Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bravo 1.9 JTD - klimatyzacja nie załącza się, czynnik ok, coś z elektryką.

16 Mar 2014 09:32 3798 4
 • Level 17  
  Witam.
  Mam problem z klimatyzacja w Fiacie Bravo 1.9 JTD 2000r.
  Otóż po zakupie samochodu (miesiąc temu) klimatyzacja działała, co prawda było zimno (temperatury ujemne) ale po wjechaniu do garazu za kazdym razem startowała. Jeździłem tez w jeden ciepły dzień (około tygodnia temu) też klimatyzacja się załączyła i całkiem dobrze dawała sobie rade, wiem z doświadczenia ponieważ mam jeszcze Renault Megane że jak jest mało czynnika klimatyzacja działa znacznie słabiej, a w końcu przestaje działac całkowicie tutaj było całkiem dobrze w dodatku byłem jeszcze sprawdzić ciśnienie i jest ok. Działać przestała z dnia na dzień. Po podaniu napięcia na sprężarkę klimatyzacja działa i chłodzi, po ok. 5 sekund pracy na krótko załączają się również wentylatory chłodnicy.
  Czujnik temperatury zewnętrznej działa dobrze, przy auto teście klimy wywala mi błąd Error Cli a następnie Error 00. Przemierzyłem również wiązkę do sprężarki czy nie jest przerwana, oraz wyczyściłem wtyczkę czujnika ciśnienia, brak efektów.
  Pod maską w bezpiecznikach przed akumulatorach (jeden bezpiecznik i 4 przekaźniki) zlokalizowałem spalony właśnie owy bezpiecznik, nie wiem od czego on był, wymieniłem i póki co się nie przepala, te cztery przekaźniki również sprawdziłem, załączają się.
  Czy to był bezpiecznik klimatyzacji?

  Proszę o pomoc, co jeszcze mogę sprawdzić(bezpieczniki przekaźniki, przewody)
  Chciałbym zlokalizowac przyczynę usterki, ponieważ jest ona wynikiem jakiejś wady elektrycznej.
 • VAG group specialist
  Przydało by się sprawdzić włącznik ciśnieniowy, czy podaje sygnał do komputera.
  Ten włącznik jest tam chyba potrójny, wiec jeden musi podawać sygnał cały czas że jest ciśnienie a dwa powinny być rozłączone. Jeden z nich załącza wentylator a drugi podaje sygnał że ciśnienie w układzie jest zbyt wysokie.
 • Level 17  
  Autodiagnostyka wyświetla błąd ERROR CLI - jest to błąd czujnika temperatury zewnętrznej, mimo iż na wyświetlaczu wyświetla się prawidłowa temperatura. A jeżeli chodzi o czujnik ciśnieniowy to jest 4 albo 5cio pinowy napewno nie 3, dzisiaj kiepska pogoda by to sprawdzić dokładnie, ale może ktoś posiada krótka rozpiskę takiego czujnika, aby sprawdzić czy podaje on sygnał załączeniowy czy rzeczywiście czujnik padł.
 • Level 17  
  Problem rozwiązany, sprawdzałem wszystko po kolei, okazało się że jest przerwana wiązka dochodząca do skrzynki bezpieczników w kabinie. Musiał zostać wcześniej przyszczypnięty jakąś śrubą a teraz naderwał się całkowicie, kabel polutowany, klima odpala.
  Nie spodziewałem się takiej przyczyny, ale najważniejsze że działa !