Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA8 - Windows ME - środowisko programistyczne.

kubmio 16 Lut 2013 15:59 2439 28
  • #1 16 Lut 2013 15:59
    kubmio
    Poziom 9  

Witam, dopiero zaczynam swoją przygodę z mikrokontrolerami - mam wszystko gotowe prócz, no właśnie... nie mogę znaleść środowiska programistycznego żeby to zaprogramować, sęk w tym że mam na tym komputerze Windows ME (Millennium Edition) i nie mogę włączyć programu Bascom-AVR bo wyskakuje taki oto komunikat " Odnalezienie wymaganego pliku .DLL GDIPLUS.DLL było niemożliwe.". Pytanie: Czy jest jakiś programik kompatybilny z Windows'em ME, dodam że programator mam na port szeregowy, natomiast zaprogramować chcę ATMegę8. Proszę o pomoc! :)

0 28
  • Pomocny post
    #3 16 Lut 2013 16:23
    jaglarz
    Poziom 23  

Może wystarczy "dograć" brakującą bibliotekę?

0
  • Pomocny post
    #4 16 Lut 2013 16:31
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

kubmio napisał:
    Witam, dopiero zaczynam swoją przygodę z mikrokontrolerami - mam wszystko gotowe prócz, no właśnie... nie mogę znaleść środowiska programistycznego żeby to zaprogramować, sęk w tym że mam na tym komputerze Windows ME (Millennium Edition) i nie mogę włączyć programu Bascom-AVR bo wyskakuje taki oto komunikat " Odnalezienie wymaganego pliku .DLL GDIPLUS.DLL było niemożliwe.". Pytanie: Czy jest jakiś programik kompatybilny z Windows'em ME, dodam że programator mam na port szeregowy, natomiast zaprogramować chcę ATMegę8. Proszę o pomoc! :)

Zobacz tu:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html
    Z drugiej strony na ME to już może być problem, stare wersje AVR Studio będą na tym może działać. Z nowszymi rzeczami może być problem.

0
  • #5 16 Lut 2013 16:32
    kubmio
    Poziom 9  

Robię narazie tak jak użytkownik SeerKaza piszę, myślę że pójdzie dobrze.Jak skończę to dopiszę do tego posta efekt, dziękuje Wam : )

0
  • #6 16 Lut 2013 16:37
    SeerKaza
    Poziom 20  

Acha zapomniałem dodać że to środowisko do C. A nie BASCOMA Przepraszam. Ale jak dopiero zaczynasz to lepiej siadaj do C, z nauką problemu nie będzie jest pełno poradników. Przykłady kodów w datasheetach są w ASM i w C niestety w BASCOMIE niema.

0
  • #8 16 Lut 2013 16:50
    SeerKaza
    Poziom 20  

piotrva napisał:
    Instaluj AVR Studio 4.18 - i ucz się C - dobrze że nikt nie umieszcza w ds'ach przykładów w Bascom xd

Z pierwszą częścią zdania się nie zgodzę ECLIPSE jest o niebo lepsze. A z druga jak najbardziej za.

0
  • #9 16 Lut 2013 16:55
    kubmio
    Poziom 9  

Niedobrze, przy próbie zainstalowania Javy wyskakuje błąd "Plik (taki i taki).EXE wymaga nowszej wersji Windows.Zaktualizuj posiadaną wersję Windows. Ot co jak interentu nie mam :<

0
  • #10 16 Lut 2013 16:58
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Ja bym nie dyskutował o gustach - jak dla mnie Eclipse jest za ciężkie podobnie jak Atmel Studio 5 i 6. I w dodatku nie wspiera tak dobrze narzędzi Atmela, o debugowaniu nawet nie wspominając - brrr. To moje SUBIEKTYWNE zdanie - szanuję Twoje więc skończmy dyskusję na ten temat.

Dodano po 1 [minuty]:

edit: no to spróbuj AvrStudio 4.18 - ono nie wymaga tej piekielnej javy...

0
  • #11 16 Lut 2013 16:58
    SeerKaza
    Poziom 20  

No to jak java tobie nie chodzi to nie wiem co zadziała. Ogólnie ME wraz z 2000 to bachory windowsowe . Musisz chyba jednak na Xpeka się przesiąść co najmniej.

0
  • #13 16 Lut 2013 17:08
    SeerKaza
    Poziom 20  

Mały oftop ale tak już jest ze windows na zmianę raz dobry system raz bubel.
    Win 98 OK
    ME i 2000 buble
    XP OK
    VISTA bubel
    7 OK
    8 Zapowiada się kolejny bubel.

A wracając do tematu AVRstudio 4 swoje latka ma może pójdzie na ME

0
  • #15 16 Lut 2013 17:23
    SeerKaza
    Poziom 20  

Niestety jak do studio dołączyli całęgo visuala stało się z tego wielkie ociężałe bydle na dodatek niechcące obsługiwać wielu programatorów. 4 jest ostatnim z normalnych niestety już troszkę starowata. Mi w studio 4 brakuje podpowiedzi do składni. Plus tej całej programistycznej "otoczki" której w studio po prostu niema.

