logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego taśmy LED w hodowli ptaków egzotycznych szybko się wypalają?

bastorek 06 Cze 2013 17:40 23073 27
REKLAMA
  • #1 12389458
    bastorek
    Poziom 10  
    Posty: 23
    Ocena: 9
    Witam serdecznie!

    Zacznę pierw od miejsca zamontowania taśm led. Mamy hodowle ptaków egzotycznych i jakiś czas temu dla oszczędności postanowiliśmy zamienić żarówki na taśmy led. Kupiliśmy więc taśmy na allegro, wodoodporne które przykleiliśmy wewnątrz klatek których jest ponad 20 a odcinki taśm były mniej więcej po 80cm. Taśmy świecą 10 godzin dziennie, po miesiącu większość ale nie wszystkie odcinki zaczęły przygasać aż w końcu praktycznie nie świeciły więc zgłosiliśmy reklamacje.Reklamacja została uznana i przysłali nam nowe odcinki które także zaczęły przygasać i ponowna reklamacja przyniosła zwrot pieniędzy. Postanowiliśmy poszukać sklepu w Warszawie i tam zakupić taśmy. Sprzedawca zapewnił że jego są super i u niego świecą non stop przez dwa lata. Po zamontowaniu ich w klatkach po dwóch tygodniach zaczęły się wypalać. Zgłosiliśmy reklamacje po czym przyjechał fachowiec i stwierdził że faktycznie padły ale nigdy się to u niego nie zdarzyło i doszedł do wniosku że diody się grzeją bo nie mają chłodzenia.W ptaszarni panuje temperatura w okolicach 23 stopni a taśmy przyklejone są na drewno. Powiedział że trzeba wymienić na te zwykłe bez silikonu i będzie dobrze!

    Czy ktoś miał podobny przypadek?
    Czy taśmy w takim przypadku potrzebują chłodzenia?
    Dodam że kilka odcinków z pierwszego zakupu do dziś świeci super.
    Czy mamy aż takiego pecha trafiając wciąż na wadliwe?
    Pomóżcie bo nie wiem co mam robić?
  • REKLAMA
  • #2 12389516
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  
    Posty: 1497
    Pomógł: 90
    Ocena: 218
    Sprawdź najpierw czy masz poprawne napięcie zasilania. Przy większym napięciu żywotność diód maleje.
  • #3 12389529
    artbi881
    Poziom 30  
    Posty: 1186
    Pomógł: 130
    Ocena: 262
    Witam , przy zachowaniu parametrów zasilania powinno być to ,,wieczne '' ale warunek musi być spełniony na etapie produkcji , praktycznie wygląda na tandetę produkcyjna firmy ,,no name'' a najciekawsze jest to że nie tylko ledy są badziewiem lecz pozostałe elementy półprzewodnikowe i dyskretne tez , np. rezystory serii MŁT były prawie niezniszczalne przy 5-krotny lub większej mocy strat zaczynały dymić , trafiała mi sie partia BF245 ze nawet sztuki dobrej nie znalazłem (w około 100 szt. ) nie mówiąc o układach scalonych ... ale skoro elementy na ,,Alibaba '' kosztują 0,01 centa za sztukę (półprzewodnik) można się wszystkiego spodziewać , zresztą sam pracowałem w firmie gdzie przepakowywane były produkty z CH.... na zachodnią markę ... zapewne i w Ch.. jest też dobra produkcja ale nie za taką cenę
  • #4 12389720
    bastorek
    Poziom 10  
    Posty: 23
    Ocena: 9
    DJ_Dexinter napisał:
    Sprawdź najpierw czy masz poprawne napięcie zasilania. Przy większym napięciu żywotność diód maleje.


    Był u mnie elektryk i mierzył stwierdził że jest dobre ale przy pierwszej partii były zasilacze chińskie więc gdy kupowałem u drugiego sprzedawcy to powiedział że nie da gwarancji jak nie kupie u niego zasilaczy i tak zrobiłem ale efekt był ten sam!
    Dzisiaj dzwonił i stwierdził że zamieni mi te wadliwe na nowe wodoodporne ale najlepiej żeby były naklejone na aluminium wtedy nie będą się grzały i będzie dobrze ale nie chce mi sie w to wierzyć!

