logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Opel Corsa B 1999 - Błąd P0505 - czujnik temperatury, czy coś bardziej złożonego

leburaque 16 Paź 2013 09:38 21837 20
REKLAMA
  • #1 12848409
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    Witam,

    komputer wskazuje błąd P0505 "Układ regulacji biegu jałowego - usterka", zapala się check engine. Do tego na początku pokazywał się P0115 "Czujnik temp. czynnika chłodzącego silnik - usterka". Napięcia raz były za wysokie, raz za niskie (w załączonym obrazku). Potem zniknął błąd P0115.

    Opel Corsa B 1999 - Błąd P0505 - czujnik temperatury, czy coś bardziej złożonego Opel Corsa B 1999 - Błąd P0505 - czujnik temperatury, czy coś bardziej złożonego

    W wielu miejscach, np. tutaj znalazłem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1899953.html
    że chodzi po prostu o czujnik temperatury na bloku silnika. Pojechałem, wymieniłem, błąd zgasł, ale za to wskazówka od temperatury skoczyła prawie do maksimum. Wymontowałem więc nowy zamiennik czujnika i okazuje się, że ten zamiennik w stanie spoczynku i w tej samej temperaturze ma inne właściwości (inną oporność). Dotarło więc do mnie, że inna oporność, to inny odczyt temperatury na zegarze. Wymieniłem zamiennik, temperatura jest wskazywana prawidłowo, za to pokazuje się znowu błąd.

    O co tu może chodzić? Alternatywne wyjaśnienie?

    Tutaj otrzymywane są informacje na temat czyszczenia przepustnicy
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1469563.html#7205397

    Tutaj sugerowane jest ERG
    http://forum.opel24.com/topic/29316-zaslepienie-zaworu-egr-w-silniku-10-12v-x10xe/

    o takie bzdury jak krokowiec to nawet nie pytam.
    Załączniki:
    • Opel Corsa B 1999 - Błąd P0505 - czujnik temperatury, czy coś bardziej złożonego bez__tytu__u.JPG (58.29 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Opel Corsa B 1999 - Błąd P0505 - czujnik temperatury, czy coś bardziej złożonego bez__tytu__u2.JPG (51.08 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 12849482
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #4 12851258
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    żałosna udręka napisał:
    Wymieniłeś nie ten czujnik.


    Domyślam się, że chodzi Ci o termostat załączający wentylator na chłodnicy. Jego wymieniłem na starcie, sprawę opisałem w osobnym wątku, żeby tu nie zaśmiecać. Czujniki stary i nowy oczywiście sprawdziłem grzejąc go odpowiednio i sprawdzając, czy otwiera obwód i tak dalej. Pozostał jednak błąd P0505, którego interpretację poznałem właśnie dzięki Elektrodzie (wątki zamieściłem). Chociaż - jeśli mylę się co do objawów, to bardzo chętnie przyjmę reprymendę i naukę. :)
  • REKLAMA
  • #5 12852397
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    Panowie, temat jest przewijany od dawna na różnych forach. Czy ktoś mógłby mi choć powiedzieć, że to pierdoła, albo, że w jakimś konkretnym miejscu znajdę rozwiązanie? Aż wierzyć się nie chce, że nikt na Elektrodzie się nie ustosunkuje... :(
  • #6 12852916
    ANDRZEJ67
    Poziom 13  
    Posty: 51
    Pomógł: 4
    Ocena: 54
    Po pierwsze to termostat nie załącza wentylatora.Po drugie jaki masz silnik?
  • #7 12852961
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    ANDRZEJ67 napisał:
    Po pierwsze to termostat nie załącza wentylatora.Po drugie jaki masz silnik?


    Miałem na myśli to, że na chłodnicy jest czujnik który działa jak termostat. Jak temperatura przekroczy odpowiedni próg, to otwiera obwód i załącza wentylator. Ale w sumie może się to inaczej nazywać. :)

    Silnik to 1.0
  • #8 12854034
    ANDRZEJ67
    Poziom 13  
    Posty: 51
    Pomógł: 4
    Ocena: 54
    Sprawdz w pierwszej kolejności wszystkie przewody podciśnieniowe i szczelność kolektora.
  • REKLAMA
  • #9 12865147
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    ANDRZEJ67 napisał:
    Sprawdz w pierwszej kolejności wszystkie przewody podciśnieniowe i szczelność kolektora.


    Co one mają wspólnego z błędnym pomiarem temperatury na zegarach i różnicą wskazywanej temperatury? Przeglądałem różne tematy na różnych forach i nie znalazłem tam związku między tymi błędami, temperaturą a np. kolektorem. Co właściwie wiąże te dwie rzeczy?

