Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Be Quiet bqt e5-500W - Brak obrazu po zmianie zasilacza

polus2005 05 Sep 2013 23:08 7008 34
Wago
    polus2005
    Level 8  
    Witam.

Jakiś czas temu w moim komputerze wymieniłem zasilacz na tytułowy Be Quiet BQT E5-500W.

parametry przed wymianą:
    Płyta główna - Asus P5VD2-MX
    Procesor - Core 2 Duo E 6600 2x2,4
    Zasilacz - Modecom 300W
    RAM - 2x1GB Kingston
    Grafika - 9400GT 512 MB
    Dyski - 80GB ATA i 250 GB SATA

Przez pewien czas wszystko było ok ale przez ostatnie dni miałem taki problem, że komputer nie zawsze startował poprawnie za pierwszym razem, tzn. włączał się ale nie było sygnału na monitorze.

W dniu dzisiejszym mimo wielu prób nie udało mi się go uruchomić z nowym zasilaczem. Dlatego aby upewnić się, że to jego wina podłączyłem stary zasilacz i na nim wszystko śmiga jak należy. Komputer uruchamiałem już kilkakrotnie i nie ma żadnych problemów.
    Ale ciągle coś nie dawało mi spokoju więc Be Quiet'a podłączyłem do drugiego komputera (nieco starszego) i okazało się, że na nim działa wszystko prawidłowo. Byłem też u znajomego, który z kolei ma sprzęt sporo nowszy i u niego zasilacz działa perfekcyjnie (wprawdzie na grafice zintegrowanej bo drugiej by nie uciągnął).

Zacząłem przeglądać sporo tematów na różnych forach ale nigdzie nie znalazłem takiego problemu jak mój. Mimo to próbowałem kilku rzeczy, które tam doradzano innym. ogólnie mam już za sobą:

- sprawdzenie zasilacza (opisane wyżej),
    - reset Biosu,
    - przywracanie ustawień Biosu,
    - przekładanie, wyjmowanie kości Ram,
    - odłączanie dysków,
    - sprawdzenie monitora (na moim drugim komputerze).

Ogólnie nie wiem, czy sprawdzanie podzespołów i reset Biosu na aktualnym komputerze miał sens skoro wszystkie podzespoły funkcjonują. Tylko że pod starym zasilaczem.

W jakimś temacie przeczytałem o tym, że płyta, tudzież pamięci mogą być w jakiś sposób niekompatybilne z zasilaczem. Czy to możliwe?

Ogólnie prosiłbym o wskazówki. Co jeszcze mogę zrobić aby sprawdzić co jest nie tak?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Wago
    safbot1st
    Level 43  
    polus2005 wrote:
    W jakimś temacie przeczytałem o tym, że płyta, tudzież pamięci mogą być w jakiś sposób niekompatybilne z zasilaczem. Czy to możliwe?

Nie.
    Zmierz napięcia miernikiem i podaj - instrukcja jak to zrobić na elektrodzie.
    zieloczek100
    Level 38  
    safbot1st wrote:

Nie.

Z tym, Nie to nie byłbym taki pewien, też jakiś czas temu widziałem gdzieś temat o niekompatybilności zasilacza BQ z daną płytę, nie wspomnę o tematach Deusa i jego wybrykach...

Jakiego masz tego starego Modecoma? - może wymiana nie była konieczna.
    BaoLee
    Level 8  
    " W jakimś temacie przeczytałem o tym, że płyta, tudzież pamięci mogą być w jakiś sposób niekompatybilne z zasilaczem. Czy to możliwe? "

Nie, to raczej nie możliwe. Zmierz napięcie tak jak mówi kolega up i posprawdzaj wszystkie wtyczki i złączki. Moim zdaniem problem leży gdzieś dalej ..
    safbot1st
    Level 43  
    polus2005 wrote:
    ogólnie mam już za sobą:

- sprawdzenie zasilacza (opisane wyżej),

BaoLee wrote:
    Zmierz napięcie

safbot1st wrote:

