Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania do kominiarza - Witam, zapraszam do zadawania pytań kominy, wentylacja

03 Cze 2013 16:01 7926 23
  • Poziom 2  
    Witam, przez trzy tygodnie postaram się odpowiadać na wasze pytania związane z techniką kominową, wentylacją. Zapraszam do zadawania wszelkich pytań związanych z ta tematyką.

Link do strony wykasowałem.
    Pomoc mile widziana ale proszę bez kryptoreklamy!

ANUBIS
  • Poziom 42  
    Witam.
    Mam taki dylemat.Łazienka na parterze,nad nią jedna kondygnacja o wys.3,m,a później strych.Komin w szczycie dachu, to ok3-3,5m na strychu i nad dachem ok 1m komina.Nie mając innej możliwości zamontowałem bojler gazowy 2,5m. od komina.Okazuje się,ze w trakcie pracy bojler wyłącza się,z powodu przekroczenia temp.spalin (słaby ciąg w kominie). Czy mogę coś zrobić,by polepszyć ciąg w kominie ? Kratka wentylacyjna w drzwiach jest. Łazienka ma wentylację.Jest to stare budownictwo.Drzwi wyjściowe niezbyt szczelne.Okna drewniane.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    witam, mieszkam na 10 piętrze , wentylacja drożna, podgrzewam wodę "junkersem" ale mam wrażenie że u mnie w łazieńce gromadzą się spaliny z całego pionu , śmierdzi jak szlag . Proszę o radę .
  • Poziom 2  
    stanislaw1954:
    1. proponuje podwyższyć i ocieplić komin
    2. jeżeli nie zadziała można zastosować to: mechaniczny generator ciągu.

arnova:
    na twoim miejscu zażądałbym od administratora natychmiastowej wizyty kominiarza i stwierdzenia przyczyny takiego stanu rzeczy. W najgorszym wypadku przewód spalinowy jest niedrożny u wylotu i spaliny przedostają się do lokalu.
  • Poziom 9  
    Witam, chcialem sie dowiedziec jaka powinna byc odleglosc komina od okna, chodzi komin do ogrzewania gazowego, Pytam poniewaz sasiad postawil komin obok mojego okna dachowego nie pytajac o zgode i nie chce zeby mi nie zawialo czegos do mieszkania.
  • Poziom 35  
    Sam też mam pytanie do kominiarza. Chodzi mianowicie o cofki występujące głównie w czerwcu lub lipcu (co rok) zwłaszcza w bardzo gorące i słoneczne dni. Niby kontrole wykazują, że jest wszystko w porządu, ale administracja budynku (osiedla) zleca je kominiarzom na przedwiośniu (zwykle w marcu) i wtedy wszystko zawsze działa zadowalająco. Nieraz można te cofki wyczuć nosem, np. zapach spalin przy używaniu Junkersa w łazience, bądź też cofające się zapachy z kuchni od sąsiadów. Nawet płomień zapałki (świeczki) przyłożony do kratki wskazuje wtedy na wsteczny ciąg. Mieszkam w bloku na VI piętrze (budynek ma 8/9 pięter - 9-te piętro obejmuje połowę głębokości budynku). Okna mam drewniane, nieszczelne. W łazience pierwotnie były 3 otwory w drzwiach na dole, potem zwiększyłem ich liczbę do 5 (kominiarz uznał, że dobrze), ale potem dowierciłem kolejne 2 (wszak jest piecyk i powinien do łazienki pobierać powietrze do spalania gazu); także zrobiłem 2 otwory w dole dzwi WC - od nowości nie było. Mam w mieszkaniu 2 klimatyzatory przenośne (takie z rurą), przy czym w jeden ma wykonany otwór w stolarce okna na wypuszczenie tej rury bez konieczności otwarcia okna (drugi wymaga wypuszczenia rury przez okno - w innym pokoju). Te urządzenia są koniecznością, gdyż na 6-tym piętrze wnętrza się bardzo nagrzewają od słońca (często trzeba włączać klimatyzację w kwietniu, gdyż ciepłownicy na chama tłoczą ciepło do CO a nawet, gdy się zakręci zawory, piony pozostają ciepłe i grzeją mieszkanie a automatyka pogodowa się nie sprawdza, gdyż wyłącza ogrzewanie dopiero gdy jest ponad 20 stopni w cieniu na zewnątrz a to powoduje upał w mieszkaniu). Mam nadzieję, że ten wsteczny ciąg w czerwcu (bywa też w lipcu) nie jest powodem stosowania klimatyzatorów (chociaż w upalną pogodę jest na zewnątrz wyższa temperatura, więc działanie wentylacji jest odwrotne niż w normalnej sytuacji, kiedy na zewnątrz jest zimno a wewnątrz ciepło). Co może o tym powiedzieć kominiarz?
  • Poziom 38  
    bro2004 napisał:

Powinienes dodac ze odleglosc ta dotyczy gornej krawedzi okna w gore.
    Teraz wez pod uwage ze nad oknem ktore jest wziete pod uwage w linku podanym przez ciebie jest nastepne okno sasiada z gory.

