda się naprawić albo niestety wymiana płyty na nową.

Za 1900 to kupisz nową płytę indukcyjną.
    A w Amice nie zaśpiewali takiej kwoty za jeden moduł, tylko Ty w złym kościele byłeś i źle usłyszałeś kwotę, a ksiądz wcisnął Ci bajki...

W rzeczy samej, kompletny moduł indukcyjny, to wydatek w kwocie 1918,80PLN brutto. Czyli de facto cała nowa indukcja.
    Tak wygląda:

Natomiast na jego części składowe składają się poszczególne elementy (gotowe moduły), które, jeżeli je zlokalizować ze względu na awarię, to nie kosztują tyle, co cała indukcja.
    a) Moduł zasilania SF 738PLN brutto.
    b) Moduł zasilania CF typ A 791PLN brutto.
    c) Panel sterujący 4I modułu 82501770 - A1 326PLN brutto
    d) Panel oprogramowania 4I - A1 281PLN brutto
    e)
    f)
    g)
    h)

Punkty e, f, g, h, pomijam, bo to są płytki indukcyjne, które się nie psują, a wchodzą w skład kompletnego modułu za prawie dwa koła PLN.

Plus inne pierdoły, jak wentylator, blacha, okablowanie, etc.

To wszystko, mam nadzieję, że wyjaśniłem sprawę.

1