Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Deutz f3l912 wibracje na biegu jalowym.

rzemyk90 05 Jun 2013 21:32 5319 10
 • #1
  rzemyk90
  Level 21  
  Witam.

  Mam problem z tym silniczkiem. Przy 670 obr/min rwie mi poduchy. Caly lata i skacze. Przy 800 jest ok, przy 900 jeszcze lepiej,ale jeszcze nie jest to co powinno byc. Widzialem wczesniej dwa takie silniki zamocowane na ramie bez poduch i na 700 obr pracowaly tak rowno ze szklanke mozna bylo postawic. Czy inne 3 cyl diesle na zamocowane na poduszkach, tez tak skacza i telepia??
 • #2
  mtracz
  Level 29  
  Powinien równo pracować. Silniki 3 cylindrowe nie powinny generować takich wibracji.
  Na którymś cylindrze kuleje.
  Na wolnych obrotach luzuj pojedynczo przewody od wtrysków i obserwuj pracę okaże się który to.
 • #3
  rzemyk90
  Level 21  
  Mam zestawy naprawcze nowe z serwisu deutz. Zawory nowe - szczelnosc na nafte. Mam problem z dwigienkami zaworowymi, bo one maja poprzeczny spory luz(okolo 1 mm )tak ze w jednej pozycji jest 0.15 na zaworze, a w dolnej 0.05. I tak na kazdym cylindrze wiec tu regulacja mi nic nie daje. Drugi problem to jest taki ze mam wal korbowy ktory posiada przeciwagi przykrecane. Po numerze seryjnym silnika w serwisie powiedzieli mi ze powinien byc nowy typ walu ktory ma przeciwagi zintegrowane. Ale wyslalem do nich wal, i stwierdzili ze bedzie dobrze. Z drugiej strony silnik mam teraz co prawda na palecie, gdzie sa drewniane klocki, a na klockach poduszki silnika.
 • #4
  kkknc
  Level 43  
  Nie te tłoki do tego wału. Wał jest wyważony do określonej masy tłoka. Dasz tłok o innej masie i całe wyważenie na nic. A silnik skończy swój żywot po 1500h.
 • #5
  rzemyk90
  Level 21  
  Dopiero teraz posiedziałem przy motorku i tak:

  Założyłem nowe dźwigienki zaworowe, i jest poprawa pracy. Chodzi równiej, ale zaczął stukać, pukać . Okazało się, że pod jedną głowicą w GMP była inna odległość między tłokiem a głowicą(przed montażem byłem pewien że wszystkie cylindry nowe są idealnie co do wysokości). Ustawiłem wszystkie na 0.95mm. Jest różnica ogromna, w końcu stoi samodzielnie na palecie, na samej misce olejowej i nawet nie ucieka :) Ale...widziałem inne f3l912 które jeszcze lepiej pracują...

  Mianowicie, podejrzewam u siebie zużyty regulator obrotów w pompie wtryskowej. Objawia się to tak :
  Kiedy odpalam zimnego, to przez parę sekund strasznie falują obroty, potem jest spokój. Teraz pracuje dobrze na obrotach 900, ale niżej jest słyszalne charakterystyczne szarpanie, i czuć że pompa manipuluje obrotami i w tym momencie znowu telepie.

  W pompie wtryskowej znalazłem drugi problem , który mnie niepokoi. Pod pokrywą , która jest zamocowana na dwie śrubki i znajduje się nad pompką paliwa, są widoczne 3 elementy tłoczące. W podstawie tulei regulacyjnej znajduję się wieniec zębaty, który jest sterowany listwą zębatą w celu ustawienia odpowiedniej dawki paliwa poprzez obrót tłoczka. Na 1 i 2 wieńcu jest wyczuwalny palcem i uchem luz względem listwy zębatej, na 3 nie ma żadnego. Podczas pracy te wieńce pewnie drgają delikatnie a 3 stoi. I teraz moje pytanie:
  Warto wymieniać te wieńce i listwę zębatą w celu pozbycia się jakiegokolwiek luzu na tych elementach czy to nie ma sensu i nic nie zmieni w czasie pracy silnika na biegu jałowym i wyższych obrotach ??
 • #6
  mtracz
  Level 29  
  Uważam, że na pewno zmieni bo w tym momencie nie jest uzyskiwana jednakowa dawka paliwa na sekcjach.(Wada pomp rzędowych) A to ma na pewno wpływ na kulturę pracy silnika. Nierówna praca silnika ma wpływ na jego kondycję. Warto było by z nią pojechać do pompiarza na sprawdzenie.
  Pompa może mieć wysłużone sekcje które nie wytwarzają już odpowiedniego ciśnienia i przy dobrze ustawionych wtryskiwaczach zaczynają się problemy.
 • #7
  rzemyk90
  Level 21  
  Też jestem takiego zdania. Każdy pompiarz mi mówi, że to nie wpływa na pracę silnika. Wyciągam więc pompe i jadę z nią na stół. Wcześniej mialem wymienione 3 sekcje na nowe.
 • #8
  rzemyk90
  Level 21  
  Pompa jest sprawdzana. Jakie powinno być ciśnienie otwarcia wtryskiwacza?? Mam instrukcje obsługi do Deutza , tam jest 175 bar(tak jak na obudowie wtryskiwacza ), natomiast w instrukcji serwisowej dla tego silnika jest 250 + 8 bar. Teraz mam ustawione na 175 bar.
 • #9
  rzemyk90
  Level 21  
  Odebrałem pompę wtryskową. Co prawda pompiarz obliczył ze listwa i wieńce zębate są ok, wymiana na nowe na pewno nic nie pomoże.W pompie skorygował tylko dawki paliwa. Na 900 obr/min chodzi dużo lepiej niż wcześniej. Ale jak spadną poniżej 900 to szczeka ten motorek i lata na palecie :)
  Możliwe że te ustrojstwo od wyprzedzenia kąta wtrysku może szwankować?? Bo nigdzie tego nie opisują jak to sprawdzać.

  W sumie listwa zębata może być zużyta właśnie bardziej na niższych obrotach. Co sądzicie o tym?
 • #10
  kkknc
  Level 43  
  rzemyk90 wrote:

  Możliwe że te ustrojstwo od wyprzedzenia kąta wtrysku może szwankować?? Bo nigdzie tego nie opisują jak to sprawdzać.
  ?

  Kont wtrysku podany na tabliczce znamionowej silnika. Sprawdza się tak jak to opisują w książce. Metodą kroplową lub na czujnik zegarowy.
  Swoją drogą to długo trzymasz ten silnik na palecie.
 • #11
  rzemyk90
  Level 21  
  Był założony w ładowarce, niedawno go wyciągnąłem znowu na paletę, bo naprawiam inne podzespoły w niej. Co do silnika to dam sobie już, i tak jest dużo lepiej niż przed naprawa. A co do kąta wtrysku załatwię sobie lampę stroboskopową z czujnikiem piezoelektrycznym, i sprawdzę co się dzieje przy niższych obrotach.

  Puszka od piwa prawie pusta stoi na pokrywie zaworów, trzyma ją na boki ta śrubka od dekla , bo tak to by się zsunęła, tym bardziej że silnik stoi bezpośrednio na misce.

  Nagrałbym filmik, ale niestety na telefonie komórkowym tych drgań nie widać. Musi być dobra kamera.