Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY nadajnik FM dla początkujących.

Matasio 05 Gru 2007 21:41 61532 151
  • DIY nadajnik FM dla początkujących.
    Witam wszystkich
    Przedstawiam mój nadajnik który ostatnio złożyłem. Zachęcam do jego budowy szczególnie początkujących elektroników.Materiał ten zamieściłem jedynie w celach edukacyjnych.Z góry przepraszam za jakość zdjęć ale niem mam aparatu cyfrowego tylko komórkę.Cewka układu to 8-10 zwojów drutem 0.8mm w emalii (w emalii czyli w takiej izolacji) na ołówku.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Oto i schemat.

Zachęcam do komentowania.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 05 Gru 2007 22:27
    trebuch1
    Poziom 24  

W celach "edukacyjnych" mój komputer rusza się po stole od Twoich błędów ortograficznych. W samej elektronice nic edukacyjnego nie widzę.

• #3 06 Gru 2007 08:16
    Matasio
    Poziom 11  

W celach edukacyjnych - czyli miałem na myśli aby nie używać go do zakłócania sygnału w radiu tylko do porozumie wania sie w terenie z dala od radiosłuchaczy.:D:D:D:D:D

• #4 06 Gru 2007 08:41
    PiotrWitk
    Poziom 12  

Nie jest tak źle. :) Chociaż mogłeś ten układ złożyć na mniejszej powierzchni, ta płytka jest gigantyczna. Mógłbyś tego użyć "w celach edukacyjnych" jako mini nadajnik na klasówki. :)

P.S. Popraw błędy.

• #5 06 Gru 2007 08:53
    40769
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 06 Gru 2007 09:12
    Tracid
    Poziom 11  

Nadawaj nadaje, sam kiedyś zbudowałem nie lepszy. Więc nie ma co sie czepiać tylko wytłumaczyć co i dlaczego. Chłopak się uczy więc m prawo nie wiedzieć. Jestem tylko ciekaw schematu. Matasio jak możesz zamieść.

• #7 06 Gru 2007 09:28
    Matasio
    Poziom 11  

Kolego Tracid masz zupełną rację, gdyż kolega Lukg20 zapomniał ze nie wszyscy którzy zajmują się elektroniką to profesjonaliści. Jeśli chodzi o płytkę to przypominam że jest ona taka duża ponieważ nie mam żadnego urządzenia do wykonywania płytek nie robie tego też markerem tylko normalnym lakierem do paznokci dlatego płytka jest taka wielka.A oto i schemat.

• #8 06 Gru 2007 10:00
    PAMPKIN
    Poziom 11  

Dokładnie jest tak jak napisał lukg20 - to jest generator, ja zbudowałem tańszy i tak samo sprawny na około 8 elementach w tym jeden tranzystor typu BFxxx. Poza tym "cel edukacyjny": że nie "sieje" niby, to tak kiepsko. Z praktyki mogę powiedzieć, że można nim pozbawić odbioru telewizji naziemnej rodzinę w dom (co czyniłem czasami na serialach :D ) - ogólnie nie polecam!

Dodano po 4 [minuty]:

Zapomniałem dodać! Gdy się wystawi antenę nadawczą np: na dach to przy dobrych warunkach propagacji fal radiowych zasięg takich nadajników dochodzi do 2 km, ale zwykle sięga 500 - 1000 m. Sprawdziłem!!!

• #9 06 Gru 2007 10:21
    mlody91
    Poziom 20  

Ogólnie generatorek bardzo prosty, bez ekranowania na pewno bardzo pływa. Polecam generatory w układzie seilera są dużo stabilniejsze od tego co zrobiłeś. W celach edukacyjnych można zrobić wielkości pudełka od tictaków wraz z baterią zasilającą. Pozdrawiam.

• #10 06 Gru 2007 10:49
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

mlody91 napisał:
    Ogólnie generatorek bardzo prosty

A antena promieniuje wszelkie harmoniczne nie wspominając o tym, że dotknięcie jej powoduje odpłynięcie - do czego tu zachecać ?

