Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa nadajnika FM o mocy 2W.

29 Jun 2013 13:17 7593 29
  • Level 12  
    Witam,
    Dostałem zadanie ze szkoły , by zbudować prosty nadajnik fm mono o mocy wyjściowej 2 Watt.
    Od razu mówię , że nadajnik po złożeniu i przetestowaniu trafi na strych , i nie będzie używany. Obiecuję , że nie będę niczego zagłuszał ani nadawał po przetestowaniu !!! Proszę , żeby w miarę możliwości dało się tu wykorzystać dławiki , które można kupić w sklepie zamiast cewek. Jeśli się nie da , to proszę by cewki były max. 2.

Z góry dziękuje.
    PS Obiecuję , że nie będę wykorzystywał tego nadajnika niezgodnie z prawem !!!
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 10  
    Są wakacje,a Ty robisz nadajnik do szkoły? Hmmm. Ciekawe :D
    Swoją drogą też chciałbym wykonać jakiś łatwy nadajnik FM. W swoim dorobku mam już przedwzmacniacz RIAA, dwa zasilacze i wzmacniacz audio 2x22W,więc już jakieś podstawy znam. Jedyny nadajnik jaki wpadł mi w ręce to KIT AVT 2723,ale ponoć układ ma bardzo małą moc (max 10mW).

Znalazłem coś takiego http://www.cyfronika.com.pl/dok/ne134-k.pdf
  • Level 12  
    Jaką te cewki mają indukcyjność?
  • Level 10  
    Nie wiem,sam dopiero ten schemat dorwałem.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    nikoloz.glonti wrote:
    a jakie te cewki mają indukcyjność?!

Nie myślisz chyba o zastosowaniu gotowych indukcyjności i to w SMD. :D

Byłaby to porażka. :!:

Pozdrawiam.
  • Level 12  
    Dlaczego porażka?
  • Level 33  
    Jak tego nie wiesz to nie zabieraj się do tego ,zacznij od prostszych układów i pomału zaczniesz wszystko rozumieć,na początek odbiornik detektorowy.Wykonując /nawijając cewki poznasz co od czego zależy.
    2 waty to potężna moc,do eksperymentów szkolnych w wakacje .... wystarczy 10mW. DVBT doświetla w mojej okolicy (miasto) nadajnik 5W.
    73!
    Witam.
    nikoloz.glonti wrote:
    a dlaczego porażka?

Porażką jest to, że indukcyjności SMD mają małe Q takiej indukcyjności jako obwód rezonansowy.

Podpowiem, że znakiem Q oznaczana jest dobroć (sprawność) takiego obwodu podawana w wartości liczbowej.

Na przykład :
    Obwód rezonansowy z rdzeniem ferrytowym to około Q50 do Q90
    Obwód Πfiltra (PI filtr) na wyjściu nadajników, który dopasowuje impedancję wzmacniacza do anteny (źródła obciążenia) to Q około 10
    Obwód helicalny to już Q100 do Q150
    Obwód na toroidzie przy niskiej częstotliwości może dochodzić nawet do Q250

Obwód rezonansowy na 100MHz zrobiony na indukcyjności w SMD i C w SMD to porażka, ponieważ :
    - nie możesz nic zrobić/zmienić tę indukcyjność
    - Q takiego obwodu to mniej więcej około Q20 i to jest tą porażką

Pozdrawiam.
  • Level 12  
    Właśnie o to mi chodzi.
  • Level 37  
    Kolega chce mieć 2 cewki przy 2W? 2 cewki to dla mnie generator i separator... a gdzie tam jeszcze pre driver driver i PA? Czyli jakieś 8 cewek.
    Radiotechnika to ciężki kawałek chleba w którym nie ma miejsca na kompromisy.
  • Level 12  
    Można je zastąpić dławikami, a częstotliwość regulować potencjometrami?
  • Level 43  
    nikoloz.glonti wrote:
    Dostałem zadanie ze szkoły , by zbudować prosty nadajnik fm mono o mocy wyjściowej 2 Watt.
    Od razu mówię , że nadajnik po złożeniu i przetestowaniu trafi na strych ,

To po kiego grzyba moc 2W? Aby zademonstrować, że działa wystarczy moc 10-20 mW
    Własnoręczne nawijanie cewek to podstawa jeżeli zadanie ma mieć sens dydaktyczny. Podejrzewam, że kolega chce w wakacje uruchomić "prywatną radiostację"
    W latach 60 podrywaliśmy dziewczyny w parku, puszczając na tranzystorze przeboje Radia Luksemburg uprzednio nagrane na magnetofon Tonette. Jednolampowy nadajnik pracował na fali długiej w okolicy Warszawy I a odległość nadajnika od parku wynosiła niecałe 200 m. Zwinęliśmy się po tygodniu w obawie przed namierzeniem przez służby PRL.

• Level 31  
    nikoloz.glonti wrote:
    Można je zastąpić dławikami, a częstotliwość regulować potencjometrami?

Daj sobie spokój z tym nadajnikiem, nie masz wystarczającej wiedzy, żeby uruchomić taki układ.

MArcin
    Witam.