    P.S. Byłem u elektryka samochodowego, ponoć bardzo dobrego w okolicy - pogrzebał, powiedział, żeby olać sprawę tych zegarów, bo nic złego się tam nie dzieje. Na wszelki wypadek wymieniliśmy też czujnik temperatury odpowiadający za ssanie. Też na bloku silnika. Nie dostałem jednak odpowiedzi, czy ten czujnik miałby coś z tymi błędami wcześniejszymi wspólnego, skoro wcześniejsze tematy sugerowały czujnik inny (zresztą, to raczej ten od temperatury wywoływał błąd skoro jego wymienienie usunęło błąd).

    Wasza opinia?
  • #10 12865621
    żałosna udręka
    Poziom 34  
    Posty: 2365
    Pomógł: 191
    Ocena: 1019
    leburaque napisał:
    Na wszelki wypadek wymieniliśmy też czujnik temperatury odpowiadający za ssanie.
    Nie tylko za ssanie, bo to czujnik temperatury sterownika, który odpowiedzialny jest za ten błąd. Dlatego na początku napisałem, że to nie ten wymieniasz. Al Ty zamiast pogrzebać po maską, wertowałeś jakieś fora.
  • #11 12865736
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    żałosna udręka napisał:
    Nie tylko za ssanie, bo to czujnik temperatury sterownika, który odpowiedzialny jest za ten błąd. Dlatego na początku napisałem, że to nie ten wymieniasz. Al Ty zamiast pogrzebać po maską, wertowałeś jakieś fora.


    Szkoda zatem, że nie rozwinąłeś swojej wypowiedzi, nawet gdy się do niej jakoś odniosłem. Wertowałem zaś forum Elektrody głównie - tak gwoli ścisłości - wskazując wątki z których korzystałem. Co do tego drugiego czujnika - byłem po prostu pewny, że skoro wymieniłem pierwszy czujnik i błąd zniknął, to chodziło właśnie o tę część, a nie o inną. Co począć.
  • Pomocny post
    #12 12868704
    chisel
    Poziom 27  
    Posty: 809
    Pomógł: 102
    Ocena: 171
    Czujnik temperatury płynu dla sterownika, nr GM 92017805 (z niebieską wtyczką, dwupinowy), znajduje się na bloku silnika po lewej stronie (stojąc przed samochodem) tuż za termostatem. Jest na wierzchu i nic nie trzeba rozbierać. Koszt ok. 14 zł zamiennik i też daje rade.
    TIS podaje również, że w tych silnikach potrafi uszkadzać się wiązka do niego prowadząca - jeśli występuje ten błąd sporadycznie, to trzeba ją też sprawdzić.
  • #13 12868754
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    chisel napisał:
    Czujnik temperatury płynu dla sterownika, nr GM 92017805 (z niebieską wtyczką, dwupinowy), znajduje się na bloku silnika po lewej stronie (stojąc przed samochodem) tuż za termostatem. Jest na wierzchu i nic nie trzeba rozbierać. Koszt ok. 14 zł zamiennik i też daje rade.
    TIS podaje również, że w tych silnikach potrafi uszkadzać się wiązka do niego prowadząca - jeśli występuje ten błąd sporadycznie, to trzeba ją też sprawdzić.


    :) :) Doskonała odpowiedź. Po to właśnie człowiek wiąże się z elektrodą. :) :) Klikam "pomógł" tyle razy ile się da. Dzięki zarąbiste za potwierdzenie wątpliwości i pomoc w ogarnięciu sprawy. :)

    Pozdrawiam!
  • #14 12943277
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    No i tyle było dobrego - dwa tygodnie auto pracowało bez zarzutu, nagle problem pojawia się znów. Rwę włosy z głowy po raz drugi, to samo mechanicy u których byłem.

    1) Wymieniłem wszystkie czujniki temperatury, znalazłem nawet takie zamienniki, których oporność była identyczna w stanie spoczynku z poprzednimi. Wskazówka na blacie idzie dobrze, wszystko śmiga.
    2) Nagle znów zapala się Check Engine, a komputer wywala dokładnie te same błędy co tu https://obrazki.elektroda.pl/8930895000_1381909043.jpg - czyli powrót do korzeni.
    3) Objawy są takie: auto do odpalenia potrzebuje szybkiego dodania gazu po przekręcenia kluczyka, inaczej zgaśnie; od czasu do czasu zaczyna szarpać, albo pracować nieregularnie; przy niskich obrotach albo na luzie pojawia się ten błąd i kaszel silnika, a po dodaniu gazu wszystko wskakuje na odpowiednie miejsce - praca silnika jest regularna, gaśnie kontrolka błędu. Przy okazji - odpalam silnik i czekam aż zacznie się dławić - wyskakuje wówczas ten błąd, kasuję błąd na siłę, przestaje się dławić i pracuje regularnie, ale po kilkunastu sekundach znów błąd się pojawia i pojawia się dławienie (nie dotykam w tym czasie niczego, auto sobie po prostu pracuje regularnie na luzie).

