logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Stihl MS180 - Gaśnie po kilku minutach pracy, ulatnia się powietrze

wally19781 27 Gru 2013 20:48 11907 39
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego pilarka Stihl MS180 po kilku minutach pracy gaśnie i słychać ulatniające się powietrze z okolic gaźnika lub zbiornika paliwa?

Najpierw sprawdź nieszczelność dolotu: w wątku winna okazała się pęknięta membrana pod gaźnikiem, przez którą pilarka zasysała „lewe” powietrze, a dodatkowo były uszkodzone uszczelki pod korkiem wlewu paliwa [#13109765][#13117028] Warto też zmierzyć kompresję i skontrolować szczelność łącznika gaźnik–cylinder, bo takie objawy mogą dawać nieszczelności układu dolotowego [#13104809] Jeśli po ostygnięciu silnik znów odpala, ale po rozgrzaniu gaśnie, sprawdź jeszcze iskrę, filtr paliwa, membrany gaźnika oraz uszczelniacze wału [#13106144][#13106986] W tej konkretnej pilarce później wyszły też głębokie rysy tłoka, zużyty cylinder, luzy na łożyskach i zużyte uszczelniacze, więc skończyło się na remoncie silnika [#13146597][#13149264][#13149344]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 13104782
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Witam. Jak w temacie.
    Krótko opisze co się dzieje. Odpalam pilarkę, pracuję nią kilka minut i gaśnie. Po kilku minutach słychać ulatniające się powietrze jakby z gaźnika lub ze zbiornika paliwa. Co może być przyczyną? Dodam, że pilarka ma ok. 8-miu lat. Aha, odpowietrzenie zbiornika paliwa nic nie dało. Będę wdziędcny za podpowiedzi.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Przepraszam administratorów za pomyłke tematu.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 13104809
    Foxtrott
    Poziom 34  
    Posty: 1965
    Pomógł: 253
    Ocena: 944
    Pomiar kompresji , sprawdzenie szczelności łącznika gaźnik-cylinder.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1766077.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2124460.html
  • #3 13104832
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Na razie podziękował. Jutro dam znać czy się udało.
  • REKLAMA
  • #4 13104888
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #5 13106136
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    @ojdyr. Nie można jej odpalić. Zaraz ide na warsztat sprawdzić podpowiedzi poprzedników.
  • Pomocny post
    #6 13106144
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • Pomocny post
    #7 13106986
    Tomekk06
    Poziom 13  
    Posty: 55
    Pomógł: 6
    Ocena: 45
    Jak zgaśnie zalej pod świecę benzynę i spróbuj odpalić jak nie odpali to sprawdź pod tłumik w jakim stanie jest tłok. Ale obstawiam uszczelniacze po 8 latach pracy mogły puścić sprawdź czy nie masz luzu na łożyskach.
  • #8 13107968
    shinto
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 12
    Ocena: 174
    A ja sądze że zatarłeś silnik. I teraz trochę trzepnie po kieszeni, albo nie. Odstaw ją i nie tnąc na pewno zaoszczędzisz. Benzyna, olej do mieszanki, olej do łańcucha, łańcuch,prowadnica. Policz ile to i odstaw ją na rok, licząc zaoszczędzoną kasę.
  • #9 13108261
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 13109765
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Witam i odpowiadam. @ojdyr. Iskra jest. Świeca sucha (nowa). Filtr paliwa jak i powietrza nowe. Jednak "poszła" membrana pod gaźnikiem i łapała "lewe" powietrze.

    @Tomekk06 sprawdzę jeszcze uszczelniacze wału. Dzięki za podpowiedź.

    Dodano po 1 [minuty]:

    W poniedziałek dam znać.

    Dodano po 10 [minuty]:

    @shinto. Silnika chyba nie zatarłem, bo jak wystygnie to pali, ale po kilku minutach gaśnie. Odkręce tłumik i zobaczę jak wygląda tłok. Na razie podziękował.
  • #11 13117028
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Witam i zdaje relacje. Otóż przyczyną niedomagań pilarki było to co powyżej. Do tego doszły jeszcze uszczelki pod korkiem wlewu paliwa. Dzisiaj maszyna pracowała bez najmniejszego zarzutu przez cztery zbiorniki paliwa. Dzięki za porady.
  • #12 13138745
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Witam i mam dwa pytania. Jak zdemontować cylinder w ms180?, i drugie pytanie: co to jest?
  • #13 13138807
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #14 13138971
    shinto
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 12
    Ocena: 174
    Witam.Dlaczego musisz wyjmować silnik?Co się dzieje z pilarką na chwilę obecną?
  • #15 13139107
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Zauważyłem na tłoku "niebezpieczne" rysy i chciałbym wymienić ów tłok icylinder, tylko nie mogę zdjąć uchwytu kabłąkowego.
    A co do ostatniego mojego postu z pytanie - co to jest to - po południu zamieszczę zdjęcia.
  • #16 13139158
    shinto
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 12
    Ocena: 174
    Co znaczy określenie "niebezpieczne rysy"?Na gładzi tłoka?Czyżbym mimowolnie,trochę żartem,trafił w sedno sprawy?Tam nie ma prawa być ŻADNYCH rys!Zdjąć cylinder i tłok da się bez demontażu uchwytu.Zamieść koniecznie zdjęcia.

