Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.

Alana 04 Kwi 2018 00:14 2817 12
  • #1 04 Kwi 2018 00:14
    Alana
    Poziom 37  

Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.gotowy u..d.JPG Download (122.38 kB)
    Cel projektu:
    Dodatkowa zewnętrzna bateria do mojego Thinkpada na czas podroży pociągiem z możliwością naładowania tej baterii z zasilacza laptopa.

Opis projektu:
    Projekt leżał w szafie z powodu niewielkiego zapotrzebowania, ale skoro dzisiaj trafiły mi się sprawne akumulatory żelowe w cenie złomu to stwierdziłam ze czas coś z tym zrobić.
    Kiedyś do tego projektu kupiłam moduł przetwornicy podwyższającej 150W 12-35V 10A, podłączyłam do akumulatora, nastawiłam napięcie i działa.

Następny krok to zrobić jakieś zabezpieczenie żeby uniknąć zniszczenia akumulatora z powodu nadmiernego rozładowania. Przyjrzałam się przetwornicy i "aha, UC3843, zasilany przez 78L10". Układ ten ma wbudowany kontroler napięcia zasilania który wyłączy przetwornice przy spadku napięcia na końcówce 7 poniżej 7.6V. Postanowiłam to wykorzystać. Zmierzyłam spadek napięcia na tym 78L10 przy napięciu wejściowym poniżej napięcia wyjściowego - wyszło 1V. Dodałam 2 diody prostownicze szeregowo tak ze przetwornica mi się wyłącza przy napięciu akumulatora około 10V. Jeżeli to się zdarzy podczas pracy na laptopie to zauważę ze nie ładuje baterii i odłączę akumulator od przetwornicy. Problem nadmiernego rozładowania w moich oczach rozwiązany.

Teraz ładowanie - stwierdziłam ze najprościej jest użyć innego gotowego modułu przetwornicy impulsowej, tym razem Przetwornica STEP-DOWN BUCK MP1584 0,8V-20V 3A których kupiłam przysłowiowy worek jako alternatywę dla 78xx. Dodałam rezystor i diodę zabezpieczającą przed rozładowaniem się akumulatora przez ten moduł, na module nastawiłam napięcie 15V co za diodą daje 14.4V typowe dla akumulatorów kwasowych.

Zostało przemyśleć jak przełączać z pracy na ładowanie tak żeby nie było to upierdliwe.
    Pomyślałam że można by nastawić przetwornice podwyższającą na napięcie mniejsze niż napięcie zasilacza sieciowego, ale na tyle duże żeby jeszcze ładowało baterie w Thinkpadzie, i wykrywać tą różnice napięć do włączania ładowarki. Testy techniczne pokazały że Thinkpad ładuje swoja baterie wewnętrzną już przy napięciu 19.25V a oryginalny zasilacz daje 20.5V.
    Tutaj było trochę zabawy bo pierwszy układ wzorowany na Kit AVT 772 [zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora] nie chciał mi zadziałać ale po paru spalonych elementach i godzinie klątw zmajstrowałam coś co działa.

Jak już wpadłam na ten pomysł pomyślałam też o możliwych awariach - z tego powodu powerbank jest włączony w kabel zasilający laptopa za pomocą złącz MOLEX które w razie awarii mogę odłączyć od powerbanka i połączyć ze sobą, tak ze pomijam całe urządzenie.
    Urządzenie powstawało dzisiaj od godziny 16 do godziny 22, obudowy na ten moment nie przewiduje, choćby z tego powodu ze testy w trasie już za 2 dni i nie mam na to czasu. Podstawa z kawałka sklejki do której przykręcone są płytki drukowane musi na ten moment wystarczyć.

Ostateczny schemat:
    Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.UPS thin..d.png Download (16.6 kB)
    Testy ładowania:
    Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.test łado..ia.JPG Download (107.56 kB)
    Modyfikacja przetwornicy:
    Powerbank/UPS do laptopa Thinkpad na akumulatorze żelowym.przetworni... spodu.JPG Download (113.84 kB)

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 06 Kwi 2018 01:11
    Alana
    Poziom 37  

Układ zaliczył pierwszą podróż. Wnioski:
    - odcięcie przetwornicy działa zgodnie z założeniami, dodatkowo mam sygnalizacje akustyczna bo Thinkpad piszczy przy podłączaniu i odłączaniu zasilacza sieciowego, zanim się akumulator rozładuje na dobre to mam kilka cykli włącz/wyłącz
    - czas pracy na akumulatorze zewnętrznym 1 godzina 40 minut
    - ten czas się da wydłużyć bo zapomniałam przestawić plan zasilania w Thinkpadzie i laptop pracował bez jakiejkolwiek oszczędności energii

• #3 06 Kwi 2018 10:40
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  
  • #4 06 Kwi 2018 11:27
    Alana
    Poziom 37  

Bo litowe muszę kupić a kwasiaki dostałam na zasadzie "wynieś te stare akumulatory z UPSa do utylizacji". 3 okazały się na tyle sprawne ze mam powerbanka.