Układ oczywiście będzie działał jeżeli poprawnie go zrobisz.

Zobacz, że tak zaprojektowany schemat to proszenie się o kłopoty, ponieważ za generatorem nie masz żadnych obwodów rezonansowych, które to wytłumią częstotliwości pasożytnicze czy harmoniczne a i nie masz żadnej regulacji w dopasowaniu poziomów w.cz. między stopniami oraz dopasowania się do impedancji anteny (obciążenia).

Podpowiem, że o wykonaniu i podłączeniu do tego układu - wzmacniacza mocy - zapomnij. :!:

Pozdrawiam.
  • Level 12  
    obwodów rezonansowych , znaczy tych cewek które trudno nastroić i trymerów których po tygodniu nie pójdzie ustawić , o tym mówisz ?

wszyscy mi mówią żebym robił veronice , albo inne projekty , których rozmiary schematu są olbrzymie i mają po kilka cewek , które trzeba zmieniać gdy się chce zmienić częstotliwość.

A dla mnie liczy się to , żeby jednym przekręceniem zmieniać częstotliwość.(np. warikapem)
  • Level 38  
    Z tranzystora 2N3632 w odpowiedniej aplikacji uzyskać można 15÷20W, a w tym układzie, który przedstawiłeś powyżej nie uda się uzyskać nawet 1W. Nie mówiąc już o zakłóceniach jakie będzie ten układ wprowadzał.
    nikoloz.glonti wrote:
    obwodów rezonansowych , znaczy tych cewek które trudno nastroić i trymerów których po tygodniu nie pójdzie ustawić , o tym mówisz ?
    Jeśli ktoś się nie zna i nie wie nic ale to nic na temat techniki w.cz. a obwody rezonansowe to dla niego czarna magia. A nawet nie wie tego że zmianę indukcyjności cewki, nawet tej wlutowanej w płytkę, można osiągnąć zmieniając jej długość to nie powinien się brać za takie rzeczy.
    nikoloz.glonti wrote:
    wszyscy mi mówią żebym robił veronice , albo inne projekty , których rozmiary schematu są olbrzymie i mają po kilka cewek , które trzeba zmieniać gdy się chce zmienić częstotliwość.
    Ci co tak mówią też się nie znają i jak małpki powielają chore projekty, które nigdy nie powinny być zrealizowane.
    nikoloz.glonti wrote:
    A dla mnie liczy się to , żeby jednym przekręceniem zmieniać częstotliwość.(np. warikapem)
    Jaaasne, a potem będzie płacz i zgrzytanie zębami jak Cię namierzą bo zakłócasz pracę radiowych systemów służb profesjonalnych.
  • Level 37  
    Driver- ma rację. Można osiągnąć przestrajanie generatora w zakresie 20 MHz (wystarczy podpatrzeć choćby heterodynę z głowicy UKF FM). Ba można ją nawet zmusić do pracy jako nadajnik. Wyjście OSC (to do syntezy) jako antena, ARC jako wejście sygnału modulującego i Vtune do ustawiania częstotliwości. Do całości przestroić lekko głowicę w dół dokładając odpowiedni kondensator bo pracuje na częstotliwościach o 10.7 wyższych niż trzeba...

Ale... nadajnik szerokopasmowy który ma się stroić w zakresie 88 do 108 może mieć tylko kilka mW. Końcówka mocy jest zawsze wąsko pasmowa i ma rezonans na konkretnej częstotliwości.

Jeśli chodzi o dopał 2n3632 to trzeba do jego wysterowania mocy około 2 - 2.5W inaczej to nie zadziała...
  • Level 12  
    A zamiast tego twardziela 2N3632 , to mogę użyć 2SC3355 , 2N3866 , 2N4427 , 2N3553 (Rzeczywiście , zrozumiałem , że ten 2n3632 jest zbyt mocny dla mnie. A ja potrzebuje 1 , góra 2 Watt) ? Bardzo proszę o napisanie jaką moc da każdy z nich oraz jaki najlepiej użyć.

A po dodaniu tego filtra nie powinno siać , prawda?
    http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=803

Czy dobrze rozumiem , że to obcina harmoniczne nad zakresem FM ?

I proszę zrozumcie , że ja nie mam złych zamiarów . (BTW to nie jest forum prawne)
  • Level 37  
    2n3553 da Ci do 2.5W w.cz w porywach. Sterowanie 200mW z 2n2369
  • Level 12  
    a inne tranzystorki ?
    Witam.

nikoloz.glonti wrote:
    A zamiast tego twardziela 2N3632 , to mogę użyć 2SC3355 , 2N3866 , 2N4427 , 2N3553 (Rzeczywiście , zrozumiałem , że ten 2n3632 jest zbyt mocny dla mnie. A ja potrzebuje 1 , góra 2 Watt) ? Bardzo proszę o napisanie jaką moc da każdy z nich oraz jaki najlepiej użyć.