    Czujniki wymieniane były na sto sposobów. Byłem u mechaników z mojego miasteczka, bo jestem skłonny zapłacić za tę cenną wiedzę, ale mechanicy po opisaniu im problemu, wyjaśnieniu co było robione i odczytaniu błędów rozłożyli ręce i powiedzieli tylko, że nie mają więcej pomysłów. Sugerowali oscyloskop, ale to nie w moim małym miasteczku.

    Czy mogę szanowną Elektrodę prosić o wskazówki CO JESZCZE mogłoby być przyczyną/do wymiany?
  • #16 12945095
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    A, przepraszam. Silnik 1.0 (X 10 XE S), rocznik 1999. Żadnych tunningów, wszystko jak było w oryginale.

    P.S. Byłem dzisiaj u mechanika w "dużym mieście", który szczyci się tym, że ponoć ma jakąś autoryzację Opla. Zwrócił uwagę, że obroty po odpaleniu to jakieś 840 a powinno być min. 900 - z tej racji jego diagnoza (był o tym bardzo przekonany) brzmi: przeczyścić przepustnicę. Co o tym sądzisz?
  • #17 12945164
    Daro122
    Poziom 31  
    Posty: 1343
    Pomógł: 165
    Ocena: 749
    Błąd P0505 to nie zgodność obrotów z wymaganymi .
  • #18 12945937
    chisel
    Poziom 27  
    Posty: 809
    Pomógł: 102
    Ocena: 171
    O ile masz czym, a widzę że jakiś interfejs masz, sprawdź parametry pracy silnika na zimnym i na ciepłym (chodzi o widziane temp. silnika, przepływka itp. co ważniejsze) i wklej nam. Może być pomocne. Ale przed tym wyczyść dobrze przepustnicę, a potem reset IAC BLM. Po odpaleniu kilka razy samochód może zawyć na obrotach, ustawiając sobie nową pozycję przepustnicy dla obrotów pożądanych dla panujących mu warunków w danym momencie. Nie dotykać pedału gazu.
  • #19 13042604
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    Panowie, ja wiem, że mnie pewnie zjecie za to żywcem, ale przyczyną awarii był monowtrysk KPL. Łaziłem po mechanikach, szukałem rad na forach i nic. Nikt nie był w stanie podać przyczyny. Mechanicy chcieli wymieniać pół auta, serwis nie chciał przejrzeć auta bez 300 zł na start, a na forach jakoś nie było spójnych odpowiedzi. Ostatecznie - jeden mechanik u którego byłem powiedział, że jest na 1000% pewny i że daje gwarancję, że to to. Zakupiłem, wymieniłem, wszystko gra. Oto rozwiązanie problemu. Zostawiam dla potomnych ;). Proszę jeszcze nie zamykać wątku, może się tutejsi eksperci wypowiedzą, jakoś temat rozwiną.
  • #20 13043945
    żałosna udręka
    Poziom 34  
    Posty: 2365
    Pomógł: 191
    Ocena: 1019
    Podałeś skromny opis, a w AD ten silnik jest jako MPI, a nie TBI. Podał bym wtedy elementarną wskazówkę, że przy TBI zaczynamy od sprawdzenia i regulacji ciśnienia.
  • #21 13945645
    leburaque
    Poziom 17  
    Posty: 488
    Pomógł: 4
    Ocena: 111
    OK, nie mam wiedzy w temacie na tyle dużej, by powiedzieć jak to właściwie działa i dlaczego tak. Rozwiązanie problemu w moim przypadku podałem powyżej, ale zasięgnąłem porad u mechaników z okolicy, którzy twierdzą, że przy moich objawach wymieniają ten monowtrysk, albo zawór EGR. Za chiny nic już z tego nie rozumiem, ale są zadziwiająco zgodni co do sprawy. Może komuś się przyda informacja, ja temat chyba mogę zamknąć.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z błędem P0505 w Oplu Corsie B z 1999 roku, związanym z układem regulacji biegu jałowego. Początkowo występował również błąd P0115 dotyczący czujnika temperatury. Po wymianie czujnika temperatury błąd zniknął, ale pojawiły się nowe problemy z wskazaniami temperatury. Użytkownik wymienił czujnik, ale błąd P0505 nadal się pojawiał. W dyskusji poruszono kwestie związane z termostatem, szczelnością przewodów podciśnieniowych oraz czujnikami temperatury. Ostatecznie, po wielu próbach, problem został zdiagnozowany jako uszkodzenie monowtrysku, co potwierdził mechanik. Użytkownik wymienił monowtrysk, co rozwiązało problem.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA