Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil ton 200 i pioneer a-401

fortis1x9 26 Gru 2013 14:03 2271 20
  • #1 26 Gru 2013 14:03
    fortis1x9
    Poziom 9  

Witam, posiadam dwie kolumny tonsil ton 200, podłączone do wzmacniacza pioneer a-401 . Nie jestem pewien do tego, czy to na pewno dobry zestaw, z następujących względów:
    - Wysokotonowe grają okej, ale tylko do 19-20 na 30 w skali regulatora, chyba, że wchodzi większy bass, wtedy zaczynają niesamowicie charczeć.
    - Znów wysokie. Czasami, przy niektórych piosenkach, trzeszczą w niektórych momentach, nawet gdy leci cicho.

Niby efektywność moich tonsili to 94 dB, ale nie wydaje mi się, żeby tyle było, ze względy na to, że już mniej więcej na połowie regulatora wysokie charczą i gdy ustawię wszystko tak, że leci jak najgłośniej bez jakiegoś większego charczenia czy trzeszczenia, to fakt, leci głośno, ale nie jest to nic rozpieprzającego uszy, nawet w małym pokoju, a bass musi być bardzo ściszony... Może macie znajdziecie coś lepszego to tych tonsili ? Z góry dzięki.

Jeszcze sprawa dotycząca samych kolumn. Średniotonowy ma tylko 60W. Czy można by było go wymienić na jakiś mocniejszy i czy coś by to dało ? Czy da się może zrobić coś, aby ten bass w nich był bardziej wyrazisty i schodził niżej ? I czy jeśli charczenie wysokich to może wina tego, że są zbyt słabe, a nie wzmacniacza, to czy może też da się wymienić na jakiś inny mocniejszy model. Ten pioneer a-401, pobiera 550W i ma 100W na wyjście.

0 20
  • #3 26 Gru 2013 14:29
    fortis1x9
    Poziom 9  

Nie pomogło mi to ;f Do mojej pierwszej wypowiedzi dodam jeszcze, że gdy nie ma bassu, albo jest bardzo znikomy, można nawet walnąć na cały regulator i wysokie dają rade, ale wystarczy większy bass i już nawet na połowie trzeszczą...

0
  • #4 26 Gru 2013 17:58
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Wzmacniacz zostaje przesterowany czego efektem są wysokie zniekształcenia, wydaje Ci się, że to kolumny nie dają już rady ale jest zupełnie odwrotnie, ten pioneer nie ma 100w na kanał, ma zaledwie ok 70 na 4R.

Potencjometr jest logarytmiczny, pełne wysterowanie zależy od siły sygnału, jak podasz mocny sygnał i w dodatku podbity korektorem to już nawet przy 10/30 na skali wzmacniacz będzie oddawał pełną moc.

Kolejna sprawa, zacznij słuchać muzyki normalnie "rozpiepszanie" uszu nie jest niczym dobrym. Wyłącz loudness, ustaw regulatory barwy na 0 i ciesz się muzyką.

Na koniec podsumoanie.

Ani kolumny ani wzmacniacz wybitne nie są, ponad to oczekujesz zbyt wiele i katujesz sprzęt.

Jeśli nie masz basu to zmień kolumny na lepsze, dostosowane do Twojego pomieszczenia bo Ton 200 to kolumny na sale powyżej 50m2, naucz się słuchać muzyki tak jak została nagrana.

0
  • #5 26 Gru 2013 20:03
    bruns
    Poziom 30  

Uzytkowinik19 napisał:
    Wzmacniacz zostaje przesterowany czego efektem są wysokie zniekształcenia, wydaje Ci się, że to kolumny nie dają już rady ale jest zupełnie odwrotnie,

Konkretnie , to wyjaśniłeś , popieram w całej rozciąglości . Sam zadaję sobie pytanie , skąd takie przekonania że jak kolumny charczą to znaczy że są za małe .
    Ludziska nie zdają sobie sprawy że osiągnięcie max mocy ze wzmacniacza , nie równa się odkręcenie gały w prawo do oporu .
    słuchają na przesterowanym wzmacniaczu i narzekają że" kolumny są za słabe bo charczą a gałka volume jeszcze nie była do końca skali "

0
  • #6 26 Gru 2013 20:15
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Jeszcze z podbitym basem do oporu to czasem pełne wysterowanie wystąpi przy położeniu gałki na godzinie 9.

