Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino/Quadcopter - Uszkodzone ESC - Wymiana, bądź naprawa

07 Maj 2013 14:48 3204 7
  • Poziom 7  
    Witam,
    Może na początek wypiszę posiadane części:
    4x Silnik C2836/06 KV1400 - 310W- SilverBlue
    4x #ESC - H20A - Regulator prosty - nieprogramowalny
    1x Akumulator RC1 4000mAh 4S 20C - Li-pol 14,8V
    Mam "mały" problem. Otóż buduję od podstaw quadcopter oparty na elektronice Arduino Mega2560. Posiadam już wszystkie części. Kod napisałem zgodnie z moim zamysłem, a prace nad budową przebiegały całkiem sprawnie. Dzisiaj przyszła pora na kolejne testy silników, wcześniej nie było z nimi problemów, lecz teraz, gdy całość jest złożona "do kupy" wyszedł mały problem. Regulatory ESC strasznie się grzeją, a na dodatek jeden z nich padł. Ni stąd, ni zowąd jeden z silników przestał pracować, a z ESC wydobył się dość mocny dym. Sprawdziłem silnik, podłączając go do innego ESC. Całe szczęście przeżył tą próbę. Lecz pozostaje problem regla. Na co go wymienić? Gdy dzwoniłem do ABC-RC dowiedziałem się, że już ich nie produkują i zostaje mi wybór jedynie regli programowalnych i to dodatkowo w innym natężeniu - 25A. W spalonym układzie poszły dwa tranzystory. Raczej nie uda się ich wymienić, no chyba, że znajdę u mnie na mieście chętną do tego osobę. Co do ewentualnego kupna nowego regulatora programowalnego - jak go zaprogramować z poziomu Arduino ? Czytałem o max. gałce (rozumiem, że max. PWM) i innych rzeczach, lecz nie jestem tego pewien. Nigdy tego nie robiłem. Moglibyście coś mi doradzić ? Potrzebuję jak najszybszego rozwiązania problemu, bo nie ukrywam - spieszy mi się :/ Z góry Wam dziękuję. Wklejam jeszcze zdjęcie rozebranego ESC.

Arduino/Quadcopter - Uszkodzone ESC - Wymiana, bądź naprawa
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Masz złe regulatory. Do takie silniczka i w warunkach w jakich będzie pracował - częste zmiany prędkości, regulator nie może być dobrany "na styk".
    Albo ktoś naciągnął maksymalny pobór prądu jako bardzo optymistyczny, albo oszukał co do mocy.

Jeżeli silnik ma 310W, to rozsądnym wyborem będą regulatory 30A.
    Objawy jakie opisujesz to typowe dla zbyt słabego regulatora.

Ten regulator, który masz to "budżetówka", której parametry rzeczywiste nie koniecznie są zgodne z opisem. Zmusiłeś ją do pracy na granicy wytrzymałości i puściła.

Sugerowałbym tym razem wybrać regulatory mocniejsze i "bardziej" firmowe.
    W przypadku "firmówki", może nieco droższej, producent dba jednak, by wytrzymała więcej niż deklaracja w opisie. Jak się policzy, to jednak wyjdzie taniej niż wymiana regulatorów "low price", co jakiś czas.

Gdybyś jednak chciał uderzać w Low Price, to wybierz model z dużym zapasem - 30-40A.
  • Poziom 7  
    Ehh.. liczyłem na bardziej podnoszącą informację na duchu, lecz z tego co widzę mam poważny problem.

Więc radzisz zmianę ESC na mocniejsze. Regle, które ocalały zapewne uda mi się odsprzedać na znanym serwisie aukcyjnym. Jednak mimo to budżet nie jest super potężny. Im taniej tym lepiej. Jakie firmy polecasz (oczywiście tańsze modele)?

Regulatory kupowałem kilka miesięcy temu, wtedy nieprogramowalnych było pełno. Dzisiaj znaleźć podobne jest strasznie ciężko. Same programowalne. Obawiam się, że poprzez PWM w Arduino mogę je w trakcie lotu wprowadzić w tryb programowania, czy coś takiego.

