Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybija bezpiecznik - automatyczny 10 A

22 Kwi 2013 02:39 9216 9
  • Poziom 8  
    Sytuacja ma miejsce u Cioci w mieszkaniu w bloku z instalacją elektryczną ponad 30 letnią (do gniazd włącznika światła prowadzą aluminiowe kable!). Przy odkurzaniu wybija bezpiecznik, czasem po chwili, a innym razem po dłuższej pracy. Odkurzacz (1400 W) raczej bym wykluczył, gdyż sprawdziłem go u siebie i nie powoduje przeciążenia instalacji (być może, że dopiero przy nagrzanym silniku, ale tak jak pisałem wcześniej nie byłoby to powodem wybijania już po paru minutach, po ok. 3 min na przykład). Odkurzacz sprawdzałem przy podłączeniu do różnych gniazdek elektrycznych. Na podłączonym do jednego przedłużacza (ok. 1,5 m kabel) jego gniazdko bardzo się nagrzewa (temperatura tak wysoka, że nie da się utrzymać w ręce), ale jak wspominałem w innych gniazdkach z pominięciem przedłużacza także wybija bezpiecznik. Rozdzielnica tablicowa przedstawia się następująco: są trzy bezpieczniki, dwa topikowe i jeden automatyczny, każdy na obciążenie 10 A. Wybija tylko bezpiecznik automatyczny. Niedawno spółdzielnia zleciła kontrolę instalacji elektrycznych w mieszkaniach i elektrycy (młodzi, praktykanci albo na stażu, świeżo po studiach), którzy to "sprawdzali" nakazali wymianę Cioci tych dwóch bezpieczników topikowych (zaglądali również pod skrzynkę), tylko zastanawiam się po co, skoro po ich odłączeniu mamy nadal wszędzie napięcie w całej instalacji elektrycznej mieszkania? Czyżby zostały źle podłączone przewody pod gniazda bezpieczników lub specjalnie wszystkie podłączone pod gniazdo, w którym jest bezpiecznik automatyczny?
  • TestoTesto
  • Poziom 23  
    Zaprosić kumatego elektryka ,niech naprawi cioci co potrzeba a najlepiej wymieni te
    aluminiowe przewody .
  • TestoTesto
  • Poziom 26  
    Wykręcasz wszystkie topiki i nadal masz napięcie w całym domu? jeżeli tak to całkiem możliwe że wszystko spoczywa właśnie na tym wyłączniku instalacyjnym. Zaproś elektryka do domu.
  • Moderator
    techmenik napisał:
    tylko zastanawiam się po co, skoro po odłączeniu ich mamy nadal wszędzie napięcie w całej instalacji elektrycznej mieszkania?

Problemu nie da się rozwiązać zaocznie, czyli na forum. Instalację należy sprawdzić i to Wy musicie zlecić, aby to Wam elektryk zdał pełną relację o jej stanie.
    Temat zamykam, gdyż niczego nowego nie należy oczekiwać.
  • Moderator
    Na wniosek Autora zdejmuję blokadę. Może rzeczywiście jest coś nowego?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam
    Obawiam się że pierwsza decyzja była jedyną możliwą.
    Wszelkie pomysły (jak choćby pomiar prądu przy załączonym odkurzaczu lub sprawdzenie podłączeń przewodów do wszystkich aparatów zabezpieczających, albo sprawdzenie feralnego wyłącznika instalacyjnego na wymuszalniku) są biblią dla elektryka tyle że musi on być na miejscu a nie podpowiadać przez internet.
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 8  
    Dokonałem jeszcze raz sprawdzenia linii zasilających instalację elektryczną mieszkania:
    - Obwody 1 i 2 zasilają wszystkie odbiorniki, tj. gniazdka i oświetlenie całego mieszkania - obwód zabezpiecza właśnie tylko ten jeden bezpiecznik automatyczny 10 A;
    - Obwód 3 zasila tylko dzwonek do drzwi wejściowych;
    - Obwód 4 zasila... no właśnie, nie wiem co.
    Zdecydowałem, że rozdzielę linie O1 i O2. Zakupię nowy bezpiecznik automatyczny 10 A i podłączę do niego O2 w środkowe gniazdo skrzynki rozdzielczej. O3 i O4 podłącze pod jeden bezpiecznik topikowy 10 A.
    Wybija bezpiecznik - automatyczny 10 Arozdzielni...zewody.jpg Download (3.31 MB)
  • Specjalista elektryk
    techmenik napisał:
    Teraz zadam pytanie, które pewnie jest "śmieszne", ale naprawdę nie rozumiem dlaczego próbnik nie pokazuje napięcia na przewodzie N (przyjąłem, że to jest PEN

Ano dlatego, że tam go nie ma. Całe (no prawie całe pomijając parametry przewodów zasilających) napięcie odkłada się na odbiorniku.
    Linczu nie będzie ale pozostaje pytanie czy kolega właściwie zrozumie jakiekolwiek rady przedstawione na forum?
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 38  
    Pytanie do autora, skąd kolega wziął cztery fazy ? L4 ?

Radzę Ci zaprosić elektryka bo Ty wiedzę nie masz zielonego pojęcia na temat instalacji elektrycznych!

Swoimi poczynaniami możesz doprowadzić do śmierci bliskiej Ci osoby!

Więc radzę Ci przemyśleć moją wypowiedź, którą napisałem z racji o Twoje i twoich bliskich bezpieczeństwo.

PS. Do moderatorów, radzę zamknąć ten temat.
  • Moderator
    Zamykam ponownie. Kolega nie powinien nawet tknąć tej instalacji.