Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd stały - bezpiecznik w obwodzie minusa.

08 Cze 2013 18:16 8898 10
  • Poziom 30  
    Witam.
    Wstyd się przyznać, ale na studiach niewiele było o zabezpieczaniu obwodów prądu stałego. Otóż kolega pracujący przy naprawie lokomotyw powiedział mi, że bezpiecznikami topikowymi zabezpiecza się oprócz potencjału wysokiego również potencjał niski, który połączony jest z masą. Czy mógłby ktoś wytłumaczyć cel takiego zabezpieczania. Głównie chodzi o potencjał niski.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 42  
    INTOUCH napisał:
    bezpiecznikami topikowymi zabezpiecza się oprócz potencjału wysokiego również potencjał niski który połączony jest z masą. Cy mógłby ktoś wytłumaczyć cel takiego zabezpieczania. głównie chodzi o potencjał niski.

Potencjał wysoki/ niski. Czyżby chodziło o wysokość napięcia?Przy każdym napięciu używa się bezpieczników.Ma to miejsce np. przy 15kV, przy 400V jak i przy 12V.Bezpieczniki umieszcza się na przewodach fazowych (przy napięciu przemiennym),a na + i --(przy napięciu stałym). Czasem przy instalacjach prądu stałego stosuje się bezpieczniki na jednym biegunie(np. instalacje samochodowe).
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 30  
    stanislaw1954 napisał:
    Czasem przy instalacjach prądu stałego stosuje się bezpieczniki na jednym biegunie(np. instalacje samochodowe).

Ale w automatyce rzadko widuję zabezpieczenia na "-". w przypadku wkładek topikowych.
    Osobiście stosuję zaraz na wyjściu z zasilacza DC wyłączniki nadmiarowo prądowe 2 polowe, w niektórych miejscach jednopolowe, ale topikowych na "-" w ogóle nie spotkałem.
  • Poziom 42  
    Nie wiem jak jest w automatyce,ale w innych dziedzinach np. w zabezpieczeniach stacji średnich napięć stosuje się bezpieczniki topikowe na obu biegunach ( na + i -).
  • Poziom 28  
    :arrow: INTOUCH

Cytat:
    Witam.
    Wstyd się przyznać, ale na studiach niewiele było o zabezpieczaniu obwodów prądu stałego. Otóż kolega pracujący przy naprawie lokomotyw powiedział mi, że bezpiecznikami topikowymi zabezpiecza się oprócz potencjału wysokiego również potencjał niski, który połączony jest z masą. Czy mógłby ktoś wytłumaczyć cel takiego zabezpieczania. Głównie chodzi o potencjał niski.

Wydaje mi się, że chodzi o zabezpieczenie się przed nie kontrolowanym przepływem prądu zwarciowego przy doziemieniu. Mamy doczynienia z bardzo dużą energią! (silnik DC plus masa całego pociągu, baterie kondensatorów).

1) Pomyślmy co się stanie jak nastąpi zwarcie w silniku DC podczas szybkiej jazdy obciążonym składem? Czy nastąpi hamowanie dynamiczne, którego nie kontrolujemy?
    2) Nie wiem jakiej mocy są zastosowane baterie kondensatorów ale one też mogą wyzwolić dużą energię.

Co o tym myślą koledzy? Najlepiej gdyby wypowiedział się ktoś związany z branżą kolejową :)

Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Witam
    No to ja postaram się jeszcze bardziej skomplikować zadanie. Skoro rozpatrujemy obwody DC również w kontekście automatyki to może dołożymy trzeci biegun i stworzymy obwód zasilania symetrycznego. :D
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 37  
    Przypuszczam ze bezpiecznik topikowy na przewodzie powrotnym w taborze kolejowym [a obecnie z tego co widziałam na zmodernizowanych lokomotywach - podwójny sprzężony wyłącznik nadprądowy] to wymóg bezpieczeństwa związany z specyfika transportu kolejowego. Opis [w języku angielskim] tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Double_switching
  • Specjalista elektryk
    Pojazdy trakcyjne to nie moja działka, ale w urządzeniach srk (sterowania ruchem kolejowym) stosuje się czasem takie rozwiązanie z dwoma bezpiecznikami, aby podanie napięcia w środek obwodu powodowało przepalenie bezpiecznika zamiast nieprawidłowego zadziałania urządzenia.