Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny przełącznik włącz wyłącz

28 Feb 2005 20:08 6712 7
  • Level 19  
    Witam! Szukam schematu wyłącznika elektronicznego, który miałby powiedzmy jeden mikroprzełącznik (taki co przy naciśnięciu zwiera) i element wykonawczy - przekaźnik. 1 naciśnięcie spowodowało by zwarcie przekaźnika, 2 rozwarcie, 3 zwarcie, 4 rozwarcie itd... Chcę takie coś zastosować do zdalnego włączenia, wyłączenia odbiornika energii elektrycznej poprzez...... stary telefon komórkowy. Pomyślałem, że mogę podpiąć się pod podświetlanie w telefonie (pod diodę) wzmocnić sygnał tranzystorem podać go na kontrakton (zastąpił by mikroprzełącznik). Chciałbym uzyskać taki efekt, że raz zadzwonie coś mi się włączy, drugi raz zadzwonie coś mi się wyłączy itd. Wiem, że taki przełącznik włącz wyłącz można na 99% zbudować na 3-4 tranzystorach, ale jak?
    POZDRAWIAM
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Helpful post
    Level 2  
    co prawda nie schemat ale opisowka...

mozesz to zrobic na przerzutniku D (np uklad 7474), laczac zanegowane wyjscie z wejsciem D (czyli np nozka 6 <-> 2). a mikroswitch daj na wejscie clocka (nozka 3) pamietajac o jakims kondensatorze i rezystorku dla stabilizacji. a wyjscie proste przerzutnika na cewke przekaznika (sprawdzic parametry przekaznika!).
    pozdr
  • LegrandLegrand
  • Helpful post
    Level 13  
    zgadzam sie co do przerzutnika typu D - jest to najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie jednak sugeruje dac tranzystor typu NPN np BC546 , 547 ,548 rezystor 1k- 2k miedzy wyjscie przerzutnika a baze i diodę zabezpieczającą właczoną w kierunku zaporowym równolegle do przekaźnika
  • Helpful post
    Level 32  
    proponuję przekażnik bistabilny
    przy odpowiednim połączeniu podanie impulsu
    powoduje zmianę stanu,póżniej już nie trzeba
    go zasilać ,następny impuls powooduje zmianę stanu
    itd.
  • Level 19  
    Ma tkoś schemat takiego przekaźnika bistabilnego?

Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

Dziękuję za pomoc. Problem już rozwiązany!
  • Helpful post
    Level 29  
    azibikowi chodzi chyba o mechanicznie rozwiązany przekaźnik bistabilny - mamy takie w firmie do zapalania/gaszenia światła 5 wyłącznikami chwilowymi na długim korytarzu z kilkoma wejściami.

do nabycia w sklepach elektrycznych...
  • Helpful post
    Level 25  
    A czy ktos moglby przytoczyc ten schemacik na kilku tranzystorach? Ew. moze byc na 4013 tylko taki dzialajacy z jednej polowki a nie dodatkowo z 10 inncyh scalakow.. :)
pcbway logo