    Dodano po 8 [minuty]:

    Samo zdjęcie uchwytu też jest proste.Uchwyt jest mocowany śrubami przechodzącymi przez cylinderki amortyzatorów.Wyjmujesz z nich plastikowe korki(zabezpieczenia),odkręcasz śruby w środku nich i masz uchwyt.
  • #17 13140215
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Witam ponownie. @shinto, te "niebezpieczne rysy" na tłoku to miałem na myśli głębokie (na moje oko) I te właśnie rysy są od strony tłumika. A co do uchwytu to bałem się, żeby czegoś nie połamać. Zdjęcia będą pod wieczór, bo szczerze mówiąc nie chce mi się iść na warsztat. Ale dzięki za podpowiedź. Jak coś mi się uda to dam znać. Pozdrawiam.
  • #18 13140270
    shinto
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 12
    Ocena: 174
    Witaj.Niebezpieczne rysy..i od strony tłumika?Tłok w cylindrze ulega zatarciu niemal zawsze od strony tłumika..To tak na marginesie..

    Dodano po 12 [minuty]:

    I prawie zawsze objawia się to tak..Na mój gust szukaj tłoka i cylindra,nie baw się nawet w ich szlifowanie papierem ściernym.Względnie dobre są AIP-y,i względnie tanie.Ale i tak po wymianie na tańszy(i gorszy nie oszukujmy się)zamiennik zmniejsz obroty maksymalne i częściej dawaj jej odpocząć.
  • #19 13140457
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Części mam już zamówione. I jak pisałeś - zamienniki. Zobaczymy czy zdadzą egzamin. A na szlifowanie tłoka nie mam czasu. Do tego jeszcze szlif cylindra. To nie dla mnie. Wieczorkiem się odezwę. Ze zdjęciami oczywiście. A co obrotów silnika, to jak odpalę na ssaniu, to czekam chwilę, żeby się trochę rozgrzała.
  • #20 13140485
    shinto
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 12
    Ocena: 174
    Tych tłoków ani cylindrów się NIE SZLIFUJE! Są pokryte bardzo cienką powłoką utwardzoną,nikasilem.Pod spodem masz zwykłe aluminium.
  • #21 13142154
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Witam ponownie i dodaje zdjęcia tłoka. Przepraszam za jakość. Stihl MS180 - Gaśnie po kilku minutach pracy, ulatnia się powietrze Stihl MS180 - Gaśnie po kilku minutach pracy, ulatnia się powietrze
  • #22 13142213
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #23 13142216
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Zdjęcia są z jeszcze nie zdemontowanym cylindrem. Jutro postaram się go wymontować w/g wskazówek.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Jutro jak się będe nudził to pogrzebie. Dam znać i podeślę zdjęcia. Na razie podziękował.

    Dodano po 14 [minuty]:

    I jeszcze jedno, bo zapomniałem. Co to jest? Podejrzewam , że Stihl Ms 181. Jeżeli się nie myle. Pilarka jest znajomego. Przepraszam za jakość zdjęć. Stihl MS180 - Gaśnie po kilku minutach pracy, ulatnia się powietrze Stihl MS180 - Gaśnie po kilku minutach pracy, ulatnia się powietrze
  • REKLAMA
  • #24 13146597
    shinto
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 12
    Ocena: 174
    Witam.To co zamieściłeś to są zdjęcia samego cylindra.Na moje oko cylinder,tłok i pierścienie do wyrzucenia.Posprawdzaj też stan uszczelniaczy wału,a najlepiej wymień je i łożyska wału na nowe.Nie robi się samej góry silnika nie wymieniając dołu.Nowy cylinder,tłok,pierścienie czyli większe sprężanie.A większe sprężanie to większe obciążenie dla już osłabionych łożysk.W efekcie zaraz masz powtórkę z rozrywki,czyli znów zatarty silnik,plus wał do wymiany.
  • #25 13149264
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Przesyłam zdjęcia tłoka: Stihl MS180 - Gaśnie po kilku minutach pracy, ulatnia się powietrze Stihl MS180 - Gaśnie po kilku minutach pracy, ulatnia się powietrze

    Oczywiście do wymiany. Cylinder zresztą też. Podobnie łożyska, które mają luz, jak i uszczelniacze, w których popękały sprężynki oraz troche zesztywniały.
  • #26 13149344
    shinto
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 12
    Ocena: 174
    No to już masz diagnozę.Łożyska,uszczelniacze,tłok i cylinder do wymiany.Źart okazał się trafiony..Jak będziesz zakładał tłok,załóż go strzałką w stronę wydechu.I składaj na pastę Dirko,nic innego.Powodzenia.
  • #27 13149966
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #28 13150246
    shinto
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 12
    Ocena: 174
    Witaj ojdyr.Tak,masz rację.Ale do tłoka,cylindra,łożysk i uszczelniaczy dodaj teraz nowy wał..i policz ile wyjdzie.To już niemal nowa pilarka.Zresztą nowy zamiennik wytrzyma tyle samo albo jeszcze krócej.Jeśli kolega zmniejszy obroty i będzie dbał o sprawny i ostry układ tnący,pilarka dużo jeszcze wytrzyma.
  • #29 13150269
    wally19781
    Poziom 10  
    Posty: 70
    Ocena: 23
    Żart nie żart, czyli czeka mnie remont. Pomyśle też o wale. Podpowiedzcie - jeżeli wiecie - coś o dobrych, niedrogich zamiennikach.
  • #30 13150271
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z pilarką Stihl MS180, która gaśnie po kilku minutach pracy, a następnie słychać ulatniające się powietrze. Po analizie, zasugerowano sprawdzenie kompresji, szczelności łącznika gaźnika z cylindrem, stanu iskry, świecy, filtra paliwa oraz membran gaźnika. Użytkownik odkrył, że przyczyną problemu była uszkodzona membrana gaźnika oraz uszczelki pod korkiem wlewu paliwa. Po wymianie tych elementów pilarka działała prawidłowo. W dalszej części dyskusji poruszono kwestie demontażu cylindra oraz wymiany tłoka, cylindra, łożysk i uszczelniaczy, co użytkownik planował zrealizować, korzystając z zamienników Tecomec.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA