Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik UKF 1.8 Wat. Jaki ma zasięg? Czy to jest legalne?

07 Mar 2005 17:01 3564 12
  • Poziom 20  
    Zakupiłem nadajnik UKF 1.8 Wat . Sam go składałem z zestawu do samodzielnego montażu, ale niewiem jaki ma miej więcej zasięg i czy jest legalny?
  • OptexOptex
  • Poziom 19  
    Nadajnik o takiej mocy raczej nie może być legalny...
    Całkiem legalnie można używac tylko małych mikronadajników i to pod warunkiem, że nie zakłucają odbioru innych stacji.
    A zasięg twojego sprzętu zależy w dużej mierze od anteny i juej umiejscowienia. Nie wiem co to dokładnie za sprzęt, ale jak dasz jakiegoś dipola umiejscowionego dosyc wysoko, to można uznać, że dosięgnie w każde miejsce, które jest widoczne a może i trochę dalej.
  • Poziom 20  
    Anetenę sam robiłem z przykładów w książce -poradnik krótkofalowca, czy coś takiego. Zbudowana iest rury calówki o długości 2m i wystającego z niej pręta ósemki o długości jakieś 75cm.
  • OptexOptex
  • Poziom 19  
    A co to za układ jeśli można wiedzieć? Coś na podstawie Kitu VERONICA?
  • Poziom 24  
    To jest na pewno układ z kitu Nowy Elektronik 134-K. Sam mam coś takiego. Generator nie ma żadnej pętli stabilizującej częstotliwość, zwykły generator w układnie chyba Colpittsa, ale nie jestem pewien czy napewno.
  • Poziom 26  
    Atlantis86 napisał:
    Nadajnik o takiej mocy raczej nie może być legalny...

Alez moze, pod warunkiem ze na wlasciwa czestotliwosc i ze uzywajacy ma odpowiednie pozwolenie. Obecnie mozna uzywac na UKF mocy do 50W doprowadzonej do anteny majac pozowlenie radioamatorskie 2 kategorii, ale oczywiscie nie na zakresie radiofonicznym UKF tylko na pasmach dla krotkofalowcow.

bf199 napisał:
    Antenę sam robiłem z przykładów w książce -poradnik krótkofalowca, czy coś takiego. Zbudowana iest rury calówki o długości 2m i wystającego z niej pręta ósemki o długości jakieś 75cm.

Ta dlugosc jakos nie bardzo mi do czegokolwiek pasuje. A jak to jest zasilane i jaka jest dlugosc przeciwwag?
  • Poziom 11  
    witam , wsłasnie to wszystko mnie smieszy,nadajnik tej mocy wsumie niejest legalny na tej czestotliwosci , to dlaczego mozna go kupisz praktycznie w kazdym sklepie elektronicznym i to bez specjalnego zezwolenia,wiec wrazie jakiej wpadki mozna sie tym tłumaczyc ze sie go kupiło legalnie i skoro taki sprzedaja to widcznie wolno je miec,a co do zasiegu to zalezy czy masz idealnie zestojona antene i kabel , bo niekazdy wie o tym ze kabel tez sie stroi,podziel sobie 300 przez czesttliwosc w megazercach i tak ci wyjdzie długosc fali wiec pamietaj o tym ze antena ma miec ta długosc a kabel tez taka lub wielokrtnsc tej długosci i wtedy bedziesz miał najleprze zasieg, pozdrawiam
  • Moderator
    Cześć.

rodzyn25 napisał:
    ... nadajnik tej mocy wsumie niejest legalny na tej czestotliwosci , to dlaczego mozna go kupisz praktycznie w kazdym sklepie elektronicznym i to bez specjalnego zezwolenia,wiec wrazie jakiej wpadki mozna sie tym tłumaczyc ze sie go kupiło legalnie i skoro taki sprzedaja to widcznie wolno je miec...

Jak w salonie kupisz samochód który ma prędkość max 250 km/h , to z taką prędkością będziesz jeździł po mieście ? Przecież go legalnie kupiłeś . A jak go kupiłeś legalnie , w salonie to na 100% ci można .
    Pewnie tak byś się tłumaczył ... :(
  • Poziom 24  
    No jeździć można, z tym, że takim samochodem to i 20 km/h pojedziesz, a tym nadajnikiem bez przeróbek nie zjedzie się poniżej 800mW.

Dodano po 40 [sekundy]:

No jeździć można, z tym, że takim samochodem to i 20 km/h pojedziesz, a tym nadajnikiem bez przeróbek nie zjedzie się poniżej 800mW - tak by się PAR, PIR, KRiT czy jak się tam nazywają tłumaczyli.
  • Poziom 15  
    bf199 napisał:
    Anetenę sam robiłem z przykładów w książce -poradnik krótkofalowca, czy coś takiego. Zbudowana iest rury calówki o długości 2m i wystającego z niej pręta ósemki o długości jakieś 75cm.

Coś tu się nie zgadza , antena (pionowa?) - 2,75 m to ćwiartka na 27 MHz ! Ktoś tu chyba robi nas w bambuko ?! 1,8W na CB jak najbardziej.
    Jack
  • Poziom 13  
    Ja to bym miał obawy z uruchamianiem takiego nadajnika i to na komercyjnym UKF’ie. A jak chcesz go włączać w miejscu gdzie jest duża zabudowa to już w ogóle. URTiP wydaje mi się że sam by na ciebie nie „trafił” (chociaż 1,8W to mało nie jest ), ale jak będziesz komuś zakłócał odbiór legalnych stacji to po tobie.

Ja kiedyś na początku lat 90tych miałem takie zapędy żeby uruchomić piracką stację. Dzwoniłem nawet do ( chyba jeszcze ) PAR’u i powiedziałem wprost co chcę zrobić. Odpowiedzieli mi że jak nikogo nie będę obrażał treścią, nikomu nie zakłócał, nie będę nic reklamował, moc nie będzie większa niż 800mW to nic nie powinno się stać. Ale to było dawno, a czasy się zmieniły.

A tak na marginesie co do zasięgu. Jak kombinowałem z tą swoją stacją radiową to zrobiłem kiedyś próby za pomocą takiego starego polskiego generatora, który miał płynną regulację częstotliwości i możliwość zmodulowania fali nośnej (był tam wewnętrzny generator zdaj się 400, 1000Hz i 10kHz jak i możliwość wprowadzenia sygnału z zewnątrz) w AM i w FM. Częstotliwość była 73.2MHz ( jeszcze obowiązywał stary UKF ), antena była na wysokości 15m, w okolicy zabudowa niewysoka, jednorodzinna a moc jaka wychodziła 1mW. W promieniu 1km na stacjonarnych antenach dachowy było słychać tak jak by to była profesjonalna stacja radiowa, a najdalsza odległość jaką mógł mi ktoś potwierdzić to 2.5km. Tam też było słychać ale już znacznie gorzej.

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    rodzyn25 napisał:
    witam , wsłasnie to wszystko mnie smieszy,nadajnik tej mocy wsumie niejest legalny na tej czestotliwosci , to dlaczego mozna go kupisz praktycznie w kazdym sklepie elektronicznym i to bez specjalnego zezwolenia,wiec wrazie jakiej wpadki mozna sie tym tłumaczyc ze sie go kupiło legalnie i skoro taki sprzedaja to widcznie wolno je miec

Lektura na ten temat jest obeszerna. Poniżej mały wycinek:

Prawo telekomunikacyjne
    Art. 123.

1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze
    - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

3. Sąd orzeka przepadek urządzeń lub przedmiotów przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich użycie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.

Kodeks karny wykonawczy.

Art. 195. Jeżeli wartość przedmiotów, których przepadek orzeczono, jest nieznaczna, sąd pozostawia je w aktach sprawy albo zarządza ich zniszczenie. Z czynności zniszczenia sporządza się protokół.