Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant turbo TEC plus VU PL - Brak możliwości ustawienia krzywej ?

28 Sty 2014 09:22 2496 11
  • Poziom 7  
    Witam,
    Mam Vaillant turbo TEC plus VU PL 242/3-5 R2 połączony z regulatorem pokojowym EUROSTER 2006. Przewertowałem instrukcję użytk. oraz instrukcję serwisową pieca i ku mojemu zdziwieniu nie ma możliwości regulacji ( kodami ) krzywej grzewczej. EUROSTER oczywiście też tego nie zapewnia, to prosta maszynka czasowa włącz / wyłącz przy zadanej temperaturze.
    Dwa pytania :

1/ może ktoś biegły w temacie wie, jaką krzywą ma ten kocioł ustawioną fabrycznie ? ( przecież jakąś musi mieć )
    2/ rozumiem, że po dokupieniu do niego regulatora Vaillanta Calormatic uzyskam dostęp do regulacji krzywej, czy też ( nie daj Bóg ) ten model nie ma takiej możliwości ? ( to chyba niemożliwe.....)

Proszę o pomoc.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    O jakich krzywych Ty mówisz? Bez regulatora pogodowego możesz ustawić maksymalną temperaturę na c.o. i to wszystko. Poza tym, wystarczy mały rzut okiem na forum, żeby nie być tak niesamowicie zdziwionym jak Ty.
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedź.
    Przeczytałem całe forum, posty dotyczą współpracy pieców Vaillant z Calormatic, przypadku dokładnie takiego jak mój nie znalazłem.
    Ale doczytałem się też ( sporo pisał na ten temat DARIUS z Bydgoszczy, serwisant ) , że przy braku regulatora pogodowego elektronika pieca przyjmuje cały czas domyślną wartość temperatury zewnętrznej. A zatem, jeśli zmienia się temperatura zadana w pokoju, zmieniają się też nastawy pieca, jeśli dobrze myślę.
    OK : żeby nie bić piany - musiałbym dołożyć czujnik zewnętrzny i sterowanie, tak ?
  • Poziom 7  
    Z Eurostera 2006, pisałem powyżej.
    Elektronika nie przyjmuje żadnej domyślnej temperatury zewnętrznej, tylko utrzymuje zadaną przez Ciebie temperaturę zasilania. Jeśli masz zamontowany termostat pokojowy na złączu 3-4 to po porostu wyłącza on kocioł w momencie osiągnięcia zadanej temperatury pomieszczenia i włącza po spadku poniżej temperatury zadanej - i to cała filozofia.

Dodano po 1 [minuty]:

Kocioł nic nie wie z Eurostera, bo to termostat on/off jak sam napisałeś w pierwszym poście.
  • Poziom 7  
    Rozumiem, dzięki.
    Dwa pytania :
    1/ jak z tego wynika, jedyne co mogę zmodyfikować na piecu celem optymalizacji rachunków za gaz to moc ( pozycja d0, bodaj... ) , oraz temperatura wody CO ( pokrętło ) ?
    Przy stałych nastawach termostatu, oczywiście.

2/ czy ten typ kotła ma możliwość podłączenia regulatora pogodowego ?
    Z instrukcji zakładam, że tak, ale instrukcje Vaillanta są....niedokładne ;)

Jaki koszt takiej zabawy ? Zastosować Calormatic, czy jakieś tańsze rozwiązanie ?
  • Poziom 32  
    Sterownik montuj tylko dedykowany przez producenta twojego kotła wtedy się dobrze " rozumieją"
    Ja osobiście do kotła turbo pogodówkę to bym sobie darował.
  • Poziom 7  
    Rozumiem, że uważasz, iż niewarta skórka wyprawki, tzn. inwestując w czujnik pogodowy i sterowanie nie uzyskam jakiś oszałamiających oszczędności na gazie ?
    Mógłbyś uzasadnić ?
  • Poziom 10  
    Pogodówka fajna sprawa jeśli to domek to warto się zastanowić
  • Poziom 22  
    Jeżeli chodzi o "optymalizację" rachunków za gaz (post #7) to najrozsądniej wykorzystywać kocioł trochę poniżej jego mocy nominalnej. Najlepiej temperaturę na jego wylocie ustawić tak aby była w miarę niska (około 40-60 st. C) ale zapewniająca osiąganie zadanej temperatury w pomieszczeniach (im zimniej na zewnątrz tym wyższa nastawa temperatury - ewentualna zmiana przy diametralnej zmianie pogody). Euroster będzie kocioł załączał i wyłączał zgodnie z zadaną temperaturą w pomieszczeniu. Należy dążyć do tego aby tych wyłączeń było mało. Każde włączenie kotła nawet z zamkniętą komorą wymaga pewnej energii aby doprowadzić go do stanu ustalonego. Takie jest moje zdanie.