Ogólnie z tą "niekompatybilnośćią" zasilacza przeżyłem wewnętrzną metamorfozę. W teorii psu może być nieodpowiednie dla mobo:
    Gdzieś około roku 2007 czyli kiedy produkowano Twoją płytę wprowadzano nowy standard atx. Był moment kiedy zasilacze większość mocy przekazywały liniami 3.3v/5v i zaczynało się to zmieniać na korzyść lini 12v. Może rzeczywiście płyta ma taką konstrukcję, która preferuje zasilacz z mocniejszymi liniami 3.3v/5v:
    VS

Dodano po 2 [minuty]:

ps. wiem, że nie ma się co sugerować tabl. znamionowymi producentów, a także nie są to tabl. z Twoich modeli psu, jednak coś jest na rzeczy.
    polus2005 wrote:

Więc rewiduję moją dopowiedź na to pytanie.
    polus2005
    Level 8  
    safbot1st wrote:

Pomierzyłem już wszystkie napięcia ale zanim byłem to w stanie zrobić okazało się nagle, że na starym komputerze Be Quiet też już nie ma zamiaru porządnie współpracować... Nie wiem o co mu chodzi, obraz uzyskałem dopiero za trzecim razem.
    Na starym komputerze (w przeciwieństwie do nowego) mam też speaker i kiedy komputer nie załączał się poprawnie nie wydawał on najmniejszego dźwięku. Kiedy ruszył było oczywiście wszystkim dobrze znane jedno piknięcie.

Dobra, pomiary. Otóż dokonałem ich dwukrotnie. Z samym tylko włączonym systemem i "pod obciążeniem", że tak powiem a oto wyniki:

+5V na Molexach (mierzyłem na trzech różnych)
    na sucho____5,14__5,13__5,15
    obciążenie___5,13__5,15__5,15

+12V na Molexach
    na sucho____12,43__12,44__12,43
    obciążenie___12,39__12,40__12,41

+3,3 na 20pin
    na sucho____3,35
    obciążenie___3,34

+12 na P4 (jeden dodatkowy pomiar na sucho to pomiar z drugiego złącza pod procesor, nie wiem po co ale zmierzyłem i tam ;)
    na sucho____12,38__12,43
    obciążenie___12,32

To by było na tyle jeśli chodzi o pomiary. A co do
    safbot1st wrote:
    Ogólnie z tą "niekompatybilnośćią" zasilacza przeżyłem wewnętrzną metamorfozę. W teorii psu może być nieodpowiednie dla mobo:
    Gdzieś około roku 2007 czyli kiedy produkowano Twoją płytę wprowadzano nowy standard atx. Był moment kiedy zasilacze większość mocy przekazywały liniami 3.3v/5v i zaczynało się to zmieniać na kożyść lini 12v. Może rzeczywiście płyta ma taką konstrukcję, która preferuje zasilacz z mocniejszymi liniami 3.3v/5v:

W razie gdyby coś to miało pomóc to rozkręciłem zasilacz i walnąłem kilka fotek, nie powalają jakością ale może pomogą Wam w czymś.

Be Quiet bqt e5-500W - Brak obrazu po zmianie zasilacza Be Quiet bqt e5-500W - Brak obrazu po zmianie zasilacza Be Quiet bqt e5-500W - Brak obrazu po zmianie zasilacza
    zieloczek100
    Level 38  
    Nie wiem czy masz gwarancję na niego (rozebranie zasilacza często = utrata gwarancji) ? - jak dla mnie wygląda to na uszkodzenie zasilacza.
  • Helpful post
    safbot1st
    Level 43  
    Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć zmierz też modecoma.
    polus2005 wrote:

Mało - lipa.
    polus2005 wrote:
    +12V na Molexach
    na sucho____12,43__12,44__12,43
    obciążenie___12,39__12,40__12,41

kapkę za dużo - trochę lipa - jeśli się zasilacz nie wyrabia na tej linii - będzie dawał na niej za wysokie napięcie - jak tutaj (jednak ciągle w normie atx)

polus2005 wrote:
    "pod obciążeniem", że tak powiem

cpu i pamięć - obciążaj prime - linie 5v,3v.
    gpu - obciążaj furmarkiem - linia 12v
    Całościowo obciążaj OCCT - psu test.
    Zmierz sobie modecoma i daj porównanie.
    Coś mi się widzi, że Twój BeQuiet jakiś popsuty.

Dodano po 5 [minuty]:

ps. widzę jeszcze taki biały potencjometr na środku - u mnie jest taki w feelu II 500w (wiem - wstyd) do regulacji napięcia +12v - możesz (na swoją odpowiedzialność) lekko skręcić do w stronę przeciwną wskazówkom zegara - powinno to obniżyć napięcie 12v, aby było bliżej 12 a nie powyżej jak zmierzyłeś na mierniku.
    Obciąż psu jakimś starym dyskiem lub dvd i pomierz na sucho czy kręcenie tym potencjom. zmieniło napięcie 12v na niższe. Sprawdź też +3.3 i +5v na sucho. Może ktoś się tak bawił wcześniej i kręcił tym w złą stronę...

Dodano po 4 [minuty]:

W bebechach nic konkretnego nie widzę poza tym.
    Najlepiej jakbyś miał też markowy ale sprawdzony w 100% zasilacz - było by wszystko jasne.
  • Wago
    polus2005
    Level 8  
    safbot1st wrote:
    polus2005 napisał:
    "pod obciążeniem", że tak powiem

cpu i pamięć - obciążaj prime - linie 5v,3v.
    gpu - obciążaj furmarkiem - linia 12v
    Całościowo obciążaj OCCT - psu test.
    Zmierz sobie modecoma i daj porównanie.
    Coś mi się widzi, że Twój BeQuiet jakiś popsuty.

Aha, zapomniałem powiedzieć, że nie mam Modecoma tylko Codegena. Byłem święcie przekonany, że to Modecom. Nieważne, jutro zrobię pomiary tego zasilacza i dam wyniki. Mogę spróbować pokręcić tym potencjometrem i zobaczę jaki to przyniesie efekt.
    Co do obciążania to powinienem to wszystko jednocześnie uruchomić? Czy po prostu w kolejności i mierzyć dopisane obok napięcia?

safbot1st wrote:
    Najlepiej jakbyś miał też markowy ale sprawdzony w 100% zasilacz - było by wszystko jasne.

Ale co by to zmieniło skoro wszystko hula nawet na nie markowym, sprawnym zasilaczu?

edit. oto zdjęcie tabliczki Codegena

zieloczek100 wrote:
    Nie wiem czy masz gwarancję na niego (rozebranie zasilacza często = utrata gwarancji) ? - jak dla mnie wygląda to na uszkodzenie zasilacza.

Nie mam gwarancji, kupiony był jako używany i gość mi dał tylko 3 dni na sprawdzenie go, a tak jak pisałem wcześniej na samym początku działał bez zarzutu.
    safbot1st
    Level 43  
    polus2005 wrote:
    Ale co by to zmieniło skoro wszystko hula nawet na nie markowym, sprawnym zasilaczu?

Jasne, zmierz codgena co on takiego podaje, czego BeQuiet nie ma (jak w reklamie).
    LOLz - pierwszy raz widzę taką sytuację - markowy - lipa, szrotowy - wszystko hula ;)

Dodano po 4 [minuty]:

polus2005 wrote:
    Co do obciążania to powinienem to wszystko jednocześnie uruchomić?

Zależy czym wcześniej obciążałeś.
    OCCT psu test to potężny test wszystkiego - aby sprawdzić zasilacz.
    Mi nawet na 100% ;) stabilnym kompie wywalał bluescreena.
    Furmarkiem za to skatujesz kartę grafiki (stress test) - uważaj - karty się palą na nim.
    Prime95 test "blend" to test jakby komputer chodził w miarę standardowo jednak z każdym rdzeniem cpu obciążonym na 100% :D
    polus2005
    Level 8  
    safbot1st wrote:
    Zależy czym wcześniej obciążałeś.

Pomiary wykonywałem na starym komputerze a z racji tego, że jest słabiutki to po prostu włączyłem film, odtwarzacz mp3,odpaliłem grę, jakieś programy i na koniec dowaliłem mu iTunes'a - to dziadostwo samo w sobie żyłowało tamten komputer dość mocno a jak miałem uruchomione tyle rzeczy na raz to myślałem, że nie wyrobi mi sprzęt ;P
    procesor był non stop 100% obciążony, pamięci z tego co widziałem około 70-80% w użyciu

Mam nadzieję, że te proponowane przez Ciebie programy nie wyniszczą do końca mojego staruszka ;)

Ale tym zajmę się już jutro. Znaczy w sumie dziś tylko za kilka godzin co najmniej.
  • Helpful post
    Pete_O
    Level 31  
    safbot1st wrote:
    Gdzieś około roku 2007 czyli kiedy produkowano Twoją płytę wprowadzano nowy standard atx. Był moment kiedy zasilacze większość mocy przekazywały liniami 3.3v/5v i zaczynało się to zmieniać na korzyść lini 12v. Może rzeczywiście płyta ma taką konstrukcję, która preferuje zasilacz z mocniejszymi liniami 3.3v/5v

Nie sądzę. Wspomniana zmiana akcentów z +5V/+3.3V na +12V miała miejsce sporo (dobre 3 lata) przed 2007 r.
    safbot1st wrote:
    polus2005 napisał:

Mało - lipa.
    Hm??? Czyżby?

Ten zaznaczony kondensator nie wygląda mi najlepiej - czy on nie jest przybrudzony czymś? Np. elektrolitem, który z niego wyciekł? ;) Przyjrzyj mu się uważnie, jak również wszystkim innym kondensatorom - także tym częściowo schowanym pod kablami.

Dodano po 1 [minuty]:

safbot1st wrote:
    LOLz - pierwszy raz widzę taką sytuację - markowy - lipa, szrotowy - wszystko hula
    No, ciekawostka. I to najgorszy szrot z możliwych chyba... :lol:

Dodano po 5 [minuty]:

polus2005 wrote:
    Ale ciągle coś nie dawało mi spokoju więc Be Quiet'a podłączyłem do drugiego komputera (nieco starszego) i okazało się, że na nim działa wszystko prawidłowo. Byłem też u znajomego, który z kolei ma sprzęt sporo nowszy i u niego zasilacz działa perfekcyjnie (wprawdzie na grafice zintegrowanej bo drugiej by nie uciągnął).
    Wygląda więc raczej na to, że to z liniami +12V może być problem. Starszy komputer (jakieś szczegóły konfiguracji mozesz podać?) obciążał je w o wiele mniejszym stopniu, nowszy (też szczegóły mile widziane), mający tylko integrę - też. Twój zestaw, choć bardzo prądożerny nie jest, to być może z tych trzech w największym stopniu obciąża linie +12V.
    No chyba, że ten BQ największy problem ma z +5VSB...

Dodano po 3 [minuty]:

polus2005 wrote:
    Nie mam gwarancji, kupiony był jako używany i gość mi dał tylko 3 dni na sprawdzenie go
    Podejrzanie krótka gwarancja rozruchowa. Obawiam się, że nie bez powodu. :( A czy sprzedając Ci ten zasilacz, wypytał Cię może pod kątem, do jakiego zestawu tego zasilacza potrzebujesz?
    polus2005
    Level 8  
    Dokonałem pomiarów Codegena, niestety nie wyciskałem z niego potów, miałem problemy podczas próby instalacji OCCT, kilka wersji, żadna nie chciała się zainstalować.
    A wyniki przedstawiają się następująco:
    +12V Molex - 12,26
    +5V Molex - 5,18
    +12V P4 - 12,24
    +3,3V 20pin - 3,34

Pete_O wrote:
    zaznaczony kondensator nie wygląda mi najlepiej - czy on nie jest przybrudzony czymś? Np. elektrolitem, który z niego wyciekł? Wink Przyjrzyj mu się uważnie, jak również wszystkim innym kondensatorom - także tym częściowo schowanym pod kablami.

Sprawdzałem wczoraj po otwarciu wszystkie kondensatory, są ok. Jakość zdjęcia pozostawia wiele do życzenia i dlatego może się wydawać, że coś faktycznie tam jest. Zrobiłem dzisiaj bliższe zdjęcie tych rejonów w naturalnym świetle i myślę, ze widać, że nic się tam nie dzieje nie dobrego :)

Później zabrałem się za zabawę z kręceniem potencjometrem. Podłączyłem stary napęd DVD-RW i przekręciłem raz o baaardzo malutko (1) ;P a później nieco więcej (2) i oto wyniki po obu "przekrętach":

+12V Molex
    1. 12,49
    2. 12,22

+5V Molex
    1. 5,05
    2. 4,96

+12V P4
    1. 12,49
    2. 12,22

+3,3V 20pin
    1. 3,49
    2. 3,39

Nie wiem co o tym mam myśleć. Nie jestem znawcą ale wydaje mi się, że lepiej wyglądają niż poprzednio, poza +5V - jakoś mało chyba.

Pete_O wrote:
    Starszy komputer (jakieś szczegóły konfiguracji mozesz podać?) obciążał je w o wiele mniejszym stopniu, nowszy (też szczegóły mile widziane), mający tylko integrę - też.

Więc jeśli chodzi o mojego staruszka to wygląda mniej więcej tak:
    Płyta główna - AsRock P4VM800
    Procesor Pentium 4 z zegarem bodajże 2,8GHz
    Ram - 1GB
    Grafika - Radeon 9500 128 MB
    Dysk 80 GB

Komputer, na którym sprawdzałem wcześniej zasilacz u znajomego:
    Płyta - GA-H61M-D2-B3
    Procesor - i3 2x3,3 GHz
    Ram - 4 GB DDR3 1066 MHz
    podłączony był też tylko jeden dysk (z systemem) 120GB

edit.

Co do gwarancji zasilacza - był on kupiony poprzez "gumowe drzewko".
    Z właścicielem widziałem się osobiście w trakcie odbioru u niego w domu. Zasilacza już sklepowa gwarancja nie obejmowała więc po prostu się dogadaliśmy się, że będę miał trzy dni na sprawdzenie i przetestowanie. Gość wydawał się w porządku a zasilacz bezproblemowo działał, niestety do czasu.
    safbot1st
    Level 43  
    polus2005 wrote:
    po obu "przekrętach":

próbowałeś podłączać po tym do nowszego zestawu?
    polus2005 wrote:
    miałem problemy podczas próby instalacji OCCT, kilka wersji, żadna nie chciała się zainstalować.

Więc czym obciążałeś? Furmarkiem? Prime 95?
    Wyniki pomiarow BeQuiet zbliżone do codgena - bez pomiarów tętnień ciężko będzie stwierdzić czym one się różnią, że jeden nie chce działać.
    Masz miernik, więc możesz sprawdzić po odłączeniu z sieci przewodność wszystkich linii na wtyczkach 24pin 4pin i 6pin mierząc wręcz od samych lutów na płycie gł do pcb zasilacza.
    polus2005
    Level 8  
    safbot1st wrote:
    próbowałeś podłączać po tym do nowszego zestawu?

Nie próbowałem. Bylem ciekaw co napiszecie ;)
    No i widzę, że zapomniałem wspomnieć w poprzednim poście otóż kiedy chciałem na początku obrócić potencjometr to postawił mi lekki opór więc trochę go docisnąłem wkrętakiem i wziął się niemal położył na płytce. Mam nadzieję, ze to w jakiś sposób nie dyskwalifikuje go z prawidłowej pracy?

safbot1st wrote:
    Więc czym obciążałeś? Furmarkiem? Prime 95?

Obciążałem tak jak poprzednio staruszka wszystkim co miałem ;P
    2 gry naraz, 2 filmy hd w internecie, odtwarzacz, iTunes i inne głupoty. Ale cały czas nie mogłem w menedżerze zobaczyć choćby procesora na 100%

safbot1st wrote:
    Masz miernik, więc możesz sprawdzić po odłączeniu z sieci przewodność wszystkich linii na wtyczkach 24pin 4pin i 6pin mierząc wręcz od samych lutów na płycie gł do pcb zasilacza.

Być może mogę tylko nie bardzo wiem jak to zrobić, a ten opis niewiele mi mówi.
    safbot1st
    Level 43  
    polus2005 wrote:
    Nie próbowałem.

To spróbuj.
    polus2005 wrote:
    Obciążałem tak jak poprzednio staruszka wszystkim co miałem ;P
    2 gry naraz, 2 filmy hd w internecie, odtwarzacz, iTunes i inne głupoty. Ale cały czas nie mogłem w menedżerze zobaczyć choćby procesora na 100%

to nie wiem po co ja kilka razy już piszę, czym należy obciążać...
    polus2005 wrote:
    Być może mogę tylko nie bardzo wiem jak to zrobić, a ten opis niewiele mi mówi.

pcb - płytka z układem scalonym - nie umiem jaśniej.
    polus2005
    Level 8  
    Quote:
    To spróbuj.

Zaraz spróbuje. Jeśli się uruchomi to postaram się wtedy obciążyć komputer tymi pozostałymi programami, o których pisałeś.
    A mierzenie Codegena przy tych obciążeniach ma sens? Pomogą te wyniki w jakimś sklasyfikowaniu problemu z Be Quietem?

Quote:
    pcb - płytka z układem scalonym - nie umiem jaśniej.

Ok, już wiem o co chodziło. Przeczytałem wcześniej na szybko czy cos i nie mogłem tego zrozumieć ;)

edit.

W tym momencie komputer chodzi z Be Quietem, z tym że odpalił dopiero za drugim razem. Za pierwszym sytuacja identyczna jak na początku.

Ale skoro go już uruchomiłem to postaram się obciążyć go, zmierzyć i wrzucę wyniki.

Do tego udało mi się znaleźć bardzo podobny problem do mojego:
    Link

Może mam to samo?
  • Helpful post
    safbot1st
    Level 43  
    polus2005 wrote:
    A mierzenie Codegena przy tych obciążeniach ma sens? Pomogą te wyniki w jakimś sklasyfikowaniu problemu z Be Quietem?

Koledzy z forum zgodzą sie, aby nie czynić tego w trosce o podzesoły i własne zdrowie. ;)
    Pete_O
    Level 31  
    polus2005 wrote:
    Do tego udało mi się znaleźć bardzo podobny problem do mojego:
    Link

Może mam to samo?
    Możliwe. Zrób pomiary napięć na +5VSB i PG.
    safbot1st wrote:
    polus2005 napisał:

Koledzy z forum zgodzą sie, aby nie czynić tego w trosce o podzesoły i własne zdrowie.
    Nie inaczej. ;) Zdecydowanie odradzam uruchamianie wszelkich ekstremalnych testów obciążeniowych na komputerze z takim pseudozasilaczem.
    polus2005
    Level 8  
    Komputer od godziny pracuje pod presją Prime95. Testy do tej pory wszystkie zalicza.