    Dodano po 3 [minuty]:

    artbi881 napisał:
    Witam , przy zachowaniu parametrów zasilania powinno być to ,,wieczne '' ale warunek musi być spełniony na etapie produkcji , praktycznie wygląda na tandetę produkcyjna firmy ,,no name'' a najciekawsze jest to że nie tylko ledy są badziewiem lecz pozostałe elementy półprzewodnikowe i dyskretne tez , np. rezystory serii MŁT były prawie niezniszczalne przy 5-krotny lub większej mocy strat zaczynały dymić , trafiała mi sie partia BF245 ze nawet sztuki dobrej nie znalazłem (w około 100 szt. ) nie mówiąc o układach scalonych ... ale skoro elementy na ,,Alibaba '' kosztują 0,01 centa za sztukę (półprzewodnik) można się wszystkiego spodziewać , zresztą sam pracowałem w firmie gdzie przepakowywane były produkty z CH.... na zachodnią markę ... zapewne i w Ch.. jest też dobra produkcja ale nie za taką cenę


    Czyli sugerujesz że po prostu to kolejny sprzedawca który ma tandetny towar? To chyba nie ma sensu od niego brać ale wtedy muszę znaleźć jakiegoś pewniaka!
    Masz może namiar na konkretny sprawdzony towar!
    U niego płaciłem za rolkę 50zł. 300 diod na metr!
  • #5 12389876
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  
    Posty: 1882
    Pomógł: 113
    Ocena: 564
    Można spróbować z rezystorem o większej mocy aby obniżyć niezauważalnie prąd diody. Albo na metr leda diodę prostowniczą.
  • #6 12390095
    Reprint
    Poziom 16  
    Posty: 298
    Pomógł: 9
    Ocena: 66
    Skoro sprzedawca ci daje gwarancje i ci je wymienia to wątpię żeby dawał ci tandetny towar, nie opłacało by mu się to. Jak masz gdzieś trochę zbędnego aluminium, to daj pod jedną taśmę led wtedy zobaczymy czy się przegrzewają jak reszta się zepsuje a ta z aluminium zostanie.
  • #7 12390254
    bastorek
    Poziom 10  
    Posty: 23
    Ocena: 9
    Reprint napisał:
    Skoro sprzedawca ci daje gwarancje i ci je wymienia to wątpię żeby dawał ci tandetny towar, nie opłacało by mu się to. Jak masz gdzieś trochę zbędnego aluminium, to daj pod jedną taśmę led wtedy zobaczymy czy się przegrzewają jak reszta się zepsuje a ta z aluminium zostanie.


    No dobrze a jeżeli kolejny raz coś będzie nie tak to znowu będe wymieniać?
    Mam sporo pracy przy tym, to nie jest odklej i przyklej a tak jak mówię jest to już kolejny sprzedawca który mi wymienia towar!
    A światło jest mi potrzebne bo ptaki maja młode i bez tego nie wychowają i nie mam czasu na testowanie dlatego prosiłem o konkretną radę!
    Czy możliwa jest taka opcja że taśma o długości 80cm przyklejona do ścianki wewnątrz dużej klatki jest w stanie sie przegrzać albo wypalić?
  • #8 12390348
    fantasta
    Poziom 29  
    Posty: 1696
    Pomógł: 48
    Ocena: 100
    Szczerze wątpie aby przy takiej temp. był problem.
    Bardziej obstawiam na zasilanie.
    Elektrycy bywają różni. Powinno się pomierzyć zasilacze porządnym miernikiem. Ja mam w domu taśmy w kuchni przyklejone na płytę meblową bezpośrednio i ponad rok swiecą. W spiżarni także, tylko zasilacz jeden padł.

    Na pewno nie szkodzi kupić płaskownik aluminiowy i na niego przykręcić.

    A taśmy szukaj renomowanej firmy a nie chińskie za 40,- zl za rolkę.
  • #9 12390535
    gogi20
    Poziom 24  
    Posty: 794
    Pomógł: 42
    Ocena: 128
    bastorek napisał:
    Czy możliwa jest taka opcja że taśma o długości 80cm przyklejona do ścianki wewnątrz dużej klatki jest w stanie sie przegrzać albo wypalić?
    Ja także w to wątpię. W szafkach, na jakiś wystawach w sklepach ludzie montują taśmy led i się to nie wypala. Warunki podobne do opisanych przez Ciebie. Też co najmniej 8 godzin dziennie świecą, przeważnie szafki są drewniane, temperatura też nie mniejsza pewnie. Ja z półtorej roku temu montowałem u jubilera, ok. 3m na jedną wystawę (ladę?). Taśma z silikonem, ale kosztowała ponad 100zł za 5m. Do tego zasilacze około 40 zł za sztukę. Jak na razie nic z tym się nie dzieje (wiem bo byłem). Obstawiałbym raczej zasilanie. Wiesz może jakie masz zasilacze? Zwykłe czy impulsowe? Zwykłe zasilacze przy małym obciążeniu mogą podawać wyższe napięcie. Ile te zasilacze kosztowały?
  • REKLAMA
  • #10 12390873
    Joker.
    Poziom 31  
    Posty: 1576
    Pomógł: 140
    Ocena: 130
    Ja również jak koledzy proponowałbym jakiś profil aluminiowy, nie koniecznie do ledów, może w sklepie budowlanym będzie coś taniej.
    Co do zasilacza, to może zasilacz 12V ale z regulacją napięcia wyjściowego. Ustawić poniżej 12V. przykładowo:
    http://mplpower.pl/-s-k166.html
    http://sklep.avt.pl/c/pl/220_984/1/1/0/long/zasilacze+modulowe.html
  • #11 12391175
    oj
    Poziom 42  
    Posty: 6632
    Pomógł: 788
    Ocena: 480
    Zasilacz można sprzedać za 40zł a kupuje się je po 2zł.

