Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.

Alana 04 Kwi 2018 00:14 1278 4
 • #1 04 Kwi 2018 00:14
  Alana
  Poziom 37  

  Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.gotowy u..d.JPG Download (122.38 kB)
  Cel projektu:
  Dodatkowa zewnętrzna bateria do mojego Thinkpada na czas podroży pociągiem z możliwością naładowania tej baterii z zasilacza laptopa.

  Opis projektu:
  Projekt leżał w szafie z powodu niewielkiego zapotrzebowania, ale skoro dzisiaj trafiły mi się sprawne akumulatory żelowe w cenie złomu to stwierdziłam ze czas coś z tym zrobić.
  Kiedyś do tego projektu kupiłam moduł przetwornicy podwyższającej 150W 12-35V 10A, podłączyłam do akumulatora, nastawiłam napięcie i działa.

  Następny krok to zrobić jakieś zabezpieczenie żeby uniknąć zniszczenia akumulatora z powodu nadmiernego rozładowania. Przyjrzałam się przetwornicy i "aha, UC3843, zasilany przez 78L10". Układ ten ma wbudowany kontroler napięcia zasilania który wyłączy przetwornice przy spadku napięcia na końcówce 7 poniżej 7.6V. Postanowiłam to wykorzystać. Zmierzyłam spadek napięcia na tym 78L10 przy napięciu wejściowym poniżej napięcia wyjściowego - wyszło 1V. Dodałam 2 diody prostownicze szeregowo tak ze przetwornica mi się wyłącza przy napięciu akumulatora około 10V. Jeżeli to się zdarzy podczas pracy na laptopie to zauważę ze nie ładuje baterii i odłączę akumulator od przetwornicy. Problem nadmiernego rozładowania w moich oczach rozwiązany.

  Teraz ładowanie - stwierdziłam ze najprościej jest użyć innego gotowego modułu przetwornicy impulsowej, tym razem Przetwornica STEP-DOWN BUCK MP1584 0,8V-20V 3A których kupiłam przysłowiowy worek jako alternatywę dla 78xx. Dodałam rezystor i diodę zabezpieczającą przed rozładowaniem się akumulatora przez ten moduł, na module nastawiłam napięcie 15V co za diodą daje 14.4V typowe dla akumulatorów kwasowych.

  Zostało przemyśleć jak przełączać z pracy na ładowanie tak żeby nie było to upierdliwe.
  Pomyślałam że można by nastawić przetwornice podwyższającą na napięcie mniejsze niż napięcie zasilacza sieciowego, ale na tyle duże żeby jeszcze ładowało baterie w Thinkpadzie, i wykrywać tą różnice napięć do włączania ładowarki. Testy techniczne pokazały że Thinkpad ładuje swoja baterie wewnętrzną już przy napięciu 19.25V a oryginalny zasilacz daje 20.5V.
  Tutaj było trochę zabawy bo pierwszy układ wzorowany na Kit AVT 772 [zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora] nie chciał mi zadziałać ale po paru spalonych elementach i godzinie klątw zmajstrowałam coś co działa.
  Jak już wpadłam na ten pomysł pomyślałam też o możliwych awariach - z tego powodu powerbank jest włączony w kabel zasilający laptopa za pomocą złącz MOLEX które w razie awarii mogę odłączyć od powerbanka i połączyć ze sobą, tak ze pomijam całe urządzenie.
  Urządzenie powstawało dzisiaj od godziny 16 do godziny 22, obudowy na ten moment nie przewiduje, choćby z tego powodu ze testy w trasie już za 2 dni i nie mam na to czasu. Podstawa z kawałka sklejki do której przykręcone są płytki drukowane musi na ten moment wystarczyć.

  Ostateczny schemat:
  Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.UPS thin..d.png Download (16.6 kB)
  Testy ładowania:
  Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.test łado..ia.JPG Download (107.56 kB)
  Modyfikacja przetwornicy:
  Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.przetworni... spodu.JPG Download (113.84 kB)

 • SterControl
 • #2 06 Kwi 2018 01:11
  Alana
  Poziom 37  

  Układ zaliczył pierwszą podróż. Wnioski:
  - odcięcie przetwornicy działa zgodnie z założeniami, dodatkowo mam sygnalizacje akustyczna bo Thinkpad piszczy przy podłączaniu i odłączaniu zasilacza sieciowego, zanim się akumulator rozładuje na dobre to mam kilka cykli włącz/wyłącz
  - czas pracy na akumulatorze zewnętrznym 1 godzina 40 minut
  - ten czas się da wydłużyć bo zapomniałam przestawić plan zasilania w Thinkpadzie i laptop pracował bez jakiejkolwiek oszczędności energii

 • SterControl
 • #4 06 Kwi 2018 11:27
  Alana
  Poziom 37  

  Bo litowe muszę kupić a kwasiaki dostałam na zasadzie "wynieś te stare akumulatory z UPSa do utylizacji". 3 okazały się na tyle sprawne ze mam powerbanka.

  Co do dalszych testów technicznych: po włączeniu w laptopie opcji oszczędności energii mam z w pełni naładowanego akumulatora 110 min pracy. Wzięłam w podróż 2 sztuki wiec jest spora szansa ze dojadę z Gdańska do Wrocławia "pod prądem", licząc prace na akumulatorze zintegrowanym.

 • #5 06 Kwi 2018 11:59
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 27  

  Rozumiem. W kwestii zabezpieczenia akumulatora przed głębokim rozładowaniem polecam gotowe moduły akumulatora stosowane np. w alarmach stacjonarnych. Odłączają rozładowany akumulator i automatycznie załączają dopiero, gdy włączymy ładowanie.