A wyniki pomiarów wyglądają następująco:

+5V Molex - 5,02
    +12V Molex - 12,08
    +12V P4 - 12,02
    +3,3V 20pin - 3,35

Jak tak oglądałem te wyniki jeden za drugim na mierniku to nie mogłem wyjść z podziwu wręcz ;P
    Tylko czemu cały czas jest problem z rozruchem?

Pete_O wrote:
    Możliwe. Zrób pomiary napięć na +5VSB i PG.

Teraz w trakcie jak trwa jeszcze test napięcia na obydwu wyglądają tak:
    PG - 5,13V
    +5VSB - 4,98V edit.(wcześniej zamiast +5VSB zmierzyłem przewód obok i wyszło mi 12 :)

Pewnie pasuje je zmierzyć w momencie kiedy komputer nie załącza się, prawda?

edit2.

Po wyłączeniu komputera i ponownej próbie uruchomienia znowu za pierwszym razem zasilacz odmówił współpracy, a więc zmierzyłem napięcia i tak jak podejrzewałem występuje u mnie ten sam problem co u autora tematu, który wklejałem.
    Otóż napięcie na+5VSB było nadal w porządku - 5,15V - ale już na PG otrzymałem jedynie 0,43V.

W takim wypadku co mogę zrobić? Autor tamtego tematu w jakiś sposób "wymuszał" te %V ale jak to zrobić?
  • Helpful post
    Pete_O
    Level 31  
    polus2005 wrote:
    Po wyłączeniu komputera i ponownej próbie uruchomienia znowu za pierwszym razem zasilacz odmówił współpracy, a więc zmierzyłem napięcia i tak jak podejrzewałem występuje u mnie ten sam problem co u autora tematu, który wklejałem.
    Otóż napięcie na+5VSB było nadal w porządku - 5,15V - ale już na PG otrzymałem jedynie 0,43V.
    Czyli miałeś "nosa". Dobra wiadomość jest taka, że problem - jak już wiemy z tamtego tematu - da się obejść. Zła: że jeszcze nie wiesz, jak to dokładnie zrobić:
    polus2005 wrote:
    W takim wypadku co mogę zrobić? Autor tamtego tematu w jakiś sposób "wymuszał" te %V ale jak to zrobić?
    i ja tego też nie wiem. Zgaduję, że odciął szary kabel PG przy wtyczce ATX i w jego miejsce podłączył +5V (może z jakiegoś wolnego molexa?) do odpowiedniego pinu (PG) w gnieździe ATX na płycie. Tak chyba ja bym kombinował - ale nie jestem pewien, czy dobrze. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli spróbujesz się skontaktować z autorem tamtego tematu. W końcu do tego służą PW. ;)
    polus2005
    Level 8  
    PW poleciało do czarodzieja. A ja mam jeszcze takie pytanie, czy ewentualne problemy tego typu może powodować licha instalacja elektryczna?
  • Helpful post
    czarodziej1968
    Level 14  
    Sprawa może nie być uniwersalna. W moim zasilaczu siedzi układ który sprawdza wszystkie napięcia i jak jest wszystko ok. to podaje 5V na PG. Ja pomierzyłem napięcia i wszystkie mieściły się ze spokojem w granicach tolerancji dla ATX (zarówno na luzie jak i pod obciążeniem). Wyszło na to, że coś rypnęło się w tym scalaku. Nowego nigdzie nie mogłem dostać, więc pozostało oszukać zasilacz Wink. Taki zabieg można robić na własne ryzyko i pod warunkiem, że jest się pewnym tych napięć. Zasilacz kosztował mnie kupę kasy, więc szkoda mi było go wywalić i kupować nowy.
    Jak zrobiłem. Znalazłem czerwony przewód na którym jest na stałe 5V, lekko naciąłem i dolutowałem jeden koniec rezystora 1kOhm. Przeciąłem kabel szary (PG) ten koniec od strony zasilacza zaizolowałem, a do końca szarego od strony wtyczki ATX dolutowałem drugi koniec rezystora. W ten sposób do płyty dociera nap. 5V.
    Link do fotki:
    Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    Ten zabieg pozwala mi nadal cieszyć się zasilaczem już od dłuższego czasu. Wszystko działa stabilnie, ale jak wspomniałem trzeba być pewnym, że zasilacz daje dobre napięcia na luzie jak i pod obciążeniem.
    Pozdrawiam Adam.
    czarodziej1968
    Level 14  
    polus2005 wrote:
    PW poleciało do czarodzieja. A ja mam jeszcze takie pytanie, czy ewentualne problemy tego typu może powodować licha instalacja elektryczna?

Raczej mało prawdopodobne. Zasilacze impulsowe powinny poprawnie pracować w szerokim zakresie napięć wejściowych. Gdyby z siecią było coś nie tak, to nie uruchamiałby się telewizor, tam też jest zasilacz impulsowy i wiele urządzeń w domu.
    safbot1st
    Level 43  
    czarodziej1968 wrote:
    Wyszło na to, że coś rypnęło się w tym scalaku. Nowego nigdzie nie mogłem dostać, więc pozostało oszukać zasilacz :wink:. Taki zabieg można robić na własne ryzyko i pod warunkiem, że jest się pewnym tych napięć. Zasilacz kosztował mnie kupę kasy, więc szkoda mi było go wywalić i kupować nowy.

Pozostaje pogratulować zaradności.
    W temacie możemy mieć do czynienia z podobną sytuacją (jeśli nie identyczną).
    Zwał jak zwał - zasilacz uszkodzony ;)
    polus2005 wrote:

Nie da się tego inaczej nazwać.
    Temat jakby rozwiązany. ;)
    zieloczek100
    Level 38  
    Niech autor sprawdzi napięcie na każdym kablu, KAŻDYM i będzie wiadomo o co chodzi )
    polus2005
    Level 8  
    Przepraszam za dłuższą nieobecność.

Otóż po przemyśleniach i wizycie w serwisie (z ciekawości zapytałem ile naprawa kosztuje, a jest to dużo za dużo) stwierdziłem, że nie będę się z nim bawił. Chociaż metoda czarodzieja mogłaby być skuteczna to wiadomo jakie ewentualne mogą być konsekwencje w razie gdyby jednak naprawdę zasilacz uległ uszkodzeniu.

Dlatego po prostu kupiłem nowy - Corsair VS450. Cóż, na BQ kasa wyrzucona w błoto ale z racji tego, że jeszcze go nie wyrzuciłem wpadłem na pomysł, że wymontuje sobie z niego chociaż wentylator.
    Więc odkręciłem wszyściutko, wyciągam całość i oto co widzę:

safbot1st
    Level 43  
    Po wymianie tych kondziów jeszcze może coś by z niego było...
    safbot1st wrote:
    zasilacz uszkodzony :wink:

Tym bardziej cieszę się, że miałem rację.
    Szkoda, że nie możemy radzić ludziom wyjmowania całego pcb zasilacza - za dużo roboty z tym i niebezpieczne to pod kątem BHP.
    Z drugiej strony kondensatory i całość wygląda 100% ok, tak?
    polus2005
    Level 8  
    safbot1st wrote:
    Z drugiej strony kondensatory i całość wygląda 100% ok, tak?

Jak na moje (mało wprawne) oko - tak. Z tym, że już sam ten widok odstrasza :P

Wymiana może coś by dała ale nadal nie byłoby całkowitej pewności, że znów nie nawali. Dlatego nie ryzykując zakupiłem nowy i od dnia wczorajszego chyba zawsze już będę kupował jedynie nowe zasilacze. Na aktualny 3 lata gwarancji, ma działać i koniec. A jak widać na moim przykładzie używki mogą wyglądać naprawdę przeróżnie.
    safbot1st
    Level 43  
    Spoiler:
    Około 400zł? Poczytaj sobie o BGA w sieci, ażeby wiedzieć z czym to się je i nie zostać jakoś "zrobionym" przez serwis.