Moc "oddana" to inaczej moc użyteczna, którą otrzymasz taką jak zostanie zestrojony:
    - stopień końcowy nadajnika
    - stopień drivera do PA mocy
    - itd

Quote:
    A po dodaniu tego filtra nie powinno siać , prawda?
    http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=803

Oczywiście, że tak - jest to filtr typu PI o dobroci około Q10 i służy między innymi do :
    - wycięcia harmonicznych
    - dopasowania impedancji wyjściowej nadajnika
    - dopasowanie do impedancji wyjściowej tranzystora mocy nadajnika

Quote:
    Czy dobrze rozumiem , że to obcina harmoniczne nad zakresem FM ?

Również do tego służy.
    Przypomnę, że nie ma czegoś takiego jak "zakres FM". FM to tylko emisja od skrótu nazwy F(częstotliwość) M(modulacja).

Quote:
    I proszę zrozumcie , że ja nie mam złych zamiarów . (BTW to nie jest forum prawne)

Bez obrazy, ale dlatego koledzy piszą wyraźnie, że możesz sobie nie poradzić z taką konstrukcją z dość prostego powodu, że nie wyznajesz się jeszcze na technice radiokomunikacyjnej w takim stopniu aby wykonać/złożyć taki nadajnik poprawnie. :cry:

Pozdrawiam.
  • Level 12  
    Więc jednak dobry filtr znalazłem...
    Czyli jaki tranzystor dać zamiast 2N3632?
    2SC3355 , 2N3866 czy 2N4427 ?

I o co chodzi z tym "Power total" w datasheetach ?
    Tylko w niektórych datasheetach jest napisany parametr "Po" (Power output) czyli rozumiem to jako moc wyjściową tranzystora.
  • Level 37  
    Power output to parametr opisujący max moc tranzystora w typowym układzie pracy.
    Power total to moc całkowita jaką tranzystor może na siebie przyjąć
  • Level 12  
    Postanawiam złożyć częściowo ten nadajnik (na razie 2 tranzystory) i próbować.
    Na forum się podzielę wrażeniami.

Edit:

Udało się!
    Złożyłem ten nadajnik.
    Zamieszczam kilka zdjęć:
    Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W.

Ech problem tylko w tym , że jak przeczesuję radiowy eter , to ewidentnie widać harmoniczne (porażka). Czy ktoś ma jakiś pomysł , by lekko zmodyfikować schemat , aby nadajnik nie śmiecił , ani nie pływał?

http://electronics-diy.com/tx200.php
    Witam.

Jest to dział dla początkujących - to wypowiem się "bardzo delikatnie" o wykonaniu tego nadajnika.

Quote:
    Ech problem tylko w tym , że jak przeczesuję radiowy eter , to ewidentnie widać harmoniczne (porażka).

Zobacz jak i czym oraz w czym, zainstalowałeś nadajnik :

1. obudowa
    2. gniazdo BNC a podłączenie masy/GND
    3. kabel do BNC i jego zastosowanie
    4. "elementy rezonansowe" - gdzie one są
    5. nie widać filtru PI, który ma za zadania odfiltrować i dopasować impedancję obciążenia
    6. ekrany, ekrany i jeszcze raz ekrany - gdzie one są

Quote:
    Czy ktoś ma jakiś pomysł , by lekko zmodyfikować schemat , aby nadajnik nie śmiecił , ani nie pływał?

Bez urazy ale podpowiedź może być tylko jedna - nie włączać/uruchamiać tego nadajnika . :!:

Pozdrawiam.
  • Level 12  
    ok , a jak myślicie , czy schemat ze strony http://pira.cz/entx2.htm
    można zmodyfikować dodając na miejsce wejscia PLL (1) potencjometr 10k do regulowania częstotliwości bez pll-a?
  • Level 12  
    Witam,
    Znalazłem schemat pewnego nadajnika:
    http://www.pira.cz/entx2.htm
    I chociaż na tej samej stronie www pokazany jest oddzielny schemat syntezy pll , to ja szukam schematu SAMEJ syntezy pll na TSA5511 i Atmedze8 (ew. atmega16) z monitorkiem LCD.
    Dla mnie w nadajniku ważna jest stabilność , możliwości zmiany częstotliwości , oraz brak harmonicznych.
    A jeśli już się nie da na TSA5511 , to na SAA1057 , ale sterowanie atmegą 8 lub 16 z LCD.

Pozdro
    NG
  • Level 12  
    Proszę o samą syntezę PLL

Edit:
    Znalazłem to
    http://pira.cz/plllcd.htm

Niedługo dotrą do mnie części które zamówiłem(LCD , gniazda i wtyki)

Opiszę wam budowę tego nadajnika od początku do końca:

http://pira.cz/entx2.htm

2 Edit:
    Mam pewne wątpliwości dotyczące podłączania LCD , mianowicie:

- Na wzorze płytki widać 8 pinów do wyświetlacza
    - Ale na schemacie widać co innego , mianowicie 12 pinów do wyświetlacza

Czytałem już dokumentację wyświetlacza lcd.
    Więc czy te 8 pinów wystarczy do poprawnego działania LCD ? (bo gdzie w tych 8 pinach masa )

Moderated By c2h5oh:

Temat przenoszę do bardziej odpowiedniego działu. Tu poznasz podstawy zagadnienia.