Rada jest jedna, trzeba grać z głową.
    Wzmacniacz oczywiście jest słabszy od kolumn ale nie w tym tkwi główny problem, jest on dosyć słabej budowy i jakośći, wyższej klasy wzmacniacz o tej samej mocy zapewni lepsza kontrolę głośników. Przez co ogólny odbiór niskich tonów znacznie się poprawi.

Jakośc głośników to jedno, konstrukcja i przeznacznie kolumn to drugie, zadowalająca ilość niskich tonów dla każdego jest inna.

Ja mam odpowiednią ilość basu z głośników 6.5'' w 15m2 pokoju bez włącznych jakichkolwiek korektorów, a koledze mało z 4x 10''

0
  • #7 26 Gru 2013 20:36
    wariato
    Poziom 43  

W zasadzie podpisuję się pod tym co napisał Uzytkowinik19 bo to prawda. Podaj metraż pomieszczenia, jeśli masz salon co najmniej 35m2 to te kolumny jeszcze ujdą tam. Jeśli ciśniesz je w pokoiku 15m2 to nie dziw się że nie ma basu takiego jak oczekujesz, te kolumny nie mają jak rozwinąć skrzydeł a niskie tony nie rozejdą się w takiej klitce. Sam wzmacniacz też jest za słaby do tych kolumn, chociaż 70W wystarcza do bardzo głośnego słuchania muzyki w domu i nie trzeba kręcić Volume na max bo wzmacniacze są w pełni wysterowane gdy pokrętło jest na godzinie 12/13 ale z takimi buczypudłami nie ma co oczekiwać dobrego brzmienia, zwłaszcza jak sztucznie im podbijasz bas. Nie umiesz korzystać ze sprzętu i słuchać muzyki bo te kolumny nie są do domu.

0
  • #8 26 Gru 2013 23:34
    fortis1x9
    Poziom 9  

Mam pokój 15m2, tylko, że nie narzekam na ilość bassów, bassy grają bez zarzutu, tylko niepokoi mnie to, że gdy wchodzi bass, wysokie charczą i wydaje mi się, że to wina zbyt słabego wzmacniacza, ale one nie stoją tylko u mnie w pokoju, wszyskie "nasze" domówki nagłaśniam nimi, w pokoju czy sali, jak zwał tak zwał 70m2, czasami gram na szkolnych dyskotekach na sali gimnastycznej, nie jest to hala, ale wtedy szkoła daje też swoje ldm . Chodzi mi po prostu, czym mam napędzić te tony, żeby wycisnąć z nich jak najwięcej.

0
  • #9 26 Gru 2013 23:52
    wariato
    Poziom 43  

Charczą bo są przesterowane, zwrotnice nie są w stanie tego przefiltrować. Trzeba słuchać ciszej i dostosować możliwości wzmacniacza do możliwości kolumn. Trzymać je w 15m2 to śmiech. Zmień je na coś normalnego co gra np Bolero 200.

0
  • #10 27 Gru 2013 00:13
    fortis1x9
    Poziom 9  

Czyli to wina wzmacniacza ?

0
  • #11 27 Gru 2013 00:19
    wariato
    Poziom 43  

Wina wzmacniacza, wina kolumn i "operatora".

0
  • #12 27 Gru 2013 00:34
    fortis1x9
    Poziom 9  

Po prostu chce z nich max, co w tym złego ? Jaki model wzmacniacza, bądź amplitunera poprawiłby jakość gry ?

0
  • #13 27 Gru 2013 00:57
    elektryku5
    Poziom 37  

Do domowego słuchania przeważnie 2way z wooferami 6.5 jest niezłym rozwiązaniem, ale coś czuję, że tu się nie sprawdzi, ze względu na inne podejście do odsłuchiwania...

Jak ma być tylko głośno, to można zaopatrzyć się w estradową końcówkę, ale to na prawdę nie ma sensu do domu, bo podczas słuchania w domu głównie rozchodzi się o jakość, a takie kolumny z tubowym tweeterem za nią nie przemawiają.

0
  • #14 27 Gru 2013 01:02
    fortis1x9
    Poziom 9  

Chodzi o to, żeby było z klasą, bo w domu i z mocą, gdy będą musiały ją na imprezach pokazać :D Myślę, że najlepiej by było jakiegoś pioneera czy kenwooda tylko mocniejszego. Zastanawiałem się nad kenwood'em ka-990sd (110W na wyjście) albo kr-v7070, ale ten drugi to pod kino domowe, to nie wiem czy jakoś to wpłynie na moc, jak będę używał tylko dwóch frontowych kolumn.

0
  • #15 27 Gru 2013 01:15
    elektryku5
    Poziom 37  

Podstawowym błędem jest szukanie sprzętu do imprez i domu jednocześnie, z góry oba typy sprzętów spełniają nieco inne założenia, np w domu efektywność nie jest tak istotna jak jakość.

Do grania imprez wzmacniacz musi być estradowy, katowanie domowych nie ma sensu i po prostu ich szkoda.

0
  • #16 27 Gru 2013 04:55
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Z Kenwooda szukaj KA-990V i tylko takiego gdyż ma stopień końcowy oparty o tranzystory.

I widzę tutaj małą sprzeczność, piszesz że basu nie brakuje ale w pierwszym poście pisałeś o ustawianiu basu na maksa? Jeśli na 0 basu jest niewystarczająco to coś tu jest nie tak, jeśli z 4x 25xm brakuje basu to albo masz ogromne wymagania względem jego ilości, albo kolumny są złe oraz akustyka pomieszczenia + wielkość pokoju. W Twoim wypadku wszystko się zgadza.

Zostaw te Tony na imprezy a do tego pokoju kup sobie dobre monitory i na pewno uzyskasz więcej basu gdyż kolumny będą dostosowane do pomieszczenia. Domowym wzmacniaczem na imprezach grasz na własną odpowiedzialność.

W kwestii głośnośći, są takie na tytanowych kopułkach z efektywnością 91-92dB i mocy ok 100W. Ciężko wysiedzieć dłuższą chwilę przy takich kolumnach więc nie powinieneś narzekać.

0
  • #17 27 Gru 2013 13:48
    fortis1x9
    Poziom 9  

Mój ojciec i wujek, mieli dyskotekę, na której grali dwoma polarisami 200 i dwoma altusami 200 napędzanymi amplitunerem kenwooda 50W przez ponad 10 lat, co tydzień i dopiero pod koniec popaliły się średniotonowe w polarisach, ale nikt nie narzekał na nagłośnienie, a przychodziły setki ludzi. Bass jest okej w tonach, w sumie sam nie lubię jak jest go za dużo i słuchać tylko "buczenie", potrzebuję po prostu jakiś dobry napęd do nich, żeby można je bylo rozchulać jak najgłośniej. Zobaczę za tym kenwoodem.

Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

A kenwood ka-990ex lub ka-990sd? Jaka jest różnica między "v" a "ex" a "sd" ?

0
  • #18 27 Gru 2013 15:00
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Róźnią się delikatnie wizualnie i budową, EX jest na bhybrydach, SD jest an hybrydach, V jest na tranzystorach.

0
  • #19 27 Gru 2013 15:22
    fortis1x9
    Poziom 9  

Czyli ewidentnie szukać v ?

0
  • #21 28 Gru 2013 10:57
    fortis1x9
    Poziom 9  

Okej, znalazłem, dogadałem się i kupiłem ka-990v, zobaczymy co to będzie, dzięki za pomoc :D Tylko sprzedający mówi, że jakiś tam przycisk trzeszczy, ale to nie tylko od niego słyszałem, że w tym modelu trzeszczą przyciski czasami czy jakoś tak, jak to naprawić ?

0