Dodano po 6 [minuty]:

Jako ciekawostke , dodam ze przepis o 5kW kotle nie ma sensu, bo spokojnie mozna zainstalowac 15 kW w postaci 3 kotlow odprowadzajacych spaliny w roznych punktach. :-)
    Przy pietrach dolnych bedzie problem, ale jesli uda sie nam uzyskac pozwolenie spoldzielni na zewnetrzny kanal kominowy, to mozna by zainstalowac 40 czy nawet 80kW w wiezowcu.
  • Poziom 1  
    Witam, mam pytanie co do kominków wentylacyjnych czy to dobry pomysł zamiana komina wentylacyjnego na te kominki no i jak wygląda odbiór takich hmmm "ustrojstw". W ogóle czy do komina wentylacyjnego trzeba montować na dachu stopnie kominiarskie? Często gęsto widzę ze ich przy kominach wentylacyjnych brak.
  • Poziom 11  
    Potrzebuję pomocy.
    Montując instalację co na paliwo stałe nie przypuszczałem że będę miał problem z ciągiem w kominie.
    Ale od początku, mam instalację od ok. 14 lat .
    Początkowo ciąg był za duży, więc otwierałem klapy do czyszczenia pieca aby osłabić ciąg.
    Komin ma ok. 7m + nakładka ceramiczna ok. 5m.
    Instalacja co jest zaprojektowana na temperaturę palenia 40-50 'C
    W ostatnim czasie ciąg w kominie drastycznie obniżył się i mam problem z zapaleniem w piecu.
    Rozpalam ,jest ciąg a po chwili dym wraca do kotłowni i nie można tam przebywać.
    Dodam że wszystko wyczyszczone zostało przed paleniem i nie ma poprawy.
    Co robię źle ??????????
    Proszę o wskazówkę !!!!
  • Poziom 38  
    Czy po czyszczeniu samego komina zostaly usuniete zanieczyszczenia (sadza) z wyczystki na dole komina?
    Jesli rozpalasz to czy na pewno ROZPALASZ? Czy moze jednoczesnie nakladasz do kotla zanim sie rozpali.
    Sprawdz tez wszystkie regulacje, klapy i wyczystki, moze ktoras jest otwarta i ciagnie przez nia, lub regulacja na czopuchu z tylu kotla moze byc zamknieta.
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Walker29 napisał:
    Dla mnie to brak dostępu powietrza do spalania i ciągnie kominem.

Też mi to na to wygląda. Symptomy by się zgadzały.
  • Poziom 38  
    I jak zaciagnie drzwiczkami to palacz moze zmienic rase i uzyskac trwala fryzure afro. :-)
  • Poziom 8  
    Witam !
    Mam taki problem, kupiłem w zeszłym roku mieszkanie, w mieszkaniu znajduje sie kominek ( zabudowany wkład kominkowy z wylotem 18 cm) całość podpięta rurą do przewodu kominowego jak się nie mylę to 15 cm ... do wkładu kominkowego zamontowałem płaszcz wodny wszystko śmiga jak ta lala, ale mam mały problem który występował już przed założeniem wkładu, przy rozpalaniu strasznie dymi na pomieszczenie, tak samo przy otwieraniu drzwiczek podczas dokładania do czasu aż się porządnie rozgrzeje, co może być przyczyną??

w pomieszczeniu z kominkiem zrobiona została wentylacja na zewnątrz, a także doprowadzona rura z piwnicy bezpośrednio do wkładu kominkowego do popielnika która zapewnia dodatkowe napowietrzenie, dodam ze podczas rozpalania uchylone zawsze dwa okna z pomieszczenia, ale to nie daje żadnego skutku :/

Proszę o pomoc ! :(
  • Poziom 14  
    Witam

Moim biednym zdaniem , za mały przekrój odprowadzenia spalin. Ale poczekajmy aż kominiarz się wypowie.

pozdr.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Z racji ze mieszkam w niemczech - a tu kominiarz jest królem życia :)

muszę zrobić całą instalację z certyfikatami itp itd,
    zdecydowałem się na komin systemowy tona iso tec przekrój 16cm wysokość 10,5 m
    piec ma wyjście też 16 cm,
    ktoś mi opowiadał, że lepszy byłby komin 18cm żeby lepiej odprowadzał spaliny - z drugiej strony słyszałem opinie, ze za duzy przekrój to też źle, jaka jest prawda ?

druga sprawa, jak połączyć ceramikę z czarną rurą czopuchową (i gdzie ewentualnie szukac takowych elementów) chciałbym też aby kolano miało możliwość czyszczenia - są takie kolana z wyczystkami ?

pozdrawiam
  • Poziom 8  
    witam . w miszkaniu ( kamienica) jest piec kaflowy właściciel twierdzi że nie można podłączyć zamiast pieca kominka z płaszczem wodnym. skoro piec jest wpięty w komin to czemu kominek nie może być???
  • Poziom 36  
    Bo do takiego kominka wymaga się wkładu kominowego który w zbyt wąski komin nie wejdzie.
  • Poziom 8  
    to co zastosować zamiast pieca kaflowego ale tak aby mieć centralne ogrz. i ciepłą wodę?? piec jest nieestetyczny :( komin jest w pokoju stołowym i kafle jakoś się komponują ale piec stalowy już nie koniecznie poza tym nie ma możliwości zrobienia kotłowni, w pokoju to troszku kiepsko.
  • Poziom 36  
    Zamontuj piec kominkowy z zastosowaniem czopucha z wężownicą, na allegro jest tego masa. Było już na forum wiele o tym mówione, wystarczy poszukać;)
  • Poziom 32  
    przy zmianie pieca kaflowego na mocno efektywne inne rozwiazania trzeba uważać aby nie wychłodzić za bardzo spalin bo będą zacieki na ścianach. Stare systemy się sprawdzały bo piece były mało sprawne i spaliny były ciepłe i szybko uciekały dalej.

• Moderator na urlopie...
    Panowie. Proszę prawidłowo wykonać nawiew i wywiew wentylacji.
    Z tego co tu czytam, to Wasze problemy z tym właśnie się wiążą. Kratka nawiewna musi wynosić minimum 200 cm2, a wywiewna również tyle samo.
    Po prawidłowym wykonaniu tych otworów znikną problemy z cofaniem się spalin itp.