• #11 06 Gru 2007 11:58
    MiChAś_17
    Poziom 18  

Tak apropos... na schemacie jest napisane "miniature" ale to przejdzie... jeżeli już jesteśmy przy nadajnikach radiowych to na jakiej częstotliwości on chodzi?? potrzebuję coś tego rodzaju do namierzania modeli w terenie. Wyglądało by to tak, że generatorek w modelu i odbiornik u mnie w reku ze wskaźnikiem siły sygnału... jest to realne do zbudowania bo mają takie rzeczy ale nigdzie nie mogę znaleźć ngłupiego układu który by to mógł realizować. Tak więc przy okazji tego tematu, żeby już nie śmiecić czy coś takiego jak ten układ dało by się wykorzystać w wyżej wymienionym celu???

• #12 06 Gru 2007 12:43
    rrata
    Poziom 19  

Matasio napisał:
    nie mam żadnego urządzenia do wykonywania płytek nie robie tego też markerem tylko normalnym lakierem do paznokci dlatego płytka jest taka wielka.

Wystarczyło zwykłym brzeszczotem przyciąć i markerem za parę złotych pomalować ścieżki. Napisz jeszcze jaki to ma zasięg.

• #13 06 Gru 2007 13:06
    luuukash
    Poziom 10  

i napisz jak bardzo zakłóca pracę innych urządzeń:]

• #14 06 Gru 2007 13:11
    Matasio
    Poziom 11  

Nadajnik ten ma zasięg około 100m na antence jaką widać na zdjęciu-czyli drut o długości około 20cm.
    Sądzę, że gdybym zamontował porządną antenę od np. samochodu to zasięg zwiększył by sie do 200m.Cewka układu to 8 zwojów na ołówku drutem izolowanym w emalii. Teraz napisze jak to działa bo ktoś pytał. Ustawiam radio między przerwami w stacjach a następnie dostrajam resztę trymerem w nadajniku w ten sposób mogę odebrać nadawany sygnał w radiu.Częstotliwość nadawania to zakres od 80-110Mhz.A co do zakłócania innych urządzeń to na pewno zakłóca radia ustawione blisko częstotliwości nadawania i gdy nadaje blisko telewizora widoczne są paski na ekranie ale tylko wtedy jak nadaje blisko ekranu.

:D:D:D:D:D

• #16 06 Gru 2007 17:39
    4064484
    Użytkownik obserwowany

a to w ogóle ma moc??
    tak bardziej serio - z 15-20 mW - zaleznie od zastosowanej anteny i napiecia zasilania mozna wyśruboać do około 0.8-1 W - ale nie daj boże! nikt nie obejzy mody na sukces w promieniu 2 km.

• #17 06 Gru 2007 17:54
    DarekMich
    Poziom 15  

Ja może ekspertem w dziedzinie radiotechniki nie jestem, ale antena samochodowa do nadajnika to chyba nie jest zbyt dobre rozwiązanie. Dlaczego? otóż przy źle zestrojonej antenie wzrasta WFS(współczynnik fali stojącej), a co za tym idzie większy prąd wsteczny i niepotrzebne grzanie się stopnia końcowego. Samo ucięcie anteny "na wymiar" może też dużo nie pomóc gdyż jej częstotliwość pracy zalży dużo od pozostałej części układu(przewodu antenowego, ścieżek od strony pracy generatora w. cz., wszelkich gniazd antenowych itp). Te paski co widać w telewizorze to mogą być zarówno skrośne jak i harmoniczne, te drugie są do przewidzenia(wielokrotność f nadawanej) to te drugie się zmniejszają tym bardziej im lepiej dostrojoną będziesz miał antenę. Domyślam, się, że pomiar WFS(SWR) przy kilku(nastu) miliwatach jest prawie niemożliwy, ale po dorobieniu sobie niewielkiej mocy stopnia końcowego raz, że odciążysz traanzystor generatora, to jeszcze będzie Ci łatwiej pozbyć się dzwięku 50Hz jeżeli zasilasz go z zasilacza sieciowego to na pewno wiesz o czym mówie, możesz to zmniejszyć zmniejszając antenę nadawczą, oczywiście spadnie zasięg, ale przydzwięk sieci też się zmniejszy. a modulację możesz nakładać w późniejszej części układu, tak aby oddzielić zupełnie generator. Da Ci to w efekcie głębszą modulację(głośniejszą), ale jak przesadzisz to w momentach gdy podawany sygnał audio będzie zbyt wysoki "twoja stacja" w radiu będzie na ten czas zanikać, czym to jest spowodowane... hmm... poczytaj sobie o dewiacji na górnym FM-ie. Ale jeżeli będziesz się jeszcze tym zajmował głębiej czego Ci życzę, to wszystko jeszcze przed Tobą. Bardzo dobre układy pod względem jakości stabilności i innych prametrów wcale nie są takie trudne jak się może wydawać, ale to już trochę odbiega od tematu.

Co do układu, konstrukcja prosta, i tym bardziej niezawodna i prosta w przeróbkach, a co najważniejsze wiadomo co sie po niej spodziewać. zrób sobię wersję kolejną ale na dużo mniejszej płytce, nie wytrawiaj całej miedzi z płytki, tylko tyle by powstały oddzielne ścieżki(albo lepiej same punkty lutownicze, zbuduj sobie fajną skrzynkę z blachy cunkowej(jakaś puszka po farbie czasem sie trafi), dokładnie polutować i zobaczysz jak będzie śmigać, aż miło.

PS i pamiętaj, że jeżeli zamierzasz używać nadajniczka na dłuższe wieczory to powinieneś pomyśleć o założeniu filtrów pasmowoprzepustowych, to pozwoli pozbyć Ci się wielu niepotrzebnych kłopotów albo nawet problemów i odpowiedzialności z nimi związanych.

POzdrawiam Adi116.

• #18 06 Gru 2007 18:59
    marcino2000
    Poziom 24  

żeby ludzie się nie czepiali to napisz moze cos wiecej, np. ile masz lat, od jak dawna zajmujesz sie elektroniką, która to twoja konstrukcja, cos o zasadzie działania, technologii wykonania urządzenia, twoich spostrzezeniach, itp. wtedy na twoja konstrukcje bedzie mozna popatrzec przez pryzmat twoich doswiadczeń z elektroniką:D

• #19 06 Gru 2007 19:08
    dexter1
    Poziom 14  

ja bym zmniejszył rozmiary płytki, bo to tagże ma znaczenie w wypadku d. czestotliwosci.

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]

• #20 06 Gru 2007 20:29
    Matasio
    Poziom 11  

No więc mam 17 lat elektroniką zajmuje sie od 2 lat.Oprócz tego schematu skonstruowałem szereg innych schematów ale to śmieci typu migacz naprzemienny itp. Wiec nie są one godne uwagi.Co do mojego nadajnika jeśli ktoś mógł by mi powiedzieć jaką antenę mam tam wstawić i jak mogę zwiększyć jego zasięg i czy mogę mu nieznacznie podnieść napięcie jeżeli tranzystory wytrzymują 40V i jeśli tak to o ile wolt mogę zwiększyć napięcie.

• #21 06 Gru 2007 20:43
    marcino2000
    Poziom 24  

no to zmienia postać rzeczy. jak na dwa lata zainteresowania tematem to nawet w normie. co do tego projektu, to pierwsze co zrób to zaprojektuj płytke, tylko znacznie mniejszą, co do zwiększania napięcia to można zawsze poeksperymentowac, spalą sie najwyzej tranzystorki za pare groszy, ale zapewnw wywnioskujesz parę rzeczy z takiego doświadczenia. Jesli naprwade chcesz zrobic stabilny nadajnik to poszukaj w necie schematu "veronica"- dość popularnego prostego radyjka które na wyjściu moze mieć śmiało 4 waty. łatwo je później rozbudowywac o koder stereo, synteze częstotliwosci, rds i inne pierdółki:D W ostatnim czasie większość piratów przesiadła się na radia internetowe, są mniej uciązliwe dla otoczenia, są prostsze, i oferują znacznie większą jakość(np southcast)oraz są legalniesze od radyjek w ukf-ie (można się tylko narazić zaiks-owi). może w tym kierunku warto podążyć???

• #22 06 Gru 2007 21:32
    Daniel89
    Poziom 2  

Mam małe pytanko a mianowicie jakiej grubości jest ten drut który zrobiona została cewka??

• #23 06 Gru 2007 21:44
    mlody91
    Poziom 20  

zawsze podaje się grubość drutu około 0,8-1mm

• #24 06 Gru 2007 22:37
    grzybek21
    Poziom 11  

Dla początkujących polecam generator Seilera , jest bardzo stabilny , można dotykać anteny i nic się nie przestraja. Ten generator ze schematu jest mało stabilny. Co do samego wykonania płytki , to taki nadajniczek zrobisz na płytce 4-razy mniejszej , nawet nie ma sensu trawić płytki , tylko dłutko i wycinasz ścieżki.