Co do dalszych testów technicznych: po włączeniu w laptopie opcji oszczędności energii mam z w pełni naładowanego akumulatora 110 min pracy. Wzięłam w podróż 2 sztuki wiec jest spora szansa ze dojadę z Gdańska do Wrocławia "pod prądem", licząc prace na akumulatorze zintegrowanym.

• #5 06 Kwi 2018 11:59
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Rozumiem. W kwestii zabezpieczenia akumulatora przed głębokim rozładowaniem polecam gotowe moduły akumulatora stosowane np. w alarmach stacjonarnych. Odłączają rozładowany akumulator i automatycznie załączają dopiero, gdy włączymy ładowanie.

• #6 29 Kwi 2018 16:30
    Revixx2m01
    Poziom 2  

Sam myślałem żeby zrobić coś podobnego, ale tak żeby dało sie ładować laptopa i powerbanka z jednego gniazdka, coś bardziej na kształt "sklepowego" UPS-a

• #8 01 Maj 2018 14:58
    Revixx2m01
    Poziom 2  

Aaa, ok, to sory za moje nieogarnięcie :p nie doczytałem

• #9 02 Maj 2018 13:51
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

A zasilacz laptopowy ma wystarczającą moc do zapewnienia jednoczesnego:
    ładowania całkowicie padniętej baterii laptopa + ładowania całkowicie padniętego akumulatora żelowego + zasilania pracującego laptopa ? :-)

• #11 03 Lip 2018 19:16
    michal_rybka
    Poziom 15  

Fajne :) kiedyś tak używałem hobbistycznie kamerę VHS Panasonic M7 :) ze wzgędu na to, że orginalne akumulatory były niezdobywalne lub strasznie drogie a takie akumulatory też miałem zdobyczne z warsztatów z technikum z rozbiórki upsów :) w kamerze było to ułatwione, ze wględu na to, że orginalne te długie takie też są żelowe i też 12v wiec wszystko pasuje.

PS. - kiedyś też udawało mi się niektóre takie zupełnie zdechłe akumulatory ożywiać poprzez otworzenie górnej pokrywki, pod spodem są gumowe korki, i tam można nalać elektrolitu do akumulatorów samochodowych (można kupić na niektórych CPN-ach) i często to ożywa :) warunek musi być taki, że akumulator nie może być popękany, powybulany, i nie może "grzechotać" jak nim się macha. Na próbę np na tak zregenerowanym akumulatorku udało mi się obejżeć cały jeden Gang Olsena na 12v magnetowidzie, więc całkiem nieźle jak na akumulator wcześniej całkowicie martwy (nie ładujący się).

Pozdrawiam i powodzenia :) ja też uwielbiam robić coś z niczego jak najmniejszym kosztem.

PS2: mam mnustwo starych baterii laptopowych litowo-jonowych, często ogniwa są w nich dobre, zakładam je np do latarek ładowanych z kontaktu zamiast tych orginalnych tandetnych chinskich akumulatorków bez żadnych zmian układu i to działa :)
    mogę się podzielić gdybyś potrzebowała :) dobrym ich źródłem jest tesco i kontenery na elektrośmieci - tam często można znaleść coś ciekawego :)

Z kolei stare UPSy przydają się jako samochodowe wytwornice 220V - wystarczy zamiast zdechłego akumulatora dorobić kable i żabki do akumulatora i mamy przetwornicę za darmo, bo stare upsy na elektrozłomie po 10zł mozna kupić :) dobrze sobie odrazu założyć z tyłu gniazdko normalne zamiast tych komputerowych złącz.

PS3: Też bardzo lubię laptopy IBM i mam ich sporo :) ale muszę Ci powiedzieć, że jeszcze lepsze są Panasoniki. W IBMach baterie strasznie szybko padają i to nie ogniwa, tylko elektronika, tzn ta pamięć specjalnie je wyłącza, to złośliwe strasznie jest, a mam Panasonika CF-T8 (za jakieś ok 100zł z allegro, pasuje zasilacz od IBMa, też jest na 16V) i on ma już z 10 lat a orginalna bateria nadal wytrzymuje około 4 godziny! no i bardzo ładnie, szybko działa na XP, na prawde polecam.

• #12 12 Lip 2018 09:45
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

michal_rybka napisał:
    i tam można nalać elektrolitu do akumulatorów samochodowych (można kupić na niektórych CPN-ach)
    Mylisz elektrolit z wodą destylowaną (lub demineralizowaną).

• #13 14 Lip 2018 01:35
    michal_rybka
    Poziom 15  

Nie, celowo napisałem elektrolit. Woda destylowana nic nie da, bo te akumulatory wysychają całkowicie

Szukaj w 5mln produktów