Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa nadajnika FM o mocy 2W.

29 Cze 2013 13:17 7020 29
  • Poziom 12  
    Witam,
    Dostałem zadanie ze szkoły , by zbudować prosty nadajnik fm mono o mocy wyjściowej 2 Watt.
    Od razu mówię , że nadajnik po złożeniu i przetestowaniu trafi na strych , i nie będzie używany. Obiecuję , że nie będę niczego zagłuszał ani nadawał po przetestowaniu !!! Proszę , żeby w miarę możliwości dało się tu wykorzystać dławiki , które można kupić w sklepie zamiast cewek. Jeśli się nie da , to proszę by cewki były max. 2.

Z góry dziękuje.
    PS Obiecuję , że nie będę wykorzystywał tego nadajnika niezgodnie z prawem !!!
  • Poziom 10  
    Są wakacje,a Ty robisz nadajnik do szkoły? Hmmm. Ciekawe :D
    Swoją drogą też chciałbym wykonać jakiś łatwy nadajnik FM. W swoim dorobku mam już przedwzmacniacz RIAA, dwa zasilacze i wzmacniacz audio 2x22W,więc już jakieś podstawy znam. Jedyny nadajnik jaki wpadł mi w ręce to KIT AVT 2723,ale ponoć układ ma bardzo małą moc (max 10mW).

Znalazłem coś takiego http://www.cyfronika.com.pl/dok/ne134-k.pdf
  • Poziom 12  
    Jaką te cewki mają indukcyjność?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    nikoloz.glonti napisał:
    a jakie te cewki mają indukcyjność?!

Nie myślisz chyba o zastosowaniu gotowych indukcyjności i to w SMD. :D

Byłaby to porażka. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Dlaczego porażka?
  • Poziom 33  
    Jak tego nie wiesz to nie zabieraj się do tego ,zacznij od prostszych układów i pomału zaczniesz wszystko rozumieć,na początek odbiornik detektorowy.Wykonując /nawijając cewki poznasz co od czego zależy.
    2 waty to potężna moc,do eksperymentów szkolnych w wakacje .... wystarczy 10mW. DVBT doświetla w mojej okolicy (miasto) nadajnik 5W.
    73!
    Witam.
    nikoloz.glonti napisał:
    a dlaczego porażka?

Porażką jest to, że indukcyjności SMD mają małe Q takiej indukcyjności jako obwód rezonansowy.

Podpowiem, że znakiem Q oznaczana jest dobroć (sprawność) takiego obwodu podawana w wartości liczbowej.

Na przykład :
    Obwód rezonansowy z rdzeniem ferrytowym to około Q50 do Q90
    Obwód Πfiltra (PI filtr) na wyjściu nadajników, który dopasowuje impedancję wzmacniacza do anteny (źródła obciążenia) to Q około 10
    Obwód helicalny to już Q100 do Q150
    Obwód na toroidzie przy niskiej częstotliwości może dochodzić nawet do Q250

Obwód rezonansowy na 100MHz zrobiony na indukcyjności w SMD i C w SMD to porażka, ponieważ :
    - nie możesz nic zrobić/zmienić tę indukcyjność
    - Q takiego obwodu to mniej więcej około Q20 i to jest tą porażką

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Właśnie o to mi chodzi.
  • Poziom 37  
    Kolega chce mieć 2 cewki przy 2W? 2 cewki to dla mnie generator i separator... a gdzie tam jeszcze pre driver driver i PA? Czyli jakieś 8 cewek.
    Radiotechnika to ciężki kawałek chleba w którym nie ma miejsca na kompromisy.
  • Poziom 12  
    Można je zastąpić dławikami, a częstotliwość regulować potencjometrami?
  • Poziom 43  
    nikoloz.glonti napisał:
    Dostałem zadanie ze szkoły , by zbudować prosty nadajnik fm mono o mocy wyjściowej 2 Watt.
    Od razu mówię , że nadajnik po złożeniu i przetestowaniu trafi na strych ,

To po kiego grzyba moc 2W? Aby zademonstrować, że działa wystarczy moc 10-20 mW
    Własnoręczne nawijanie cewek to podstawa jeżeli zadanie ma mieć sens dydaktyczny. Podejrzewam, że kolega chce w wakacje uruchomić "prywatną radiostację"
    W latach 60 podrywaliśmy dziewczyny w parku, puszczając na tranzystorze przeboje Radia Luksemburg uprzednio nagrane na magnetofon Tonette. Jednolampowy nadajnik pracował na fali długiej w okolicy Warszawy I a odległość nadajnika od parku wynosiła niecałe 200 m. Zwinęliśmy się po tygodniu w obawie przed namierzeniem przez służby PRL.

• Poziom 31  
    nikoloz.glonti napisał:
    Można je zastąpić dławikami, a częstotliwość regulować potencjometrami?

Daj sobie spokój z tym nadajnikiem, nie masz wystarczającej wiedzy, żeby uruchomić taki układ.

MArcin
    Witam.

Układ oczywiście będzie działał jeżeli poprawnie go zrobisz.

Zobacz, że tak zaprojektowany schemat to proszenie się o kłopoty, ponieważ za generatorem nie masz żadnych obwodów rezonansowych, które to wytłumią częstotliwości pasożytnicze czy harmoniczne a i nie masz żadnej regulacji w dopasowaniu poziomów w.cz. między stopniami oraz dopasowania się do impedancji anteny (obciążenia).

Podpowiem, że o wykonaniu i podłączeniu do tego układu - wzmacniacza mocy - zapomnij. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    obwodów rezonansowych , znaczy tych cewek które trudno nastroić i trymerów których po tygodniu nie pójdzie ustawić , o tym mówisz ?

wszyscy mi mówią żebym robił veronice , albo inne projekty , których rozmiary schematu są olbrzymie i mają po kilka cewek , które trzeba zmieniać gdy się chce zmienić częstotliwość.

A dla mnie liczy się to , żeby jednym przekręceniem zmieniać częstotliwość.(np. warikapem)
  • Poziom 38  
    Z tranzystora 2N3632 w odpowiedniej aplikacji uzyskać można 15÷20W, a w tym układzie, który przedstawiłeś powyżej nie uda się uzyskać nawet 1W. Nie mówiąc już o zakłóceniach jakie będzie ten układ wprowadzał.
    nikoloz.glonti napisał:
    obwodów rezonansowych , znaczy tych cewek które trudno nastroić i trymerów których po tygodniu nie pójdzie ustawić , o tym mówisz ?
    Jeśli ktoś się nie zna i nie wie nic ale to nic na temat techniki w.cz. a obwody rezonansowe to dla niego czarna magia. A nawet nie wie tego że zmianę indukcyjności cewki, nawet tej wlutowanej w płytkę, można osiągnąć zmieniając jej długość to nie powinien się brać za takie rzeczy.
    nikoloz.glonti napisał:
    wszyscy mi mówią żebym robił veronice , albo inne projekty , których rozmiary schematu są olbrzymie i mają po kilka cewek , które trzeba zmieniać gdy się chce zmienić częstotliwość.
    Ci co tak mówią też się nie znają i jak małpki powielają chore projekty, które nigdy nie powinny być zrealizowane.
    nikoloz.glonti napisał:
    A dla mnie liczy się to , żeby jednym przekręceniem zmieniać częstotliwość.(np. warikapem)
    Jaaasne, a potem będzie płacz i zgrzytanie zębami jak Cię namierzą bo zakłócasz pracę radiowych systemów służb profesjonalnych.
  • Poziom 37  
    Driver- ma rację. Można osiągnąć przestrajanie generatora w zakresie 20 MHz (wystarczy podpatrzeć choćby heterodynę z głowicy UKF FM). Ba można ją nawet zmusić do pracy jako nadajnik. Wyjście OSC (to do syntezy) jako antena, ARC jako wejście sygnału modulującego i Vtune do ustawiania częstotliwości. Do całości przestroić lekko głowicę w dół dokładając odpowiedni kondensator bo pracuje na częstotliwościach o 10.7 wyższych niż trzeba...

Ale... nadajnik szerokopasmowy który ma się stroić w zakresie 88 do 108 może mieć tylko kilka mW. Końcówka mocy jest zawsze wąsko pasmowa i ma rezonans na konkretnej częstotliwości.

Jeśli chodzi o dopał 2n3632 to trzeba do jego wysterowania mocy około 2 - 2.5W inaczej to nie zadziała...
  • Poziom 12  
    A zamiast tego twardziela 2N3632 , to mogę użyć 2SC3355 , 2N3866 , 2N4427 , 2N3553 (Rzeczywiście , zrozumiałem , że ten 2n3632 jest zbyt mocny dla mnie. A ja potrzebuje 1 , góra 2 Watt) ? Bardzo proszę o napisanie jaką moc da każdy z nich oraz jaki najlepiej użyć.

A po dodaniu tego filtra nie powinno siać , prawda?
    http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=803

Czy dobrze rozumiem , że to obcina harmoniczne nad zakresem FM ?

I proszę zrozumcie , że ja nie mam złych zamiarów . (BTW to nie jest forum prawne)
  • Poziom 37  
    2n3553 da Ci do 2.5W w.cz w porywach. Sterowanie 200mW z 2n2369
  • Poziom 12  
    a inne tranzystorki ?
    Witam.

nikoloz.glonti napisał:
    A zamiast tego twardziela 2N3632 , to mogę użyć 2SC3355 , 2N3866 , 2N4427 , 2N3553 (Rzeczywiście , zrozumiałem , że ten 2n3632 jest zbyt mocny dla mnie. A ja potrzebuje 1 , góra 2 Watt) ? Bardzo proszę o napisanie jaką moc da każdy z nich oraz jaki najlepiej użyć.

Moc "oddana" to inaczej moc użyteczna, którą otrzymasz taką jak zostanie zestrojony:
    - stopień końcowy nadajnika
    - stopień drivera do PA mocy
    - itd

Cytat:
    A po dodaniu tego filtra nie powinno siać , prawda?
    http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=803

Oczywiście, że tak - jest to filtr typu PI o dobroci około Q10 i służy między innymi do :
    - wycięcia harmonicznych
    - dopasowania impedancji wyjściowej nadajnika
    - dopasowanie do impedancji wyjściowej tranzystora mocy nadajnika

Cytat:
    Czy dobrze rozumiem , że to obcina harmoniczne nad zakresem FM ?

Również do tego służy.
    Przypomnę, że nie ma czegoś takiego jak "zakres FM". FM to tylko emisja od skrótu nazwy F(częstotliwość) M(modulacja).

Cytat:
    I proszę zrozumcie , że ja nie mam złych zamiarów . (BTW to nie jest forum prawne)

Bez obrazy, ale dlatego koledzy piszą wyraźnie, że możesz sobie nie poradzić z taką konstrukcją z dość prostego powodu, że nie wyznajesz się jeszcze na technice radiokomunikacyjnej w takim stopniu aby wykonać/złożyć taki nadajnik poprawnie. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Więc jednak dobry filtr znalazłem...
    Czyli jaki tranzystor dać zamiast 2N3632?
    2SC3355 , 2N3866 czy 2N4427 ?

I o co chodzi z tym "Power total" w datasheetach ?
    Tylko w niektórych datasheetach jest napisany parametr "Po" (Power output) czyli rozumiem to jako moc wyjściową tranzystora.
  • Poziom 37  
    Power output to parametr opisujący max moc tranzystora w typowym układzie pracy.
    Power total to moc całkowita jaką tranzystor może na siebie przyjąć
  • Poziom 12  
    Postanawiam złożyć częściowo ten nadajnik (na razie 2 tranzystory) i próbować.
    Na forum się podzielę wrażeniami.

Edit:

Udało się!
    Złożyłem ten nadajnik.
    Zamieszczam kilka zdjęć:
    Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W. Budowa nadajnika FM o mocy 2W.

Ech problem tylko w tym , że jak przeczesuję radiowy eter , to ewidentnie widać harmoniczne (porażka). Czy ktoś ma jakiś pomysł , by lekko zmodyfikować schemat , aby nadajnik nie śmiecił , ani nie pływał?

http://electronics-diy.com/tx200.php
    Witam.

Jest to dział dla początkujących - to wypowiem się "bardzo delikatnie" o wykonaniu tego nadajnika.

Cytat:
    Ech problem tylko w tym , że jak przeczesuję radiowy eter , to ewidentnie widać harmoniczne (porażka).

Zobacz jak i czym oraz w czym, zainstalowałeś nadajnik :

1. obudowa
    2. gniazdo BNC a podłączenie masy/GND
    3. kabel do BNC i jego zastosowanie
    4. "elementy rezonansowe" - gdzie one są
    5. nie widać filtru PI, który ma za zadania odfiltrować i dopasować impedancję obciążenia
    6. ekrany, ekrany i jeszcze raz ekrany - gdzie one są

Cytat:
    Czy ktoś ma jakiś pomysł , by lekko zmodyfikować schemat , aby nadajnik nie śmiecił , ani nie pływał?

Bez urazy ale podpowiedź może być tylko jedna - nie włączać/uruchamiać tego nadajnika . :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    ok , a jak myślicie , czy schemat ze strony http://pira.cz/entx2.htm
    można zmodyfikować dodając na miejsce wejscia PLL (1) potencjometr 10k do regulowania częstotliwości bez pll-a?
  • Poziom 12  
    Witam,
    Znalazłem schemat pewnego nadajnika:
    http://www.pira.cz/entx2.htm
    I chociaż na tej samej stronie www pokazany jest oddzielny schemat syntezy pll , to ja szukam schematu SAMEJ syntezy pll na TSA5511 i Atmedze8 (ew. atmega16) z monitorkiem LCD.
    Dla mnie w nadajniku ważna jest stabilność , możliwości zmiany częstotliwości , oraz brak harmonicznych.
    A jeśli już się nie da na TSA5511 , to na SAA1057 , ale sterowanie atmegą 8 lub 16 z LCD.

Pozdro
    NG
  • Poziom 12  
    Proszę o samą syntezę PLL

Edit:
    Znalazłem to
    http://pira.cz/plllcd.htm

Niedługo dotrą do mnie części które zamówiłem(LCD , gniazda i wtyki)

Opiszę wam budowę tego nadajnika od początku do końca:

http://pira.cz/entx2.htm

2 Edit:
    Mam pewne wątpliwości dotyczące podłączania LCD , mianowicie:

- Na wzorze płytki widać 8 pinów do wyświetlacza
    - Ale na schemacie widać co innego , mianowicie 12 pinów do wyświetlacza

Czytałem już dokumentację wyświetlacza lcd.
    Więc czy te 8 pinów wystarczy do poprawnego działania LCD ? (bo gdzie w tych 8 pinach masa )

Moderowany przez c2h5oh:

Temat przenoszę do bardziej odpowiedniego działu. Tu poznasz podstawy zagadnienia.