• #25 06 Gru 2007 22:43
    Dominik55511
    Poziom 10  

Jeżeli chcesz budować proste i stabilne nadajniki, polecam na początek pasmo fal krótkich. Bo układy są proste i stabilizowane kwarcem. Polecam również książki, Poradnik radioamatora i Poradnik ultrakrótkofalowca. Ten ostatni można ściągnąć z netu.
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html

• #26 07 Gru 2007 14:46
    roburek123
    Poziom 13  

układzik starannie wykonany, przypominają mi sie moje pierwsze układziki, odnośnie nadajników to radziłbym wykonać jak najkrórsze połączenia, ze względu na tworzące się dodatkowe opory pojemnościowe i indukcyjne, proste układziki najlepiej zrobić w formie pajączka i zalać klejem termicznym, z dostępem oczywiście do trymera. Jest on wtedy w miare stabilny - trzyma częstotliwość.
    Zycze powodzenia ;-)

• #27 07 Gru 2007 14:57
    dj PIOTREczek
    Poziom 15  

trebuch1 napisał:
    W celach "edukacyjnych" mój komputer rusza się po stole od Twoich błędów ortograficznych. W samej elektronice nic edukacyjnego nie widzę.

Przecież napisał ze w celach edukacyjnych .Czepiasz się nie potrzebnie.Bardzo nie potrzebnie.

Matasio napisał:
    Jeśli chodzi o płytkę to przypominam że jest ona taka duża ponieważ nie mam żadnego urządzenia do wykonywania płytek
    [/img][/url]

http://www.noss.yoyo.pl/noss/kursy/protel2/info.html .Już masz :D

PAMPKIN napisał:

Zapomniałem dodać! Gdy się wystawi antenę nadawczą np: na dach to przy dobrych warunkach propagacji fal radiowych zasięg takich nadajników dochodzi do 2 km, ale zwykle sięga 500 - 1000 m. Sprawdziłem!!!

Nie ma co kombinować z antenami przy takich "nadajnikach". Nie ma to najmniejszego sensu.

Jarema napisał:
    mlody91 napisał:
    Ogólnie generatorek bardzo prosty

A antena promieniuje wszelkie harmoniczne nie wspominając o tym, że dotknięcie jej powoduje odpłynięcie - do czego tu zachęcać ?

Należy zachęcać :!: Każdy od czegoś zaczynał.

4064484 napisał:
    a to w ogóle ma moc??
    tak bardziej serio - z 15-20 mW - zależnie od zastosowanej anteny i napięcia zasilania można wyśrubować do około 0.8-1 W - ale nie daj boże! nikt nie obejzy mody na sukces w promieniu 2 km.

Przy "nadajnikach" (takich jak ten) należy dać sobie spokój ze stopniami wzmacniającymi. 4064484 Może opacznie zrozumiałem to co napisałeś ale... jeżeli zrobiłeś coś co zakłucało odbiór w promieniu 2km to pogratulować :D

DarekMich napisał:
    będzie Ci łatwiej pozbyć się dźwięku 50Hz jeżeli zasilasz go z zasilacza sieciowego to na pewno wiesz o czym mówie, możesz to zmniejszyć zmniejszając antenę nadawczą, oczywiście spadnie zasięg, ale przydźwięk sieci też się zmniejszy..

Co ma brum do SWR ? Chyba pomyliłeś ze " wzbudem " stopnia.

• #28 07 Gru 2007 18:01
    krzysionew
    Poziom 1  

Jedno pytanko , zna ktoś jakąś gazetę coś w tym stylu co umożliwiło by mi odczytanie tego schematu ??

• #29 07 Gru 2007 18:09
    Matasio
    Poziom 11  

Napisz czego nie wiesz to postaram ci pomóc.

:D:D:D:D:D

• #30 07 Gru 2007 23:22
    tomeks1992
    Poziom 20  

Witam! Jestem początkującym elektronikem i mam dopiero 16 lat. Chce zbudowac własny nadajnik. A mianowicie,
    czy można zbudować nadajnik na głowicy z jakiegoś tv? Z góry dziękuje
    i sory ze śmiece Twój post!:D