    Wystarczy jeden otworzyć i przynajmniej zobaczyć jak jest on zbudowany; po prostu są sprzedawane buble i nie powinny być wprowadzane na rynek.

    To dotyczy także zasilaczy dwu napięciowych do kieszeni dysków - potem jest płacz ze dysk padł.

    Za 50 zł za rolkę to jest bubel a nie taśma LED
  • REKLAMA
  • #12 12391593
    stomat
    Poziom 39  
    Posty: 5657
    Pomógł: 257
    Ocena: 1960
    oj napisał:
    Za 50 zł za rolkę to jest bubel a nie taśma LED

    Pewnie tak, ale nie ma żadnej gwarancji że ta za 200 zł to nie jest bubel. W dzisiejszych czasach rządzą księgowi i zalewa nas tandeta, często pod znanymi i cenionymi markami.
  • REKLAMA
  • #13 12391617
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 12395234
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    A jakie wyniki pomiaru napięcia podczas pracy taśm LED ??
  • #16 12395950
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  
    Posty: 1497
    Pomógł: 90
    Ocena: 218
    Może spadki napięć? Dać kondensator 1000uf/16V w takim wypadku.
  • #17 12395956
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    DJ_Dexinter napisał:
    Może spadki napięć? Dać kondensator 1000uf/16V w takim wypadku.

    Ojjj kolego... Gdyby napięcie było zbyt niskie to diody nie ulegały by tak szybkiemu wypalaniu... Pewnie winą jest zbyt wysokie napięcie co powoduje większy przepływ prądu przez strukturę diody a to z kolei szybsze wypalanie się struktury diody.
  • #18 12396236
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  
    Posty: 1497
    Pomógł: 90
    Ocena: 218
    DJ_Dexinter napisał:
    Sprawdź najpierw czy masz poprawne napięcie zasilania. Przy większym napięciu żywotność diód maleje.
    BILGO napisał:
    DJ_Dexinter napisał:


    Może spadki napięć? Dać kondensator 1000uf/16V w takim wypadku.



    Ojjj kolego... Gdyby napięcie było zbyt niskie to diody nie ulegały by tak szybkiemu wypalaniu... Pewnie winą jest zbyt wysokie napięcie co powoduje większy przepływ prądu przez strukturę diody a to z kolei szybsze wypalanie się struktury diody.


    Ja tylko przypominam, że o tym pisałem wcześniej. Nie mówiłem o zbyt niskim napięciu tylko o jego wahaniu.
  • #19 12396364
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    Dla diod LED wahania napięcia nie są szkodliwe.... Aby tylko nie przekroczyło nominalnego napięcia.
    Dla diod najważniejszy jest prąd zasilania i temperatura struktury.
  • #20 13577041
    bastorek
    Poziom 10  
    Posty: 23
    Ocena: 9
    Problemem były taśmy wodoodporne zalane w silikonie, własnie dlatego się przegrzewały, bo po wymianie wszystkich na te bez silikonu problem znikł. Taśma led o długości 75cm zamontowana w własnoręcznie robionej klatce dla ptaków czyli tak naprawdę pudło ze sklejki o wymiarach szer.80 wys. 60 gł. 50cm bez frontu gdzie taśma była przyklejona do ''sufitu'' i świeciła 10 godzin dziennie w najkrótszym terminie wytrzymywała 2 tygodnie!
  • #21 13577111
    elektronikq
    Poziom 25  
    Posty: 3331
    Pomógł: 70
    Ocena: 614
    Taśma LED ma diody jednego koloru? Czy każda taśma ma inny kolor diod i swój zasilacz? Diody powinny być sterowane prądowo a nie napięciowo. Można się pokusić aby dorobić stabilizatory prądowe do każdej taśmy. Jakiś układ LM.
    Kolego ja za GU10 żarówkę LED, gdzie jest ok 15 diod SMD, firmy LUMAX płaciłem 25 zł to Ty masz 300 i płacisz 50 zł.
  • #22 13577795
    bastorek
    Poziom 10  
    Posty: 23
    Ocena: 9
    Taśmy były kupowane w stacjonarnym sklepie w Warszawie i tam reklamowane. Sklep przesyłał swoich specjalistów którzy sprawdzali wszystkie zasilenia itp.
  • #23 14131793
    elektrolizak
    Poziom 10  
    Posty: 27
    Ocena: 3
    Bronek22 napisał:
    Nie na czegoś takiego jak żywotność diod. Dioda to nie jest żarówka. Napięcie należy sprawdzić. Nie ma to związku z żywotnością. Ale z uszkodzeniem na skutek przeciążenia.


