Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica wnętrzowa - Brak ochronników przepięciowych?

03 Cze 2013 08:09 3855 12
  • Poziom 18  
    Rodzina ma wolnostojący dom. Po burzach były przypadki, że przestawały działac niektóre urzadzenia, np. zmywarka albo głośniki komputerowe. Obejrzałem 2 rozdzielnice wewnątrz budynku i wydaje mi się, że nie ma w nich ochronników przepięciowych. Co mozna by tam dołozyc?

• Poziom 19  
    A co na to projekt instalacja chyba była robiona pod coś.
    Jeżeli nie ma ochronników a istnieje duże ryzyko przepięcia to należy zainstalować odpowiedniej klasy ochronnik i po sprawie .
  • Poziom 18  
    lukaszpol26 napisał:
    A co na to projekt instalacja chyba była robiona pod coś.
    Jeżeli nie ma ochronników a istnieje duże ryzyko przepięcia to należy zainstalować odpowiedniej klasy ochronnik i po sprawie .

Nie widziałem projektu, być moze lezy gdzies wcisniety w szafie albo wyrzucili

A jakie ochronniki konkretnie polecasz? I gdzie je wpiąc? Na każdy obwód zabezpieczany eską chyba sie nie da, pani domu stwierdzi że to za drogo

BTW kiedyś w stalowy kominek na dachu uderzył nawet piorun, mimo ze dom jest 1 pietrowy i na osiedlu jest wiele podobnych. planuja więc założenie instalacji odgromowej (piorunochron na dachu), podobno ktos chce za to 3 tys. PLN. Nie za drogo?
  • Poziom 21  
    Htomas napisał:
    A jakie ochronniki konkretnie polecasz? I gdzie je wpiąc? Na każdy obwód zabezpieczany eską chyba sie nie da, pani domu stwierdzi że to za drogo

Kolego jak pani domu wie lepiej od ciebie co zrobić to zleć tą robote elektrykowi który wie co trzeba zrobić i za ile !!!!.

Htomas napisał:
    Planuja więc założenie instalacji odgromowej (piorunochron na dachu), podobno ktos chce za to 3 tys. PLN. Nie za drogo?

Czy jest w tych 3tys. projekt ?, nie wiadomo jaki rozmiar domu ?, jaki dach itd. itd. ?
    Skąd mamy wiedzieć czy to drogo czy nie ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Htomas napisał:
    A jakie ochronniki konkretnie polecasz?

To jest uzależnione od tego jakie posiadasz przyłącze czy kablowe czy napowietrzne. Jeżeli kablowe to czy od samego trafa az do domu ??

PS Nie wiem dlaczego ale w cytatach fighter-a widnieje mój nick a ja tego nie pisałem :D
  • Poziom 18  
    Koledzy, moze zamiast sie kłocić byscie cos konkretnego doradzili?
    http://www.e-instalacje.pl/a/3682,ochronniki-przeciwprzepieciowe-klasy-b-c
    Cytat:
    Fundamentalnym pytaniem jest, kiedy zastosować klasę B+C. Nie zawsze bowiem jest ona potrzebna i wymagana. Należy ją stosować tam, gdzie oprócz klasy C potrzebna jest także klasa B, czyli tam, gdzie istnieje ryzyko narażenia instalacji elektrycznej i odbiorników do niej przyłączonych na skutki bezpośredniego uderzenia pioruna. Są to instalacje znajdujące się budynkach:
    a) z zewnętrzną instalacją piorunochronną
    b) zasilanych z linii napowietrznych
    c) zasilanych linią kablową o krótkich odcinkach
    d) bez instalacji odgromowej, ale znajdujących się w pobliżu wysokich budynków i połączonych z nimi wspólnym uziomem.
    W pozostałych przypadkach stosowanie klasy B lub B+C nie jest wymagane.

czterobiegunowy ochronnik przeciwprzepięciowyW domu jednorodzinnym zasilanym z linii kablowej w rozdzielnicy głównej można jako pierwszy stopień zastosować od razu klasę C.

Czyli np. http://elektro-hurt.bazarek.pl/opis/id,1499781/from,ceneo/ za 342 zł. Ale w sieci mozna tez znaleźć tańsze
    http://trzyfazy.pl/pl/ochronnik-przepieciowy-czteropolowy-klasy-bcd-lc.html
    albo http://trzyfazy.pl/pl/ochronnik-przepieciowy-czteropolowy-klasy-c-lc.html

No i do zasilania urządzeń elektronicznych zastosowac listwy, np. Lestar
    http://www.lestar.pl/products/mainsfilter/LFT-2005

Co Koledzy na to?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Kolega mówi, że będzie instalacja odgromowa, a chce dać tylko ochronnik C.

Htomas napisał:
    Koledzy, moze zamiast sie kłocić byscie cos konkretnego doradzili?
    http://www.e-instalacje.pl/a/3682,ochronniki-przeciwprzepieciowe-klasy-b-c
    Cytat:
    Fundamentalnym pytaniem jest, kiedy zastosować klasę B+C. Nie zawsze bowiem jest ona potrzebna i wymagana. Należy ją stosować tam, gdzie oprócz klasy C potrzebna jest także klasa B, czyli tam, gdzie istnieje ryzyko narażenia instalacji elektrycznej i odbiorników do niej przyłączonych na skutki bezpośredniego uderzenia pioruna. Są to instalacje znajdujące się budynkach:
    a) z zewnętrzną instalacją piorunochronną
    b) zasilanych z linii napowietrznych
    c) zasilanych linią kablową o krótkich odcinkach
    d) bez instalacji odgromowej, ale znajdujących się w pobliżu wysokich budynków i połączonych z nimi wspólnym uziomem.
    W pozostałych przypadkach stosowanie klasy B lub B+C nie jest wymagane.

czterobiegunowy ochronnik przeciwprzepięciowyW domu jednorodzinnym zasilanym z linii kablowej w rozdzielnicy głównej można jako pierwszy stopień zastosować od razu klasę C.

Tutaj też sytuacja jest trochę uproszona (pominięte niektóre aspekty, dlatego nie traktowałbym tego zbyt dosłownie), ale my nawet nie wiemy czy owe warunki ten budynek spełnia.
    Poza tym nie wiemy czy budynek posiada GSW, jaki jest układ sieci, gdzie został wykonany podział PEN-a (jeżeli układ jest TN-C-S).

Do wrażliwych urządzeń elektronicznych stosuje się ochronniki typu D, te wszystkie listwy przeciwzakłóceniowe, to dość niepewne zabezpieczenie i jeżeli już stosować to tylko jako uzupełnienie, a nie zastąpienie odpowiednich ochronników.
    Poza tym jak kolega Bronek napisał na dłuższe przepięcia o niższych wartościach tego typu zabezpieczenia nie pomogą.
    Dodatkowo należy pamiętać, że nie ma 100% zabezpieczenia przed piorunem oraz, że może on się dostać także innymi instalacjami (np. linią telefoniczną) i tutaj też należy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie.
  • Specjalista elektryk
    Htomas napisał:

Zajrzałem tylko do pierwszego linka. Gorszego hłamu to nie można było znaleźć.
    Jest to sprzęt dla tych najtańszych (developerzy). Lubisz swoją rodzinę?

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 18  
    Darom napisał:

Zajrzałem tylko do pierwszego linka. Gorszego hłamu to nie można było znaleźć.
    Jest to sprzęt dla tych najtańszych (developerzy). Lubisz swoją rodzinę?

pzdr
    -DAREK-

Chłamu jeśli już.
    Sądząc po cenach to są to ochronniki prod. chińskiej. Natomiast Legrand jest drogi i teoretycznie powinien byc produkowany w Europie, ale czy tak jest rzeczywiście?
  • Specjalista elektryk
    Witam

Tak, tylko ja pisząc o chłamie miałem na myśli przede wszystkim tego Legranda. Do następnych linków wtedy nie zaglądałem. Teraz widzę, że przynajmniej mają niższą cenę. :D

pzdr
    -DAREK-