Po za tym - czy do zaprogramowania ich potrzebna jest karta programowania ?

Dzięki za odpowiedź !
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Karta ułatwia programowanie, ale nei jest niezbędna.

Żeby wyjść w tryb programowania, trzeba podać sygnał PWM w pierwszych sekundach pracy regulatora (dodać gazu). Przy czym, mają one zabezpieczenie, że wyłączają się jeżeli sygnał PWM jest większy niż dla wyłączonego silnika w chwili podania zasilania.

Żeby przeczekać programowanie, musisz przez jakieś 15-30 sekund (aż skończy się granie "melodyjki") podawać sygnał PWM = wyłączonemu silnikowi. Tu już możesz to załatwić programowo.

Po tym czasie, nie wejdziesz w tryb programowania bez wyłączenia zasilania modelu. Osobiście uważam, że regulatory programowalne są lepsze. Nie wiesz jak producent zaprogramował regulator, a przez brak możliwości zmiany tych parametrów, regulator może np. nie pracować z wieloma silnikami. Nie można nawet przestawić timingu, czy zmienić stanu hamulca.

Co do regulatorów, to wybrałeś bardzo drogi model. Quadrokoptery wymagają zawsze sporych nakładów finansowych. Trzeba być na to gotowym.
    Możesz też wymienić po prostu silniczki na słabsze - 100-150W.
    Nie wiem, ile wąży twój Quad, ale czy potrzebuje aż 1,2kW mocy?
  • Poziom 7  
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Cały quadcoper z pakietem, ramą i elektroniką waży jakieś 1.5kg. Chciałem, aby mógł unieść np. małą kamerę. Stąd tak mocne silniki. Według producenta silników regiel 20A miał starczyć, ale widać, że chodziło o porządne, firmowe 20A.

Przespałem się z tym problemem i z chęcią wymienię te regulatory na mocniejsze. Zostaje kwestia wyboru modelu. Który proponujesz ? Cena jednego max. 65zł. Więcej mnie raczej nie będzie stać.

Sklep nie jest już teraz ważny, mogę je zamówić gdziekolwiek. Aczkolwiek w ABC-RC są następujące modele:
    ESC iFlight iPeaka V2 30A 2-4S - BEC 2A - Regulator ESC
    ESC Budget 30A 2-4S - Regulator programowalny

Oba są jeszcze w moim zasięgu cenowym, droższe raczej nie wchodzą w grę. Co nich sądzisz ?

Poczytałem o programowaniu regli z aparatury i nie powinno być problemów.

Pozdrawiam.

EDIT: Na Allegro znalazłem jeszcze takie regle:
    Regulator 3F ESC 30A HK XL BEC 3A nowy sklep FK
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Problem tutaj leży w za dużym pakiecie (4S) oraz zapewne w zbyt dużych śmigłach. Przy takim kv, zasilaniu 4S śmigła powinny mieć ok. 7"... Pomijam już fakt, że regulator jest do 3S. Kup Pakiet 3S, daj wtedy śmigła 8" i będzie dobrze. Z tym prądem to bez przesady - hexa pobiera w zawisie poniżej 15A (suma wszystkich silników)...

Co do regli - mam te, co podałeś link z allegro, kupione bezpośrednio z HobbyKing po... 7$ sztuka? Poszukaj też o flashowaniu regli na software Simona K. - zwiększono tam szybkość odpowiedzi i kopter będzie sporo stabilniejszy.
  • Poziom 7  
    Wiem na stronie HobbyKing jest taniej, ale niestety nie mam czasu na wysyłkę z zagranicy :/

Te regle z Allegro będą odpowiednie i nie będą padać jak te poprzednie ? Czy mam szukać jednak czegoś lepszego/mocniejszego ? Ze specyfikacji powinny dać radę.
    Chciałbym je jak najszybciej zamówić (najlepiej dzisiaj).

Wysyłam Wam "pomógł". Dzięki wielkie za pomoc !