0
  • #16 16 Lut 2013 17:27
    kubmio
    Poziom 9  

Wiecie bardzo chętnie bym XP zainstalował, ale procesorek 600MHz 64MB ramu to potrwa baardzo długo.
    @SeerKaza Świetne zestawienie : D
    @piotrva AVR-Studio 4 dobry pomysł - już się robi - za chwilę zdam relację : )

EDIT: AVR Studio 4 is not supported on Windows 95,98 or Me - czyli chyba jasne XP zostaje ?

0
  • #17 16 Lut 2013 17:31
    SeerKaza
    Poziom 20  

Win XP i ME wyszły w niewielkich odstępach czasu. Wymagania powinny mieć podobne. Jak zainstalowałeś ME to i z XP dasz rade. Przy czym XP ma o wiele wydajniejsze jądro. Powinieneś zrobić reinstalke systemu jednak, bo to zapewne nie jest twój pierwszy problem że nie możesz czegoś zainstalować

Wymagania Zalecane XP
    Procesor Pentium II lub AMD K6-2 300 MHz lub szybszy
    128 MB Pamięci RAM lub więcej
    2 GB wolnego miejsca lub więcej na dysku
    Super VGA (800x600)Adapter wideo i monitor o wyższej rozdzielczości
    Napęd CD-ROM lub DVD-ROM
    Klawiatura oraz urządzenie wskazujące (np. mysz)

0
  • #18 16 Lut 2013 17:47
    kubmio
    Poziom 9  

Cholerka, dowiedziałem się, że XP nie chodził na nim. Może być 98 lub 95 ? : )

0
  • Pomocny post
    #19 16 Lut 2013 17:54
    SeerKaza
    Poziom 20  

Nie wiem czemu XP ma ci nie chodzić skoro ME chodzi. A jeśli na prawde tak jest to naprawde czas na zmianę kompa za 400 zł można kupić bebechy bez zasilacza. Sam procek płyta z grafą i ram. A dostajesz niezłego przyśpieszenia

0
  • #20 16 Lut 2013 18:00
    kubmio
    Poziom 9  

Pobieram jeszcze starą wersję Javy (działająca na ME) może to jeszcze uratuje : ) No ale nic dziękuje Wam tu wszystkim udzielającym się.

EDIT: Yay, Java działa, teraz ciekawe czy Eclipse się spodoba ta stara wersja : D

0
  • #22 16 Lut 2013 18:18
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

To zainstaluj jakiegoś odchudzonego Linuksa. Pod tym masz środowisk od groma, w tym niewymagających javy. Zobacz też codeblocks - bardzo fajne środowisko z bajerami, a szybkie i też z AVR można to ożenić. CB działa pod windows i linuksem.

0
  • #23 16 Lut 2013 21:19
    kubmio
    Poziom 9  

Zrezygnowałem z Windowsa ME, instaluje się aktualnie XP i może rzeczywiście będzie śnigać na tym - w 100% należy się poparcie dla SeerKaza i piotrva że ten system jest do niczego i raczej na tym nic nie zaprogramujemy, dzięki Wam wszystkim.Jak ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to wiadomo, a jak nie to chyba temat do zamknięcia.

0
  • #24 16 Lut 2013 21:25
    SeerKaza
    Poziom 20  

No to powodzenia. Może zostaw narazie temat zainstaluj windowsa i srodowisko i dasz znać jak poszło i wtedy zamkniesz.

0
  • #25 16 Lut 2013 22:22
    kubmio
    Poziom 9  

No dobrze: system o dziwo chodzi i ma się bardzo dobrze : ) Instaluje na próbę AVR Studio 4.19 i zanosi się świetnie. Myślę że będe programował w C i tyle chyba w temacie : ) Dzięki serdeczne jeszcze raz za pomoc, temat jutro się zamknie :) Wiadomość z ostatniej chwili: Progran odpalił bez najmniejszych problemów bez żadnej Javy - goły Win XP.

0
  • #26 16 Lut 2013 22:24
    SeerKaza
    Poziom 20  

Java potrzebna jest dla Eclipsa takiego programu bardzo ułatwiającego życie programiście ale spoko kto co lubi tez zaczynałem na AVRstudio. Powodzenia.

0
  • #27 17 Lut 2013 16:35
    kubmio
    Poziom 9  

Chciałbym ale wywala że ramu mało, a jeszcze możecie mi powiedzieć czy przez taki programator: ATMEGA8 - Windows ME - środowisko programistyczne. powinien zasilać samodzielnie cały układ czy włączyć stabilizator ? Po wklejeniu programu i kliknięciu "Bulid and Run" to się już zaprogramuje ? Z tego co zrozumiałem z poradników to tak ale chciałbym się upewnić przy okazjii i nie zakładać już kolejnego tematu.

0
  • #28 17 Lut 2013 16:40
    SeerKaza
    Poziom 20  

Zauważ że tutaj niema sygnału VCC czyli zasilającego. Ukałd musisz zasilić oddzielnie czyli musisz dać stabilizator i źródło zasilania. Poza tym w ustawieniach musisz ustawić jaki masz programator. To podejrzewam że jest stk200

0
  • #29 17 Lut 2013 17:34
    kubmio
    Poziom 9  

Jeszcze raz podsumowując: Na Windowsie ME nic nie zdziałamy - to już jest przeżytek : )

0