    Kolega raczy nie mieć racji. Wpływ podwyższonej temperatury na czas pracy LEDa jest ogromny. Krótko rzecz ujmując: chłodźcie diody drogie dzieci, dłużej lampa wam poświeci.

    Zapraszam do lektury:
    http://www.slideshare.net/ASQwebinars/led-failure-mechanisms
    http://www.lrc.rpi.edu/programs/solidstate/pdf/guSPIE.pdf


    bastorek napisał:

    A koledze proponuję przeprowadzić prosty test: na trzy, cztery profile aluminiowe o różnych przekrojach/powierzchniach/wymiarach i jedną listewkę drewnianą (izolator cieplny) nakleić po 20cm taśmy LED. Profile połączyć izolującymi tulejkami, podłączyć równolegle do jednego zasilacza i porównać, jak szybko będą padały poszczególne paski w zależności od zdolności chłodzenia profili.
  • #24 14131863
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Posty: 12201
    Pomógł: 1015
    Ocena: 3522
    Witam.

    Taśmy LED zamontowane w samochodzie-chłodni.
    Zasilane naprzemiennie z akumulatora samochodowego, agregatu prądotwórczego lub sieci energetycznej.
    Napięcie zasilania - od 10,8 do 13,6 V


    Dlaczego taśmy LED w hodowli ptaków egzotycznych szybko się wypalają? Dlaczego taśmy LED w hodowli ptaków egzotycznych szybko się wypalają? Dlaczego taśmy LED w hodowli ptaków egzotycznych szybko się wypalają?
  • #25 14136811
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #26 15874988
    dobii
    Poziom 11  
    Posty: 43
    Ocena: 1
    Ja mam wszystko na aluminium, a zwłaszcza te najmocniejsze, zasilacze też mam z przeznaczeniem do LED przykładowo
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    [retrofood]

    Ogólnie na LED wszystko ma wpływ jakość, wilgoć, montaż, i czy ma być wodoodporne, odprowadzenie ciepła, co szanowany sprzedawca znający się w temacie napisze na warunkach gwarancji lub w krótkiej instrukcji montażowej. Poza tym nie oszukujmy się produkcja kontenerami leci z Chin i zdarzy się, że jeden moduł może wysiąść po 2ch latach na 10 metrach, więc dobrze jest o te kilka modułów więcej wziąć. Natomiast jeśli siada moduł za modułem to już kiepskiej jakości są. W taśmach istnieje podział na jakość, te same ledy są tańsze i droższe np eko, standard, ... najtańsze montuje się w miejscach łatwo dostępnych, gdzie można łatwo wymienić moduł...
  • #27 15875101
    polaklbn
    Poziom 24  
    Posty: 594
    Pomógł: 55
    Ocena: 162
    Drewno, gips, metal, płytki, szkło, miejsca ciasne jak dziewica orleańska. Wszędzie tam i w owiele ciekawszych miejscach montowałem taśmy led. Nigdy nie było z nimi problemu. Stosuję taśmy NEXTEC PREMIUM. Nie są ani drogie ani tanie.
    Dobrze by było gdybyś miernikiem z sondą temp. sprawdził po np. 3-4h jaka jest rzeczywista temp. ledów. Wówczas gdy wynik nie będzie zadowalający, zaczął bym rozmyślać na temat płaskowników ALU.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem szybkiego wypalania się taśm LED w hodowli ptaków egzotycznych. Użytkownik wymienił kilka partii taśm, które po krótkim czasie przestały świecić, mimo zapewnień sprzedawców o ich wysokiej jakości. Uczestnicy rozmowy sugerowali, że przyczyną problemu mogą być: niewłaściwe napięcie zasilania, niska jakość komponentów, a także przegrzewanie się diod, szczególnie w taśmach wodoodpornych zalanych silikonem. Rekomendowano stosowanie aluminiowych profili do odprowadzania ciepła oraz zasilaczy o regulowanym napięciu. Wskazano również na znaczenie jakości taśm LED oraz ich producentów, sugerując unikanie tanich, chińskich produktów.
REKLAMA